Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Importanta luft-urilor intre perete si tamplaria termopan

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Masurarea dimensiunii golului de zidarie trebuie sa se faca in cel putin trei puncte pe
fiecare directie (orizontal si vertical). Se va lua in considerare dimensiune minima
rezultata in urma acestor masuratori.


La masurare se au in vedere urmatoarele:
 intotdeauna se masoara ambele inaltimi si ambele latimi si se ia in considerare cea
mai mica dintre ele
 intotdeauna se masoara diagonalele golurilor pentru a verifica daca colturile sunt
in unghi de 90 de grade, in cazul in care diagonalele difera, inseamna ca golul nu
este dreptunghiular lucru de care se tine cont la stabilirea dimensiunilor tamplariei
- Golul de zidarie e rectangular,
dimensiunile (A) si (B) trebuie sa fie la
fel.
- Orizontalitatea si verticalitatea golului de
zidarie © si (D). Abaterile trebuie sa se
incadreze in cele prevazute de
standardele in vigoare.
- Golul de zid nu prezinta curburi sau
denivelari (D).


Daca ferestrele (sau usile) se monteaza in goluri pregatite anterior si tencuite, se
masoara latimea si inaltimea golului si se scad 20mm pe fiecare dimensiune.
Aceasta distanta este necesara pentru a da posibilitatea montatorului sa impaneze
fereastra inainte de a o ancora, si pentru a aplica un strat de spuma poliuretanica.


https://www.pptt.ro/files/centru%20evaluare/Manual_confectioner_tamplarie_compressed.pdf

#38
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 murdar, on 24 decembrie 2023 - 18:01, said:

Vezi ca ma confunzi cu un sclav. Marche si cauta-ti singur.

Nu te confund.

Tu faci afirmatii pe care nu poti sa le susti. De ce te-am crede pe cuvant ?

#39
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Avantajul unui spatiu mai mic este o fixare mai rigida a ferestrei in locas, indiferent ca o fixezi cu cleme sau direct prin profil. Rezistenta mecanica mai mare, vibratii mai putine la actionare.

#40
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 florinel, on 25 decembrie 2023 - 05:51, said:

Avantajul unui spatiu mai mic este o fixare mai rigida a ferestrei in locas, indiferent ca o fixezi cu cleme sau direct prin profil. Rezistenta mecanica mai mare, vibratii mai putine la actionare.

Am inteles. Are logica. Posted Image

Avand in vedere ce s-a spus aici, o sa fiu atent ca luft-urile intre goluri si tamplarie sa nu depaseasca 1 cm ( in cazul asta cred eu ca este suficient loc pentru reglajul tamplariei ).

#41
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

razvan-softpedia said:

1703485795[/url]' post='30486279']
( in cazul asta cred eu ca este suficient loc pentru reglajul tamplariei ).


”in cazul asta” nu prea conteaza ce crezi tu.
Beneficiarul in cazul achizitiei de tamplarie termoizolanta ar trebui sa fie interesat in primul rand ca ferestrele si usile sa fie montate drept pe cele trei directii, la acelasi nivel, aliniate, atat pe orizontala cat si pe verticala daca este cazul ( atunci cand casa are si etaj/mansarda). Asta depinde in primul rand de cine a lucrat inainte, pe principiul “doamna cine v-a lucrat aici?”.
Adica, pentru a permite montajul aliniat si la nivel golurile trebuie sa fie aliniate si la nivel. Un cm pentru constructori de obicei este o abatere care este considerata inexistenta, un cm pentru un montator de tamplarie poate insemna ca nu se pot alinia ferestrele, ori ca nu pot fi la acelasi nivel, ori ca nu pot fi montate drept pe cele trei directii.
Astfel toleranta de montaj de 1cm pe fiecare latura poate fi ok sau nu indiferent de ce credem noi.
Ideea este ca, ori ca sunt 2cm ori ca este un cm de spuma, spuma isi va face treaba la fel.
Sigur, tolerantele mai mari de 2cm/latura sunt de evitat, dar la nevoie este ok si mai mult.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 25 December 2023 - 10:44.


#42
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
O sa verific foarte atent ca zidaria sa fie "in boloboc", iar unghiurile golurilor sa fie de 90 de grade, astfel incat diferenta de 2 cm intre laturile golului si laturile tamplariei sa fie suficienta pentru instalarea corecta a ferestrelor. Posted Image

Poate ma insel, dar mi s-a parut corect si de bun simt ceea ce a spus florinel, si de aceea as vrea sa ma incadrez in luft-uri de 1 cm. O sa vedem cum o sa iasa. Posted Image Deocamdata sa iasa autorizatia de construire, ca vad ca dureaza mai mult decat am preconizat. Posted Image

Mai am o intrebare daca tot v-am prins ( ma refer la cei care lucrati in domeniu ) Posted Image . Toate marcile de "termopane" au produse care pot fi prinse cu ajutorul acelor "bride" ? Cum as putea sa imi dau seama daca un anumit model permite o astfel de fixare ? Este trecut acest lucru undeva in descrierea produsului ? Vreau sa montez tamplaria la fata exterioara a peretelui, si voi avea nevoie de acele bride pentru prindere.

Edited by razvan-softpedia, 25 December 2023 - 11:10.


#43
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Toate se pot monta cu bride, dar la cererea clientului, adica spui ca vrei montaj cu bride. Unele firme fac montajul in standard cu bride, nu sunt insa necesare nici bridele si nici acel 1cm.

#44
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
9 din 10 instalatori de termopane PVC din Romania nu au auzit de bride de prindere. Pentru ca in Romania nu se instaleaza in mod curent ferestrele in exterior, in linie cu izolatia.

Treaba asta se face preponderent la cladiri noi, cu ferestre de aluminiu.  Iar daca le zici de inchideri perimetrale cu folie bariera de vapori, mai bine ii scuipi in ochi, e mai putin ofensator pentru ei.

Edited by murdar, 25 December 2023 - 11:26.


#45
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
M-am gandit la varianta cu bride, ca sa nu ma trezesc ca imi crapa peretele ( la montaj sau dupa o perioada de utilizare a geamurilor ), avand in vedere distanta mica pana la marginea acestuia ( undeva la 5-6 centimetri ).

 murdar, on 25 decembrie 2023 - 11:25, said:

9 din 10 instalatori de termopane PVC din Romania nu au auzit de bride de prindere. Pentru ca in Romania nu se instaleaza in mod curent ferestrele in exterior, in linie cu izolatia.

Nu vreau in exterior ( nu cred ca se justifica costul acelor precadre ), vreau la fata peretelui. Imi asum diferenta de pierdere de caldura. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 25 December 2023 - 11:43.


#46
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 murdar, on 25 decembrie 2023 - 11:25, said:

9 din 10 instalatori de termopane PVC din Romania nu au auzit de bride de prindere.

Crezi tu, majoritatea stiu ce sunt alea bride si majoritatea pot face un montaj cu benzi de etansare. Atat ca evita sa faca asta, nu le place, unii nici nu stapanesc foarte bine detaliile desi nu e mare smecherie. Dar pentru suma potrivita nu mai evita nimeni nimic.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 25 December 2023 - 11:34.


#47
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Intre a auzi si a face e cale lunga. Asa si eu am auzit ca trimit unii roboti pe Marte.

#48
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
O timplarie de PVC are( prostul) obicei sa se strimbe,brida tine DOAR pe două direcții,am văzut montaje cu bride,am montat cu bride,am demontat ( schimbat) timplarii montate cu bride dar nu am baza in ele,montajul cu șuruburi( dese) s-a comportat cel mai bine in timp

#49
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Exact ce ziceam. Lumea nu stie cum se instaleaza cu bridele sau cum sa le aleaga. Bridele sunt de doua feluri: care preiau doar incarcare din vant, si care preiau si incarcare din vant si incarcare din geutatea proprie a ferestrei. Amele tipuri de bride se intaleaza la o fereastra.

La PVC conteaza al dracului de mult unde le fixezi. Daca dai surub direct in plastic, sunt degeaba.

#50
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005

 razvan-softpedia, on 25 decembrie 2023 - 11:30, said:

M-am gandit la varianta cu bride, ca sa nu ma trezesc ca imi crapa peretele ( la montaj sau dupa o perioada de utilizare a geamurilor ), avand in vedere distanta mica pana la marginea acestuia ( undeva la 5-6 centimetri ).



Nu vreau in exterior ( nu cred ca se justifica costul acelor precadre ), vreau la fata peretelui. Imi asum diferenta de pierdere de caldura. Posted Image

Varianta cu bride are avantaje si dezavantaje.
Avantaje :
- nu se mai perforeaza profilul
- varianta cea mai potrivita de fixare daca montezi tamplaria la fata exterioara a zidariei. Indiferent ca e zidarie din caramida cu goluri sau BCA, cand montezi tamplaria "la fata" direct cu suruburi fixarea ta se face in doar 2-3 cm de zidarie (de la surub la exterior). De aici pot aparea multe complicatii. Cand folosesti bride - montezi tamplaria la fata, cu prinderea la 1/2 zidului....
Dezavantaj - poate ca nu ai aceeasi rigiditate ca in cazul prinderii directe, desi discutabil, exista pe piata bride reglabile, care actioneaza si ca pene.

Eu am montat cu bride si folie, a trebuit sa cer in mod expres acest tip de montaj - majoritatea firmelor stiu sa faca asta, insa e un fel de "pachet de lux" denumit pompos "montaj profesional"....
Pentru folie, obligatoriu intainte de montaj trebuie finisate(tencuite) golurile inaintea montajului; si obligatoriu trebuie sa cumperi (separat) "primer" spray, pentru ca "montajul profesional" foloseste doar adezivul foliei direct pe suprafata tencuita - iar asta face ca aderenta sa nu fie stralucita.

Edited by florinel, 25 December 2023 - 17:03.


#51
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

murdar said:

1703505001[/url]' post='30486714']
Exact ce ziceam. Lumea nu stie cum se instaleaza cu bridele sau cum sa le aleaga. Bridele sunt de doua feluri: care preiau doar incarcare din vant, si care preiau si incarcare din vant si incarcare din geutatea proprie a ferestrei. Amele tipuri de bride se intaleaza la o fereastra.

La PVC conteaza al dracului de mult unde le fixezi. Daca dai surub direct in plastic, sunt degeaba.

Cred ca ai inteles gresit si ai tras si concluzia gresita, poate ma insel. Insa, colegul Timplarualin nu vorbea despre preluarea incarcarii din greutatea proprie ci despre deformarea tamplariei pvc.
Eu recunosc, intradevar, nu stiu care sunt bridele care preiau incarcarea din greutatea proprie in afara de suportii destinati montajului in exteriorul zidariei (in termoizolatie). Daca ai bunavointa si disponibilitatea, te rog sa pui o poza, un link, ceva, sa vad si eu. Vreau doar sa vad daca exista, nu consider ca ar fi necesar ca bridele sa preia incarcari din greutatea proprie. La mine acestea sunt preluate de suportii din plastic (practic niste distantieri din plastic), adica fereastra/usa sta pe plastic si plasticul pe zidarie. Adica incarcarea din propria greutate este preluata de zidarie prin suportii de plastic.
Ma gandesc ca nu te referi la ancorele de montaj cu surub de ajustare, nu ?

Edited by Dorel-Jefuitorul, 25 December 2023 - 23:15.


#52
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

florinel said:

1703516486[/url]' post='30487016']
obligatoriu trebuie sa cumperi (separat) "primer" spray, pentru ca "montajul profesional" foloseste doar adezivul foliei direct pe suprafata tencuita

La mine acest tip de montaj se numeste montaj RAL si in pretul acestuia este inclus si primerul.  
La dezavantaje cred ca trebuia mentionat si pretul, la mine pentru o casa nu prea mare, spre 100 ml costurile suplimentare sunt usor peste 1000 euro +tva, undeva in jur de 1200-1300 +TVA. Montajul include spuma flexifoam, benzile de etansare int/ext, primerul, bridele (ancore de montaj cu surub de ajustare), manopera pentru aplicarea benzilor pe intreg perimetrul tamplariei cat si pentru aplicarea pe zidarie. Am precizat pentru ce se plateste manopera pentru ca am vazut astfel de montaje, la firme cu pretentii, unde in zona solbancului nu avem folie ca “nu se poate monta”, iar foliile se monteaza doar pe tamplarie nu se mai lipesc si de zidarie “de asta se ocupa cei de la finisaje”.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 26 December 2023 - 09:26.


#53
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 Dorel-Jefuitorul, on 26 decembrie 2023 - 09:25, said:

La dezavantaje cred ca trebuia mentionat si pretul, la mine pentru o casa nu prea mare, spre 100 ml costurile suplimentare sunt usor peste 1000 euro +tva, undeva in jur de 1200-1300 +TVA. Montajul include spuma flexifoam, benzile de etansare int/ext, primerul, bridele (ancore de montaj cu surub de ajustare), manopera pentru aplicarea benzilor pe intreg perimetrul tamplariei cat si pentru aplicarea pe zidarie. Am precizat pentru ce se plateste manopera pentru ca am vazut astfel de montaje, la firme cu pretentii, unde in zona solbancului nu avem folie ca “nu se poate monta”, iar foliile se monteaza doar pe tamplarie nu se mai lipesc si de zidarie “de asta se ocupa cei de la finisaje”.

Suma nu este de speriat, intrebarea este daca se justifica ( ma refer in special la partea cu benzile alea ). Posted Image

#54
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,115
  • Înscris: 29.06.2005
Pretul difera de la firma la firma. Avand in vedere concurenta acerba de pe piata, probabil se poate si la un pret mai mic. Mie mi-au taxat suplimentar doar pretul rolelor de folie si al bridelor de fixare.

In schimb iti recomand sa folosesti folie, macar la exterior. Daca e bine montata, etanseaza foarte bine, in plus ramane etansat chiar daca spuma se mai degradeaza in timp (de la vibratii..etc).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate