Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 

Bradut furat.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#91
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.04.2010

View Postvestale, on 06 decembrie 2023 - 23:15, said:

Este presedintele asociatiei, nu da oridine, doar ne-am intalnit in fata scarii si am discutat despre trunchiul uscat de copac pentru am facut 4 ani de zile sa vina cei de la spatii verzi sa il ridice si ca oare cati ani ar dura sa planteze alti copaci, pentru ca adrese exista. Asa ca am mutat niste salcami si 2 ciresi/visini, intr-o sambata de toamna.
In partea opusa a blocului avem un cires uscat dupa o toaletare/ciontire realizata de cei de la spatii verzi. Am facut 2 sesizari in scris, dar nu apar acele sesizari si la cel care a mai trecut prin zona de la spatii verzi, dar l-am luat de mana pe dl inginer, i-am aratat, explicat, a trecut in agenda si ghici ce? A mai trecut un an, asteptam sa cada peste trecatori, copii ce se joaca in spatiul de joaca sau geamuri.

Asta cu toaletare/ciontareile extrem de agresive zici ca e facatura intentionata pt. a castiga niste lemne de foc acei cineva de la,,Administratia Spatiilor Verzi,, care usuca si inrosesc tot ce-i viu

Edited by csoka2002ro, 07 December 2023 - 09:22.


#92
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.07.2022
trebuia sa pui niste capcane pe langa si sa avertizezi vecinii care intra acolo. sau ii puneai instalatie de craciun toata iarna si asa poate ii era frica sa se apropie ca e mai vizibil.

#93
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,778
  • Înscris: 07.02.2003

View PostGlCA_Contras, on 05 decembrie 2023 - 12:19, said:

Si curtea/gradina blocului e a asociatiei, nu e spatiu public....
De fapt trebuie sa nuantez putin ce am spus acu cateva zile, exista spatii verzi comune cum e la multe blocuri din Dr Taberii si sunt cadastrate ca atare in acte (ca fara acte sunt vorbe goale), si exista si spatii de langa blocuri care nu apartin blocului si sunt servite de administratiile domeniului public (ADP-urile), cum sunt pe unele bulevarde. Acu ca se tolereaza intretinerea de catre locatari e ceva firesc si bun in sine, dar nu poti avea garantii.

Edited by andreic, 08 December 2023 - 08:53.


#94
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
La mine in fata blocului era un pui de salcie, dupa ce s-a prins si ajunsese pe la 2m, a disparut, a venit unu' cu lopata si l-a julit ... sa ajungi sa furi o salcie Posted Image
Asa ca tu cu bradutul ...Posted Image

#95
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 17.03.2014

View Postmarius2k, on 08 decembrie 2023 - 09:00, said:

La mine in fata blocului era un pui de salcie, dupa ce s-a prins si ajunsese pe la 2m, a disparut, a venit unu' cu lopata si l-a julit ... sa ajungi sa furi o salcie Posted Image
Asa ca tu cu bradutul ...Posted Image

Am mai plantat un salcam, acum multi ani, ala nu a disparut, dar s-a facut frumos tare. Pacat ca se fura orice :(

#96
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,300
  • Înscris: 24.11.2002
Pai salcamul se apara singur, are tepi si cand prinde radacini, ai nevoie de topor, desi daca e hotarat sa faca rau omul, nu il poti opri.

#97
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,843
  • Înscris: 15.06.2007

View Postandreic, on 05 decembrie 2023 - 11:04, said:


Iti dai seama ca e pentru Craciun, probabil un om care nu are bani si care are si o doza de nesimtire.


Eh... sa nu exageram, nu e gradina ta spatiul din fata blocului, tine de primarie.
cu multi ani in urma era viral un clip in care o camera de supraveghere filma un porsche cayenne parcat langa bloc. Intr-o noapte, vine un alt porsche cayenne, se da jos soferul si fura stergatoarele de la masina parcata..


On topic, si eu am un brad argintiu, in ghiveci, are cam un metru tot creste si nu stiu unde sa il plantez. M-am gandit sa il pun in strada in fata casei, dar m-am gandit ca o sa-l fure.

La tiganii de la cateva case distanta, au platat cei de la horticultura niste copaci probabil artari, destul de mari.. macar nu-si maiurca aia masinile pe spatiul verde. In vara caram apa cu galetile cand era canicula. Macar au reusit sa prinda radacinile.

#98
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023

View Postionu34, on 08 decembrie 2023 - 09:52, said:


Am mai plantat un salcam, acum multi ani, ala nu a disparut, dar s-a facut frumos tare. Pacat ca se fura orice Posted Image

Salcâmul e dracul gol, se întinde ca o molimă peste tot, crește foarte repede și trebuie ținut sub control că faci o boschetăreală de numai-numai, junglă nu altceva. Are rădăcini care se extind prin pământ și pe orizontală și tot ies alături și tot ies lăstari...

Cine știe, fuge de el :D

#99
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Si mie mi-a ciordit bradul

Attached File  IMG_3397.JPG   117.3K   24 downloads

#100
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Daca le aveti cu plantatul, spuneti-mi si mie ce site-uri sunt mai de incredere ptr cumparat arbusti ornamentali sau diverse plante/pomi.
Multumesc anticipat.

#101
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 08 decembrie 2023 - 21:17, said:

Salcâmul e dracul gol, se întinde ca o molimă peste tot, crește foarte repede și trebuie ținut sub control că faci o boschetăreală de numai-numai, junglă nu altceva. Are rădăcini care se extind prin pământ și pe orizontală și tot ies alături și tot ies lăstari...

Cine știe, fuge de el Posted Image
Da' stii ce bun e salcamul pe foc???

#102
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Si bambusul e ca o molima, doar ca niste oameni de vreo 1000 de ori mai inteligenti decat romanii, i-au gasit cateva mii de intrebuintari si metode de valorificare, incat bambusul nu poate creste suficient de repede ca sa tina pasul.

#103
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 29.10.2017
Poate se adapteaza in Ro, unde suntem de 1000 de ori mai prosti, si el ar creste aici de 895 de ori mai incet, deci va prospera.

View PostCr1spy, on 09 decembrie 2023 - 09:56, said:

Daca le aveti cu plantatul, spuneti-mi si mie ce site-uri sunt mai de incredere ptr cumparat arbusti ornamentali sau diverse plante/pomi.
Multumesc anticipat.
Kfland. Chiar are braduti in ghivece, dar daca iei, nu ii da afara ca nu sunt adaptati. Usor la racoare, mare grija sa iasa din iarna.
Daca ii ia brusc frigul ii pierzi. Nu ar trebui sa prinda sub limita inghetului iarna asta, dar sa ii tii cat mai la rece.

#104
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu, nu la brad ma refeream si nu de supermarket intrebam, dar multumesc ptr intentie.

#105
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 29.10.2017

View PostCr1spy, on 09 decembrie 2023 - 23:50, said:

Nu, nu la brad ma refeream si nu de supermarket intrebam, dar multumesc ptr intentie.
Inteleg, dar aici toata lumea plange ca nu are un brad ca al meu.

#106
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,843
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 08 decembrie 2023 - 21:17, said:



Salcâmul e dracul gol, se întinde ca o molimă peste tot, crește foarte repede și trebuie ținut sub control că faci o boschetăreală de numai-numai, junglă nu altceva. Are rădăcini care se extind prin pământ și pe orizontală și tot ies alături și tot ies lăstari...

Cine știe, fuge de el :D
esti sigur ca nu faci confuzie? Salcam nu e tot aia cu salcie. Salcamul este apreciat, pentru esenta tare, lemne de foc excelente, florile din care albinele fac o miere deosebita, si nu creste chiar ca buruienile.

#107
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Poate undeva, un copil se bucură de cel mai frumos brad de Crăciun pe care l-a împodobit vreodată! Ți-ai primit cadoul?

#108
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 29.10.2017

View PostMarincos, on 10 decembrie 2023 - 17:09, said:

Poate undeva, un copil se bucură de cel mai frumos brad de Crăciun pe care l-a împodobit vreodată! Ți-ai primit cadoul?
L-a luat cu tot cu radacini, deci nu. Cadoul a fost bradul in sine, replantat. Pardon, relocat.
Altfel de ce s-ar mai chinui cineva sa scoata radacinile? Tai si fugi cu el, nu?

Edited by rixthina, 10 December 2023 - 17:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate