Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cand o sa fie si Romania asa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#1
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sN2oWELKsrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

10,20,100 de ani?niciodata?
Au trecut 40 de ani de la comunism,si eu nu vad sa fie prea mare diferenta

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,025
  • Înscris: 31.07.2007
Niciodata. Eventual cand altii o sa aiba trenuri zburatoare & shit, o sa evoluam si noi la trenuri care nu troncane la 50 km/h.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cand o sa avem si noi PIB-ul japonezilor. Asa ca la munca Posted Image

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,009
  • Înscris: 02.08.2021
Nu cred că se va moderniza prea mult infrastructura feroviară.
Noi ca popor avem percepția că infrastructura feroviară este ceva antic și depășit.
Chiar dacă am avea ceva care să mai aducă a 2024 în curând, tot nu ar avea clienți.
Și transportul de marfă se face în mare parte rutier.

View Postdtd234, on 11 noiembrie 2023 - 22:10, said:

Au trecut 40 de ani de la comunism,si eu nu vad sa fie prea mare diferenta
Mare parte din infrastructura Feroviară este de pe vremea regelui Carol I, iar în momentul de față viteza medie de deplasare a trenurilor este mai mică ca atunci. Pe vremurile alea eram printre cei mai tari din Europa la infrastructura feroviară.
Politicienii de azi nu au fost în stare nici măcar să mențină ceea ce s-a construit atunci, multe poduri feroviare sunt foarte degradate. Posted Image

Edited by Valy_User, 11 November 2023 - 22:31.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdtd234, on 11 noiembrie 2023 - 22:10, said:

Au trecut 40 de ani de la comunism,si eu nu vad sa fie prea mare diferenta
Este o mare dif.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Daca ne luam strict dupa trenul ala, nici in Germania nu e asa. De Romania nu mai vorbim.

#7
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012

View Postneagu_laurentiu, on 11 noiembrie 2023 - 22:19, said:

Cand o sa avem si noi PIB-ul japonezilor. Asa ca la munca Posted Image
E vorba de mentalitate. Noi romanii, ne furam caciula singuri, ne facem ca facem doar ca sa para ca facem. Japonezii sunt complet diferiti. Si noi puteam fi la ani lumina in 30 de ani..dar coruptia ne-a adus unde suntem

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Asteptam teleportarea , nu aruncam cu banii degeaba Posted Image !

#9
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Pai cu Ciolaci si ciuci... ce pretentii sa avem.
Ciolacu are doua mari reusite in viata lui: si-a inchis balconul si a vandut covrigi.

Edited by ioppo, 11 November 2023 - 22:31.


#10
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Niciodata :((((((((((((((

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Trenul ala este mai mult interurban decat inter-regional. Si este unul, nu au toata infrastructura asa. Dar va place unora sa nu filtrati ce vedeti pe net.

"N-am vazut nimic diferit din comunism incoace". Nici n-o sa vada vreodata diferente cineva care n-a iesit inca din comunism cu mentalitatea.

#12
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023

View Postioppo, on 11 noiembrie 2023 - 22:30, said:

Pai cu Ciolaci si ciuci... ce pretentii sa avem.
Ciolacu are doua mari reusite in viata lui: si-a inchis balconul si a vandut covrigi.

De parca oamenii nu sunt mare parte niste mojici fara cuvant, lepre, betivi etc... Criticam politicienii, dar mare parte din populatie este la fel sau mai rau, asta e problema, de fapt. E destul sa ai de-aface cu oamenii, in general, sa vezi ca de fapt marti e joi, ora 2 e de fapt ora 3 fara ceva etc... Ce pretentii ar putea avea oamenii astia ca trenul sa vina la secunda? Pentru cine? Pentru unii de teapa asta, care sunt majoritari in randul populatiei?

Pe langa asta, noi am devenit o tara mai mult rutiera, trenurile sunt intretinute din pomeni de la guvern, nu din banii calatorilor.

Edited by RaimondMacelaru, 11 November 2023 - 22:47.


#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Liniile de tren dedicate pentru mare viteza sunt scumpe si trebuie puse preturi prohibitive ca sa se amortizeze intr-o viata de om. De aceea si le pot permite numai tarile foarte bogate si fara teritoriu foarte intins: Japonia, Franta, Germania. Italia etc. Nici in State nu sunt decat cateva linii de viteza, plus ca acolo trenurile de marfa au prioritate in fata Amtrak (trenurile de calatori), si deci apar intarzieri de ore intregi pe traseele lungi.

Tot asa puteti sa va intrebati de ce n-auy japonezii trenuri cu levitatie magnetica (Maglev). Din cate stiu, in afara de centrul de testare din Germania, nu exista decat o linie comerciala Maglev: intre centrul Shanghai-ului si aeroport. Si asta pentru ca e al dreq de scump: trebuie linie separata, trenurile au magneti supraconductori si raciti pana la cateva zeci de grade Kelvin etc. Deci e scump de construit si de operat.

Ceea ce putem noi spera e o retea decenta de linii "normale" cu viteze de 160-200 km/h. Deocamdata nu atingem 160 decat pe Buc-CT si unele portiuni intre Sighisoara si Simeria, sau 140 intre Buc-Campina. Restul, se lucreaza si nu stiu cand vor fi gata. Iar magistrala 900 (Buc-Craiova-TM) e varza.

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,025
  • Înscris: 31.07.2007

View PostAnn0nyym0us, on 11 noiembrie 2023 - 22:40, said:

Trenul ala este mai mult interurban decat inter-regional.

Un fel de Cicârlău - Dej.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdtd234, on 11 noiembrie 2023 - 22:10, said:

Cand o sa fie si Romania asa

Dupa 20 de ani de cand se va schimba sistemul educational.
Dar romanul vrea sa ramana prost, nu-l intereseaza educatia sau progresul, ci doar mila, cerseala.

Daca te gandesti nici un UE nu meritam si nici in NATO, au venit ca noroc pe capul nostru.

Vrei sa scanezi atitudinea romanului?
2 filme de capatai:

Moromoetii
Filantropica

#16
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009

View Postdtd234, on 11 noiembrie 2023 - 22:10, said:

10,20,100 de ani?niciodata?
Au trecut 40 de ani de la comunism,si eu nu vad sa fie prea mare diferenta
Păi uite care e diferența, la ei n-a trecut nici măcar un minut de la comunism, că n-au avut năpasta asta. Apoi nici istoria noastră de daci neliberi niciodată... asiaticii ăia chiar au făcut ceva bine, și în trecut, și în prezent. Toyota & Panasonic vs Oltcit & tv Diamant. În plus, ăia cunosc umilința și bunul simț

Edited by johndoes, 11 November 2023 - 23:29.


#17
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postneagu_laurentiu, on 11 noiembrie 2023 - 22:20, said:

Este o mare dif.
In infrastructura nu este!

View PostTsunamii, on 11 noiembrie 2023 - 22:48, said:

Dupa 20 de ani de cand se va schimba sistemul educational.

Se va schimba cum? Acum scoala e suboirdonata parintilor si autoritatilor locale, care au majoritatea in consiliile de administratie. Cum sa schimbe scoala ceva in societate in felul asta?

View Postpufonel, on 11 noiembrie 2023 - 22:44, said:

Nici in State nu sunt decat cateva linii de viteza,.

Care-s alea? Eu n-am auzit. N-am mers in state cu trenul, am mers in Canada. Montreal-Quebec, e o distanta cam de 230 km. A facut 6 ore !!! Am zis ca CFR-ul e lux...la coborare i-am si zis unui angajat din gara "cel mai prost tren din lume, si-am umblat pe vreo 6 continente, ar trebui sa imi dati banii inapoi". La care el face: se poate si mai rau, Amtrak-ul din state...m-a bufnit rasul Posted Image))

View PostAnn0nyym0us, on 11 noiembrie 2023 - 22:40, said:

Trenul ala este mai mult interurban decat inter-regional. Si este unul, nu au toata infrastructura asa.

Au destul, este Shinkansen-ul care merge cu 320 la ora, ajunge dintr-un capat in altul al Japoniei
[ https://images.chinahighlights.com/allpicture/2020/01/63fb3f03e102457fba044da2_800x536.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cat despre "cand o sa fie Romania asa"?? Niciodata, zic.
In Japonia e cu totul alta mentalitate. Ar trebui sa faceti o calatorie pe acolo, eu cand m-am intors in Romania dupa 5 saptamani de Japonia am zis ca m-am intors in Evul Mediu...

Edited by danigoleman, 11 November 2023 - 23:45.


#18
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 03.06.2023
In primul rand trebuie sa te intrebi DACA SE VREA CA Romania SA FIE ASA.
Ia o pereche de ochelari daca nu vezi diferenta de 30 de ani de la comunism incoa. Unde si ce era Romania atunci in comparatie cu ce a ajuns acum.
Poate daca mai eram in comunism si nu il omorau pe Ceausescu, aveam si noi trenuri d-alea sau macar se mentinea daca nu crestea limita si viteza media pe calea ferata, comparativ cu situatia dezastruasa de acum.

Edited by Mihaitsa07, 11 November 2023 - 23:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate