Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Importanta luft-urilor intre perete si tamplaria termopan

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postpasilla, on 24 decembrie 2023 - 13:45, said:

In cazul asta mie mi se pare perfect.

normativul zice 1 cm pe latura...

View Postmurdar, on 24 decembrie 2023 - 13:50, said:



Dpmdv, este de preferat sa indesi un backer rod si sa sigilezi cu silicon (interior-exterior), decat sa umpli cu spuma la tub.

exista compriband... iar siliconul nu are ca cauta pe acolo !

#20
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Sti unde as putea sa gasesc si eu normativul ala ?

Edited by razvan-softpedia, 24 December 2023 - 13:57.


#21
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Compribandul costa de te paralizeaza. E bun, dar la 2-3-4 euro pe metru  e cam scump. Backer rodul face fix, dar fix aceeasi treaba.

Siliconul este excelent. Rezista 30 de ani fara probleme.

#22
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postpasilla, on 24 decembrie 2023 - 13:45, said:

In cazul asta mie mi se pare perfect.

Si mie mi se pare bine avand in vedere ca ii ofera montatorului posibilitatea sa pozitioneze si sa regleze fereastra corect.
Acum cand scriam mesajul asta mi-am adus aminte ce am patit cu usa de la apartament, cand au venit sa o monteze si mi-au zis ca o pun stramb ca este golul prea mic ( desi inainte sa o comand am platit consultanta, dupa care venit cineva de la ei sa masoare, si a zis ca este ok, si ca pot sa comand usa respectiva ).

View Postmurdar, on 24 decembrie 2023 - 13:55, said:

Compribandul costa de te paralizeaza. E bun, dar la 2-3-4 euro pe metru  e cam scump. Backer rodul face fix, dar fix aceeasi treaba.

Siliconul este excelent. Rezista 30 de ani fara probleme.

Am vazut acum ce este "Compribandul" asta ( il foloseam la doliile invelitorilo ondulate ). La banii astia, si la ce stie sa faca, aleg cu ochii inchisi varianta folosirii unei spume bune. Posted Image

Din cate stiu eu, nici un "silicon" nu rezista 30 de ani daca este expus UV.

#23
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postmurdar, on 24 decembrie 2023 - 13:55, said:

Compribandul costa de te paralizeaza. E bun, dar la 2-3-4 euro pe metru  e cam scump. Backer rodul face fix, dar fix aceeasi treaba.

Siliconul este excelent. Rezista 30 de ani fara probleme.

costa? am vorbit aici de costuri? costa un rahat oricum  , nici 1% din pretul ferestrelor , si peste 30 de ani va presa usurel in zidarie si pvc umpland golulrile prin care trece aerul pe cand backer-rodul tau nu va functiona la fel de bine nici dupa instalare .

siliconul tine si 100 de ani dar tot nu are ce cauta acolo, nu mai adera nici un alt material uzual de constructie de el  



View Postrazvan-softpedia, on 24 decembrie 2023 - 13:55, said:

Sti unde as putea sa gasesc si eu normativul ala ?
https://www.google.c...4nt17?entry=ttu


la fiecare postare mi se reaminteste dece e mai usor sa inveti cel mai prost dorel sa faca ceva cum trebuie decat un "mester"" care face acelasi lucru gresit de 20 de ani .

#24
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postrazvan-softpedia, on 24 decembrie 2023 - 14:01, said:

Din cate stiu eu, nici un "silicon" nu rezista 30 de ani daca este expus UV.

Stii prost. Siliconul este extrem de rezistent la valorile UV terestre.

#25
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsuperbec, on 24 decembrie 2023 - 15:03, said:

siliconul tine si 100 de ani dar tot nu are ce cauta acolo, nu mai adera nici un alt material uzual de constructie de el  

https://www.google.c...4nt17?entry=ttu

la fiecare postare mi se reaminteste dece e mai usor sa inveti cel mai prost dorel sa faca ceva cum trebuie decat un "mester"" care face acelasi lucru gresit de 20 de ani .

Sunt cate unii pe aici ( si acum ma refer strict la tine superbec ), care fac afirmatii gratuite, si pe care nu le pot sustine atunci cand este cazul.

Daca sti tu care este normativul ala, pune aici un link sau un pdf ( indicand si pagina si paragraful la care faci referire ), sa il vedem si noi. Arunci link-uri la misto, care au zero utilitate pentru membrii forumului.

La fel sa procedezi si cu siliconul ala care tine 100 de ani ( faci afirmatii pe care nu le poti sustine ) ! Unde naiba ai vazut tu asa ceva ??? Pune un link in care un producator de "silicoane" sa zica ca al lui tine 100 de ani expus la UV !!!

Va place sa va vedeti postand pe softpedia, sau va plictisiti si va place sa dati din gura ( maini ) ??? Ti-am mai spus, renunta la stilul asta atotstiutor si arogant, pentru ca mai ai multe de invatat. Decat sa ii inveti tu pe "mesteri", mai bine asculta-i si vezi ce are de spus fiecare. S-ar putea sa fi surprins si sa constati ca unii dintre ei chiar isi cunosc meseria si sunt buni in ceea ce fac.

View Postmurdar, on 24 decembrie 2023 - 15:23, said:


Stii prost. Siliconul este extrem de rezistent la valorile UV terestre.

Da-mi exemplu de un silicon care sa tina 30 ani la UV ( pune un link cu fisa tehnica a produsului ).

Ca si idee, cand spui "silicon", acoperi o gama extrem de larga de produse ( asa cum sunt ele percepute de catre cumparatorii finali ), marea lor majoritate avand o durata de viata de pana in 10 ani ( discutam de produse folosite in mediu exterior si expuse la UV ).

#26
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Cand zic silicon, ma refer la silicon. Nu la orice vine intr-un tub sau un salam si are consistenta de pasta. Las onoarea meseriasilor sfertodocti din Romania sa foloseasca termenul asta pentru orice zeama.

#27
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmurdar, on 24 decembrie 2023 - 15:58, said:

Cand zic silicon, ma refer la silicon. Nu la orice vine intr-un tub sau un salam si are consistenta de pasta. Las onoarea meseriasilor sfertodocti din Romania sa foloseasca termenul asta pentru orice zeama.

M-am uitat pe link-ul trimis de tine, dar nu am vazut unde scrie care are o durata de viata mai mare de 30 de ani ? Scrie, sau nu ?

Si eu stiu ce zic, poate nu m-ai inteles ! Iti explic mai pe larg, ca poate renunti si tu la aerele astea de superioritate !

Avem doua silicoane Posted Image ( Siliconul 1 si Siliconul 2 ). Consideri ca sunt la fel, si ca ambele rezista peste 30 de ani in exterior, expuse la UV ?

Edited by razvan-softpedia, 24 December 2023 - 16:09.


#28
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Eh, munceste si tu putin.

#29
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmurdar, on 24 decembrie 2023 - 16:07, said:

Eh, munceste si tu putin.

Aceeasi atitudine ca si superbec !!! Posted Image  Uneori vorbiti ( tastati ), de dragul de a tasta, fara a aduce plus valoare forum-ului. Daca spuneai o prostie, nu era nimic grav, dar sa spui prosti si sa fi si arogant, asta deja este deranjant !! Posted Image

#30
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Este siliconul acela negru dintre geamurile cladirilor de birouri.
Dupa 15 ani nu am vazut nici o deteriorare a lui.
Ma indoiesc ca e cineva disponibil sa schimbe tot siliconul sau ce garnitura e aceea de pe acele fatade din sticla.
Probabil ar trebui sa te interesezi ce tip este daca ai nevoie, normal.

Edited by cipaul, 24 December 2023 - 16:25.


#31
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postrazvan-softpedia, on 24 decembrie 2023 - 16:12, said:


Aceeasi atitudine ca si superbec !!! Posted Image  Uneori vorbiti ( tastati ), de dragul de a tasta, fara a aduce plus valoare forum-ului. Daca spuneai o prostie, nu era nimic grav, dar sa spui prosti si sa fi si arogant, asta deja este deranjant !! Posted Image

Bai, ma scuzi ca te-am deranjat cu atitudinea mea. Promit sa dorm excelent la noapte.

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcipaul, on 24 decembrie 2023 - 16:25, said:

Ma indoiesc ca e cineva disponibil sa schimbe tot siliconul .
Se schimba regulat.

#33
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postcipaul, on 24 decembrie 2023 - 16:25, said:

Este siliconul acela negru dintre geamurile cladirilor de birouri.
Dupa 15 ani nu am vazut nici o deteriorare a lui.
Ma indoiesc ca e cineva disponibil sa schimbe tot siliconul sau ce garnitura e aceea de pe acele fatade din sticla.
Probabil ar trebui sa te interesezi ce tip este daca ai nevoie, normal.

cipaul, nu ma pricep, dar nu cred ca se foloseste silicon la tub ( de aici a plecat discutia ). Cred ca in cazul acelor geamuri se folosesc niste garnituri "prefabricate" .

View Postmurdar, on 24 decembrie 2023 - 16:28, said:

Bai, ma scuzi ca te-am deranjat cu atitudinea mea. Promit sa dorm excelent la noapte.

Bai, lasa dormitul, mai bine cauta link cu siliconul ala garantat 30 de ani !!! Posted Image Altfel pare ca esti aburitor !!! Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 24 December 2023 - 16:57.


#34
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postrazvan-softpedia, on 24 decembrie 2023 - 15:42, said:


Sunt cate unii pe aici ( si acum ma refer strict la tine superbec ),

as vrea sa-mi cer scuze... dar nu o fac :)

orice forum este stricat de multitudinea de pareri ale diversilor habarnisti

eu unul nu prea imi dau cu parerea daca nu stapanesc cel putin binisor subiectul

sa iei ad literam un post evident la perflu e ... come se dice la voi???:)

unde vrea tovarasul cu pricina sa foloseasca silicon nu-l vede soarele decat cand se demoleaza casa eventual, altfel e acoperit de tencuiala sau alte materiale (CARE NU ADERA LA SILICONUL INTARIT !!!!) se pot folosi alte kituri de imbinare dar NU silicon, NU acolo.

inteleg ca ai aflat de rezistenta la uv si alte propietati ale materialelor de constructie dar aici nu e cazul, totul e ascuns  de alte materiale/finisaje.

mai sus ti-am facut un post cat se poate de complet cu explicatii si tot ce trebuie, singurul tau coment a fost sa-ti dau sursa normativului :)


Don Quixote out !

#35
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postsuperbec, on 24 decembrie 2023 - 17:50, said:

mai sus ti-am facut un post cat se poate de complet cu explicatii si tot ce trebuie, singurul tau coment a fost sa-ti dau sursa normativului Posted Image


Ai facut pe naiba !! N-ai facut nimic !! Posted Image Vorbe goale, fara substanta !! Posted Image Mai bine cauta si tu un link cu siliconul ala care tine 100 de ani !!! Asta ca sa arati ca nu esti aburitor !!! Posted Image

Ce naiba va apucati sa postati daca nu aveti nimic util de spus ??? Ii mai zapaciti si pe altii de cap !!! Posted Image

#36
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postrazvan-softpedia, on 24 decembrie 2023 - 16:56, said:


Bai, lasa dormitul, mai bine cauta link cu siliconul ala garantat 30 de ani !!! Posted Image Altfel pare ca esti aburitor !!! Posted Image


Vezi ca ma confunzi cu un sclav. Marche si cauta-ti singur.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate