Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Suv/Break 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007
Eu as lua Octavia Scout pentru ce vrei tu ... costuri clar mai reduse decat cu SUV-uri, avantaj si pe autostrada si iti acopera nevoile fara probleme.

#20
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Volvo XC70 Cross Country? Pare a bifa cam toate punctele inițiatorului.

#21
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
La banii astia nici macar un Duster nu prea gasesti in mintile lui !

#22
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 smoke, on 30 decembrie 2023 - 23:22, said:

nu Subaru, daca are probleme nu mai o scoti la capat.

cauta grand Vitara 2012-2014. reductor, low range, tot ce ai nevoie pe ea...carosierie ranforsata cu sasiu interior...exact ce ai nevoie.
Am vazut pe YT ca se descurca bine in offroad,si nici nu arata rau...

 TruculMagic, on 30 decembrie 2023 - 23:23, said:


Touareg pe perne cu reductor si diferential spate blocabil Posted Image

ON TOPIC: As alege un Yeti la 6-7k
N-as zice nu,nici la un Touareg,prima generatie.

 TruculMagic, on 30 decembrie 2023 - 23:25, said:


Ce an era teriosul? Consumul cum era? Piesele? Ma tot uit dupa a 2-a generatie care are motor de 1.5
Cred ca era 2001,consumul mare,undeva la 10,si peste,saptamanal trebuia sa-i fac plinul...la piese nu stiu,ca era cazan,dar l-am bagat prin dealuri,santuri,si asa mai departe,si n-am avut probleme...la parcare era geniala masina,ca incapeam pe orice loc,spatiul cam stramt si imi era frica sa nu ma rastorn cu el,in rest,foarte buna masina.

 flp014, on 31 decembrie 2023 - 01:17, said:

Subaru  Tribeca daca nu te incomodeaza impozitul. Masina este perfecta pentru ce vrei tu.
MA crezi ca ador masina aia,ador designul ala?Il ador...bine,mi-as lua si Nissan Murano,dar ala e strict pentru asfalt...

 Marius3k, on 31 decembrie 2023 - 04:07, said:

Volvo XC70 Cross Country? Pare a bifa cam toate punctele inițiatorului.
Oooo,alta masina pe care o ador,ca design interior/exterior.Multumesc!

 utopium, on 31 decembrie 2023 - 02:43, said:

Eu as lua Octavia Scout pentru ce vrei tu ... costuri clar mai reduse decat cu SUV-uri, avantaj si pe autostrada si iti acopera nevoile fara probleme.
Ma gandesc serios la ea...

#23
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018

 TruculMagic, on 30 decembrie 2023 - 23:23, said:


Touareg pe perne cu reductor si diferential spate blocabil Posted Image


Fii bun, rogu-te, recomandă-mi și mie un Touareg cum zici mai sus dar la bugetul inițiatorului, să nu fie gaură neagră sau lego...

 utopium, on 31 decembrie 2023 - 02:43, said:

Eu as lua Octavia Scout pentru ce vrei tu ... costuri clar mai reduse decat cu SUV-uri, avantaj si pe autostrada si iti acopera nevoile fara probleme.

Păi omul vrea offroad... Poate face sără mașina supremă chestia aia?

 Excelsior01, on 30 decembrie 2023 - 22:33, said:

Nu cred ca vine cu automata,nu?Masinuta e simpatica...sa ma uit daca a avut diesel,ca nu tin minte sa fi avut...Jimny e super simpatic,dar nu vreau sa am un accident cu el.Am condus Terios o perioada,cam nu avea confort,dar pe teren accidentat era brici.
Tu vrei MUSAI automată?

#24
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 _R_A_D_U, on 31 decembrie 2023 - 10:52, said:

Fii bun, rogu-te, recomandă-mi și mie un Touareg cum zici mai sus dar la bugetul inițiatorului, să nu fie gaură neagră sau lego...



Păi omul vrea offroad... Poate face sără mașina supremă chestia aia?


Tu vrei MUSAI automată?
Musai.

#25
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018
În cazul ăsta, eu mă retrag din discuție. Nu știu ce ai putea lua, mai ales în bugetul propus. Poate sunt oameni care știu cum stă treaba...

#26
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 _R_A_D_U, on 31 decembrie 2023 - 10:55, said:

În cazul ăsta, eu mă retrag din discuție. Nu știu ce ai putea lua, mai ales în bugetul propus. Poate sunt oameni care știu cum stă treaba...
E simplu.Ce am enumerat mai sus,masini simple,pe partea de motor,cum e de exemplu o Skoda Octavia 4x4,un Yeti,Daihatsu,Suzuki...se gasesc,din ce am vazut pe mobile.de

#27
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018
Nu știu nimic de mașinile asiatice, dar se vorbește destul de frumos de Jimny. Fac referire la offroad. La VAG, nu există așa ceva. Mă rog, nu există în bugetul tău. Zicea cineva mai sus de Touareg, are dreptate, dar ăla e scuuump rău față de bugetul tău. Skoda Octavia ar fi ok pe șosea, dar nu e de offroad. Yeti ar fi cum ar fi dar, mna, tu vrei automată... Nu știu ce să zic, poate sunt colegi de forum care au ceva ok, să-ți dea un punct de plecare...

#28
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Daca te uiti la Touareg si Yeti, vezi si un Tiguan. Eu unul sunt multumit, dar nu pot sa spun ca l-am bagat prea mult pe off road, cel mult pe drumuri forestiere.

#29
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 09.11.2006
După mine cea mai buna mașina cu 4 sau 5 uși bună și pt asfalt și pt offroad e Toyota Land Cruiser, asta dacă te împaci cu un consum măricel, un impozit pe măsură și la banii ăștia cu o mașină de min 350k km (care oricum abia au ieșit din rodaj la motorul ei).

#30
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 23.03.2015
Pentru light off road sunt OK si cele de la VAG. Dar daca chiar vrei sa iesi de pe sosea/ forestier cauta altceva.

Pe mine ma mananca buzunarul de un Subaru XV dar am retineri ca nu nu am mecanic bun la asa ceva.

Pentru mine minimul necesar este diferential blocabil…

Vezi si Renault Koleos 2.0 dci… are cam tot ce ai nevoie

#31
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 zadada, on 31 decembrie 2023 - 20:12, said:

Pentru light off road sunt OK si cele de la VAG. Dar daca chiar vrei sa iesi de pe sosea/ forestier cauta altceva.

Pe mine ma mananca buzunarul de un Subaru XV dar am retineri ca nu nu am mecanic bun la asa ceva.

Pentru mine minimul necesar este diferential blocabil…

Vezi si Renault Koleos 2.0 dci… are cam tot ce ai nevoie
Am ramas surprins,am vazut un Koleos cu facelift,care mergea frumos,in offroad serios.Decat XV,mai bine un Forester,primele 2 generatii...

#32
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023
Subaru piese scuuumpe.

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 _R_A_D_U, on 31 decembrie 2023 - 10:52, said:

Păi omul vrea offroad... Poate face sără mașina supremă chestia aia?
"cu iesiri ocazionale in traseu mai accidentat. Nu vreau un 4x4 dus la extrem..."

Eu inteleg ca va iesi doar ocazional pe cate un drum neasfaltat, nu ca vrea sa treaca parauri prin padure cu ea. Da, consider ca Octavia Scout e foarte buna pentru ce vrea el. Eu aia as lua tinand cont de cum o va folosi in MAJORITATEA timpului.

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012
mey colegi, nu (se) există „umpic off-road” :(
ori treci vâlceaua, ori nu - e simplu!

restul e drum forestier...

așa că, să ne spună inițiatoru', ce-nțelege el prin off-road.

#35
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,145
  • Înscris: 05.08.2005
Mai exista pe lista asta
A4 allroad
A6 allroad (doar ca la asta tre sa ai bani de Impozit - 3.0 plus întreținere - ex. Perne aer, în rest nu e exagerat și are cutie bună pt off-road)
Q5, Tiguan. Dar la grupul Vag, off-road nu e super recomandat ca ai DSG la cutie, la anii și km care ii iei ambreiajele vor fi pe lista ta scurta.

Eu as mai adaugă GLK, cu 2.2 (sau 3.0) și 7g tronic și pachet off-road. E în buget și e bine construit.

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,150
  • Înscris: 14.08.2007

 gushpi, on 02 ianuarie 2024 - 16:27, said:

mey colegi, nu (se) există „umpic off-road” Posted Image
ori treci vâlceaua, ori nu - e simplu!
Sigur ca exista si nu e greu de inteles ce inseamna. Inseamna ca ocazional mai mergi si pe drumuri neasfaltate, dar nu neaparat ca te duci sa mergi pe traseu de TAF prin padure sau sa treci prin valcele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate