Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

In România sunt peste 10 milioane vehicule, iar peste 8 milioane de români au permis

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,125
  • Înscris: 04.08.2007

View PostKiloW, on 03 ianuarie 2024 - 11:57, said:

Infrastructura e de vina doar dacă ai mine pe sosea. Ascunse sub asfalt, ca dacă sunt vizibile e tot vina șoferilor dacă se înfig în ele.
Cum eviți o groapă noaptea pe un dn la 100km/h? Că e vizibilă prea târziu.

#74
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008

View Posteiffel, on 03 ianuarie 2024 - 14:20, said:

Eu am renuntat acum 20 de ani la masina. Si de vreo 2 ani nu mi-am mai reinnoit nici permisul.
Si mi-e bine. De-atunci merg pe jos oriunde in Bucuresti, ca ajung mai repede decat orice mijloc de transport de suprafata ( daca iau in calcul si cat se asteapta in statii la STB ).
Plus ca ma mentin fizic.
Iau STB-ul cam odata pe saptamana - cand ma intorc de la cumparaturi.

Si da, ma incurc de masini, ca de multe ori nu pot merge pe trotuar din cauza ca sunt parcate pana in zidul caselor.
In Bucuresti chiar iti vine sa o dai incolo de masina. Dar in provincie ajungi repede, mai putini nervi. Si nu dai confortul pe CFR. Plus intarzierile CFR, mari de tot.

#75
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Pai trebuie marcata corespunzator, iar tu trebuyei sa conduci preventiv, nu cu 100 la ora noaptea ca nu esti pe autostrada...

View Postremvirg, on 03 ianuarie 2024 - 14:20, said:

Cum eviți o groapă noaptea pe un dn la 100km/h? Că e vizibilă prea târziu.


#76
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008

View Postremvirg, on 03 ianuarie 2024 - 14:20, said:

Cum eviți o groapă noaptea pe un dn la 100km/h? Că e vizibilă prea târziu.
Pui frana dar faci si zdrang zdrang in groapa. Minimizezi pagubele.

View Posteiffel, on 03 ianuarie 2024 - 14:22, said:

Pai trebuie marcata corespunzator, iar tu trebuyei sa conduci preventiv, nu cu 100 la ora noaptea ca nu esti pe autostrada...
Noaptea e liber. In aglomeratie sunt cuminte, dar cand e drum bun, nu ploua si e liber, ii cam dau. Gropile nu au ce cauta pe DN-uri, Dex-uri si A-uri. Sau le semnalizezi din timp, bai, groapa in 100 metri.

#77
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View PostNeaceasca85, on 03 ianuarie 2024 - 14:22, said:

Dar in provincie ajungi repede, mai putini nervi. Si nu dai confortul pe CFR. Plus intarzierile CFR, mari de tot.
Depinde pe ce directie mergi. Daca mergi la munte - Brasov, Valea Prahovei, e de preferat trenul, in orice conditii - ajungi cu mai multe ore mai devreme decat cu masina.
Pe alte directii - exista autobuze.

#78
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Ce glumeti erau drumarii in 2006 pe A1 cu indicatoarele alea cu fete incruntate, apoi vesele, emoticoane pe autostrada.

View Posteiffel, on 03 ianuarie 2024 - 14:24, said:

Depinde pe ce directie mergi. Daca mergi la munte - Brasov, Valea Prahovei, e de preferat trenul, in orice conditii - ajungi cu mai multe ore mai devreme decat cu masina.
Pe alte directii - exista autobuze.
Din Bucuresti da. Dar eu de la Slatina, mai ales ca vreau si sa ocolesc Bucurestiul daca se poate, trebuie masina.

#79
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,055
  • Înscris: 25.06.2007

View PostN3mesis, on 03 ianuarie 2024 - 13:48, said:

familie de pensionari. Mosul are masina, mai merge din cand in cand la servici cu ea,
E pensionar dar merge la serviciu? Posted Image

#80
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Cel mai mare avantaj la masina e ca nu ai frica ca pierzi trenul. Pleci cand vrea lula ta. Ma duc la destinatie, nu prea opresc pe traseu ca sa vizitez chestii cum fac altii. La mare am preferat Turcia si transfer pana la aeroport, pentru ca la intoarcere imi era greu sa conduc. Maxim 4 ore sa fie cursa mea, peste 4 incep sa injur.

Mai e categoria celor ce merg la mare in Grecia cu masina. 12-14 ore, mi se pare nebunie. Dar lor le place. Si Slatina-Constanta e cam mult, cu Dacia pe vremuri era chin.

View PostKarhu, on 03 ianuarie 2024 - 14:24, said:

E pensionar dar merge la serviciu? Posted Image
Serviciul pensionarilor sunt cumparaturile, ziarele, painea etc. Posted Image

#81
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 09.01.2007
Si eu care contemplam sa fac un road trip pana in nordul norvegiei la vara... :D

#82
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,701
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt zone şi zone. Pe Valea Prahovei, unul dintre locurile unde se dă ora exactă la aglomeraţie auto sunt destule trenuri de persoane într-o zi.
Om avea grad mic de motorizare per capia, dar în marile oraşe şi în vecinătatea lor cum stăm comparativ cu alte ţări. Că nu la ţară ar fi problemă dacă ne-am apropia de media Europeană.

#83
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 16.05.2010

View PostKarhu, on 03 ianuarie 2024 - 14:24, said:

E pensionar dar merge la serviciu? Posted Image
Mda, dar nu e pensionar de ala de 45 de ani. Are 67, dar se plictiseste sa stea degeaba acasa, desi banuiesc ca de fapt fuge de gura babei Posted Image .

View PostNeaceasca85, on 03 ianuarie 2024 - 14:27, said:

Serviciul pensionarilor sunt cumparaturile, ziarele, painea etc.
Dar de unde, omu` asta n-are stare. Glumesc mereu cu el, ca in loc sa stea acasa sau sa mearga prin excursii, el vine la servici.

Edited by N3mesis, 03 January 2024 - 14:43.


#84
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Bai Neaceasca, nu mai compara Slatina cu Bucurestiul.
Slatina nu are problemele Bucurestiului. La voi trenul e problema, ca faci 5 ore pana in Bucuresti si trebuia sa faci jumate.
Aveti mai mult spatiu de parcat masini si costul parcarii nu ar trebui sa fie ca ala din Bucuresti.
Bucurestiul il compari cu Clujul, Iasul, in cel mai rau caz.
Daca as locui in Slatina, probabil as avea si eu masina. Ca probabil ca-i mai convenabil.
Nu toate locurile din tara asta sunt la fel si nici nu trebuie sa fie.
De aia si reglementarile trebuie sa difere. De la parcari, la autorizatii de construire, de mediu si de tot felul.
Autonomie locala si sprijin legislativ de la centru ca sa faca posibila impunerea de reglementari specifice la nivel local.
Si poate si curaj din partea celor in masura.

#85
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008

View PostTehCube, on 03 ianuarie 2024 - 14:39, said:

Si eu care contemplam sa fac un road trip pana in nordul norvegiei la vara... Posted Image
Eu as vrea acolo iarna ca si asa nu avem zapada.

#86
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca-i destula zapada acolo si vara.

#87
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007

View PostNeaceasca85, on 03 ianuarie 2024 - 14:45, said:

Eu as vrea acolo iarna ca si asa nu avem zapada.
Mai da-i cu de-astea, ca pana la urma ajungem sa vorbim tot despre femei.
Apropo, ce ti-ai propus pe 2024?

Edited by maccip, 03 January 2024 - 14:51.


#88
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Sper ca vremea sa fie cat mai potrivnica traficului auto. Fara sa vreau asta, evident, eu vreau furtuni si viscole, cand ele vin, masina la loc sigur in curte.

#89
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostBogotta, on 03 ianuarie 2024 - 13:27, said:

Sunt tari ultracivilizate care nu considera masina o necesitate. Exemplu: Japonia. Are cele mai putine masini inmatriculate pe cap de locuitor.


1. Masini inmatriculate/1000 locuitori/Jp - ~650
2. Masini inmatriculate/1000 locuitori/RO - ~420
3. Toti cunoastem masinile japoneze, trenurile japoneze, toaletele japoneze “Star Wars”, etc, via si vivat world wide web. Japonia rurala, in special in nord, femeia inca merge in spatele barbatului iar Tokyo are favele pe care Vasluiul nu la va depasi never, ever, nici daca se opreste in loc timp de 100 de ani.
4. Sint tari ultracivilizate unde masina, printre altele, este un simbol al statului social. De exemplu Japonia. De exemplu, o buna parte a relatiilor sociale adanc ancorate in Evul Mediu.

Edited by Masutatsu-Oyama, 03 January 2024 - 14:56.


#90
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
M-am mai aventurat si cu masina in torentiale scurte de iunie uneori. In viscol, doar pe jos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate