Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Despre traitul in bula personala sau a unui grup restrans

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#73
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

 Testosteron, on 24 decembrie 2023 - 16:59, said:

Iti spun eu cum gândește rusul. Rusul zice sunt mare si tare si pot prada orice am eu chef ca sa-mi umflu eu si ai mei burta mai bine. Cum sa se puna ucraineanul in pielea rusului? Adica sa praduiasca si ei ceva? Pai nu prea au ce ca ei nu-s mari si tari  Deci asta cu pusul in pielea altuia nu merge.
Doar ca detaliu, de fapt o mana de rusi zice asta si au milioane de idioti analfabeti care merg la razboi, mor pe acolo, violeaza ce prind (trebuie doar sa respire - uneori, nu conteaza ce e, omoara ce prind ) pentru a le satisface acele nevoi.

Edited by jm2010, 24 December 2023 - 17:44.


#74
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,817
  • Înscris: 15.06.2007

 whiteproud, on 24 decembrie 2023 - 14:20, said:


Cand urmaresti doar o anumita parte a presei, esti intr-o bula. Intr-o "realitate" pe care ti-o livreaza acea parte a presei.
Ca e progresista sau conservatoare, nu e nici o diferenta. Cat timp urmaresti doar ce zice doar acea parte a presei esti manipulat, esti intr-o bula
mai poate fi enumerata "bula" antivaxerilor, bula conspirationistilor, aia cu pamantu plat, hamas,  etc.

#75
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

 jm2010, on 24 decembrie 2023 - 17:33, said:


Doar ca detaliu, de fapt o mana de rusi zice asta si au milioane de idioti analfabeti care merg la razboi, mor pe acolo, violeaza ce prind (trebuie doar sa respire - uneori, nu conteaza ce e, omoara ce prind ) pentru a le satisface acele nevoi.
In orice caz mâna aia de ruși isi pot permite sa se dea in stambã pt ca sunt mari si tari.  Mana de ucraineeni nu pot face asta.

Toatã lumea trãiește intr-o bula, ori comuna, ori proprie. Cel mai grav e ca nici nu conștientizeazã asta. Dar cand constientizezi bula ai si scãpat de ea.

#76
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

 Testosteron, on 24 decembrie 2023 - 18:18, said:

In orice caz mâna aia de ruși isi pot permite sa se dea in stambă pt ca sunt mari si tari.  Mana de ucraineeni nu pot face asta.

Toată lumea trăiește intr-o bula, ori comuna, ori proprie. Cel mai grav e ca nici nu conștientizează asta. Dar cand constientizezi bula ai si scăpat de ea.
Well, deocamdata realitatea te contrazice. Vedem cum va fi viitorul.
Mari si tari.. nu prea. Vorba aia: din a doua armata auto-proclamata a lumii, a doua armata in Ukraina.

Edited by jm2010, 24 December 2023 - 18:30.


#77
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 tfmercedez, on 24 decembrie 2023 - 17:59, said:

mai poate fi enumerata "bula" antivaxerilor, bula conspirationistilor, aia cu pamantu plat, hamas,  etc.
De asta spun ca trebuie sa citesti toata presa, nu doar anumita parte a presei.
Ca risti sa crezi ca cei care deplang moartea a 20.000 de civili palestinieni (multi dintre ei copii) ar fi sustinatori Hamas
Sau sa crezi ca gluma facuta de Pfizer chiar e un vaccin similar ca efect cu vaccinul impotriva poliomielitei sau a rujeolei

#78
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 whiteproud, on 24 decembrie 2023 - 14:20, said:


Cand urmaresti doar o anumita parte a presei, esti intr-o bula. Intr-o "realitate" pe care ti-o livreaza acea parte a presei.
Ca e progresista sau conservatoare, nu e nici o diferenta. Cat timp urmaresti doar ce zice doar acea parte a presei esti manipulat, esti intr-o bula

Atunci cand presa pe care o citesc imi valideaza mult prea mult ideile ma plictisesc, imi dau seama ca trebuie sa citesc presa opusa ideilor mele.
Chiar si aici pe forum imi plac userii care ma contreaza cu argumente, ma fac sa am o perspectiva mai larga asupra lucrurilor.

#79
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

 Ev_eee, on 24 decembrie 2023 - 13:10, said:

Cum am ajuns la Putin? Posted Image
Pai e simplu si oricine o stie, mai putin putin.

Edited by tclau, 24 December 2023 - 18:40.


#80
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 Matrix40, on 24 decembrie 2023 - 18:28, said:

Atunci cand presa pe care o citesc imi valideaza mult prea mult ideile ma plictisesc, imi dau seama ca trebuie sa citesc presa opusa ideilor mele.
Chiar si aici pe forum imi plac userii care ma contreaza cu argumente, ma fac sa am o perspectiva mai larga asupra lucrurilor.
Talibanii (conservatori sau progresisti) nu se plictisesc niciodata de presa care le valideaza conceptiile. In plus, iti vor respinge argumente pe motiv ca le-ai preluat dintr-o presa mincinoasa (cea pe care ei nu o citesc)
Acestia sunt oameni care au doar certitudini si nici o indoiala

#81
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:38, said:

Ca oamenii sunt din ce in ce mai rupti de realitate. Vor sa auda doar ce le convine. Doar ca realitatea ii plesneste de multe ori peste ochi, dar nu inteleg nimic.
Inca unul care se crede super-destept, un fel de Mesia.... El intelege totul, iar ceilalti sunt prosti si nu pot sau nu vor sa inteleaga nimic! Hai sictir!

#82
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Obivankenobi, on 24 decembrie 2023 - 18:58, said:


Inca unul care se crede super-destept, un fel de Mesia.... El intelege totul, iar ceilalti sunt prosti si nu pot sau nu vor sa inteleaga nimic! Hai sictir!

Unde am spus eu ca sunt un Mesia super destept ?

#83
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,817
  • Înscris: 15.06.2007
Ba nu stiu. Dar nu mai scapam de viroze de cand s-a racit vremea.  Aduc copiii de la scoala, gradinita.  Deja de cateva saptamani tot muci. Dar nici medicamente nu am luat.

Am iesit dezbracat prin curte, nici nu i-am dat importanta prea mare.

#84
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,013
  • Înscris: 14.03.2013

 jumperishere, on 24 decembrie 2023 - 19:06, said:

nu mai bine cauti metode sa iti cresti imunitatea natural ? zic... ultima raceala am avut-o la 7 ani. cum draq raciti unii, numai voi stiti. parca v-ati da cu parfum de gripa .. pufpuf
You're the special one :)
Cum ziceau unii pe aici, sunt unii care traiesc intr-o bula micuta in care cred ca daca ei nu au o problema nimeni in univers nu o are.

#85
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006

 Mohombi, on 24 decembrie 2023 - 00:44, said:

Sa vezi in cluburi. Fiecare la masa lui, cam peste tot, dar eu ma duc sa mai cunosc lume, mai pun cate o intrebare la misto, la care imi zice "Da' ne cunoastem de undeva ?". Numai in Ro primesc intrebarea asta de om necioplit.

Eu sunt curios cum poti sa vorbesti cu cineva intr-un club in care bubuie muzica la 130 dB.

#86
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,098
  • Înscris: 23.09.2005
Prin semne.

[ https://i.giphy.com/26FLgm33ve3iUexZC.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#87
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:38, said:

Ca oamenii sunt din ce in ce mai rupti de realitate. Vor sa auda doar ce le convine. Doar ca realitatea ii plesneste de multe ori peste ochi, dar nu inteleg nimic.

Forumul asta-n sine e o bula. Pe unele arii majoritatea parerilor este cu unisens si cu credinta temeinica in adevaru' lor. Toti ne facem vinovati de traiul intr-o bula, pana la un punct. Diferenta o face habotnicia cu care crezi in bula ta :D

#88
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 19.06.2018

 a010, on 25 decembrie 2023 - 06:52, said:


Forumul asta-n sine e o bula. Pe unele arii majoritatea parerilor este cu unisens si cu credinta temeinica in adevaru' lor. Toti ne facem vinovati de traiul intr-o bula, pana la un punct. Diferenta o face habotnicia cu care crezi in bula ta Posted Image
Bravo colegu, ai pus punctul pe i.

#89
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 a010, on 25 decembrie 2023 - 06:52, said:



Forumul asta-n sine e o bula. Pe unele arii majoritatea parerilor este cu unisens si cu credinta temeinica in adevaru' lor. Toti ne facem vinovati de traiul intr-o bula, pana la un punct. Diferenta o face habotnicia cu care crezi in bula ta :D
Iar cei care deviaza de la bula sunt altoiti de moderatori 😋

#90
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,960
  • Înscris: 12.03.2010

 audiofidell, on 25 decembrie 2023 - 09:42, said:

ai pus punctul pe i.
Poate pe j (la scrisul de mina). Ce e rau sa ai opinii ferme, pe care sa nu ti le schimbi dupa cum bate vintul sau cum zic unii si altii? Atita vreme cit nu tii mortis sa ti se dea dreptate, n-ai decit sa-ti expui ce pareri, opinii, si convingeri ai, si daca cineva percuteaza la ele, bravos, ai un padawan care a invatat ceva de la tine. Daca nu, e treaba si viata lor, nu cred ca ai vrea sa se ia cineva dupa tine, si daca o da in bara sa dea vina pe tine.

OT acum, OP, care e problema ta, ca au unii bulele lor si nu te lasa si pe tine in ele? Eu stiu ca cei mai multi n-au curajul propriilor opinii si cauta confirmari (bulele care sa-i aprobe), problema care trebuie sa te preocupe e daca ai tu ce trebuie ca sa aderi la, hai sa-i zicem, curentul de opinie respectiv. Pentru ca bulele astea-s cu specific, nu poti alege la ce aderi (iti place la ele) si ce nu. Îs cu take it or leave it. Eu de exemplu aleg de cele mai multe ori „leave it”.

Edited by hellmarvel, 25 December 2023 - 10:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate