Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Dacia Duster 2024

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
515 replies to this topic

#37
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 27.07.2006

View PostSpanuFlorin, on 29 noiembrie 2023 - 17:25, said:

Cine are in jur de 30.000 euro nu se uita la Duster.
Ai rabdare sa dea drumul la comenzi.

#38
Eusebiu70

Eusebiu70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.02.2012
Life in plastic is fantastic! :))

#39
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 27.07.2006

View Postbibolu, on 29 noiembrie 2023 - 17:37, said:

...pai nu mai e masina poporului roman.
Dar cine-a zis ca trebuie sa fie? Poate la primul Logan a fost ceva de genul asta.
Dacia nu urmareste sa vanda neaparat "poporului" roman, vinde in draci afara. "Poporul" are destule alte marci de unde sa aleaga.

#40
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postbusiness11, on 29 noiembrie 2023 - 17:35, said:

Sincer arata bine si din cate am inteles, cu cea mai buna motorizare si full echipat o sa coste sub 30.000eur. Cine se plange ca este scump, este departe de realitate. Cand te gandesti ca in ziua de astazi un rahat de Ford Puma pleaca fara promotii de la 24.000 si nici nu are cel mai bun motor si nici cea mai buna dotare si este si mai mic si mai urat decat Dusterul, atunci Dusterul chiar merita apreciat.

Optic vorbind arata bine, dotariile sunt super decente si motorizariile ok. Logo-ul imi place, nu mai are nici o legatura cu fostul logo Dacia, deoarece nici Dacia nu prea mai are legatura cu noi (cu exceptia fabricii din Romania), dar s-au conformat anului 2023 cum mai multe marci au facut-o (Kia imi trece prin minte).

La vanzari cred ca o sa rupa.

motorizarile ok? un suvulet cu valente off cu 1.2sau hibrid ?
come on..
a murit vremea aia cu masini "cinstite".

#41
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Tocmai valențele offroad despre care amintești reprezentau principalul atu al Daciei Duster. Dacă s-a dus ăsta, s-a dus pe p... și acest vis frumos.

Am apreciat Duster ca fiind o mașină cinstită până la momentul scumpirii lor la modul absurd și am detestat-o din cauza siguranței care e... lacrimi și muci.
Și nu o mai comparați cu mașini similare în aceeași gamă de preț că nu șțiți ce vorbiți. Dusterul s-a vândut pentru că 4x4 și mai ales diesel. Când o să ai de ales între 4x2 și motoare în 3 pistoane... te mai uiți și în altă parte la aceeași bani.

#42
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Masinile de la Dacia au pretul corect pentru ce ofera. De aceea vedeti foarte multe taxiuri Logan. Dusterul este folosit intens pentru cei care lucreaza in agricultura, in silvicultura, parcuri eoliene sau fotovoltaice, firme de paza, etc. Poate nu aveti ochi sa le vedeti, dar aceasta este realitatea. Costurile de intretinere si reparatii nu sunt exagerate. Esti sef peste ciobani ? Te duci la stana cu Dusterul, nu-ti trebuie altceva. Si da, va avea succes, pentru ca va fi cumparat pentru exploatare nu pentru cocalareala. Cocalarii se dau cu x5-ul !

#43
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postfoxbat, on 29 noiembrie 2023 - 18:09, said:



motorizarile ok?
Ok pe naiba.
Sunt subtiri.
Hybridul ala e cam lesinat in multe situatii, iar motorul de 130 cp vine doar fara cutie automata.


#44
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostDanyHiker, on 29 noiembrie 2023 - 19:02, said:

Ok pe naiba.
Sunt subtiri.
Hybridul ala e cam lesinat in multe situatii, iar motorul de 130 cp vine doar fara cutie automata.

exact

View Postbibolu, on 29 noiembrie 2023 - 17:37, said:

la fata arata bine insa triplele alea pe spate sunt hidoase rau plus designul de la spate de sus pana jos. Ce mai ieftina varianta o sa fie vreo 19 mii aia pe gpl si cea mai scumpa cu tot la 30 de mii, pai nu mai e masina poporului roman. Poate daca lasau preturile mai jos atunci vedeai mai multe Dacia cumparate de romeni


Ford Puma este o masina reusita, nu am auzit inca de la nimeni sa se planga de ea si se vinde in draci
ohoh...
masina cinstita cu pompa de ulei antrenata de o curelusa.
cat zac cu motoarele topite..
la fel si la dubele 3.5t.curelusa sub distributie..

#45
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Aia ieftina cu GPL va fi vanduta in draci, alea 4x4 spre deloc iar varful de gama 🤣🤣🤣trebe sa fii dus rau cu pluta sa dai 30k pe ele. Bine, nici acum nu imi e rusine la peste 20k pe un Duster dar macar astea au niste motoare decente.
Wtf, ma uitam la un koleos 2-3 ani vechime,garantie chiar, 60k km, motor serios 2.0 diesel 190cp, variante initiale paris, 4x4 tot ce vrei…maxim 25k , dar na…nu e duster 🤣🤣

Edited by q_p, 29 November 2023 - 19:39.


#46
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008

View Postphoenix76, on 29 noiembrie 2023 - 18:33, said:

Masinile de la Dacia au pretul corect pentru ce ofera. De aceea vedeti foarte multe taxiuri Logan. Dusterul este folosit intens pentru cei care lucreaza in agricultura, in silvicultura, parcuri eoliene sau fotovoltaice, firme de paza, etc. Poate nu aveti ochi sa le vedeti, dar aceasta este realitatea. Costurile de intretinere si reparatii nu sunt exagerate. Esti sef peste ciobani ? Te duci la stana cu Dusterul, nu-ti trebuie altceva. Si da, va avea succes, pentru ca va fi cumparat pentru exploatare nu pentru cocalareala. Cocalarii se dau cu x5-ul !
Tocmai că nu realizezi că fix atuurile astea au dispărut. Noi vorbim de viitorul Duster, nu de actualul Duster.

Cât despre aia cum că cocalarii se dau cu X5-ul... e expirată. Mai schimbă și tu. BMW X5 este o mașină premium reușită, respectată. Că din păcate ca și pe Mercedes ML, GLC sau AudiQ7 ori Volvo XC90 le folosesc și cocalari, de obicei mașini la mâna a 15-a, este altă poveste și nu știrbește cu nimic din prestigiul acelor branduri. Noi vorbim de-o coajă de Dacie care-i plină de plastic și atât și tu aduci discuția de mașini premium de șosea.

#47
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 27.07.2006

View Postq_p, on 29 noiembrie 2023 - 19:38, said:

Wtf, ma uitam la un koleos 2-3 ani vechime,garantie chiar, 60k km, motor serios 2.0 diesel 190cp, variante initiale paris, 4x4 tot ce vrei…maxim 25k
Wtf, de ce nu-ti cumperi unul?

#48
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021
Vad ca noul Duster are acum si carenaje la roti ? da, sunt din plastic dar macar sunt.
Din ce am vazut in clipuri pare sa aiba si camera in parbriz pentru detectare pietoni si semne circulatie, poate si lane assist, radar laser (gen cum are Suzuki, compar cu ei pentru ca sunt in aceeasi categorie low cost) nu cred ca i-au pus ca nu se vede ceva de genul asta.

#49
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

E plin de Dustere in Germania, Belgia si Marea Britanie. Nu am vazut nici unul la ferma, numai prin orase si nu pareau genul de masini "muncite". Deci abilitatile de offroad nu cred ca au contat prea mult.

Nu stiu cum o sa fie la siguranta, probabil ca nu va avea 5* NCAP, ii vor lipsi cu siguranta anumite briz-briz-uri ca doar nu doreste nimeni din Renault o rivalitate intre modelele proprii, dar de vandut sunt convins ca se va vinde foarte bine.

Cel mai probabil va fi prima Dacia care trece de 30.000 EUR. Nu mai e de ceva vreme "masina Romanului". Dacia vinde in draci in Europa (Sandero e a doua cea mai bine vanduta masina dupa Model3). Romanii pot sa-si cumpere ce vor, de la Tivoli pana la Bentayga. Dupa gust si posibilitati, disponibile sunt toate.

Ma bucur sincer sa vad ca Renault a reusit sa faca din Dacia ceea ce a facut VW din Skoda.

#50
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbogdan_o, on 29 noiembrie 2023 - 20:30, said:

Ma bucur sincer sa vad ca Renault a reusit sa faca din Dacia ceea ce a facut VW din Skoda.

Cam fortata comparatia.
Skoda exista si exista bine inainte de Dacia si inainte ca VW sa devina renumit.

#51
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Iarasi si iarasi aceleasi obsesii cu tamburi, diesel, plastic, stele, low cost.

Oare cate generatii trebuie sa treca sa scapam de traumele trecutului si sa intram in randul celor civilizati ca mentalitate?

Un coleg de topic spunea ca Dacia "nu mai e masina poporului roman".
Din fericire asa e, ca daca ramanea a poporului roman era demult in faliment.
Si asta doar datorita mentalitatii romanilor.

Dar acum ca este masina "poporului" francez, italian, german, spaniol, englez, elvetian (?!) are un mare succes si va avea in continuare!

#52
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023

View Postergon, on 29 noiembrie 2023 - 20:09, said:


Wtf, de ce nu-ti cumperi unul?
Fiindca am o masina de 5 ani,benzina euro 6c fara filtru de particule, consum 5,6 extraurban iar diferenta de 15k euro nu  o consider necesara in momentul de fata, e doar in faza de analiza pe termen lung si cel mai probabil nu se va materializa !
  Cu ce crezi ca ar fi mai prejos de un 1.2 in 3 cilindri de pe Duster cu cutie manuala, ca aia e singura varianta 4x4 ??
Wtf ??!?

Edited by q_p, 29 November 2023 - 21:45.


#53
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 27.07.2006
q_p
Pai si atunci ce-ti pasa ce produce Dacia? Ai cumva in vedere pe viitor? Atunci na, ghinion...cauti altceva.

View Postadisz, on 29 noiembrie 2023 - 20:44, said:

Cam fortata comparatia.
Skoda exista si exista bine inainte de Dacia si inainte ca VW sa devina renumit.
Colegul cred ca se referea la faptul ca Renault a reusit sa faca dintr-un brand practic necunoscut o marca ce de vreo 10 ani prinde top 10 Europa. Eu cred ca nici cei de la Renault nu s-au asteptat la asemenea cifre de vanzari.

Edited by ergon, 29 November 2023 - 22:08.


#54
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Pai parca se discuta de pozitionarea in piata a modelului, uite,daca iti pute cu secanduri, poti compara cu Arkana sau chiar Austral  sa vezi cam pe unde se situeaza noul Duster spartan varianta 2024 !
Oricum grosul achizitiilor este la stat si firme ca erau ieftine si tragi pe ele , varianta asta ou in puf 2024 va fi praf, ca loganurile alea de 1 litru , macar alea nu se vroiau suvuri 4x4 .


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate