Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Recomandare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#55
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Eu v-am dat dreptate Posted Image
In functie de ce vrei sa faci sunt foarte ok - mai ales daca are si diagonala mica - e o jucarie cu care poti face multe.

Edited by tclau, 27 November 2023 - 22:55.


#56
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 13.11.2006
Nu mai lauda jucariile de la Asus. ca te vei trezi si tu ca esti angajat la Asus :D

#57
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 28.09.2008
@DY2 asta e o mare realizare sa reusesti sa pastrezi temp asa scazuta la procesor.
Dar totusi sa cumperi laptop si sa il folosesti doar pt solitaire ori doar 1-2 taburi deschise si exclusiv doar audio pe partea de multimedia e prea multa limitare.
Pai aici e problema ca nu poti pastra laptopul la aceleasi temp pe tot parcursul anului.
Da sunt de acord la casa sunt temp mai mici vara.
Tu ai intrat vreodata intr-un apartament situat la ultimul etaj si intr-o zi foarte calduroasa?
Fara aer conditionat sare de 35 grade.
De asta spun ca nu poti generaliza si nici nu e ok sa pomenesti de laptop cu celeron.


#58
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 13.11.2006
Eu nu am generalizat nimic, am pus o poza cu temperatura laptopului Asus, pentru ca sunt mai multi care nu cred ca se poate.
Nu joc solitaire, am consola pentru jocuri si inca 3 laptopuri plus un imac de 27” in casa, nu mai presupune tu ce este mai bine pentru mine.
Nici nu ai habar cata lume foloseste un laptop usor si mic pentru browsing, dar te arunci in afirmatii nefondate, oricum initiatorul a cumparat deja laptop/
Am locuit 23 de ani la etajul 9, cred ca stiu cum sunt temperaturile la acea inaltime si te asigur ca nu are nicio relevanta cu modelul de laptop cumparat de initiator sau cu ce am eu.

#59
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011

 DY2, on 27 noiembrie 2023 - 22:47, said:

Am TDP de 6 W, temperaturi de 35 grade direct pe proc., nu e asta problema, ideea este ca jucaria isi face treaba pentru 122 euro cat a costat, chiar daca altii nu vor sa creada.

tdpasus.jpg
Isi face treaba pentru 122eur dar mai lent,  eu nu zic ca Celeron nu "rasneste" pana la urma ce-i dai de facut si nu se misca insa pentru o diferenta mica de bani compromisul e prea mare. Chiar daca as fi in criza de bani tot nu as lua Celeron, as mai invarti ceva sa adun de macar un I3 :)

#60
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 13.11.2006
Sa inteleg ca desi il am in fata si scriu pe laptopul asta, el nu este destul de bun pentru a naviga pe un site precum softpedia, trebuie neaprat ceva scump sa dea bine nu-i asa?
In ceea ce ma priveste, nu a fost nicio criza de bani la achizitia laptopului, pur si simplu mi-a placut cum se misca cel al sotiei cumparat cu cateva zile mai inainte si am mai luat unul.
Ambele merg perfect, muzica si browsing, nu am nevoie de mai mult de la celeronul asta.
Am pe ce lucra daca am nevoie de ceva mai multa putere.

#61
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011

 DY2, on 27 noiembrie 2023 - 23:58, said:

Sa inteleg ca desi il am in fata si scriu pe laptopul asta, el nu este destul de bun pentru a naviga pe un site precum softpedia, trebuie neaprat ceva scump sa dea bine nu-i asa?
In ceea ce ma priveste, nu a fost nicio criza de bani la achizitia laptopului, pur si simplu mi-a placut cum se misca cel al sotiei cumparat cu cateva zile mai inainte si am mai luat unul.
Ambele merg perfect, muzica si browsing, nu am nevoie de mai mult de la celeronul asta.
Am pe ce lucra daca am nevoie de ceva mai multa putere.
Si taicamiu are un desktop cu un Core2Duo de prin 2007 -2008 cu win7 pe el, pur si simplu nu vrea sa-l schimbe, pentru browsing, youtube si ce mai face el se descurca, In fine, nu e vorba de moda, daca tu esti multumit e tot ce conteaza, eu doar mi-am exprimat parerea vis-a-vis de Celeron, pur si simplu le urasc pentru cat de lente sunt :))))

#62
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Desi pare ca va certati, pana la urma cred ca va intelegeti :)
Problema aici era sotia lui Robert. Cu celeronul ala nu facea niciun pas in fata - si dansa am inteles ca "lucreaza ceva". 2 - Robert nu are bani (pentru laptop) sa-si mai cumpere unul, daca-i place sau... nu-i place. Cu efortul suplimentar pentru i3, cred ca sotia chiar o sa se bucure de cadou, nu doar o sa-l primeasca bucuroasa. Castig Robert, o sa aiba parte de mai multe zile fericite. Pana la anul, cand incepem iarasi. De 8 martie. :D

#63
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 28.09.2008
Parea mea e ca decat sa platesti 1000 lei pt un laptop cu celeron si sa-ti bagi mortul in casa, mai bine platesti mai putin si cumperi un laptop sh cu ddr3 care sa aiba locas pt hdd si unitate optica.
In locul hdd-ului instalezi un ssd si in locul unitatii optice bagi un caddy si instalezi hdd.

#64
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Laptopul e deja comandat, azi am primit si comfirmarea ca s-a generat AWB-ul ... deci problema e ca si rezolvata, nu mai are rost sa dezbatem.

Edited by Robert_Kiran, 28 November 2023 - 14:06.


#65
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,182
  • Înscris: 06.02.2011
Poate te răzgândești:)

#66
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Ceva de genu: nevasta, m-am razgandit, nu-ti mai iau nimic anu' asta! :D

#67
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
De la 1000 de lei cat am avut initial bugetul, acum am ajuns la 1660 lei!!! Cu 660 de lei mai mult decat planificasem!
1419 laptopul;
16 lei livrare easy box;
45 de lei licenta Windows 2021 + Office 2021 (de pe Cel.ro) - trebuie sa ii pun si soft, nu i-l dau cu Free Dos cum vine laptopul asta!
180 lei SSD 1 TB (de pe OLX. Asta nu l-am comandat, astept sa vina laptopul sa il desfac sa vad ce are, sa nu am vreo surpriza. Am vorbit cu vanzatorul sa imi opreasca unul pana maine seara, imi opreste ca am mai comandat de la el);
Total 1661 lei!
De razgandit nu mai ma razgandesc! Asta ramane. Dar a costat o caruta de bani!

Edited by Robert_Kiran, 28 November 2023 - 16:39.


#68
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Ati uitat gentuta, un hard disc extern, cooler - sa fie, un hub usb3 neaparat, mouse bt - doar nu-l foloseste pe cel vechi... si ce-i mai important, un buchet de flori si-o gustarica. :)

Ce licenta e aia la 45 de lei. Oficiala, nu? :)

#69
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 tclau, on 28 noiembrie 2023 - 17:49, said:

Ati uitat gentuta, un hard disc extern, cooler - sa fie, un hub usb3 neaparat, mouse bt - doar nu-l foloseste pe cel vechi... si ce-i mai important, un buchet de flori si-o gustarica. Posted Image

Ce licenta e aia la 45 de lei. Oficiala, nu? Posted Image
Sper ca e oficiala. O sa vad cand il instalez!
https://www.cel.ro/w...-pNCIyMj0pPg-l/
De aici am cumparat!
Gentuta? HDD extern? Hub USB? Cooler? Nu cred. Insa cred ca mai trebuie sa suplinesc bugetul pentru un mouse wirelessPosted Image !

Edited by Robert_Kiran, 28 November 2023 - 17:59.


#70
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Daca va "cearta"... ii spuneti ca sistemul de operare e scump, laptopul e numai 400 de lei :D

https://altex.ro/lic...pd/SOPHAV00163/

#71
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 tclau, on 28 noiembrie 2023 - 18:24, said:

Daca va "cearta"... ii spuneti ca sistemul de operare e scump, laptopul e numai 400 de lei Posted Image

https://altex.ro/lic...pd/SOPHAV00163/
1099 lei o licenta?Posted Image Posted Image Posted Image
Oare chiar cumpara cineva asa ceva? Cand in alte locuri gasesti cu 20-25 de lei? Mi se are enorm ...

#72
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 13.11.2006
In alte locuri, este inclusă în preț și win 11
Instalat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate