Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Importanta luft-urilor intre perete si tamplaria termopan

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare.

Am si eu o nedumerire referitoare la golul de jur imprejurul tamplariei termopan ( acel gol care dupa fixarea ferestrei se umple cu spuma poliuretanica ).

De ce in ultimul timp se tot insista ca acest spatiu sa fie cat mai mic ? Am asistat zilele trecute in santier la o discutie ( pot sa zic ca a fost chiar o cearta ), intre beneficiar ( care dorea un luft de maxim 1 cm pe fiecare latura, adica diferenta intre dimensiunea golului si dimensiunea tocului sa fie de maxim 1 cm ), si cei de la firma de termopane ( care lasasera un luft de vreo 4 cm pe fiecare latura ).

Avand in vedere ca, teoretic, 10 cm de spuma poliuretanica ( cu care se umple respectivul gol ), izoleaza termic mai bine decat 30 cm de BCA, eu unul nu vad un neajuns atat de mare incat sa merite o asemenea cearta, DECAT DACA spuma aia izoleaza extrem de slab din punct de vedere fonic ( din cate stiu eu, nici BCA-ul nu este vre-un mare isolator fonic ).

Care sunt argumentele pentru care dimensiunea tamplariei ar trebui sa fie cat mai apropiata de golul peretelul ( dpdv al dimensiunilor ) ?

Pentru a se intelege mai bine situatia la care fac referire am atasat si o schita.

LE. De curiozitate, l-am intrebat si eu pe beneficiar sa imi spuna de ce tine atat la luft-urile alea, si sincer sa fiu nu a avut nici o explicatie logica ( nici el nu stia de ce este bine, dar stia ca este bine !! Posted Image Posted Image Posted Image  ).

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 24 December 2023 - 12:24.


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
cred ca depinde ce faci cu spuma aia dupa. daca o lasi descoperita, mai ales la exterior, se deterioreaza rapid la soare si actiuni mecanice si arata urat. daca ai spatiu mai mic e mai usor de acoperit. daca in plan e dupa aia o acoperire completa si interior si exterior, placare cu ceva..etc, cred ca nu are importanta cat lasi, daca nu exagerezi.

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006
habar n-am tehnic, estetic insa nu cred ca-i prea ok

#4
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postrazvan-softpedia, on 24 decembrie 2023 - 12:22, said:

Salutare.

Am si eu o nedumerire referitoare la golul de jur imprejurul tamplariei termopan ( acel gol care dupa fixarea ferestrei se umple cu spuma poliuretanica ).

De ce in ultimul timp se tot insista ca acest spatiu sa fie cat mai mic ? Am asistat zilele trecute in santier la o discutie ( pot sa zic ca a fost chiar o cearta ), intre beneficiar ( care dorea un luft de maxim 1 cm pe fiecare latura, adica diferenta intre dimensiunea golului si dimensiunea tocului sa fie de maxim 1 cm ), si cei de la firma de termopane ( care lasasera un luft de vreo 4 cm pe fiecare latura ).

Avand in vedere ca, teoretic, 10 cm de spuma poliuretanica ( cu care se umple respectivul gol ), izoleaza termic mai bine decat 30 cm de BCA, eu unul nu vad un neajuns atat de mare incat sa merite o asemenea cearta, DECAT DACA spuma aia izoleaza extrem de slab din punct de vedere fonic ( din cate stiu eu, nici BCA-ul nu este vre-un mare isolator fonic ).

Care sunt argumentele pentru care dimensiunea tamplariei ar trebui sa fie cat mai apropiata de golul peretelul ( dpdv al dimensiunilor ) ?

Pentru a se intelege mai bine situatia la care fac referire am atasat si o schita.

LE. De curiozitate, l-am intrebat si eu pe beneficiar sa imi spuna de ce tine atat la luft-urile alea, si sincer sa fiu nu a avut nici o explicatie logica ( nici el nu stia de ce este bine, dar stia ca este bine !! Posted Image Posted Image Posted Image  ).
in primul rand sincer e de considerente economice,una e sa umplu un cm de spuma și alta 4  cm( avind in vedere cã folosesc o spuma de calitate dar scumpã),apoi trebuie ca ușile și ferestrele sa fie montate la nivel,din cauza aceasta s-ar putea sa existe diferente la goluri, tehnic este mai ușor sã faci izolația exterioara ( in care trebuie sa te urci pe profil cu CEL puțin un cm) precum și glaful interior,un alt aspect de ținut minte este cã spuma nu are rol de fixare ci de izolare,eu luftul pt spuma ( montaj) este de maxim 3 cm combinat ( 1,5 pe lîngã fereastrã) ,sint cazuri în care nu las nici un cm( in general la uși ,unde jos o pun direct pe sapã, bineînțeles cu adaosuri),o distanta mare pt spuma poate crea probleme in sensul cã se pot lãsa ferestrele,ușile ( se traseazã spuma și pot apãrea goluri iar etanșarea este compromisã)

Edited by Timplarualin, 24 December 2023 - 13:03.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca e luftul prea mic, risti sa nu intre tocul in gol si sa nu il poti monta corect.
In timp, peretele se mai aseaza si te poti trezi ca nu se mai inchide fereastra, sau chiar sa se sparga geamul.

Edited by pasilla, 24 December 2023 - 12:50.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Aia vor distanta mare sa monteze rapid și fără dureri de cap.
La 1 cm distanta, se chinuie sa monteze, mai ales daca e mare fereastra.
Mai ușor se umple cu spuma decat să se chinuie sa "o bage" la 1 cm toleranta.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar trebui ca golul sa fie facut la mm. In constructii se lucreaza cu cm, nu cu....sublerul.
Nici spuma nu se aseaza bine daca spatiul este prea mic.

Edited by pasilla, 24 December 2023 - 12:56.


#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Stiam ca sunt niste  normative, gasisem pe internet ceva in urma cu multi ani cand mi-am schimbat ferestrele din lemn care se degradasera.
Cand se face comanda, prima faza e masurarea golului. Desi cei care masora au experienta, pentru a le fi lor mai usor, mai ciupesc 1-2 cm, sa nu aiba probleme cand introduc cadrul noii ferestre. Exista prevederi si in privinta suruburilor de fixare, cate se pun, la ce distanta de colt se pun. Nu ma intrebati, nu ii amintesc.
Am avut discutii cu cel care a montat, intentiona sa-mi puna cate 2 suruburi pe laturile verticale si cate unul pe mijlocul orizontalelor. M-am contrazis cu el, am avut castig de cauza, printasem normativul respectiv si i-am aratat. A facut ca mine cand i-am spus ca nu semnez dar tot a bombanit, ca-l invat eu pe el meserie, etc.

Edited by altuser09, 24 December 2023 - 13:02.


#9
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postdan210, on 24 decembrie 2023 - 12:41, said:

habar n-am tehnic, estetic insa nu cred ca-i prea ok

Estetic nu se vede pentru ca peste spuma aia va veni izolatia si texturata.

#10
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Clientul are dreptate sa vrea gol cat mai mic. Metrul patrat de fereastra e mult mai scump decat metrul patrat de spuma de umplutura.

Depinde insa de pozitia de instalare in golul peretelui. Daca architectul vrea fereastra fix in centrul grosimii peretelui, iar izolatia este exterioara, atunci vrei sa te intorci cu o izolatie destul de grosuta si sa o termini sub rama ferestrei. Mai ales daca fereastra e din aluminiu. Dar cand zic ca te intorci cu izolatia spre fereastra, ma refer la izolatie adevarata de fatade, nu gunoiul ala de spuma la tub.

Edited by murdar, 24 December 2023 - 13:39.


#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postdorin_2k, on 24 decembrie 2023 - 12:53, said:

Aia vor distanta mare sa monteze rapid și fără dureri de cap.
La 1 cm distanta, se chinuie sa monteze, mai ales daca e mare fereastra.
Mai ușor se umple cu spuma decat să se chinuie sa "o bage" la 1 cm toleranta.

Tu ai dreptate ce spui, dar cu ce compromite acest lucru ( un luft mai mare ), rezultatul final ? Pe mine ca si beneficiar ma dezavantajeaza acest luft mai mare in vre-un fel ? Sincer, eu nu cred ca beneficiarul respectiv era afectat in vre-un fel de faptul ca foloseau baietii de la termopane mai multe tuburi de spuma ( pretul era deja stabilit si platit inainte de montaj, deci numarul tuburilor de spuma folosite nu influentau acest pret ).

#12
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postrazvan-softpedia, on 24 decembrie 2023 - 12:22, said:

Salutare.


LE. De curiozitate, l-am intrebat si eu pe beneficiar sa imi spuna de ce tine atat la luft-urile alea, si sincer sa fiu nu a avut nici o explicatie logica ( nici el nu stia de ce este bine, dar stia ca este bine !! Posted Image Posted Image Posted Image  ).

Salut !!!

Vezi ce ziceam de beneficiarul informat? :)

Beneficiarul se cearta de pomana cu termopanistul , ca el a comandat geamurile, a verificat oferta si a semnat ca primarul ! , termopnistul nu a facut geamul cu 10 cm mai mic ca asa a vrut el !

In normativ se da 1 cm pe latura , PROBLEMA E CONSTRUCTORUL !




View Postdan210, on 24 decembrie 2023 - 12:41, said:

habar n-am tehnic, estetic insa nu cred ca-i prea ok

Estetic nu se vede nimic . Problema e tehnica si economica.

View Postpasilla, on 24 decembrie 2023 - 12:49, said:

Daca e luftul prea mic, risti sa nu intre tocul in gol si sa nu il poti monta corect.
In timp, peretele se mai aseaza si te poti trezi ca nu se mai inchide fereastra, sau chiar sa se sparga geamul.
Daca 5mm sunt suficienti !
Peretele ar face bine sa nu se ""aseze"" ca daca se aseaza e cu crapatura si deranj si plimbat constructorul/arhitectul/ 2 vecini etc.

View Postdorin_2k, on 24 decembrie 2023 - 12:53, said:

Aia vor distanta mare sa monteze rapid și fără dureri de cap.
La 1 cm distanta, se chinuie sa monteze, mai ales daca e mare fereastra.
Mai ușor se umple cu spuma decat să se chinuie sa "o bage" la 1 cm toleranta.

In nici un caz nu se monteaza mai usor in 10 cm gol , folosesti foarte multa spuma, iti trebuie dibluri mai lungi sau grafe sau etc, o tona de spuma  !  daca e un instalator cat de cat ok trebuie sa foloseasca banda , la un gol asa mare are nevoie de o banda mult mai scumpa , sunt numai probleme pentru instalator .


Oricum un instalator care-ti umple 10 cm cu spuma e un imbecil si trebuie trimis acasa imediat ce a fost observata imbecilitatea.

Daca se observa un spatiu atat de mare la montaj se folosesc precadre sau se zideste in prealabil , o solutie foarte simpla si rapida este captusirea golului cu XPS sau EPS120.

Am asistat la montaj in mai multe tari cu echipe diferite , pe unii i-am trimis acasa instant. Sunt dorei peste tot .


Un luft de 10 cm iti garantez ca va forma crapaturi la prima furtuna , spuma va avea goluri mari de aer si toata fereastra se va misca vizibil la vant puternic indiferent de prinderea mecanica folosita.
In timp va bate vantul pe langa termopan cum batea vantu prin geamurile duble ceausiste.

La un luft de 1 cm pe latura+banda int/ext , compriband pe exterior si spuma data corect nu este nevoie de prinderi mecanice , care in BCA de exemplu sunt oricum inutile !

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
4 cm pe fiecare latura pare totusi cam mult. Daca e fereastra mica, va fi si mai mica, in mod vizibil.

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmurdar, on 24 decembrie 2023 - 13:35, said:

Clientul are dreptate sa vrea gol cat mai mic. Metrul patrat de fereastra e mult mai scump decat metrul patrat de spuma de umplutura.

Clientul plateste fereastra nu golul !!! Pretul se stabileste pe baza dimensiunii tamplariei, nu a golului. Deci, din punctul asta de vedere, beneficiarul nu este pacalit.

Eu intrebam dpdv tehnic daca are asa mare importanta ca am luft de 0,5 cm sau de 2 cm ( pe fiecare latura ).

View Postpasilla, on 24 decembrie 2023 - 13:39, said:

4 cm pe fiecare latura pare totusi cam mult. Daca e fereastra mica, va fi si mai mica, in mod vizibil.

4 cm pe latura inseamna 2 cm in stanga + 2 cm in dreapta, si 2 cm sus + 2 cm jos . Am facut aceasta lamurire ca sa nu se inteleaga ca discutam de luft-uri de 4 cm in fiecare parte ( latura ).

#15
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postpasilla, on 24 decembrie 2023 - 13:39, said:

4 cm pe fiecare latura pare totusi cam mult. Daca e fereastra mica, va fi si mai mica, in mod vizibil.


Daca ai 20 de ferestre pe verticala fatadei, situatii din astea sunt foarte comune pe un santier. De obicei furnizorul de tamplarie masoara toate golurile si fabrica ferestrele la aceeasi dimeniune functie de golul cel mai mic. Daca asta nu e convenabil, atunci subcontractorul zidariei trebuie sa revina si sa ajusteze toate golurile  in zidarie.

De obicei compromisul e cu lufturi mai mari intre fereastra si cel mai mare gol din zidarie.

#16
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Un motiv ar fi izolarea acustica. Spuma si izolatia cu polistiren peste sunt zero dpdv acustic. Eu am facut greseala sa pun 5cm de polistiren sub buiandrug, ca mi se pareau prea inalte ferestrele si am zis ca rup si puntea termica la beton. Abia dupa aia mi-am dat seama ca am ignorat latura acustica a problemei. Am geamurile montate, dar nu am avut timp sa testez. O sa duc intr-o zi niste boxe in curte, sa vad cum se aude de afara, mai ales pe frecvente joase.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrazvan-softpedia, on 24 decembrie 2023 - 13:42, said:

4 cm pe latura inseamna 2 cm in stanga + 2 cm in dreapta, si 2 cm sus + 2 cm jos . Am facut aceasta lamurire ca sa nu se inteleaga ca discutam de luft-uri de 4 cm in fiecare parte ( latura ).
In cazul asta mie mi se pare perfect.

#18
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Spuma la tub este cea mai mizerabila metoda de izolare a unei ferestre. O sa intre zgomotul si o sa scape si aer.

Preferabil este sa instalezi fereastra in linie cu izolatia cladirii, cu niste bride metalice speciale (o scoti in consola in afara zidariei), dupa care faci inchiderea perimetrala cu membrana bariera de vapori si inchizi izolatia exterioara in cadrul ferestrei. Asta la cladiri noi. La cladiri vechi nu sta nimeni dea jos izolatia ca sa faca chestia asta.

Dpmdv, este de preferat sa indesi un backer rod si sa sigilezi cu silicon (interior-exterior), decat sa umpli cu spuma la tub.

Edited by murdar, 24 December 2023 - 13:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate