Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Cit de disperati sint cei de la Orange?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#73
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Pe 24 mi se emite factura, deci voi afla pe luni, 24 pica sâmbătă.

#74
dany23ro

dany23ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 16.08.2007

View Postcorreras, on 20 februarie 2024 - 12:02, said:

Nu se putea fără majorare, acum au sărit la 2 euro/serviciu.

Notificare privind modificarea unilaterală a contractului având ca obiect serviciile furnizate de Orange Romania Communications S.A.
Salut,

La Orange, investim permanent în tehnologie ca să îți oferim servicii de cea mai bună calitate și să te bucuri de cea mai bună experiență. În contextul economic actual și al creșterii constante a costurilor aferente furnizării serviciilor fixe prin tehnologia pe bază de cupru, începând cu data de 1 aprilie 2024, contractul/contractele cu Orange Romania Communications S.A. de pe contul R1862000081230 se modifică după cum urmează:

•    Prețul pentru fiecare Serviciu furnizat prin tehnologia pe bază de cupru (voce fixă) va fi majorat cu 2 euro (TVA inclus). Majorarea valorii abonamentului/abonamentelor nu modifică perioada contractuală curentă și nici restul condițiilor contractuale, cu excepția modificărilor menționate mai jos în prezenta Notificare.
•    Începând cu aceeași dată vei beneficia gratuit, timp de 24 de luni, de 100 de minute internaționale valabile în rețelele mobile din Zona SEE și Zona Europa. La expirarea celor 24 de luni, această opțiune se va dezactiva automat.
•    Totodată, te informăm că următoarea clauză va completa Contractul aplicabil serviciului/serviciilor menționate mai sus, devenind parte integrantă din acesta, la Secțiunea recapitulativă a tarifelor și în Condițiile Contractuale Esențiale (care se completează cu articolul 51, ce se va introduce imediat dupa articolul 5 din CCE): „Orange Romania Communications are dreptul de a modifica tarifele pentru serviciile contractate de către Client conform indicelui armonizat al prețurilor de consum (IAPC / HICP - Annual Data Average Index and Rate of Change), respectiv rata medie anuală a inflației stabilită pentru România de către Eurostat, Oficiul de Statistică al Uniunii Europene, valabilă la data la care se implementează modificarea, dar nu mai mult de 8% din prețurile standard ale serviciilor (fără eventuale reduceri) prezentate în Contract. Orange Romania Communications are dreptul să aplice această modificare o singură dată pe an, în mod automat, fără a mai fi necesară altă formalitate sau consimțământul Clientului în acest sens, exclusiv în temeiul notificării trimise de către Orange Romania Communications. Notificarea poate fi comunicată odată cu factura de servicii, prin SMS, e-mail sau scrisoare. Părțile convin că actualizarea tarifelor, în temeiul prezentei clauze, nu reprezintă o modificare unilaterală.”
Ne dorim să rămâi în continuare clientul nostru însă, dacă nu ești de acord cu aspectele de mai sus, poți renunța la contract în 30 zile de la primirea acestei notificări fără a plăti penalități/despăgubiri. Pentru aceasta, ne poți contacta prin scrisoare transmisă la adresa Calea Victoriei nr. 35, sector 1, București, cod poștal 010061, pe orange.ro/contact, prin apel la 300 (gratuit din rețeaua Orange) sau 0374300300 (apel cu tarif normal pentru apelurile din alte rețele naționale și din roaming) sau în magazinele Orange. În cazul renunțării la contract, ai obligația de a returna într-un magazin Orange echipamentele TV și internet pe care le ai în custodie (dacă este cazul).

În lipsa unui răspuns din partea ta, vom considera că ești de acord cu implementarea modificărilor la data anunțată mai sus.

Cu prietenie,
Antoine Drevon
Director Marketing
in notificarea primită scrie,, serviciu fix de voce"NU,,furnizat prin tehnologia pe baza de cupru"

#75
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,122
  • Înscris: 18.12.2007
Prețul pentru fiecare Serviciu furnizat prin tehnologia pe bază de cupru (voce fixă)

#76
dany23ro

dany23ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 16.08.2007

View PostAlexEn, on 24 februarie 2024 - 18:38, said:

Prețul pentru fiecare Serviciu furnizat prin tehnologia pe bază de cupru (voce fixă)
unde scrie acest lucru în notificare.eu înțeleg că cei care au telefonie fixa vor plăti 2 euro începând cu 1 aprilie.

#77
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,122
  • Înscris: 18.12.2007
Am luat cu copy/paste din textul notificarii postat de correras.
Foloseste Find in pagina si gasesti paragraful.

#78
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Mi-a apărut factura pe cont. Pe factura nu am notificare de mărire a prețurilor.

#79
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Bun, deci primit si la ai mei notificarea de majorare cu 2 euro.
Facut cerere de reziliere.
Sunat azi gagica de la rezilieri si renegociat cu ea abonamentul pe 24 luni, fara majorare si fara clauza de indexare cu 8% (acestea au fost conditiile pe care le-am impus)
Obtinut in final:

TV + 2 decodoare incluse
Net 100 mbps
Voce Nelimitat+
HBO inclus 24 luni
_______________
Pret total/24 luni = 45 lei.

#80
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,778
  • Înscris: 13.06.2004
Cineva ne-a zis (mie şi mamei) că să zicem că vrem să renunţăm, pentru a primit abonamentul de 1 Euro (5 Lei). Am menţionat la pagina anterioară că jigodiile vor să ne desfiinţeze linia fixă clasică.   :disgust:   Să vedem dacă merge aşa.

#81
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,122
  • Înscris: 18.12.2007
"jigodiile" renunta la o tehnologie invechita, cu costuri mari de intretinere.
Hai in zilele noastre djl-ule!

#82
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,778
  • Înscris: 13.06.2004
E cel mai sigur sistem.
Şi ce întreţinere poate să aibă. Că-s doar nişte fire. Nu mai sunt centrale analogice ca să zici că tot trebuia să repari la ele.

#83
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004

View PostRao633, on 26 februarie 2024 - 09:56, said:

Bun, deci primit si la ai mei notificarea de majorare cu 2 euro.
Facut cerere de reziliere.
Sunat azi gagica de la rezilieri si renegociat cu ea abonamentul pe 24 luni, fara majorare si fara clauza de indexare cu 8% (acestea au fost conditiile pe care le-am impus)
Obtinut in final:

TV + 2 decodoare incluse
Net 100 mbps
Voce Nelimitat+
HBO inclus 24 luni
_______________
Pret total/24 luni = 45 lei.

A primit pe email notificarea sau in cadrul facturii?

A negociat bine

#84
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,122
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdjl, on 26 februarie 2024 - 12:08, said:

E cel mai sigur sistem.
Şi ce întreţinere poate să aibă. Că-s doar nişte fire. Nu mai sunt centrale analogice ca să zici că tot trebuia să repari la ele.

Sigur din ce punct de vedere?
Pe firele alea, daca se intampla ceva cu ele, cineva trebuie sa vina sa le repare. Iar asta costa (tre sa ai oamnei, sa se deplaseze, sa stie cum se face reparatia) si mai sunt si alte costuri care pentru tine sunt transparente.

Inteleg ca ai o pasiune pentru trecut dar trebuie sa pricepi ca evolueaza tehnologia si vrand, nevrand, trebuie sa te adaptezi.

#85
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postmicutu82, on 26 februarie 2024 - 14:44, said:

A primit pe email notificarea sau in cadrul facturii?

A negociat bine

Notificarea a primit-o prin email.

Am primit adineauri si contractul prin email. Se pare ca ce s-a implementat in sistem de pe urma negocierii e si mai avantajos decat ce am discutat la telefon cu gagica respectiva:

TV + 2 decodoare = 3 euro
Net 100 mbps = 1 euro
Voce Nelimitat+ = 1 euro
_____________________
Total servicii fixe = 5 euro
+
Extraoptiune HBO = 3 euro
______________________
Total de plata lunar = 8 euro

Deci e in jur de 40 de lei, nu 45.
Iar daca se scoate HBO (se poate dezactiva optiunea dupa 1 luna) abonamentul devine 5 euro.

Deci pentru 25 de lei eu zic ca merita toate cele 3 servicii.

#86
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Super frumos.

Eu am primit factura dar nicio notificare 😅. Sa vedem daca scap sau daca uita ei să-mi trimită 😅

#87
dany23ro

dany23ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,182
  • Înscris: 16.08.2007
Uita sa trimita.am pățit-o eu anul trecut.daca nu trimiteam că NU sunt de acord mă trezeam cu majorarea.
Așa că nu aștepta ci contacteaza-i tu prin telefon sau email.

Edited by dany23ro, 26 February 2024 - 19:25.


#88
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postmicutu82, on 26 februarie 2024 - 19:12, said:

Super frumos.

Eu am primit factura dar nicio notificare ��. Sa vedem daca scap sau daca uita ei să-mi trimită ��
Pai roaga-te sa te notifice, ca sa poti renegocia cu ei.

#89
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 25.07.2004
Tocmai ce am primit notificarea prin posta 😅🤣. Mai exista vreun link unde se poate face cererea de reziliere, online?

#90
Shotbb

Shotbb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.12.2023

View Postmicutu82, on 26 februarie 2024 - 19:34, said:

Tocmai ce am primit notificarea prin posta 😅🤣. Mai exista vreun link unde se poate face cererea de reziliere, online?
Sună la 300, eu așa voi face in cazul în care primesc.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate