Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Dacia Duster 2024

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
649 replies to this topic

#73
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 03.03.2007
Cea mai scumpa echipare nu va sari de pragul de 28k euro-29k euro cel mult. De aici se mai scade rabla cel mai probabil.O sa fie mai scumpa cu 2-3k euro fata de modelul anterior

#74
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View PostDanyHiker, on 30 noiembrie 2023 - 09:39, said:

Mie nu-mi displace exteriorul si interiorul.
De ce n-as cumpara asa ceva?....din cauza motorizarilor care la prima vedere sunt mai lesinate decat ale masinii pe care o detin din 2021.
Chiar aveam sperante pentru la anul, dar asa mai bine ma reorientez.

ce sperante (reale)puteai sa ai de la o lume care merge intr-o singura directie? zi merci ca mai are si motor ICE. trendul era clar si mega limpede de ani de zile.
si eu visam (inainte sa iau modeul de 150 CP) la un Duster cu 2l turbo si peste 200 CP. deh, adolescent prost ce eram :)

View Postbusiness11, on 30 noiembrie 2023 - 09:59, said:


Sa fim seriosi, daca si Dusterul este un SUV in adevaratul sens al cuvantului... si pe langa asta are 1400kg. Ce motorizari vrei ca dupaia ti-o vinde cu 35.000eur in sus si dupaia va plangeti ca mai bine un BMW Seria 5 din 2014 din Germania.

eu am spus suv-ulet. nu te lua de detalii.
eu am explicat foarte clar care este realitatea. nu stiu cand am zis eu ceva de gunoaiele de la bmw. (de bine!)

#75
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 17.12.2019

View Postfoxbat, on 30 noiembrie 2023 - 09:36, said:

relax man.
e fix la fel ca le EV-uri. boala nationala. nu avem nicio treaba cu subiectul si nu ne intereseasa dar ne dam cu parerea si reincalzim aceleasi ciorbe expirate de ani de zile(iar cei care conduc EV-uri aduna km sanatosi )

daca eu m-as apuca sa  combat de ce nu este bun un elicopter personal - fix la fel ar fi . n-am treaba cu asa ceva dar imi dau cu parerea.consuma mult, nu merita, nu are AC bizonic etc. o mizerie, huo!
eu am tot raportat moderatorilor (cu propuneri concrete de rezolvare). nimic . explicatii si poezii. aste e ce se doreste pe forum,
LMA And*.*
N-ar trebui să fii așa de sigur. Eu am analizat anul acesta oportunitatea achiziționării unui Duster și comparând prețul și dotările cu cele ale CHR-ului a câștigat de departe CHR-ul fix pentru faptul că dusterul e mult prea scump pentru ce oferă. În configurarea mea nu a intrat 4x4 pentru că nu era disponibil cu cutia automată.

#76
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 02.06.2021
Plusuri;
Duzele pentru stergatoarele fata sunt integrate sub capota
Centuri reglabile pretensionate
Manere interioare de sustinere rabatabile
A doua lampa pentru plafoniera
Mufe USB pentru pasagerii din spate
Priza 12V in portbagaj

#77
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,901
  • Înscris: 22.12.2005

View Postexqusit_drunk, on 30 noiembrie 2023 - 12:10, said:

N-ar trebui să fii așa de sigur. Eu am analizat anul acesta oportunitatea achiziționării unui Duster și comparând prețul și dotările cu cele ale CHR-ului a câștigat de departe CHR-ul fix pentru faptul că dusterul e mult prea scump pentru ce oferă. În configurarea mea nu a intrat 4x4 pentru că nu era disponibil cu cutia automată.

a ce te referi cand zici sa nu fiu sigur?
pesemne ca nu ai urmarit experientele mele - am ales Duster DUPA Ce am trecut prin Toyota (rav).
De ce? - pentru perfomantele superioare si pentru INTERIOR care este foarte prietenos cu "pets"ii- (cu 2 si cu 4 picioare).
cutie automata? pesemne glumesti - nici gratis nu as lua pe DUster.
4x4 pe chr ? Posted Image. Din prima nu avem niciun punct comun in decizii deci - cum spuneam - nu are sens sa faci comparatii nefiind in "target". (am amici cu CHR si mi-a placut mult cum se conduce, femeia din mine era incantata. soferul de Honda (tot din mine) nu stia cum sa fuga mai repede de acolo (hibrif, 2kwh baterie nimh .etc)

Edited by foxbat, 30 November 2023 - 12:22.


#78
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,310
  • Înscris: 06.07.2007

View Postfoxbat, on 30 noiembrie 2023 - 11:09, said:



ce sperante (reale)puteai sa ai de la o lume care merge intr-o singura directie? zi merci ca mai are si motor ICE. trendul era clar si mega limpede de ani de zile.
si eu visam (inainte sa iau modeul de 150 CP) la un Duster cu 2l turbo si peste 200 CP. deh, adolescent prost ce eram :)

Era suficient un motor de 150 cp, eventual in 4 cilindri, cu o cutie automata.
N-am inteles nici logica de a nu pune automata pe motorul de 130cp

Edited by DanyHiker, 30 November 2023 - 12:30.


#79
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 17.12.2019
foxbat, e clar că tu înțelegi doar ce vrei sau ce poți dintr-o discuție.
Nu ți-am urmărit postările și chiar dacă am citi vreodată că ai schimbat un rav (cel mai probabil unul luat sh) cu un Duster nou, sunt aproape 4 ani de atunci așa că îm mod clar nu aveam de ce să țin minte acest detaliu. Spre deosebire de tine eu am făcut comparația cu mașini noi. În același 2020 la prețul de orange 4x4 am mai pus 2000 euro și am luat Corolla ts. Anul acesta, la prețul de duster 4x2 cu cutie automată am mai pus 700 euro și am luat chr-ul. Până în prezent, doar din diferența de consum mi-am scos acești bani dați în plus.
La unul din locurle de muncă avem un duster cumpărat la începutul acestui an și are o pompă de carburant ce face atât zgomot încât după 2-3 minute de stat în mașină te doare capul. A fost dus la reprezentanță și au zis că e normal. La un altul mai vechi trosnește tapițeria de pe plafon când mașina trece peste denivelări și vorbim de o mașină ce nu a ieșit de pe asfalt.

#80
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 03.03.2007
CHR-ul este inghesuita rau de tot,cel putin modelul vechi. Acum depinde ce vrei de la masina. Oricum ce rost mai are comparatia intre doua modele vechi acum..CHr-ul nou  se apropie de 34k euro deja... intre modele noi de Duster si CHR va fi o diferenta de cel putin 5-6k euro,ceea ce nu e putin. Pe partea de hybrid, in categoria Dusterului nu mai gasesti nimic pana in 27k euro Pana si Kona a ajuns 28K euro cu program rabla inclus.

Estimez ca pretul pentru hybrid va fi cu vre 2-3k euro mai mult decat este Jogger Hybrid acum, deci la 25-26K Euro cu rabla va rupe parerea mea.

Edited by special, 30 November 2023 - 14:03.


#81
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 02.06.2021
Da singura varianta de luat in seama si care nu are rival in categoria de pret este varianta full hibrid.
Ai un motor aspirat in 4 cilindri care nu are moarte si un motor electric ce dezvolta cuplu instant.

#82
mishu_popa

mishu_popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.07.2006

View Postergon, on 29 noiembrie 2023 - 17:55, said:


Dar cine-a zis ca trebuie sa fie? Poate la primul Logan a fost ceva de genul asta.
Dacia nu urmareste sa vanda neaparat "poporului" roman, vinde in draci afara. "Poporul" are destule alte marci de unde sa aleaga.
Udi,Fosvagăn,Beamveu,dizăl sh,scuze,Merțedes,de 30 000 îți iei câte una din fiecare.

View Postfoxbat, on 30 noiembrie 2023 - 11:09, said:



si eu visam (inainte sa iau modeul de 150 CP) la un Duster cu 2l turbo si peste 200 CP. deh, adolescent prost ce eram :)

bine că nu mai ești adolescent

#83
mishu_popa

mishu_popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.07.2006
Chiar nu mai are diesel? Măcar așa pt. conoseuri...Era vis un 2.0dCi de 170 cp,4x4,piele,cruz adaptiv,led matrix+laser adaptive,monitoare-n tetiere,pano,airmatic...Mă băgam la un lizing chiar >50k e.

Edited by mishu_popa, 30 November 2023 - 15:16.


#84
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011

View Postfoxbat, on 30 noiembrie 2023 - 11:09, said:

eu am spus suv-ulet. nu te lua de detalii.
eu am explicat foarte clar care este realitatea. nu stiu cand am zis eu ceva de gunoaiele de la BMW. (de bine!)

Dacia isi castiga banii in vestul Europei nu la noi in Romania unde masiniile sunt considerabil mai ieftine. Targetul de persoane care cumpara Dacia in vest este unul diferit fata de Romania. Si pe langa asta nu am auzit pe nimeni in vest care sa se planga de motorizariile Dacia. Cine achizitioneaza o astfel de marca, stie ce il asteapta si nu poate astepta un motor v8 in 6 litri. Pe langa asta technologia merge in alta directie, diesel-ul nu mai este atractiv, se merge pe hibrid, etc. Renault a renuntat la motoarele diesel si asa face si Dacia. Hibridul de 130 si 140 cai este o motorizare mai mult decat decenta pentru o Dacie.

Edited by business11, 30 November 2023 - 16:08.


#85
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbusiness11, on 30 noiembrie 2023 - 16:01, said:

Dacia isi castiga banii in vestul Europei nu la noi in Romania unde masiniile sunt considerabil mai ieftine.
Dupa ce studiezi preturile din pozele de mai jos ... te rog sa ne explici si noua ce inseamna "considerabil mai ieftine"   Posted Image

Attached Files



#86
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 02.06.2021
De ex la Sandero, la noi nu gasesti varianta esential...daca te uiti la nivelul urmator de echipare, pretul este intradevar mai mic, dar cu 150 euro...13.950 vs 14.100 la noi
Jogger este 16.690 la noi si 16.900 la nemti.
Preturile de achizitie sunt cam la fel peste tot, dar in vestul europei castiga mult mai mult cu partea de service si intretinere.

#87
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 02.06.2021
Astia de la Dacia sunt destepti, au aruncat momeala acum si asteapta sa vada ce face concurenta, adica proaspata aparitie a brandurilor MG și Maxus in europa si implicit Romania prin dealerul Kia.
O sa le fie cam greu celor de la Renault cu ei, la ce preturi si ce dotari / materiale au masinile MG fata de dacia.

#88
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Probabil Duster 3 va fi campion la vanzari, cam toata lumea o lauda. Doar noi criticam in draci Dacia, pe afara am cam vazut extraordinar de multe Sandero si duster. Daca erau atat de proaste precum ziceti voi nu le cumpara lumea. Mai terminati cu prostiile ca nemtii le cumpara din 2 salarii, nu toata lumea castiga 5000 euro pe luna. Un neamt care lucreaza in fabrica si castiga in jur de 2000 euro sigur nu isi cumpara Audi a6.

Edited by Desertor, 30 November 2023 - 22:33.


#89
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Wtf nici in ro cu salariu asta nu ti-l permiti, asa prost sunt platiti nemtii ??
Normal sa se va vinde mai ales la oamenii saraci ca aia in general stiu cum se fac banii si prefera o masina noua in detrimentul unui cazan numai ca se vor vinde variantele ieftine si cum am zis cele pe gpl care, da vor finauficiente pentru uzul cotidian !
Problema e ca a disparut optiunea de 4x4 serios, acum pe bune, ala e la nivel de aro 10 .
Actualele dustere sunt excelente in conditii de offroad, intra pe unde nu intra multe masini cu pretentii de offroad fiindca sunt usoare, una e sa bagi un Nissan de peste 2 tone prin noroi alta sa te bagi cu un Duster .
Cine le foloseste stie despre ce e vorba si pe zapada si pe noroi sunt ce trebuie la banii care costa.  


#90
Desertor

Desertor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 21.04.2016
Nemti, italieni, francezi, spanioli, etc cam toti care sunt muncitori castiga pana in 2000 euro sau pe acolo.  (Am fost in Italia recent la ei 4 euro un panino cu carne de vita si ce am mai vrut eu pe el iar la noi in Romania costa circa 9 euro😵💫).  Cei care castiga peste 2000 euro de obicei ori au meserii mai specializate ori ocupa posturi care necesita studii. Deci nu toata lumea isi permite masini de 40-50k in eu, marea majoritate cauta masini sub 30k, daca va uitati bine la vanzarile de masini din eu Sandero sta foarte la vanzari.

Edited by Desertor, 30 November 2023 - 23:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate