Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Cand o sa fie si Romania asa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#55
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022

View PostKING_99, on 12 noiembrie 2023 - 05:36, said:

Pentru ca in Canada spre surpinderea ta lumea foloseste avionul sau masina si trenul nu e ceva comun ca in alte tari... si nici nu o sa fie...

Si de ce mai exista atunci?

View Postaudiofidell, on 12 noiembrie 2023 - 01:34, said:

Putini au habar ce inseamna Japonia, nici macar turistii, poate cei foarte interesati si cu mult spirit de observatie. O tara de roboti si turnatori, fiecare e atent la ce face seful, daca greseste ceva, il toarna, sperand sa i ia locul. Traiesc in cutii de chibrituri in comparatie cu care apartamentele ale lui Ceausescu sunt lux. Rasism societal asemanator cu India, cei din anumite regiuni sunt priviti cu dispret. Abilitati sociale zero barat, cel mai mare procent de virgini la varsta adulta din toata lumea. O crima organizata de o brutalitate asemanatoare cu cea albaneza sau ruseasca. O cultura care a emancipat doar partial femeia care a ramas foarte docila.

Aberezi grav, cel putin cu crima organizata.
In Japonia uiti ceva pe strada, pe o banca si il gasesti a doua zi, tot acolo! (patit de 2 ori chiar)
Ce numesti tu "abilitati sociale"? Hahaiala pe strada, eventual cu ceva la bord? Da, n-o sa gasesti asa ceva in Japonia. Sau abilitatea de a pacali, de a insela, de a smecheri?
Japonezii mi s-au parut chiar ok, o gramada chiar au intrat in vorba cu mine, cei mai tineri, ptr a-si exersa engleza.
Aia cu turnatorii e chiar ridicol, cred ca mai degraba in Romania se aplica , adica eu am observat des. Mie mi s-a parut ca dimpotriva, acolo fiecare isi vede de treaba lui.
Dar, va stiu mentalitatea astora ca tine: ii considerati turnatori pe cei care sunt corecti si cinstiti.
Ce sa iti zic, esti exponentul perfect al romanismului, ti-ai facut caracterizarea mai sus.
Cand vin dintr-o tara civilizata, precum Japonia (ma plimb des prin lume), chiar din aeroport dau de din astia si mi se face sila... si ma intreb, cu ce am gresit sa ma nasc intr-o tara ca Romania si nu in una ca Japonia? Posted Image
Nu-i nimic, cred ca la un moment dat o sa ramaneti numai astia pe aici... succes!!
In rest da, or avea si ei defectele lor, dar nu se compara cu rasul de tara numita Romania.
Mda, e rau ca sunt decenti si si civilizxati, inclusiv pe strada, nu  ca marlanii galagiosi de la noi si na, o fi rau ca nu sunt pe locul 1 pe continent la mame minore, ca in Romania....Vai...
M-as muta acolo si maine si n-as mai reveni o zi in Romania! Numai ca, din pacate, mi-am dat seama cam tarziu, poate daca eram mai tanar...

Edited by danigoleman, 12 November 2023 - 12:40.


#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdanigoleman, on 12 noiembrie 2023 - 12:15, said:

Ce e generalitatea asta? Trebuie sa vii cu ceva concret, daca vrei sa schimbi ceva.

Asa ca, mai bine exprima-ti "expertiza" in alte domenii, lasa invatamantul...

Vezi aici duce lipsa educatiei.
Tu, faci cinste acelora care sunt in categoria de analfabeti functional.

Pentru ca eu zic:

View PostTsunamii, on 12 noiembrie 2023 - 08:53, said:

In momentul in care elevul/studentul va fi SCOPUL sistemului educational, atunci sistemul este schimbat

Asta insemnand ca SOCITATEA, sa formeze un sistem educational care sa stabileasca CE NOTIUNI sa-si insuseasca elevu/studentul pe perioada cresterii, de la 3 ani la 20 de ani.
Un analfabet functional intelege din fraza mea ca educatia trebuie sa faca elevul sa se simta bine in scoala, fara importanta educatiei copilului. Ceea ce e fals.

Daca tu crezi ca nu ma pricep, te astept cu o contra-parere.
Ceea ce gresesti tu in textul tau este ca spui ca elevul e prea in centrul sistemului, ceea ce e fals, COPILUL e in centru sistemului, mai mult, copilul este FOLOSIT, TERFELIT, TARVANIT de societate, de sistemul educational pentru a-l pregati pentru voturi, si pe el si pe cei care trebuie sa aiba grijanie de el.

Repet, ELEVUL/STUDENTUL si nu copilul si omul trebuie sa fie SCOPUL sistemului educational, si anume:
Il iau de aici cu cunostinte zero, de la 3 ani si trebuie sa-l duc in punctul "X" la 20 de ani.

Atunci vom sesiza o schimbare.
Fii mai atent cand citesti

#57
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022
Tsunamiule, ca tot vorbim aici de asiatici, stii cat dureaza bacul la coreeni?
8(opt) ore si e foarte dur!
De aia sunt unde sunt...nu ca in Romania unde se dau doar niste banalitati, si nici asa nu mai promoveaza.
Dar imi dau seama ca imi pierd timpul, esti total, dar total, rupt de realitate!

#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdanigoleman, on 12 noiembrie 2023 - 12:33, said:

Tsunamiule, ca tot vorbim aici de asiatici, stii cat dureaza bacul la coreeni?
8(opt) ore si e foarte dur!
De aia sunt unde sunt...nu ca in Romania unde se dau doar niste banalitati, si nici asa nu mai promoveaza.
Dar imi dau seama ca imi pierd timpul, esti total, dar total, rupt de realitate!

Deci daca marim perioada examenului tu ai rezolvat problema educatiei.
Nu vezi ce tampenii zici?

#59
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022
Cat despre profesori, stai tu sa vezi cine o sa mai vina sa predea...este deja si va fi o criza grava.
N-o sa-ti mai vina nici macar din aia "prosti", nici macar unii care sa tina linistea in clasa.

Edited by danigoleman, 12 November 2023 - 12:42.


#60
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,143
  • Înscris: 02.08.2021
Chiar am căutat examenul lor.
Ei doar le dau pe toate într-o singură zi.
De ce ai vrea asta?
https://en.wikipedia...ic_Ability_Test

#61
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022

View PostValy_User, on 12 noiembrie 2023 - 12:40, said:

Chiar am căutat examenul lor.
Ei doar le dau pe toate într-o singură zi.

Nu doar ca le dau, dar difera si dificultatea. De aia sunt unde sunt.
LA noi invatamantul se "reformeaza" dand burse de "merit" de 450 de lei unor elevi cu mediile anuale de 1,2,3 si 4...
Ce ziceam, prostia e promovata aici!

Edited by danigoleman, 12 November 2023 - 12:49.


#62
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,834
  • Înscris: 15.06.2007
Nu cred ca in acel tren calatiresc si tarani cu cartofi, gaini etc.
Acele trenuri leaga niste metropole care au impreuna mai mult decat populatia Rimaniei.
Daca am avea asemenea trenuri, unde sa circule? Pe care ruta? Cine sa mearga cu ele?  La noi trenurile au ajuns sa aibe 1-2vagaoane.

Edited by tfmercedez, 12 November 2023 - 12:45.


#63
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022

View Posttfmercedez, on 12 noiembrie 2023 - 12:44, said:

Nu cred ca in acel tren calatiresc si tarani cu cartofi, gaini etc.
Acele trenuri leaga niste metropole care au impreuna mai mult decat populatia Rimaniei.
Daca am avea asemenea trenuri, unde sa circule? Pe care ruta? Cine sa mearga cu ele?  La noi trenurile au ajuns sa aibe 1-2vagaoane.

De acord, dar ti se pare normal ca, in anul 2023, trenul sa faca 10 ore de la Bucuresti la Cluj? Sau 12 ore pana la Timisoara? In Japonia ar face 2 ore pe o distanta echivalenta.
Nu zice nimeni sa ajungem peste noapte la infrastructura din Japonia, dar noi acum stam mai rau ca acum 50 de ani, aproape, la vitezele de circulatie... dar na,  nu e nimic, Japonia e naspa ptr ca aia nu se f**t de la 11 ani si i-au colonizat pe coreeni acu' 100 de ani. Noaptea mintii....

Edited by danigoleman, 12 November 2023 - 12:51.


#64
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,919
  • Înscris: 06.07.2023

View Postdtd234, on 11 noiembrie 2023 - 22:10, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sN2oWELKsrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

10,20,100 de ani?niciodata?
Au trecut 40 de ani de la comunism,si eu nu vad sa fie prea mare diferenta

UE are in plan dezvoltarea liniilor de transport feroviar, inclusiv de viteza mare. Astea exista deja in Europa occidentala si leaga in general zonele de interes. Ca sa ai asa ceva explicit in Romania, ar trebui sa existe cererea, oameni care se plimba regulat intre doua puncte si sint dispusi sa plateasca pretul substantial mai mare pentru un bilet. Tipul zice ceva de vreo 300$

#65
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,689
  • Înscris: 22.05.2011
Buey da UE are kklau transport feroviar ( si de viteza mare) cargo si persoane. Care ati mers cu trenu in DE, ES, IR, FRA stiu despre ce e vorba.
De dezvoltat e spre Est la sarantoci ( noi in special). Dar cata vreme avem alde Necolaiciuk  si psdeaua/uslam cam broblem ...

#66
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022

View PostZuckerwatte, on 12 noiembrie 2023 - 12:49, said:

, ar trebui sa existe cererea, oameni care se plimba regulat intre doua puncte si sint dispusi sa plateasca pretul substantial mai mare pentru un bilet. Tipul zice ceva de vreo 300$

Cerere normal ca ar exista!
La trenurile actuale Shinkansen, ruta Tokyo-Osaka de exemplu, are 514 km, se parcurge in 2 ore si 20 minute si costa... 458 RON, adica cam 100 de dolari. Dar salariul mediu la ei e 3800 dolari pe luna. Deci nu e deloc scump (ptr ei)!!!
LA noi Bucuresti-Cluj sunt 452 km, trenul face intre 9 si 13 ore!, pretul  fiind cam de 120-140 lei...
Deci costul, raportat la salariul mediu(putere de cumparare), e cam acelasi.
Durata insa...nu suporta comparatie si nici confortul...

View Postjakota, on 12 noiembrie 2023 - 12:55, said:

Dar cata vreme avem alde Necolaiciuk  si psdeaua/uslam cam broblem ...

Asta-i diferenta fata de JP... iar pesedeaua/uslam nu sunt asa, unii ajunsi acolo din eroare, sunt reprezentantii "boborului"...care, in marea lui masa, nu stiu daca e cu mult diferit din pacate...Nu avem cultura muncii cinstite, ci cultura balcanica a smecherelii si imbogatirii peste noapte prin orice mijloace. Si promovam prostia si nesimtirea... ridicandu-le la rang de "abilitati sociale"...
PE japonezi ii consideram "sclaveti" si fraieri, ca au cultura muncii...si inapti social ca nu ies sa se imbete si sa tipe pe strazi...

Edited by danigoleman, 12 November 2023 - 13:05.


#67
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,919
  • Înscris: 06.07.2023
N-am nicio indoiala ca exista cerere...in Japonia. Intrebarea este cita cerere exista in Romania si anume la preturi substantial mai mari. Evident, toata lumea, care umple trenurile zi de zi, vrea trenuri de mare viteza. Dar citi ar fi dispusi sa plateasca in plus pentru facilitatea asta? Citi oameni cu potential financiar se urca in trenurile din Romania? Citi oameni cu potential financiar au nevoie regulat de un astfel de serviciu?
De la intrebarile astea incepi cu analiza cererii si vezi ce-ti da

#68
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022

View PostZuckerwatte, on 12 noiembrie 2023 - 13:04, said:

N-am nicio indoiala ca exista cerere...in Japonia. Intrebarea este cita cerere exista in Romania si anume la preturi substantial mai mari

Ai citit mai sus ca am facut si comparatia costurilor?
Trebuie sa reiau?
Raportat la salariul mediu de acolo comparat cu cel de aici, in JP ptr o distanta echivalenta, Shinkansenul, care merge cu 250-300 km pe ora, costa fix cat trenul interregio din Romania, care merge cu 50 la ora...(raportat la puterea de cumparare a japonezului vs romanului).
Deci nu este scump(la ei).
Si  nu merg numai bogatasii cu el acolo...sunt trenuri la 3-15 minute pe ruta Tokyo-Osaka, apropo...:

https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8
Intelegi? Sunt intervale in zi cu trenuri la 3 minute...

Cerere ar fi si la noi daca trenul ar face 3 ore in loc de 9 ore...
Desigur ca la noi, la cum se fac proiectele, ar costa probabil mai mult ca in Japonia ca sa construiesti linia, l-am lua probabil mai scump ca acolo si biletul ar costa mai mult ca acolo...aici da, iti dau dreptate. In timp ce salariile noastre sunt de 4 ori mai mici...

Edited by danigoleman, 12 November 2023 - 13:12.


#69
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,999
  • Înscris: 10.01.2023

View PostZuckerwatte, on 12 noiembrie 2023 - 13:04, said:

N-am nicio indoiala ca exista cerere...in Japonia. Intrebarea este cita cerere exista in Romania si anume la preturi substantial mai mari. Evident, toata lumea, care umple trenurile zi de zi, vrea trenuri de mare viteza. Dar citi ar fi dispusi sa plateasca in plus pentru facilitatea asta? Citi oameni cu potential financiar se urca in trenurile din Romania? Citi oameni cu potential financiar au nevoie regulat de un astfel de serviciu?
De la intrebarile astea incepi cu analiza cererii si vezi ce-ti da

Foarte puțini. In România majoritatea oamenilor care au făcut niște bani sunt parveniți care au mentalitatea sărăcăcioasă că mașina este suprema realizare și trenul este pentru săraci

Trenurile de mare viteză în România ar merge in pierdere enormă din prima secundă. Și ar fi folosite doar de câțiva expati și turiști.

Singura noastră șansă este ca UE sa bage bani sa construiască linie care sa lege Viena de Budapesta București și apoi spre Salonic sau Istanbul. Astfel am fi și noi o stație de tranzit pe un traseu important. Altfel, nici o șansă.

#70
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 03.06.2023

View Posttytysor, on 11 noiembrie 2023 - 23:54, said:

   Desigur ca aveam. ba chiar ca o tara ajunsa pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie, cum o numea idolul tau Ceausescu, aveam probabil nu doar tichete de piine zahar si ulei ci si pentru chibrite, nasturi, sau morcovi!

  In rest, cine nu a mai iesit de 30 de ani din satul natal, nu are cum sa vada cit de mult s-a schimbat si cit de mult a evoluat Romania!
Noroc ca nu mai e dusmanu tau ca ai renuntat la tren si ai iesit din tara cu Meganu ala full cu piele pe spatare.

#71
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 13.09.2022

View Postflt, on 12 noiembrie 2023 - 13:12, said:

Foarte puțini. In România majoritatea oamenilor care au făcut niște bani sunt parveniți care au mentalitatea sărăcăcioasă că mașina este suprema realizare și trenul este pentru săraci

Pai vezi, avem in primul rand problema de mentalitate.
Dar eu sunt convins ca si o parte din bogatasi ar prefera trenul, daca ar face mai putin ca masina, ar sta frumos la class bussiness (nu cu "sarantocii") etc...
Acum normal, la ce trenuri avem, nu se urca in ele...

#72
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,919
  • Înscris: 06.07.2023

View Postdanigoleman, on 12 noiembrie 2023 - 13:07, said:

Ai citit mai sus ca am facut si comparatia costurilor?
Trebuie sa reiau?
Raportat la salariul mediu de acolo comparat cu cel de aici, in JP ptr o distanta echivalenta, Shinkansenul, care merge cu 250-300 km pe ora, costa fix cat trenul interregio din Romania, care merge cu 50 la ora...(raportat la puterea de cumparare a japonezului vs romanului).
Deci nu este scump(la ei).
Si  nu merg numai bogatasii cu el acolo...sunt trenuri la 3-15 minute pe ruta Tokyo-Osaka, apropo...:

https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8
Intelegi? Sunt intervale in zi cu trenuri la 3 minute...

Cerere ar fi si la noi daca trenul ar face 3 ore in loc de 9 ore...
Desigur ca la noi, la cum se fac proiectele, ar costa probabil mai mult ca in Japonia ca sa construiesti linia, l-am lua probabil mai scump ca acolo si biletul ar costa mai mult ca acolo...aici da, iti dau dreptate. In timp ce salariile noastre sunt de 4 ori mai mici...

Nu vorbim despre trenuri la modul general, ci despre trenurile de mare viteza. Nu pricepi subiectul propus....se pare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate