Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Bradut furat.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#1
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare tuturor. O sa va spun sincer, am venit sa ii vars frustrarile pentru ca de 3-4 ani ma chinui sa plantez un bradut in fata blocului, care sa se si prinda. In 2022 in toamna am reusit sa plantez un bradut argintiu de care am avut grija toata vara sa nu il arda soarele si toate cele, si s-a prins atat de frumos si abia asteptam primavara sa vad cum da iar din el, numai ca in dimineata asta am constatat ca nu mai e, cineva l-a smuls din radacina. Nu am gasit radacina, deci pot doar sa sper ca il planteaza in alta parte si nu l-a omorat doar pentru fantezia craciunului.

Ideea, per total, e ca nu ne mai facem bine, ever, suntem o natie de tradatori, furaciosi si mincinosi si nu prea vad luminita de la capatul tunelului, suntem niste terminati si analfabeti. Chiar imi pare rau ca am ajuns la concluzia asta, nu voiam, va dati seama, dar nu ai cum... la asta chiar nu ma asteptam vreodata, sa iti fute bradul din gradina. Epic.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 ionu34, on 05 decembrie 2023 - 10:58, said:

si nu l-a omorat doar pentru fantezia craciunului.
Iti dai seama ca e pentru Craciun, probabil un om care nu are bani si care are si o doza de nesimtire.

 ionu34, on 05 decembrie 2023 - 10:58, said:

sa iti fute bradul din gradina. Epic.
Eh... sa nu exageram, nu e gradina ta spatiul din fata blocului, tine de primarie.

Edited by andreic, 05 December 2023 - 14:43.


#3
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
La mine spatiul verde din fata blocului este parte comuna, nu tine de primarie.
Am vecini care au plantat 2 pomi decorativi si i-au ingrijit.
Bine ai venit in "cartierul rezidential" ;)

#4
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

 andreic, on 05 decembrie 2023 - 11:04, said:

Iti dai seama ca e pentru Craciun, probabil un oim care nu are bani si care are si o doza de nesimtire.

Imi place ca esti optimist, dar daca a ales sa omoare bradul pentru Craciun, il duce mintea fix 5%, indiferent cat de sarac e.

quote name='andreic' timestamp='1701767093' post='30440148']
Eh... sa nu exageram, nu e gradina ta spatiul din fata blocului, tine de primarie.


Nu exageram cu nimic, primaria nu locuieste cu mine acolo si nu o sa-mi planteze niciodata un brad in fata geamului, maxim vine si tunde, atat. Si da, ma doare maxim pentru ca este cumva dorinta mea sa plantez un brad al meu undeva, de ce trebuie sa vina orice idiot sa fure de acolo? Doar pentru ca e al primariei?

 blogeranonim, on 05 decembrie 2023 - 11:08, said:

La mine spatiul verde din fata blocului este parte comuna, nu tine de primarie.
Am vecini care au plantat 2 pomi decorativi si i-au ingrijit.
Bine ai venit in "cartierul rezidential" Posted Image


Exact... daca stai dupa primarie nu se va intampla nimic, niciodata...

Nu reusesc sa editez cum trebuie :(

Edited by ionu34, 05 December 2023 - 11:11.


#5
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Pai si nu ai instalat si tu 1-2 camere de filmare?
Am plantat si eu cu seful de scara, 3 salcami si 2 visini/ciresi in fata scari, udat, tuns, dar ii avem sub supraveghere video. Brazii, din pacate sunt mai tentanti in aceasta perioada.

#6
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

 vestale, on 05 decembrie 2023 - 11:14, said:

Pai si nu ai instalat si tu 1-2 camere de filmare?
Am plantat si eu cu seful de scara, 3 salcami si 2 visini/ciresi in fata scari, udat, tuns, dar ii avem sub supraveghere video. Brazii, din pacate sunt mai tentanti in aceasta perioada.

Nu ma asteptam niciodata sa il fure cineva, nu am pus nimic.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Eterna si fascinta Romanie ... Posted Image

In primul rand, NU ai voie sa plantezi flori sau copaci unde ti se scoala tie si doar pentru ca asa vrea muschii tai de cetatean ioropean cu drepturi

Si la mine in mahala era un "ecologist" d'asta care se credea pe domeniul lu' tasu'
Aia de la primarie au venit si i-au explicat cateva chestii

Legenda spune ca inca isi mai varsa frustrarile pe forumuri Posted Image

Edited by Naijax, 05 December 2023 - 11:16.


#8
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

Quote

e ca nu ne mai facem bine,
daca nu m-ati innebunit cu replica asta, peste tot o auzi de la facebook pana pe strada. Daca nu ne facem bine atunci plecati si lasati-ne

#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Mda...de apreciat ca ai plantat un copac, l ai îngrijit...
Eu cred totuși ca pentru Crăciun l au luat și e cineva din zona, te a filat mult.
Întrebarea e, ai vecini care ar putea fi afectați de creșterea bradului, prin umbrire? Poate unul de pe direcția bradului s a simțit amenințat de creșterea bradului și umbra sa și a vrut sa taie răul de la radacina...

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Practic, fiind spatiul primariei, nu ai voie sa plantezi nimic fara acordul primariei...
Asa e legea.

Poate a trecut rpimarul pe-acolo si ti-a luat bradul ca nu avea autorizatie...

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
In fata blocului !  Acolo tot ce plantezi e bun comun.
Totusi nu recomand plantarea brazilor in orasele de campie si in spatiile inguste. Au  dezvoltare mare la baza. Ca o razbunare iti sugerez sa plantezi o plantuta de Albizia julibrissin. Creste foarte repede si nu mai poate fi smuls din radacina si in plus florile de matase cazute toate vara innebunesc soferii care isi parcheaza masinile sub copac. Un brad nu deranja prea mult dar albizia e ca o crima daca e plantat in apropierea bordurii.
[ https://pflanzenkatalog.ley-baumschule.de/Content/files/20584/ALBIZIA-JULIBRISSIN-1200x630-proportionalbiggest.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

 Naijax, on 05 decembrie 2023 - 11:16, said:

Eterna si fascinta Romanie ... Posted Image

In primul rand, NU ai voie sa plantezi flori sau copaci unde ti se scoala tie si doar pentru ca asa vrea muschii tai de cetatean ioropean cu drepturi

Si la mine in mahala era un "ecologist" d'asta care se credea pe domeniul lu' tasu'
Aia de la primarie au venit si i-au explicat cateva chestii

Legenda spune ca inca isi mai varsa frustrarile pe forumuri Posted Image

Pari trist. Crede-ma ca ma abtin maxim sa nu te injur, mai ales ca ai ales sa imi dai cateva suturi, eu jos fiind deja.

#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Ala e furat pentru a fi vandut.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

 ionu34, on 05 decembrie 2023 - 11:20, said:

Pari trist. Crede-ma ca ma abtin maxim sa nu te injur, mai ales ca ai ales sa imi dai cateva suturi, eu jos fiind deja.

Injura-ma
Da drumul la romanul din tine Posted Image
Promit sa nu te raportez

Cu un singur lucru sunt de acord
Asa e ... nu vad luminita de la capatul tunelului, suntem niste terminati si analfabeti.

Plantam pomi cum, unde si cand vrea muschii nostri

Daca aplici "schema" asta prin strainezia cam ce se poate intampla ?

#15
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

 stefan0011, on 05 decembrie 2023 - 11:20, said:

Mda...de apreciat ca ai plantat un copac, l ai îngrijit...
Eu cred totuși ca pentru Crăciun l au luat și e cineva din zona, te a filat mult.
Întrebarea e, ai vecini care ar putea fi afectați de creșterea bradului, prin umbrire? Poate unul de pe direcția bradului s a simțit amenințat de creșterea bradului și umbra sa și a vrut sa taie răul de la radacina...

Nu ar fi fost nimeni deranjat, cu tipa de la partear am tratat inainte de a fi plantat, stia de el, il admira...

 Naijax, on 05 decembrie 2023 - 11:23, said:

Injura-ma
Da drumul la romanul din tine Posted Image
Promit sa nu te raportez

Cu un singur lucru sunt de acord
Asa e ... nu vad luminita de la capatul tunelului, suntem niste terminati si analfabeti.

Plantam pomi cum, unde si cand vrea muschii nostri

Daca aplici "schema" asta prin strainezia cam ce se poate intampla ?

Vorbesti de parca am plantat porumb. Era ceva maxim de frumos, lucru pe care nu il vezi niciodata din partea primariei, si daca era o problema pentru primarie, stai linistit ca aflam in secunda 2 daca era cazul, ca nu intarzie niciodata sa te traga de mustati atunci cand e cazul. Pe langa asta, bradul nu e pom, e copac.

#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Stau si ma intreb in ce hal de tara am ajuns sa traiaesc cand citesc replici care condamna un om ca a sadit un pom si care il aproba pe cel care l-a furat. Chiar mi-e scarba.

#17
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Atunci l au luat sa l împodobească. Plantează altul mai puțin ochios, mai fără ramuri, mai asimetric, sa nu fie atractiv în primii 10 ani. Sau pui o camera, dar dacă vine mascat o pui degeaba.

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

 ionu34, on 05 decembrie 2023 - 11:27, said:

....
Vorbesti de parca am plantat porumb. Era ceva maxim de frumos, lucru pe care nu il vezi niciodata din partea primariei, si daca era o problema pentru primarie, stai linistit ca aflam in secunda 2 daca era cazul, ca nu intarzie niciodata sa te traga de mustati atunci cand e cazul. Pe langa asta, bradul nu e pom, e copac.

Dragul meu, un om intelept a spus  - „Libertatea ta se termină acolo unde începe libertatea celuilalt”

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate