Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Recomandare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 tclau, on 28 noiembrie 2023 - 17:49, said:



Ce licenta e aia la 45 de lei. Oficiala, nu? Posted Image
Windows 11 s-a activat. Iuhuuu ... deci e buna licenta!
Sa vedem Office!

#74
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Evident! :)

#75
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011
Totusi cum se face ca pe cel.ro e 45lei iar pe emag e 1100lei? E vreo diferenta intre ele?

#76
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 tclau, on 29 noiembrie 2023 - 20:18, said:

Evident! Posted Image
Eu sper ca e. Acum instalez Office. Sa vedem ...

 maladetz, on 29 noiembrie 2023 - 20:36, said:

Totusi cum se face ca pe cel.ro e 45lei iar pe emag e 1100lei? E vreo diferenta intre ele?
Habar nu am ...

Nu a vrut cu cheia. Am dat activare alternativa. Mai am 3 minute si 41 de secunde. Sa vedem daca mege ...

A mers cu activare alternativa. Mai instalez ceva de filme, acrobat, chrome si gata!

Edited by Robert_Kiran, 29 November 2023 - 21:02.


#77
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,568
  • Înscris: 30.07.2007
Pune Brave in loc de Chrome, zic si eu. Si un arhivator (rar)

Si fugi acasa, ca te-a dat disparut :P

#78
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 crocko.dilul, on 29 noiembrie 2023 - 21:29, said:

Pune Brave in loc de Chrome, zic si eu. Si un arhivator (rar)

Si fugi acasa, ca te-a dat disparut Posted Image
Am terminat. Am pus Chrome, VLC, Acrobat si gata. Restul mai incolo. Fug acasa. Acum postez dupa laptopul Asus ....

Multumesc la toata lumea pentru ajutor.

#79
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 01.03.2016

 Robert_Kiran, on 26 noiembrie 2023 - 11:52, said:

Eu anul trecut la inceput de decembrie am prins programul rabla si am luat un laptop de 1500 lei cu 1000 lei si am dat un aragaz vechi la rabla. Acest laptop se cam inscrie in ceea ce vrei tu, adica am cpu ryzen 3 5300U wiht Radeon Graphics 2,6GHz, 8GB ram, 512 rom destul de decent pentru office. Asta inseamna sa te rogi la cel cu barba sa se deblocheze programul rabla care in acest an a fost mort. Un frigider sau aragaz vechi gasesti tu. Doar cel cu barbă să tină cu tine.

#80
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 Vulpoiul-Jhon, on 29 noiembrie 2023 - 23:23, said:

Eu anul trecut la inceput de decembrie am prins programul rabla si am luat un laptop de 1500 lei cu 1000 lei si am dat un aragaz vechi la rabla. Acest laptop se cam inscrie in ceea ce vrei tu, adica am cpu ryzen 3 5300U wiht Radeon Graphics 2,6GHz, 8GB ram, 512 rom destul de decent pentru office. Asta inseamna sa te rogi la cel cu barba sa se deblocheze programul rabla care in acest an a fost mort. Un frigider sau aragaz vechi gasesti tu. Doar cel cu barbă să tină cu tine.
Nu inteleg ... de care laptop vorbesti? De asta pe care l-am luat? Nu are nimic "ryzen"! E Intel!

#81
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 01.03.2016

 Robert_Kiran, on 30 noiembrie 2023 - 09:08, said:


Nu inteleg ... de care laptop vorbesti? De asta pe care l-am luat? Nu are nimic "ryzen"! E Intel!
E atât de greu să înțelegi? Am spus că anul trecut am luat un laptop (nici unul din cele exemplificate de tine) cu un cpu mult mai potent dar in banii tăi (1000lei).

#82
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
S-a schimbat si SSD-ul, s-a pus de 1 TB. Totul e ok, sunt incantat cum merge. Merg inclusiv videoclipurile in 4K, care la calculatorul vechi mergeau sacadat! Cred ca si sotia va fi incantata.
Acum dupa ce l-am cumparat, am gasit unul mai ieftin. Tot cu Intel procesor, tot cu 8GB de ram:

https://www.pcgarage...-free-dos-gray/

Era cu peste 100 de lei mai ieftin. Spuneti-mi era sub Asus-ul meu? Macar sa nu ma supar prea rau ...

#83
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011

 Robert_Kiran, pe 03 decembrie 2023 - 18:40, a scris:

S-a schimbat si SSD-ul, s-a pus de 1 TB. Totul e ok, sunt incantat cum merge. Merg inclusiv videoclipurile in 4K, care la calculatorul vechi mergeau sacadat! Cred ca si sotia va fi incantata.
Acum dupa ce l-am cumparat, am gasit unul mai ieftin. Tot cu Intel procesor, tot cu 8GB de ram:

https://www.pcgarage...-free-dos-gray/

Era cu peste 100 de lei mai ieftin. Spuneti-mi era sub Asus-ul meu? Macar sa nu ma supar prea rau ...
Procesorul e mult mai slab si cu o generatie in urma fata de cel de pe Asus-ul tau:
https://www.cpubench...Intel-i3-1115G4
Bucura-te de el si nu mai cauta motive de regret Posted image
P.S: acel procesor mai vechi il am eu pe un Dell cumparat acum doi ani, se descurca bine inca dar pt 100lei in plus merita sa ai un procesor mai nou cu doi ani.

Edited by maladetz, 03 December 2023 - 20:05.


#84
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,568
  • Înscris: 30.07.2007
De fapt, ti s-a mai spus...
https://forum.softpe.../#entry30419706

#85
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 13.11.2006

 Robert_Kiran, pe 03 decembrie 2023 - 18:40, a scris:

S-a schimbat si SSD-ul, s-a pus de 1 TB. Totul e ok, sunt incantat cum merge. Merg inclusiv videoclipurile in 4K, care la calculatorul vechi mergeau sacadat! Cred ca si sotia va fi incantata.

Te uiti pe ecran extern  la videoclipuri in 4K ?

Afisajul este de 15,6 inci, FHD (1920X1080) 16:9, Panou IPS, Iluminare din spate cu LED-uri, 250nits, NTSC: 45 %, Anti-glare display

#86
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 DY2, pe 03 decembrie 2023 - 20:11, a scris:

Te uiti pe ecran extern  la videoclipuri in 4K ?

Afisajul este de 15,6 inci, FHD (1920X1080) 16:9, Panou IPS, Iluminare din spate cu LED-uri, 250nits, NTSC: 45 %, Anti-glare display
Nu, ma uit pe ecranul laptopului. De ce? Se vad super bine. Am niste clipuri filmate in 4 k de o drona Dji Mavic Air. Pe calculatoarele vechi se vedeau sacadat. Pe asta se vad super.

 crocko.dilul, pe 03 decembrie 2023 - 20:03, a scris:

De fapt, ti s-a mai spus...
https://forum.softpe.../#entry30419706
Ups. Scuze.

Si un test: inchis calculatorul, asteptat sa se opreasca. Apoi apasat in acelasi timp butonul de start al calculatorului, si startul la cronometrul telefonului. Rezultatul? In 8 secunde si un pic se incarca Windows 11!
Attached File  1701626965126.jpg   32.23K   3 downloads

Edited by Robert_Kiran, 03 December 2023 - 20:19.


#87
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 13.11.2006

 Robert_Kiran, pe 03 decembrie 2023 - 20:20, a scris:

Nu, ma uit pe ecranul laptopului. De ce? Se vad super bine. Am niste clipuri filmate in 4 k de o drona Dji Mavic Air. Pe calculatoarele vechi se vedeau sacadat. Pe asta se vad super.

Te intreb pentru ca eu nu reusesc sa vad videoclipurile de pe Youtube in 4K, pe laptopul Acer...
Esti sigur ca rezolutia la care te uiti este de 4K?

Am lasat mai sus si performanta ecranului tau, vad ca nici macar nu ai citit ce stie sa faca laptopul tau...

De exemplu acum ma uit pe laptopul Asus la videoclip in 8K, daca ar fi sa ma iau dupa tine, dar in realitate ma uit la rezolutia maxima a display-ului, adica FHD.

Attached File  Captură de ecran 2023-12-03 192917.png   3.46MB   9 downloads

Edited by DY2, 03 December 2023 - 20:33.


#88
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 DY2, pe 03 decembrie 2023 - 20:26, a scris:

Te intreb pentru ca eu nu reusesc sa vad videoclipurile de pe Youtube in 4K, pe laptopul Acer...
Esti sigur ca rezolutia la care te uiti este de 4K?

Am lasat mai sus si performanta ecranului tau, vad ca nici macar nu ai citit ce stie sa faca laptopul tau...
Nu ma pricep ... sunt curier! Deci sigur nu stiu ce face acest laptop in totalitate! Dar clipurile sunt sigur in 4k. Iar pe youtub am facut acum experimentul. Vad clipul asta pe ecreanul laptopului fara probleme:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KLuTLF3x9sA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am setat rezolutia maxima pe youtub, am pus full scren si merge fara probleme!

#89
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 13.11.2006

 Robert_Kiran, pe 03 decembrie 2023 - 20:34, a scris:

Nu ma pricep ... sunt curier! Deci sigur nu stiu ce face acest laptop in totalitate! Dar clipurile sunt sigur in 4k. Iar pe youtub am facut acum experimentul. Vad clipul asta pe ecreanul laptopului fara probleme:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KLuTLF3x9sA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am setat rezolutia maxima pe youtub, am pus full scren si merge fara probleme!
Eu inteleg ce vrei tu sa spui, doar ca nu intelegi ca display-ul laptopului nu duce rezolutia 4K, sau poate sunt gresite specificatiile tehnice de la laptop, pe site de unde l-ai luat scrie ca are rezolutie maxim FHD al tau display.
Da, se vad bine videoclipurile, dar pe un tv extern de exemplu, o sa le vezi si mai bine, din cauza rezolutiei.

Si eu pot rula un videoclip in 8K de pe youtube pe laptop, dar il vad doar la rezolutie HD pe display, care se vede ok, nimic de comentat.
Uite si graficul de la Youtube in 8K:

Attached File  Captură de ecran 2023-12-03 193624.png   3.39MB   7 downloads

Edited by DY2, 03 December 2023 - 20:47.


#90
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 DY2, pe 03 decembrie 2023 - 20:43, a scris:

Eu inteleg ce vrei tu sa spui, doar ca nu intelegi ca display-ul laptopului nu duce rezolutia 4K, sau poate sunt gresite specificatiile tehnice de la laptop, pe site de unde l-ai luar scrie ca are rezolutie maxim FHD al tau display.
Da, se vad bine videoclipurile, dar pe un tv extern de exemplu, o sa le vezi si mai bine, din cauza rezolutiei.

Si eu pot rula un videoclip in 8K de pe youtube pe laptop, dar il vad doar la rezolutie FHD pe display, care se vede ok, nimic de comentat.
Uite si graficul de la Youtube in 8K:

Captură de ecran 2023-12-03 193624.png
Nu cred ca sunt gresite, m-am uitat in setari afisare la display si am 1920 cu 1080. Dar clipul merge. Iar in setari pe youtube la clipul ala m-am dus la rezolutie maxima. De ce merge, habar nu am!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate