Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Vecin problematic

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#55
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,062
  • Înscris: 02.03.2003

View PostBlueKing-69, on 04 decembrie 2023 - 21:58, said:

...
Voi ati vazut cat de greu se intra pe o proprietate? Vezi cazul Dinca sau ala cand un nebun a killerit doi muncitori intr-un apartament pe undeva prin Moldova...

Nu te lua după exemplele din mass-media, alea sunt diferite de realitate.

#56
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,351
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdanigoleman, on 04 decembrie 2023 - 21:51, said:

Ce-mi plac raspunsurile astea, practic arata cam cat da fiecare pe bun-simt si civilizatie. Nu c-ar fi ceva suprinzator.
Legal, are dreptul.
In rest, mai usor cu jignirile  ca n-am pascut caprele impreuna.

View Postterratec, on 04 decembrie 2023 - 21:59, said:

Ar fi vremea să-ţi schimbi modul de gândire pentru că încă nu le-ai văzut pe toate.
Nu-i modul meu de gandire, titinele. E vorba de legi pe care nu le-am facut eu.
Exista vreo lege care sa te oblige sa inchizi geamul? Ma indoiesc.

Intelegi? Daca da, explica si la urmatorii care ma mai citeaza, ca eu ma duc la veceu, am o urgenta.

#57
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 06.08.2015

View Postterratec, on 04 decembrie 2023 - 21:49, said:

Mai bine nu spui nimic pentru că nu eşti jurat la un concurs unde apreciezi valoarea prestaţiei.
Oamenii caută soluţii iar tu, prin răspunsurile date, încerci să-i descurajezi.
e, si ma rog, de ce n-am voie?eu mi-am dat cu parerea, oricum forumul asta se duce ca temperatura initiatorului in zilele geroase, adica in jos.
70% din comentarii sunt in bascalie

#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmaccip, on 04 decembrie 2023 - 22:05, said:

ca eu ma duc la veceu, am o urgenta.

a dreaq carnea pe tine, :)

#59
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 24.10.2019

View Postmaccip, on 04 decembrie 2023 - 22:05, said:

Legal, are dreptul.

Nu-i modul meu de gandire, titinele. E vorba de legi pe care nu le-am facut eu.
Exista vreo lege care sa te oblige sa inchizi geamul? Ma indoiesc.

Intelegi? Daca da, explica si la urmatorii care ma mai citeaza, ca eu ma duc la veceu, am o urgenta.

Ma intreb, daca vecinul tau ar descarca vidanja fix pe coloana pe care o folosesti tu.


Ai mai gandi la fel?

Ce? Arunca si el rahat, ca si tine. E dreptul lui.

Se infunda de 2 ori pe saptamana si pute a rahat. Exista vreo lege sa nu arunci rahatul adus in punga?

Edited by stevetlangat, 04 December 2023 - 22:20.


#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View Poststevetlangat, on 04 decembrie 2023 - 22:17, said:


Ma intreb, daca vecinul tau ar descarca vidanja fix pe coloana pe care o folosesti tu.


Ai mai gandi la fel?

Ce? Arunca si el rahat, ca si tine. E dreptul lui.

A ajuns forumul asta sa ne intrecem in "ia sa vedem care e mai prost!"
Ca altfel nu inteleg postul tau

#61
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,517
  • Înscris: 15.11.2003

View Postsebulbus, on 04 decembrie 2023 - 19:32, said:

Puteti incerca o actiune in civil pe obligatia de a face. Daca nu se intimideaza din simpla citatie o sa fie un drum lung si noduros, dar cine stie, poate e tamp.
Din prima infatisare il poate obliga judecatorul sa tina gramurile inchise si-i trec figurile
Cred ca se poate si repede prin ordonanta presedintiale si probabil ajuta dac-o face asociatia nu doar un vecin nemultumit

https://lege5.ro/gra...rocedura-civila
"...pentru prevenirea unei pagube iminente şi care nu s-ar putea repara,..."

Edited by radu103, 04 December 2023 - 22:28.


#62
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,176
  • Înscris: 19.09.2005
am aceasi problema cu cei de deasupra mea, in conditiile in care anii trecuti radet-ul a mers cateva saptamani restul da-i cu ac-ul
efectiv cand veneau si lasau gemurile pe batant scadea temperatura cu 3-4 grade si ac-ul mergea la blana.
cand le-am aratat facturi de 500-600kw/luna si iam rugat sa aeriseasca cate 5-10minute nu 24/24 cand afara sunt -5 grade s-au calmat si au inceput sa ma asculte.
ei ziceau ca la ei e cald. pai da, e ca platesc eu.

daca pleaca in vacanta in vreme cu ploaie eu sunt in stare sa le plasez un futun de 4-6mm pe geam si sa-l las cateva zile

#63
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 01.09.2021
.

View Postarg, on 04 decembrie 2023 - 22:39, said:


daca pleaca in vacanta in vreme cu ploaie eu sunt in stare sa le plasez un futun de 4-6mm pe geam si sa-l las cateva zile
daca stai deasupra da, daca stai dedesubt iti ploua tot tie in cap.

Ala face intentionat, n ai cu cine te intelege. Te resemnezi si platesti 20% in plus la gaz.

#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,176
  • Înscris: 19.09.2005

View Poststefan0011, on 04 decembrie 2023 - 22:45, said:

....
daca stai deasupra da, daca stai dedesubt iti ploua tot tie in cap.
....
la una din bai aveam tavanu ud tot timpu ca aveau nu-s ce sifon de cada praf + stropeau cu apa aiurea.
i-am anuntat ca am tavanu ud si ca vreau sa dau glet si lavabila peste doua saptamani. il fac fara nici un cost din partea lor chitt ca e uscat sau ud. dupa care apelez la asigurare si sa se inteleaga cu aia la bani. a doua zi au chemat instalatorul si in 4zile era uscat cum e acum dupa 7 ani.

#65
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,351
  • Înscris: 06.01.2007

View Poststevetlangat, on 04 decembrie 2023 - 22:17, said:

Ma intreb, daca vecinul tau ar descarca vidanja fix pe coloana pe care o folosesti tu.


Ai mai gandi la fel?
Ba, dar tu esti chiar prost. N-o lua ca pe o jignire, dar am spus deja explicit la 2 insi ca-i vorba de dreptul legal, nu despre modul meu de gandire.
Adica, cu alte cuvinte, n-ai ce-i face.
Adica cu si mai alte cuvinte, chemi politia degeaba, ca n-au ce-i face.
Adica cu si mai si, poti sa-ti iei si amenda, daca chemi politia degeaba.
Sau, cu mai si mai alte cuvinte, poti sa-l rogi frumos sa inchida geamul, poate vrea.

Ai 4 variante. Cu 2 dinainte sunt.. cate? 6 parca face. Alege-o pe aia care ti-e cel mai de inteles.

Aia cu cacatul, ti-o las tie s-o metabolizezi. Eu nu vad nicio asemanare, dar daca tu o vezi, nu-ti stau eu in calea viselor.

S-a dat cu ceva in aer in ultima vreme? Am auzit niste avioane zburand pe deasupra zilele trecute, dar eu am zis ca-s pentru parada.

#66
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007
Topicul asta e pe bune?
Ca as vrea sa dau si eu in judecata niste vecini de deasupra ca umbla prea repede prin casa LOR si din cauza asta se formeaza curenti de aer care racesc podeaua. Astfel eu platesc mai mult cu 20 de lei gazul decat in mod normal.



#67
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
daca legal nu are nici o treaba chiar se aplica aia cu "in casa mea fac ce vreau".  mai bine va imprieteneati cu vecinu, ii mai dadeati o bere ceva si mai asculta si de problemele altora, asa cine stie cum l-ati abordat si v-a bagat undeva:))

#68
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022

View PostDanyHiker, on 05 decembrie 2023 - 00:31, said:

Topicul asta e pe bune?
Ca as vrea sa dau si eu in judecata niste vecini de deasupra ca umbla prea repede prin casa LOR si din cauza asta se formeaza curenti de aer care racesc podeaua. Astfel eu platesc mai mult cu 20 de lei gazul decat in mod normal.
Penibil...

#69
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,314
  • Înscris: 06.07.2007
Asa e.
E penibil sa ai dorinta de a obliga pe cineva sa inchida gemurile propriei locuinte.
Nu cumva vrei sa-l obligi sa-si puna covoare si mobila noua, eventual sa-si zugraveasca?

Edited by DanyHiker, 05 December 2023 - 08:56.


#70
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,013
  • Înscris: 03.12.2005
Cine a mai auzit asa ceva? Sau daca vrea omul sa urle sau sa tina o petrecere in propria locuinta? Cum ar fi sa ii bina politia la usa sa il oblige sa dea volumul mai incet? Nu exista asa ceva.

/s

#71
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 26.07.2023
Io stau la casa si vecin imi e vazduhul. N-am reusit sa-l conving pe vecinul asta sa tina temperatura la 20-21 grade, cum imi place mie. In concluzie, iarna platesc gaze pentru incalzire, iar vara curent pentru racire. M-am gandit sa-l dau in judecata pe Busu, de la ProTV, ca el proroceste comportamentul antisocial al vecinului meu. Or fi in cardasie?

Apartamentele sunt niste case lipite unele de altele. Unii au vecini inuiti, altii eschimosi, altii zgarciti.

#72
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,013
  • Înscris: 03.12.2005
Gandire simpla UTCista. Un condominiu nu e o casa individuala, ci un ansamblu de spatii individuale si coproprietati care vin cu mai multe limitari ale drepturilor individuale ca sa asigure respectarea drepturilor colective.
Nici macar o casa nu e "casa mea, fac ce vreau", doar ca limitarile incep mai aproape de garduri si se ajunge mai greu la divergente serioase. Daca ar fi un set de locuinte insiruite s-ar aplica si acolo aproape tot ce se aplica unui bloc de locuinte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate