Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Cit de disperati sint cei de la Orange?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#109
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,063
  • Înscris: 18.12.2007
Evident ca vine, dar una e sa ai echipa de interventie cand ai zeci de mii de clienti si alta e cand ai cinci pierduti in timp.
Chiar nu e logic?

#110
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt destui la linia clasică încă. Dar dacă aş vor unii, nu am cum să mă opun. Dar voi nutri o ură veşnică.

#111
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Nu are de unde sa mai existe "linie clasică". Este totul digital de foarte mult timp. Ce dispare acum e bucla locală pe cupru fiindcă e o tehnologie veche, scumpă si nu așa fiabilă precum fibra.

Asa si pe telefonia mobilă or să dispară 2G si 3G fiindcă e scump sa tii chestii redundante care fac acelasi lucru.

#112
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,063
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdjl, on 28 februarie 2024 - 13:49, said:

...Dar voi nutri o ură veşnică.

Si o sa mai deschizi niste topicuri pe tema asta.
Serios, treci peste.

#113
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 29.03.2017

View Postdjl, on 28 februarie 2024 - 13:49, said:

Dar voi nutri o ură veşnică.
daca era dupa unii ca tine acum circulam cu caleasca, ne imbolnaveam si muream de varsat de vant si ne kkm in fundul curtii (bine, juatate din populatia romaniei inca o mai face)

Edited by Vettel, 29 February 2024 - 09:20.


#114
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View Postdjl, on 27 februarie 2024 - 01:04, said:

… Şi dacă e o pană de curent pe undeva pe traseu, adios servicii? Păi asta înseamnă că nu e un serviciu de încredere.

La fibra nu ai problema asta, doar daca crapa OLT-ul. Daca pe zona ta nu e curent, rezolvi alimentarea ONT-ului cu un UPS decent. Si asa ai si net si telefonie si tv, asta daca pui si tv-ul pe UPS.
Si n-as baga mana in foc pentru fiabilitatea liniilor clasice de cupru, avand in vedere ca sunt sensibile la descarcari electrostatice. Imi aduc aminte in “vremurile bune” ale Romtelecom ADSL cand dupa o furtuna mai serioasa, era stiva de modem-uri la sediul principal, majoritatea prajite putin. La fibra nu mai ai problema asta.

#115
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 29.03.2017
omul are o ura viscerala. se face doamne iarta-ma de ras pe aici
sa va reamiintesc cum se auzea rahatul ala de sarma? serios?

#116
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 27 februarie 2024 - 01:04, said:

Parţial mai e.



Să înţeleg că dacă se strică ceva la fibră, echipamentele de fibră nu vine nimeni să le repare şi nu-ţi va mai funcţiona serviciul? Şi dacă e o pană de curent pe undeva pe traseu, adios servicii? Păi asta înseamnă că nu e un serviciu de încredere.
Aia cu traseul nu e valabila la fibra, e nevoie de curent doar in statie si la abonat. Pe traseu doar la UPC-Vodafone mai trebuie sa fie curent.

Retelele FTTB si FTTH au nevoie de curent doar in statie (la OLT, unde de regula exista generator si acumulatori) si la abonati (la ONT), pe traseu doar alea hibride fibra coaxial (cum inca are Vodafone fix ex UPC) au nevoie de curent, unde se face trecerea de la optic la coaxial.

Cum spun si colegii, vrei fix cand nu e curent, pui UPS la ONT, dar la djl e complicat ca are TV Vodafone-UPC, net de cartier si doar fixul la OROC.

Eu am adorat fixul VoIP de cand a aparut, de fapt din 2006 de cand am luat contact cu el. Si mi-am dorit sa trec tot ce am telefon fix si fax pe VoIP dar pana in 2013 nu am reusit acest lucru. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 29 February 2024 - 14:06.


#117
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Mi-au făcut ăștia de Orange varza contul 😜🤣.

Ce aveam: tv maxim+net+tel fix la 40 lei. Pachetul conținea max pack și două recievere.
La asta se mai adaugă ab de mobil redus de la 15euro la 7. per total dădeam 70 lei.

Mă sună suna astăzi si-mi spune că nu-mi mai poate da maxpack gratuit și mi-l da la 25lei și dacă vreau, ca sa dau per total mai puțin, îmi dă din 7 la 5 lei.

Întreb dacă are roaming și zice că da și că am și 5g. Zic, ok, îmi convine, dau 61 in loc de 70, per total.

Îmi trimite pe mail oferta de mobil in care nu zice că are 5g și mi se dezactivează de pe cont și roamingul.

Sun la 300 și mi se spune așa: aveți 5g pentru că nu a fost dezactivat de pe cont, chiar daca abonamentul nu are 5g și nu scrie nici în contract. Pe bune? 🤣 Crezi vulpea pe cuvânt? 🤣

In ceea ce privește roamingul, când vi s-a activat oferta, v-a fost activata fara roaming și acum nu avem ce face, refuzați oferta și apoi va reactivez  varianta de fun 7 cu roaming 🤣😜

Varza totala

Edited by micutu82, 29 February 2024 - 15:11.


#118
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 05.08.2011
Dupa ce am renuntat la telefonia fixa si portarea s-a facut deja la Digi, se pare ca nu pot scapa de echipament. Orange nu accepta sa returnezi telefonul fix al lor in orice Orange shop, ci doar in punctele Orange Romania Communications. Si sunt cateva in toata tara, 2 in Bucuresti, unul in Ploiesti, unul in Pitesti, etc Posted Image)))
Apoi se mira de ce in ultimii ani le scade numarul de abonati...

Edited by skilton, 29 February 2024 - 15:27.


#119
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
In textul de mai sus "din 7" este fun 7

View Postskilton, on 29 februarie 2024 - 15:26, said:

Dupa ce am renuntat la telefonia fixa si portarea s-a facut deja la Digi, se pare ca nu pot scapa de echipament. Orange nu accepta sa returnezi telefonul fix al lor in orice Orange shop, ci doar in punctele Orange Romania Communications. Si sunt cateva in toata tara, 2 in Bucuresti, unul in Ploiesti, unul in Pitesti, etc Posted Image)))
Apoi se mira de ce in ultimii ani le scade numarul de abonati...

Trimiți prin curier sau ii chemi pe ei și s-ar putea sa te coste mai puțin decât curierul

#120
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004

View PostVettel, on 29 februarie 2024 - 09:20, said:

daca era dupa unii ca tine acum circulam cu caleasca, ne imbolnaveam si muream de varsat de vant si ne kkm in fundul curtii (bine, juatate din populatia romaniei inca o mai face)

View Postl0calh0st, on 29 februarie 2024 - 11:30, said:

La fibra nu ai problema asta, doar daca crapa OLT-ul. Daca pe zona ta nu e curent, rezolvi alimentarea ONT-ului cu un UPS decent. Si asa ai si net si telefonie si tv, asta daca pui si tv-ul pe UPS.
Si n-as baga mana in foc pentru fiabilitatea liniilor clasice de cupru, avand in vedere ca sunt sensibile la descarcari electrostatice. Imi aduc aminte in “vremurile bune” ale Romtelecom ADSL cand dupa o furtuna mai serioasa, era stiva de modem-uri la sediul principal, majoritatea prajite putin. La fibra nu mai ai problema asta.

View PostVettel, on 29 februarie 2024 - 12:17, said:

omul are o ura viscerala. se face doamne iarta-ma de ras pe aici
sa va reamiintesc cum se auzea rahatul ala de sarma? serios?

Dacă era după mine, se modernizau normele privind instalaţiile sanitare, că unele sunt învechite; şi obicete sanitare bine concepute. Da' aveţi obiceiul de a face nişte comparaţii.
Am cablu subteran. Şi nu am avut problema aia.
Singurul loc unde se auzea prost de tot la telefon era la ţară, în Prahova. Centrală manuală. În Bucureşti, nu prindeai uneori din prima legătura sau se forma numărul greşit. De auzit, se auzea decent. Aveam post conectat la centrală montată prin 1969-1970, iar restul de rude sau persoane cu care vorbeam mai mult erau conectate pe vremea centralelor analogice la centrale din anii '60-'80.

Edited by djl, 29 February 2024 - 16:46.


#121
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Pasionati ca tine de telefonia fixa veche sunt putini. Mai multi sunt cei de transport in comun si trenuri, grup in care esti si tu.

#122
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View Postskilton, on 29 februarie 2024 - 15:26, said:

Dupa ce am renuntat la telefonia fixa si portarea s-a facut deja la Digi, se pare ca nu pot scapa de echipament. Orange nu accepta sa returnezi telefonul fix al lor in orice Orange shop, ci doar in punctele Orange Romania Communications. Si sunt cateva in toata tara, 2 in Bucuresti, unul in Ploiesti, unul in Pitesti, etc Posted Image)))
Apoi se mira de ce in ultimii ani le scade numarul de abonati...

Magazinele OROC sunt fostele magazine Romtelecom/Telekom FIX (nu Telekom Mobil).
Asa ca daca stii prin zona ta unde era un magazin Romtelecom, sunt sanse mari sa fie acum OROC.

#123
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Mi-a venit contractul pe serviciile fixe. Practic că am vrut și maxpack mi s-ar scumpit pachetul cu 10 lei. Înainte pe tel+tv+internet+HBO dădeam 40 și acum voi da 45. Avantajul ar fi că pachetul maxpack se poate scoate fiind cu bani și as plati doar 30 lei pe serviciile fixe. Partea cu indexare mi se va scoate.

Mobilul in schimb este in pom 🤣

Edited by micutu82, 29 February 2024 - 20:03.


#124
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 19.09.2008
Unde ati trimis cererea de reziliere? A primit si mama mea plicul prin care este instintata ca-i scumpesc telefonia fixa cu 2 euro si nu se mai merita sa o plateasca. Chestia este ca in blocul unde domiciliaza nu este retea de FO ci doar fire de Cu.

Edited by macette, 01 March 2024 - 09:45.


#125
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 05.08.2011

View Postl0calh0st, on 29 februarie 2024 - 17:29, said:

Magazinele OROC sunt fostele magazine Romtelecom/Telekom FIX (nu Telekom Mobil).
Asa ca daca stii prin zona ta unde era un magazin Romtelecom, sunt sanse mari sa fie acum OROC.
Am avut astfel de magazine in oras dar s-au desfiintat, de-asta mentionam ca mai au doar cateva astfel de magazine in toata tara. Am sunat la Call Center si era una care imi spunea sa trimit echipamentele in Craiova, desi in Craiova nu mai au niciun astfel de magazin :))))
Pana la urma am gasit lista la ei pe site, sunt magazinele cu violet
https://www.orange.ro/shops/

#126
correras

correras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.09.2008
Pe mine nu m-au căutat încă, deși i-am sunat imediat după ce am primit emailul cu știrea. Asta a fost pe 20 februarie. Mâine trimit email la [email protected] că altfel mă trezesc că accept tacit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate