Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Antena externa pentru router 4G

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Salutare,

am un router Huawei B525 4G, dar stau cam rau cu viteza internetului, adica in jur de 3-5-8Mbps download, chiar daca routerul are 4 linii de semnal (Orange). I-am montat niste antene de acelea mici, dar nu se simte nici o imbunatatire, adica chiar daca setez sa foloseasca antena interioara sau exterioara, aceasi viteza de trafic am. Totusi, in curte, pe telefon se duce catre 20-40Mbps si ma gandesc/sper ca poate o antena dedicata ajuta, daca o orientez direct catre turnul Orange.
Sunt in dilema, care dintre cele 2 antene este mai buna; eu as merge pe cea la 400lei, dar poate cealalta mai scumpa este totusi mai ok. Ma ajutati va rog cu un sfat? Multumesc!

https://elpismedia.r...-cod-a4011.html

https://www.dipolnet...a__A7064_10.htm

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Daca are deja 4 linii inseamna ca nu ajuta cu nimic altceva. Probabil esti in zona cu incarcare mare pe celula. Incearca noaptea tarziu.

Edited by andreic, 13 November 2023 - 16:41.


#3
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Asa m-am gandit si eu, dar daca in curte viteza este dubla sau mai mare (uneori), exact in acelasi moment cu testul in casa, imi arata ca totusi se poate mai mult ....
Noaptea tarziu nu prea ajuta, ca mie imi trebuie ziua, business hours Posted Image

Edited by cosmosin, 13 November 2023 - 15:20.


#4
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
edit: prima e mai ok

Edited by loler256, 13 November 2023 - 15:31.


#5
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
ma gandeam doar sa cheltui in avans pe antena pentru un viitor router 5G :)

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Scoate routerul afara si testeaza din nou inainte sa cumperi altceva.

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Dupa 10m de cablu cu care vin cele 2 antene, tot ce ai castigat cu antena ai si pierdut. Calculeaza atenuarile pentru frecventele de lucru.
Fa un test cu routerul afara si antena lui si vezi cum se descurca, e posibil ca telefonul sa foloseasca benzi sau agregari de care routerul sa nu stie/poata.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Ar putea sa mearga foarte bine cu orice antena externa. Te desparte doar un perete ca sa ai semnal bun.

#9
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 26.06.2008
Eu as incerca in prima faza cu o antena de interior. O alta chestie pe care ai putea sa o faci ar fi sa verifici celulele disponibile in zona ta , sa vezi la care celula si pe ce frecventa se conecteaza router-ul si sa incerci sa selectezi manual frecventele la care sa se conecteze router-ul la reteaua mobila .

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Ce router permite sa setezi manual frecventele celulelor care sa se conecteze? Majoritatea pe care am pus mana au doar generatia retelei GSM.
CellMapper e o aplicatie,care instalata pe telefon ce ii poate spune in benzi lucreaza celule la care e conectat si amplasamentul lor, daca au fost deja adaugate pe harta.

#11
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 26.06.2008
Teoretic si Huawei B525 4G permite selectarea frecventelor de conectare , evident depinde de versiunea de firmware instalata pe router

#12
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Incerc sa gasesc turnul Orange la care se conecteaza routerul folosind OpenSignal, adica cel cu ID 16444425, dar nu-l gasesc absolut deloc prin zona Posted Image)

Un pic mai tarziu voi iesi cu routerul in curte, sa vad ce rata de transfer voi avea.

Attached Files


Edited by cosmosin, 14 November 2023 - 11:41.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
-103dB e un semnal relativ micut, de ce ziceai ca ai 4 bare etc ? Ala e 1 spre 2 bare de fapt. Caz in care e posibil sa mearga mai bine in curte sau undeva la geam expus pe directia sitului de telecom.

Edited by andreic, 14 November 2023 - 12:32.


#14
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Pentru ca asta imi arata grafic. Routerul sta in acest moment pe pervazul geamului, dar nu stiu daca directia este cea potrivita :/

Attached Files


Edited by cosmosin, 14 November 2023 - 12:57.


#15
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Se pare ca problema este la Orange ...
Am facut testul din curte, transferul de date este chiar un pic mai bun ca in casa; este greu sa ma pronunt pentru ca are mari fluctuatii, intre 6 si 15Mbps afara si intre 2 si 11Mbps in casa. Telefonul arata cam aceleasi valori. La viteze mici, se simte mult lipsa, la viteze mai mari, peste 50Mbps, nu mai conteaza un 10+/- Posted Image

As putea sa fiu optimist si sa sper poate la un dublu cu antena pe casa fata de router-ul pe pervazul geamului.
Ce parere aveti?

Attached Files


Edited by cosmosin, 14 November 2023 - 15:09.


#16
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
In primul rand ar trebui sa verifici daca un alt operator nu asigura un serviciu mai bun decat cel oferit de Orange la adresa ta ; cumperi cate un pre-pay sau daca ai cunoscuti le imprumuti cateva minute SIM-ul pt. teste .
Daca Orange este intr-adevar optiunea proasta cea mai buna  atunci o antena externa cu castig cat mai mare ti-ar putea aduce castigul dorit de througput .
Daca iti permiti sfatul meu ar fi sa treci pe o solutie de genul acesta ; este intr-adevar de 2 ori mai scumpa decat o antena insa faptul ca are modemul montat in ansamblul antenei inseamna ca nu mai ai pierderi pe cablul dintre antena si modem/router ci poti folosi la maxim castigul antenei . Exista si o versiune usor mai ieftina insa in opinia mea nu merita sa renunti la Carrier aggregation pt. 160 RON .

Nici una din optiunile enumerate mai sus nu va aduce cine stie ce spor de performanta daca nu o poti monta pe un stalp/catarg cu vedere cat de cat neobstructionata catre celula care te deserveste .

Edited by me_iauras, 14 November 2023 - 15:33.


#17
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.02.2008
Da, am vazut aici pe forum ca cineva isi instalase aceasta solutie a celor de la MikroTik ... nu este ieftina ...
Cat despre operatori, Orange are cea mai buna acoperire si spun asta pentru ca i-am testat. Cu Digi, in casa efectiv nu pot vorbi la telefon, iar Vodafone am inteles de la vecini ca sunt la fel ca Digi.
Mai am in paralel un abonament de internet de la Telekom, dar la care voi renunta luna aceasta, pentru ca dupa ce i-a preluat Orange acum 1an si ceva, au scazut foarte mult calitatea, viteza de trafic, adica de pe la 50Mb la 2Mb in prezent :/

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 cosmosin, on 14 noiembrie 2023 - 14:57, said:

Ce parere aveti?
E rsrp-ul mai mic... cauta pozitii in care rsrp-ul e cat mai mare adica valori negative mai mici.

Edited by andreic, 15 November 2023 - 06:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate