Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Vecin problematic

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#145
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

View Postradunic, on 06 decembrie 2023 - 11:45, said:


Ce mandat visezi? îl chem, îl plătesc, vine.

Si cum anume intra in casa "inculpatului" ca sa constate.
Crezi ca expertul intra fara mandat judecatoresc oriunde?

View Postradunic, on 06 decembrie 2023 - 11:45, said:


Iar mother f...ker ține-l pentru tine, OK?
Nu-ti era adresat.
Incercam doar sa fac un scenariu cu un expert care intra surprinzator in casa cuiva si spune cuvintele de mai sus.


View Postnei-k, on 06 decembrie 2023 - 11:10, said:

Am o cunoștință care a locuit ani de zile in Suedia. Ne povestea că acolo asociația de locatari poate decide excluderea unui proprietar, dacă acesta deranjează. Legal te pot da afara din casă, dacă ești antisocial și persiști in greșeală. Printre motivele de deranj invocate erau: duș, tras apa la toaletă, muzică sau zgomote deranjante - după ora 21.
Deci, nu te speli, nu te p*și, nu asculți muzică în timpul de odihnă, că ajungi în stradă. Legal!
Povesti vanatoresti ale unora care li se pare ca daca au ajuns in tari neaccesibile pentru orice pulete, au impresia ca cei ramasi aici sunt niste tarani prosti, asa ca le vand orice minciuna ca sa impresioneze.
Sunt ca povestile despre cainii cu colaci in coada spuse de cei care ajungeau prin Germania in anii 90 si care dupa ce se intorceau in Romania si vedeau o frunza pe jos exclamau: in Germania nu vedeai asa ceva.

In realitate, in Suedia,  daca faci galagie dupa ora 22, iar vecinii sunt deranjati si te reclama...vei fi amendat. Sa nu te gandesti ca daca ai tras o basina in baie...gata deja suna careva la politie.
Nu te scoate nimeni in strada din locuinta ta.


#146
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015

View Postradunic, on 06 decembrie 2023 - 11:45, said:

Posibil. Ce e sigur e că întîi aș încerca să te aduc cu picioarele pe pămînt. Puțin mai multă civilizație nu ne strică.

N-ai cum, pentru ca sunt deja cu picioarele acolo.

Putin mai multa civilizatie?
Pai eu zic ca "civilizatie" nu exista, altfel nu exista subiectul asta
Eu zic doar ca atunci cand nu exista civilizatie, daca nu exista legi, te muti. Is that simple

#147
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostDanyHiker, on 06 decembrie 2023 - 12:17, said:

Si cum anume intra in casa "inculpatului" ca sa constate.
Crezi ca expertul intra fara mandat judecatoresc oriunde?
...

Expertul in cauza este acolo cu mandat . Este expertul agreat si trimis de catre judecator  si platit de catre reclamant, in prima faza . Nu vine unu de pe strada sa faca expertize !
E greu .....!

Edited by ndor, 06 December 2023 - 13:08.


#148
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015

View Postndor, on 06 decembrie 2023 - 13:06, said:

Expertul in cauza este acolo cu mandat . Este expertul agreat si trimis de catre judecator  si platit de catre reclamant, in prima faza . Nu vine unu de pe strada sa faca expertize !
E greu .....!

Mandatul pentru ce-l ceri?
Sa vezi daca are curent in casa?
:lol:

Testele PISA spun totul

#149
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postcucur, on 06 decembrie 2023 - 10:59, said:

Se mai trezise unul sa se planga ca vecinii fac dus noaptea sau ca merg prin casa sa-si ia un pahar cu apa sau sa se duca la buda si trag apa.
Omul daca vrea sa stea la 10 grade in casa are tot dreptul, daca vrea sa nu stea in casa are tot dreptul, daca vrea sa stea la 38 de grade are tot dreptul.

Altul care sustine dreptul la a fi nesimtit si ghiolban. Bravooo...mergi si tu pe lista care trebuie :)

Edited by danigoleman, 06 December 2023 - 13:13.


#150
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Nu sustine nimeni dreptul de a fi nesimtit. Doar se sublineaza faptul ca sa fii nesimtit nu e ilegal.

Edited by bai3tzash, 06 December 2023 - 13:14.


#151
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Daca se ajunge la expert inseamna ca exista o cauza pe rol !!!  In acea cauza la un moment dat e nevoie de expert. Asta este numit de catre judecator. Se duce la fata locului mandatat de catre judecator !!!
Nu cere mandat cineva in mod special . Mai simplu de atat nu am cum sa-ti descriu.
Poate doar sa-ti desenez in culori !
Se vede ca nu prea ai avut de-a face cu salile de judecata !

#152
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

View Postndor, on 06 decembrie 2023 - 13:06, said:



Expertul in cauza este acolo cu mandat . Este expertul agreat si trimis de catre judecator  si platit de catre reclamant, in prima faza . Nu vine unu de pe strada sa faca expertize !
E greu .....!
Si care judecator din tara asta va emite mandat pentru asa ceva?
Care este legea incalcata?
Cunosti vreun precedent?
Ca pana sa ajungi la mandat exista o serie de proceduri. Nici macar de prima infatisare nu va trece o astfel de speta, daramite sa vorbim de intampinare sau mandate de expertiza.
Unii ati citit prea mult Kafka.

Edited by DanyHiker, 06 December 2023 - 13:38.


#153
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu te mai lega de mandat ca habar nu ai ce scrii.
Am explicat mai sus ca ....in cazul....in care se ajunge in cadrul procesului la nevoia de a apela la serviciile unui expert...panai aici ai priceput ideea ?....in caz ca da ,acel expert este mandatat de catre judecator sa expertizeze .
Capisci ? Understand? Pricepi !?

Pentru restul, poti sa recitesti posturile #78 si #85 cu mare atentie si vei descoperi raspunsul .

Edited by ndor, 06 December 2023 - 13:56.


#154
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007
Am zis eu ca mandatele(in general) se executa fara incuviintare judecatorului?
Asa se face legal in cadrul unui proces. Habar n-am prin ce mecanism pseudocognitiv ai inteles tu ca eu as fi spus altceva.

Problema e ca in speta de fata nu poate exista un proces fiindca nu exista incalcarea vreunei legi.
Au mai incercat altii cu astfel de procese si nu a mers fiindca nu exista baza legala suficient de clara.
Iti spun din "sursa sigura"
Insa tu esti liber sa crezi ce vrei. Asta e frumusetea democratiei.

Edited by DanyHiker, 06 December 2023 - 14:44.


#155
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postbai3tzash, on 06 decembrie 2023 - 13:14, said:

Nu sustine nimeni dreptul de a fi nesimtit. Doar se sublineaza faptul ca sa fii nesimtit nu e ilegal.
Da, dar  atitudinea e chiar una admirativa :))

Edited by danigoleman, 06 December 2023 - 15:11.


#156
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostDanyHiker, on 06 decembrie 2023 - 12:17, said:

Si cum anume intra in casa "inculpatului" ca sa constate.
Crezi ca expertul intra fara mandat judecatoresc oriunde?
Oare de ce n-o citi lumea atent ce se scrie....
Nu e nevoie să intre în locuința ăluia! Intră în locuința celui afectat de nesimțit și face măsurătorile acolo.

#157
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015

View Postradunic, on 06 decembrie 2023 - 15:10, said:

Oare de ce n-o citi lumea atent ce se scrie....
Nu e nevoie să intre în locuința ăluia! Intră în locuința celui afectat de nesimțit și face măsurătorile acolo.

Si?
Masoara 20°C
Si?

Ai ca sunteti penibili

#158
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Înainte de a-i face pe alții penibili, ai putea avea bunul simț să te informezi măcar minimal.
Hint - nu măsoară temperatura atmosferică.

#159
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
din păcate, am mai spus, legislația .ro lasă de dorit, mai ales la capitolul „locuit la comun”
absolut orice pas înainte s-a împiedicat ani și ani de lipsa cadrului legislativ
iar când a apărut ceva încropit din ce au alții, cei ce trebuiau să aplice s-au dovedit a fi rumâni neaoși (citiți „corupți”!)

#160
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View PostTsunamii, on 06 decembrie 2023 - 15:19, said:



Si?
Masoara 20°C
Si?

Ai ca sunteti penibili

Mi.e si greu sa nu rad cand scriu asta....dar daca se emite mandatul de verificare al temperaturii in luna aprilie, ca atunci s.a ajuns la acel stadiu al procesului? Se face o simulare cu chatgpt, se face sondaj pe SP sau se asteapta pana iarna urmatoare? :))
M.am oprit din ras si mi.a mai venit o intrebare...cum se calculeaza prejudiciul? Care este temperatura legala minima pe care trebuie sa o ai in apartament? Ca daca luam asa, din burta, 18 grade, cum demonstrezi ca ai un prejudiciu cand tu consumi gaze aiurea pt ca vrei 24 de grade?
Deci ia zi.mi, care este temperatura minima pe care ai invoca.o?

Edited by Namidee, 06 December 2023 - 16:25.


#161
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,896
  • Înscris: 20.10.2015
Aveti prea mult timp si sunteti la nivel de gradinita sa puteti crede ca prin lege il puteti face pe om sa-si inchida geamurile

Daca nu ma credeti ca sunteti penibili, veniti cu un exemplu de pe net cand cineva a castigat un proces d-asta fara logica si puneti si legea. Nu ce ganditi voi ca aia nu puteti sa faceti, ci un proces din realitate.
Rad dracu si curcile de voi

#162
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
@initiator. Intreb si eu, vecinul vostru nu e cumva LunaCrystal?Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate