Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Star wars, care e ordinea?

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 21.06.2011

View PostJimbo91, on 09 decembrie 2023 - 07:18, said:



De exemplu...."Luke I am your father" in seria originala...tu deja stii cine e Vader daca ai vazut prequel-urile.


Darth Vader nu spune “Luke, I am your father.”, ci “No, I am your father.”



#20
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 23.03.2007

View Postandreic, on 09 decembrie 2023 - 01:02, said:

Nope, alea noi sunt episoadele 1, 2, 3, iar cele vechi sunt 4, 5, 6.

Am facut si eu un maraton luna trecuta dar am bagat ROGUE ONE intre prequels si seria originala .
Am vazut si lupta Star Wars SC 38 Reimagined  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/to2SMng4u1k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] de vreo 3 ori ca mi s-a parut interesanta.
Deja la 789 nici eu nici copilu nu mai aveam rabdare, 7 a fost cum a fost dar dupa nspe ore cu povestea skywalker parea fortat totul si fake, probabil si din cauza efectelor speciale

#21
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 22.06.2023

View Postvrajitoruldinoz, on 09 decembrie 2023 - 09:02, said:


Lasand la o parte daca Oscarul chiar e ceva de valoare, ramane in general un premiu tehnic. Poati s aiei oscarul pentru muzica si filmul sa fie ... neinteresant.



Eu ultima oara le-am vazut in ordine.
Cum mai toata lumea a vazut macarr 1-2 din cele originale, nu cred ca mai conteaza.

https://en.wikipedia...ngs_film_series

Uite ce spun criticii despre lord of the rings. Filmele astea sunt cu mult peste star wars.

Star wars- seria originala...sunt partial de acord cu tine...n-au fost cele mai grozave, dar, pentru anii 70-80...probabil ca erau la un alt nivel.


Iar cand vine vorba despre ordinea corecta...da...se recomanda sa le urmaresti in functie de data cand au fost eliberate. Si am explicat mai sus de ce...am dat si un exemplu. Se mai pune si problema de plotholes...mai ales cand vorbim despre prequel.

Vader nu recunoaste robotii...- alt exemplu.

#22
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 15.07.2019

View Postadisz, on 09 decembrie 2023 - 09:27, said:

Io cunosc cel putin o persoana care NU a vazut acele episoade.

Si nici pe celelalte.Posted Image

Dacă ne cunoşteam, ştiai două persoane. :)

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,300
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 09 decembrie 2023 - 06:08, said:

Bai Tsu eu am vazut porcariile asta de filme ca am copil si nu aveam ce face cu el in pandemie dar tu ce nevoie ai? Sunt niste filme fara nimic in ele daca ai trecut de 13 ani. Sau cu foarte putin pentru cat timp iau.

Ai sa-ti zic sa vezi de unde vine prostia.

O luam cu momentul in care a lovit meteoritul si dinozaurii au decedat.

Canada 2005

"Tuata" lumea vorbea de "Lord of the Rings"
Vin sarbatorile, casa noua, statie stereo, fotolii nesimtite, televizor misto, blue ray, ne fac cadou de craciun editia de lux.
Nu reusesc sa vad nici juma din primul film.

2006, vine frati-miu in vizita, le vede, ii cade fata, i le fac cadou, si azi le pomeneste

Intre timp vad niste crampeie din Star Wars prima editie (nu stiam ca-s mai multe, am aflat cand am urmarit povestea Long Way Round si am aflat ca Ewan Mc Gregor a jucat in Star Wars, dracu ca nu mi-l aminteam)

Viata mea devenise tumultoasa, Canada-Germania-Franta-Romania, apoi SUA, in timpul asta nici vorba de vesti despre Star Wars. Dar, din ce in ce mai multa lume aducea in viata in povestiri si analogii, Lord of the Rings si Star Wars...

SUA 2016,
"Vin sarbatorile, casa noua, statie stereo, fotolii nesimtite, televizor misto, blue ray,", alt televizor misto, alta casa adica
intru pe Amazon si cumpar editia Star Wars, filmele pe care le-am scris in primul post, NESTIIND ca ele sunt doar on-line, parca au fost peste $100
De atunci am mai cumparat o groaza de filme (cred ca am vreo 25) care-s pe Prime, asa ca tot imi sareau in ochi in momentele in care inot prin filmele cumparate sa-mi aleg vreunul sa-l revad, si tot dau de ele.

Am incercat intr-o seara sa-l vad pe primul, Empire Strikes back, cred ca am rezistat 10 minute
De vreo 2-3 luni incerc sa pun intrebarea asta sa stiu cel putin ordinea..

Raspunsul este ca ... sa incerc sa le vad, pentru ca de cateva ori in discutii se fac analogii si eu pic din cer, asa cum picam in prima parte a discutiile cu americanii despre jucatorii de fotbal de care nu stiam nimic.

So, wish me good luck



View Postadip1962, on 09 decembrie 2023 - 07:13, said:

Gasesti toata ordinea si toate filmele pe Disney+

Nu stiu e e Disney+


View PostPhobos, on 09 decembrie 2023 - 08:06, said:

Eu zic ca de fapt problema-i la tine. Posted Image
Hell no.

#24
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 12.03.2010

View PostTsunamii, on 09 decembrie 2023 - 10:30, said:

sa stiu cel putin ordinea..

Nu stiu e e Disney+
Haidi bre, ca scrie pe ele si la începutul filmului al cîtălea e fiecare. Singura problema e daca sa vezi trilogia originală mai întîi si prequel-urile pe urmă, sau in ordinea de pe coperți.

Pentru neofiți nici nu cred ca contează, pentru ca si prequel-urile sunt vechi de-acuma, iar trilogia originală a fost remasterizata și nu mai sint probleme de calitatea imaginii. Ce contează e sa citești cite ceva despre ele înainte, sa vezi daca te interesează subiectul, altfel SIGUR n-are cum să-ți placa.

Si acuma nici de Disney+ n-ai auzit?? Ai stat in licuri fara curent electric pina acum?

#25
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
pentru acei dintre noi care nu au Google:


Tales of the Jedi (2022 animated series)
Episode I: The Phantom Menace
Episode II: Attack of the Clones
Star Wars: The Clone Wars (2008 animated film)
Star Wars: The Clone Wars (2008 animated series)
Episode III: Revenge of the Sith
Star Wars: The Bad Batch (2021 animated series)
Solo
Obi-Wan Kenobi (2022 live-action miniseries)
Star Wars: Rebels (2014 animated series)
Andor (2022 live-action series)
Rogue One
Episode IV: A New Hope
Episode V: The Empire Strikes Back
Episode VI: Return of the Jedi
The Mandalorian (2019 live-action series)
The Book of Boba Fett (2021 live-action miniseries)
Ahsoka (2023 live-action miniseries)
Star Wars: Resistance (2018 animated series)
Episode VII: The Force Awakens
Episode VIII: The Last Jedi
Episode IX: The Rise of Skywalker
Star Wars: Visions (2021 animated series)

Sau doar filmele:

The Phantom Menace
Attack of the Clones
Revenge of the Sith
Solo
Rogue One
A New Hope
The Empire Strikes Back
Return of the Jedi
The Force Awakens
The Last Jedi
The Rise of Skywalker

View Postvrajitoruldinoz, on 09 decembrie 2023 - 06:08, said:


Astea si Lord of the rings, exemple de cum poti sa faci mult si prost.


Un alt exemplu de mult si prost, sunt cele 30k+ de posturi pe care le-ai ejectat in mai putin de 8 ani.

#26
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

View PostTsunamii, on 09 decembrie 2023 - 10:30, said:

Am incercat intr-o seara sa-l vad pe primul, Empire Strikes back, cred ca am rezistat 10 minute

Multi dintre noi le-am vazut cand eram copii in anii '80, impactul a fost urias si chiar daca anumite chestii erau chiar si atunci rasuflate totusi impactul a fost urias si astfel fascinatia a ramas si chiar s-a transmis mai departe. Pentru cei care vad astazi trilogia li se pare total depasit, nu-i atrage nici macar povestea.

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 23.09.2005

View PostTsunamii, on 09 decembrie 2023 - 10:30, said:

2006, vine frati-miu in vizita, le vede, ii cade fata, i le fac cadou, si azi le pomeneste
Intre timp vad niste crampeie din Star Wars prima editie (nu stiam ca-s mai multe, am aflat cand am urmarit povestea Long Way Round si am aflat ca Ewan Mc Gregor a jucat in Star Wars, dracu ca nu mi-l aminteam)
Hell no.

Hell yes.

Trebuie sa constientizezi faptul ca Star Wars, cele vechi in principal, au fost fenomenale pentru vremea lor.

Ei, ca acum nu ti se mai par cine stie ce, mai ales alea vechi, pentru ca efectele speciale au evoluat enorm de atunci, e alta treaba.

Si telefonul mobil a fost la vremea lui ceva fenomenal, peste cateva decenii o sa fie un rahat.

Dar in nici un caz, Star Wars cele vechi nu erau la vremea lor goale de continut.

#28
pateu_98

pateu_98

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,016
  • Înscris: 12.11.2012

View PostTsunamii, on 09 decembrie 2023 - 10:30, said:

Ai sa-ti zic sa vezi de unde vine prostia.

O luam cu momentul in care a lovit meteoritul si dinozaurii au decedat.

Canada 2005

"Tuata" lumea vorbea de "Lord of the Rings"
Vin sarbatorile, casa noua, statie stereo, fotolii nesimtite, televizor misto, blue ray, ne fac cadou de craciun editia de lux.
Nu reusesc sa vad nici juma din primul film.

2006, vine frati-miu in vizita, le vede, ii cade fata, i le fac cadou, si azi le pomeneste

Intre timp vad niste crampeie din Star Wars prima editie (nu stiam ca-s mai multe, am aflat cand am urmarit povestea Long Way Round si am aflat ca Ewan Mc Gregor a jucat in Star Wars, dracu ca nu mi-l aminteam)

Viata mea devenise tumultoasa, Canada-Germania-Franta-Romania, apoi SUA, in timpul asta nici vorba de vesti despre Star Wars. Dar, din ce in ce mai multa lume aducea in viata in povestiri si analogii, Lord of the Rings si Star Wars...

SUA 2016,
"Vin sarbatorile, casa noua, statie stereo, fotolii nesimtite, televizor misto, blue ray,", alt televizor misto, alta casa adica
intru pe Amazon si cumpar editia Star Wars, filmele pe care le-am scris in primul post, NESTIIND ca ele sunt doar on-line, parca au fost peste $100
De atunci am mai cumparat o groaza de filme (cred ca am vreo 25) care-s pe Prime, asa ca tot imi sareau in ochi in momentele in care inot prin filmele cumparate sa-mi aleg vreunul sa-l revad, si tot dau de ele.

Am incercat intr-o seara sa-l vad pe primul, Empire Strikes back, cred ca am rezistat 10 minute
De vreo 2-3 luni incerc sa pun intrebarea asta sa stiu cel putin ordinea..

Raspunsul este ca ... sa incerc sa le vad, pentru ca de cateva ori in discutii se fac analogii si eu pic din cer, asa cum picam in prima parte a discutiile cu americanii despre jucatorii de fotbal de care nu stiam nimic.

So, wish me good luck

Nu stiu e e Disney+
Disney+ e o platforma online ca Netflix unde poti vedea filmele li desenele animate facute dacat da Disney

Cat despre vizionarea saga Star Wars eu zic sa urmezi logica numerotarii ca George Lucas a fost un vizionar cu franchiza asta da tehnologia efectelor speciale din timpul sau nu l au ajutat sa materializeaza ideile

El cand a gandit povestea a impartit o fix in 6 parti da actiunea din poveste era asa avangardista ca nu exista tehnologia in cinematografie sa filmeze cum voia el si a gandit ca prima data face ultimele 3 parti, 4, 5 si 6 si dup aia face primele 3 parti, 1, 2 si 3 cand o sa avanseaza tehnologia efectele speciale in cinematografie

A zis cineva mai sus ca sant plotholes ca Vader nu recunoaste robotii C-3PO si R2-D2

View PostJimbo91, on 09 decembrie 2023 - 10:10, said:

Iar cand vine vorba despre ordinea corecta...da...se recomanda sa le urmaresti in functie de data cand au fost eliberate. Si am explicat mai sus de ce...am dat si un exemplu. Se mai pune si problema de plotholes...mai ales cand vorbim despre prequel.

Vader nu recunoaste robotii...- alt exemplu.
Parerea mea e ca George Lucas vrea ca spectactoru sa inteleaga ca Vader ignora robotii fiinca a devenit exact ce ii tot spunea Obi-One Kenobi, detasat de lucruri, si plus de asta se dadea de gol daca recunostea robotii aia ca au fost ai lui si el voia sa isi tine ascunsa identitatea secreta ca afost candva Anakin Skywalker

Nu ma intelege gresit @Tsunamii, adica eu nu zic ca nu exista deloc plotholes da astea au fost gandite de George Lucas din cauza ca a zis ca daca nu place la lume filmu Star Wars din 1977 sa nu mai continua povestea si a scris povestea in asa fel incat sa fie un simplu film fara continuari da si sa aiba continuari

Sa dau cateva exemple:
- In episodu 4 A New Hope Obi-One Kenobi ii zice lu Luke ca tatal lui, Anakin Skywalker, a fost omorat da un lord Sith pa nume Darth Vader
Deci daca George Lucas nu mai facea alte filme avea sens asta, da daca el continua cu alte episoade nu are sens scena aia

Totusi bunu simt zice ca nu poti sa ii spui adevaru cumplit la un pustan da 19 ani ca tasu a fost mare luptator Jedi, a incalcat regulile ca s a insurat si a facut copii si apoi a trecut de partea Sith schimbandu si numele in Darth Vader, a omorat Jedi si multi alti nevinovati

- In episodu 5 The Empire Strikes Back Vader nu recunoaste robotii C-3PO si R2-D2
Pai daca ii recunostea in fata la toata lumea risca sa isi desvaluie adevarata identitate ca a fost Anakin Skywalker un fost Jedi

Astea is singurele care imi vine acum in minte da sant mai multe plotholes care pot fi explicate logic

Singuru care ma enerveaza pa mine si putea sa faca mai belea povestea e daca se tinea da ideea originala si il facea pa Jar Jar Binks un lord Sith da George Lucas a ales gresit sa nu faca asta ca cica regula lorzilor Sith era sa fie decat 2, maestru si elevu sau iar cum Palpatine / Darth Sidious era maestru lu Darth Maul la vremea aia a zis ca Jar Jar Binks n avea cum sa fie si el Sith

Macar putea sa il faca mai batran decat Darth Maul si sa fi fost inaintea lui elevu lu Palpatine / Darth Sidious si in episoadele 1, 2 si 3 sa aiba un impact socant ca in episodu The Empire Strikes Back​ cu 'No, I am your father !' cand lumea afla cine era cu adevarat Jar Jar Binks si ce planuri malefice ascundea aparenta lui nevinovatie

Deci asculta la mine @Tsunamii! Daca te inarmezi cu rabdare sa vezi macar saga gandita da George Lucas da 6 episoade, sa o vizionezi in ordinea logica de la 1 la 6 ca sa vezi povestea intreaga gandita da Lucas

Cei care iti zic sa vezi filmele diferit o fac ca sa ai parte da socuri in anumite scene ca atuncea cand Luke afla cine e cu adevarat tasu

Da personal cre ca asta e singura scena socanta din toate cele 6 filme! Deci n are rost sa vezi aiurea episoadele doar ca sa ai parte da socu ala din Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,300
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwiseguy76, on 09 decembrie 2023 - 11:13, said:

pentru acei dintre noi care nu au Google:

Subiectul nu ma atrge catusid e putin, iar in ultima perioada si google aduce multa multa poluare

#30
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 27.08.2013
Ms de lista aia, wiseguy76.

#31
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 22.06.2023

View Postpateu_98, on 09 decembrie 2023 - 12:06, said:


A zis cineva mai sus ca sant plotholes ca Vader nu recunoaste robotii C-3PO si R2-D2
Parerea mea e ca George Lucas vrea ca spectactoru sa inteleaga ca Vader ignora robotii fiinca a devenit exact ce ii tot spunea Obi-One Kenobi, detasat de lucruri, si plus de asta se dadea de gol daca recunostea robotii aia ca au fost ai lui si el voia sa isi tine ascunsa identitatea secreta ca afost candva Anakin Skywalker



:)

Pai...e o parere gresita. Nu aveau de unde sa stie ca vor continua seria. D-aia e bine sa vezi filmele in ordinea aparitiei.

Daca astia mai fac un prequel, cu tatal lui Vader...ce faci ? Cum te uiti la ele ? O noua numaratoare ?

View PostTsunamii, on 09 decembrie 2023 - 10:30, said:



Vrajitorul a spus ca a vazut filmele de cel putin doua ori. :)

Acum...daca tu nu esti cu filmele...aia e...pana la urma...ce e filmele ? E imagini miscatoare...mai bine urmaresti cum creste iarba...mult mai interesant.

#32
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.02.2022

View Postpateu_98, on 09 decembrie 2023 - 06:20, said:

Salut
Nu zisasă-și nimic de roboțelul ăla deștept, cu mânuța lui micuță care se-nvârtește, și de
prostănacul robot auriu, cu mers ciudat, care împletește norocul cu ghinionul, cu toate că-și
au rolul lor bine definit prin toate filmele!
Star Wars este un film pentru copii, cel mult adolescenți, exact ca benzile desenate din care-și
are originea. Povestea e simplă, infantilă. Scene în care roboții scot onomatopee copilărești când
sunt surprinși, sau se scarpină în cap când se gândesc, extratereștrii păroși care behăie metalic
dar sunt înțeleși de toți, pitici gârboviți care se preschimbă în cichiceanbruslivandamceacnoris la
nevoie, "forța" care se manifestă rar, numai când vrea ea, gedai înțelepțideștepți care nu-și pot îndeplini
sarcinile, copiiucenici care gândesc și acționează mai bine ca maturimaeștrii, organisme biologice
prostănace dar care stăpânesc tainele zborului interstelar, un întreg parlament galactic prostit de unul
pe care, cum îl vezi, cum îți dai seama că-i dubios...
Am uitat ceva?
Aaa, cum dracu' s-o șterge la popou împăratul ăla gras de-a avut-o sclavă pe Leia?

#33
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 12.03.2010
De unde ai luat pasta aia? (ca ți-o ia textul pe rînd nou in mod dubios)

Anyway, pentru tine, sau ăla care a scris pasta, sau ceilalți care cred la fel, asta e sigur pentru copii
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xSX2y2nrO30?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau "Do. Or do not. There is no try" (nu vezi legătura cu "Don't think you are. KNOW you are" din Matrix, tot film pentru copii și ăla?). Iar faptul ca Yoda, desi știe ca viitorul lui Anakin e tulbure lasă lucrurile sa se desfășoare (nu te poți opune destinului) nu-ți amintește de "Bucuroși le-om duce toate, de-o fi pace sau război."?

Edited by hellmarvel, 09 December 2023 - 17:25.


#34
86C415

86C415

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 22.05.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 09 decembrie 2023 - 06:08, said:

Astea si Lord of the rings, exemple de cum poti sa faci mult si prost.

As zice ca atat LoTR cat si SW sunt exceptional de bine facute.

Originalele, evident.

#35
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,960
  • Înscris: 01.09.2006

View Posthellmarvel, on 09 decembrie 2023 - 17:18, said:

De unde ai luat pasta aia? (ca ți-o ia textul pe rînd nou in mod dubios)

Anyway, pentru tine, sau ăla care a scris pasta, sau ceilalți care cred la fel, asta e sigur pentru copii
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xSX2y2nrO30?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau "Do. Or do not. There is no try" (nu vezi legătura cu "Don't think you are. KNOW you are" din Matrix, tot film pentru copii și ăla?). Iar faptul ca Yoda, desi știe ca viitorul lui Anakin e tulbure lasă lucrurile sa se desfășoare (nu te poți opune destinului) nu-ți amintește de "Bucuroși le-om duce toate, de-o fi pace sau război."?
Da, una dintre cele mai faine secvente din serie.
Fix la secventa asta m-am gandit cand am citit pe aici aberatia ca este un film despre nimic. Ciudata copilarie au mai avut unii ...

Iar la partea de realizare, de efecte speciale, pai chiar si seria initiala nemasterizata era excelent realizata. Acele nave spatiale cu aspect vechi, autentic, au fost ceva exceptional pentru anii 70, cand la vremea aia se faceau SF- uri cu nave din cartoane atat de fake ...

#36
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQVVpS-C7wPJe0Xw_FAp1AJ4e8H6Ns5zAL5gJRo8bMx1w&s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by wiseguy76, 09 December 2023 - 17:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate