Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Bradut furat.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Nu stiu ce si cum e in Constanta, dar cand am fost acum 2 ani chiar am umblat mult pe jos si nu stiu daca am vazut vreun spatiu verde al unui bloc sa fie ingrijit. Zici ca eram pe coclauri, nu langa blocuri.

#38
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

View PostGlCA_Contras, on 05 decembrie 2023 - 12:08, said:

Ipocrizii constantene... nu ne intereseaza.

Nici pe mine Posted Image

#39
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

View PostNaijax, on 05 decembrie 2023 - 12:08, said:


Stau la bloc mai si mi-am luat 500 lei amenda pentru 3 tufe de trandafiri
Acum e 1000 Posted Image

Si la mine lucrurile functioneaza conform legii - multumesc de intrebare
Scrie la lege ca NU am voie sa ma ating de domeniul public = NU ma ating

Acu' dupa ce m-am ars ...

Pai spune asa, deci cumva tu te oftici ca pe mine nu m-a ars primaria si pe tine te-a ars, corect? Imi pare rau pentru patania ta, probabil ca nu meritai, dar crede-ma ca nici eu nu meritam, oricat de grava pare "fapta" mea, nu deranjeaza pe nimeni de la primarie, si se pare ca nici vecinii care l-au luat, daca au fost ei.

#40
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nu m-a "prins" nici o primarie

Un vecin deranjat a facut plangere la Politia Locala
Aia au venit ... au vazut si ... mi-au tras amenda

NU am ura pe vecinul ala si mi-am luat o lectie de bun simt

#41
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View PostNaijax, on 05 decembrie 2023 - 12:06, said:

trebuie sa aiba parteneriat cu primaria
Asociatiile ... n-au timp

In traducere libera primaria a obligat asociatiile sa-si ingrijeasca tarlaua si pe asociatii le doare la baston. Si, cumva, tot omul care face ceva e cel vinovat. De ce nu ma mir?

#42
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pai nu e vorba de obligatie
Ai inteles gresit

Nu te pot obliga sa dai cu sapa Posted Image

#43
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Si curtea/gradina blocului e a asociatiei, nu e spatiu public....

ti-au dat teapa localii si acum te oftici Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 05 December 2023 - 12:19.


#44
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Ce teapa visezi mai
Trezeste-te
Mai ia o cafea ... tare

#45
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View PostNaijax, on 05 decembrie 2023 - 12:17, said:

Pai nu e vorba de obligatie
Ai inteles gresit

Nu te pot obliga sa dai cu sapa Posted Image

Pai nu pot. Aici, in Oradea, au vrut sa o faca. Au dat HCL sa oblige asociatiile sa se angajeze voluntar ca ingrijesc ele spatiile din jurul blocului (da, stiu cum suna, exact asa a fost). Doar ca asociatiile au dat primaria in judecat si au castigat.

#46
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.03.2014

View Postiladi, on 05 decembrie 2023 - 12:25, said:


Pai nu pot. Aici, in Oradea, au vrut sa o faca. Au dat HCL sa oblige asociatiile sa se angajeze voluntar ca ingrijesc ele spatiile din jurul blocului (da, stiu cum suna, exact asa a fost). Doar ca asociatiile au dat primaria in judecat si au castigat.

Si dupa ce au castigat, primaria a facut ceva in gradini sau au ramas la fel?

#47
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008
Nu stiu sa-ti spun. In general aici primaria isi face treaba, dar mai sunt si lucruri cu minus. In locurile foarte expuse stiu ca-si face treaba, probabil in cartierele aglomerate de blocuri, mai putin. Am vazut blocuri cu spatiile in mod evident ingrijite de riverani si nu mi se pare o crima. Foarte probabil mult mai mult decat o eventuala stropire sa adunat frunze de la primarie. La fel, mi se pare o mare ipocrizie sa ai pretentia de la oameni sa curete zapada, dar sa nu-i lasi sa planteze un trandafir.

Ca idee, am fost nevoit sa cedez municipalitatii o buca de teren de la gard  catre strada. Cand s-a modernizat strada primaria a adus ceva pamant si probabil a aruncat cu seminte de iarba. Eu am adus pamant ca lumea, am plantat gazon si lilieci. Tuns, ras, frezat, irigat, ca si cum ar fi al meu, desi e public. Ca mine mai sunt foarte multi pe strada. Se pare ca ar trebui sa apreciez faptul cas primaria nu ne-a amendat (inca)? Singura contributie a primariei pe spatiile astea ar fi ca vine de cateva ori pe an si tunde buruienile care au inlocuit iarba. Si cu ocazia asta ii intreb pe colegii oripilati: ce e de preferat?

#48
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Omul a plantat un copac si voi il luati la ture ca legea zice nu stiu ce, ca este spatiul primariei, si alte bazaconii. Daca planta copacul in mijlocul soselei mai ziceam. Dupa unii nici gazon nu trebuie sa puna daca are loc. Hai sa lasam sa cresca balariile si sa se cace boschetarii pe spatiul din fata blocului.
Ala care l-a smuls din rautate sau cu intentie, este un nesimtit. Cum poate impodobi un brad furat, daca asta a fost scopul ? Din pacate nu ai ce face, decat sa plantezi altul si sa stai cu ochii pe el.

#49
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010

View Postionu34, on 05 decembrie 2023 - 12:37, said:

Si dupa ce au castigat, primaria a facut ceva in gradini sau au ramas la fel?
In Nufărul au toaletat arborii și cam atât. Părculețele din jurul blocurilor sunt întreținute de asociații. În schimb, în zona unde mi-am construit casa, au trimis poliția locală care a dat amenzi la greu pentru terenurile lăsate de izbeliște, pline de buruieni și ambrozie. Un lucru bun ai zice, însă nu au identificat corect unele terenuri, așa că unii vecini s-au trezit cu amenzi pentru terenurile neîngrijite ale vecinilor. Instanțe, nervi, stres, distracție...

#50
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Nihil mirari...pe aici, prin republica cocioc romanika, se fura becuri de pe casa scarii, desi avem cel mai mare cuantum al pedepsei pentru furt:de la 3 la 7 ani(in Franta e 2 ani pedeapsa).
Dementii si inconstientii nu au treaba, o tin in continuare cu furturile, la fel ca in India sau Pakistan.
Peste tot camere video, incuietori, lacate, garduri de 3 metri.

#51
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postandreic, on 05 decembrie 2023 - 11:04, said:


Eh... sa nu exageram, nu e gradina ta spatiul din fata blocului, tine de primarie.

O fi da Politia il considera furt daca-l reclami, asa a fost la mine, au disparut 12 trandafiri proaspat plantati de sotie in fata casei, pe terenul Primariei, reclamat furtul la Politie cu filmuletul de pe camera de supraveghere si a fost prinsa faptasa.
Cei de la Primarie n-au avut nimic de comentat ca am pus trandafiri pe terenul lor.

#52
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View PostIon_Bumbu, on 05 decembrie 2023 - 13:32, said:

Cei de la Primarie n-au avut nimic de comentat ca am pus trandafiri pe terenul lor.

Niciodata nu au, din moment ce le faci tu treaba in regim de voluntariat.

#53
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Pare normal desi dupa unii...nu.

#54
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Plantat trandafiri pe mormant in cimitir. Unul a disparut cu radacina cu tot. Cum sa furi din cimitir....
Sa caut daca trebuie autorizatie sau nu sa plantezi trandafiri in cimitir? In Focsani cimitirele sint trecute ca zone spatiu verde. Presupun cau au preluat ad litteram ¨ in loc luminat, in loc de verdeata, in loc de odihna, de unde a fugit toata durerea, intristarea si suspinarea¨
Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate