Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit eth vs Adap...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Antena externa pentru router 4G

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 26.06.2008
RSRP-ul nu este neaparat cel mai important parametru. Foarte important este SINR , care iti arata calitatea semnalului .

La testul facut afara esti conectat la o celula diferita 16444417 , unde ai RSRP 108 si SINR 5 , iar viteza zici ca e mai mare decat testul facut in interior unde ai RSRP 103 si SINR 3 .

In interior ai semnal mai puternic dar calitate mai slaba din cauza interferentelor , la exterior router-ul se conecteaza la o alta celula unde ai semnal mai slab dar la o calitate mai buna .

Ai verificat daca poti sa selectezi frecventa cu care se conecteaza router-ul la retea ?

Edited by marchand, 15 November 2023 - 07:55.


#20
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Din pacate, cat am cautat prin meniul router-ului, nu am gasit nimic sa schimb setarile de conexiune la Orange :/

#21
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View Postme_iauras, on 14 noiembrie 2023 - 15:32, said:

In primul rand ar trebui sa verifici daca un alt operator nu asigura un serviciu mai bun decat cel oferit de Orange la adresa ta ; cumperi cate un pre-pay sau daca ai cunoscuti le imprumuti cateva minute SIM-ul pt. teste .
Daca Orange este intr-adevar optiunea proasta cea mai buna  atunci o antena externa cu castig cat mai mare ti-ar putea aduce castigul dorit de througput .
Daca iti permiti sfatul meu ar fi sa treci pe o solutie de genul acesta ; este intr-adevar de 2 ori mai scumpa decat o antena insa faptul ca are modemul montat in ansamblul antenei inseamna ca nu mai ai pierderi pe cablul dintre antena si modem/router ci poti folosi la maxim castigul antenei . Exista si o versiune usor mai ieftina insa in opinia mea nu merita sa renunti la Carrier aggregation pt. 160 RON .

Nici una din optiunile enumerate mai sus nu va aduce cine stie ce spor de performanta daca nu o poti monta pe un stalp/catarg cu vedere cat de cat neobstructionata catre celula care te deserveste .

mikrotik-sxtrfg621-ea adica SXT LTE6 kit , e mai pe saracie asa la pret, decat varianta de mai sus, castig de doar 9db la antena, dar are dual-sim... si indicator nivel semnal pe cutie ca sa stii in ce directie sa il indrepti ochiometric

#22
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
M-am hotarat sa incerc totusi si cu antena exterioara; voi merge pe https://elpismedia.r...-cod-a4011.html -> va anunt zilele urmatoare daca s-a imbunatatit ceva sau nu, pentru ca ieri seara mergea Internetul cu sub 1Mb download, imi venea sa-mi tai venele. Chiar in acest moment e ok, imi merge cu 15Mb, dar prea fluctueaza.
Cu Opensignal, voi orienta antena catre cel mai apropiat stalp Orange si sper sa ma dea pe spate, in sensul bun :))

#23
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Montata, învârtita, iar învârtita, cam atata am reușit.
Deocamdata, ma declar mulțumit.

Attached Files



#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Daca esti multumit, inseamna ca e bine! Sa ramana aceeasi impresie si pe viitor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate