Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Antena externa pentru router 4G

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.06.2008
RSRP-ul nu este neaparat cel mai important parametru. Foarte important este SINR , care iti arata calitatea semnalului .

La testul facut afara esti conectat la o celula diferita 16444417 , unde ai RSRP 108 si SINR 5 , iar viteza zici ca e mai mare decat testul facut in interior unde ai RSRP 103 si SINR 3 .

In interior ai semnal mai puternic dar calitate mai slaba din cauza interferentelor , la exterior router-ul se conecteaza la o alta celula unde ai semnal mai slab dar la o calitate mai buna .

Ai verificat daca poti sa selectezi frecventa cu care se conecteaza router-ul la retea ?

Edited by marchand, 15 November 2023 - 07:55.


#20
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Din pacate, cat am cautat prin meniul router-ului, nu am gasit nimic sa schimb setarile de conexiune la Orange :/

#21
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View Postme_iauras, on 14 noiembrie 2023 - 15:32, said:

In primul rand ar trebui sa verifici daca un alt operator nu asigura un serviciu mai bun decat cel oferit de Orange la adresa ta ; cumperi cate un pre-pay sau daca ai cunoscuti le imprumuti cateva minute SIM-ul pt. teste .
Daca Orange este intr-adevar optiunea proasta cea mai buna  atunci o antena externa cu castig cat mai mare ti-ar putea aduce castigul dorit de througput .
Daca iti permiti sfatul meu ar fi sa treci pe o solutie de genul acesta ; este intr-adevar de 2 ori mai scumpa decat o antena insa faptul ca are modemul montat in ansamblul antenei inseamna ca nu mai ai pierderi pe cablul dintre antena si modem/router ci poti folosi la maxim castigul antenei . Exista si o versiune usor mai ieftina insa in opinia mea nu merita sa renunti la Carrier aggregation pt. 160 RON .

Nici una din optiunile enumerate mai sus nu va aduce cine stie ce spor de performanta daca nu o poti monta pe un stalp/catarg cu vedere cat de cat neobstructionata catre celula care te deserveste .

mikrotik-sxtrfg621-ea adica SXT LTE6 kit , e mai pe saracie asa la pret, decat varianta de mai sus, castig de doar 9db la antena, dar are dual-sim... si indicator nivel semnal pe cutie ca sa stii in ce directie sa il indrepti ochiometric

#22
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
M-am hotarat sa incerc totusi si cu antena exterioara; voi merge pe https://elpismedia.r...-cod-a4011.html -> va anunt zilele urmatoare daca s-a imbunatatit ceva sau nu, pentru ca ieri seara mergea Internetul cu sub 1Mb download, imi venea sa-mi tai venele. Chiar in acest moment e ok, imi merge cu 15Mb, dar prea fluctueaza.
Cu Opensignal, voi orienta antena catre cel mai apropiat stalp Orange si sper sa ma dea pe spate, in sensul bun :))

#23
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Montata, învârtita, iar învârtita, cam atata am reușit.
Deocamdata, ma declar mulțumit.

Attached Files



#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
Daca esti multumit, inseamna ca e bine! Sa ramana aceeasi impresie si pe viitor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate