Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Cand o sa fie si Romania asa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#37
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

View PostAlltrack, on 12 noiembrie 2023 - 01:19, said:

Simpla curiozitate ! Cum in toate discutiile , romanii...la modul general sunt etichetati ca ultimele jeguri DAR EMITENTII AFIRMATIILOR CARE SUNT TOT ROMANI , bubuie de inteligenta , cunostinte , studii&educatie , maniere , eleganta si abia de aici incep CALITATILE ????
Tradu și în română, dar fără speculații și presupuneri.
Tocmai ce spuneam că România are o scuză din cauza trecutului geopolitic. Cineva trebuia să fie atât de negativ să înțeleagă exact invers.

Altfel, nu este nici un mister cine sunt cocalarii bășiți dintre români și japonezi.

#38
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Exact, daca nu aveam 40 de ani granitele inchise si comunism, apoi ne imprumutam 10 trilioane de dolari, apoi eram 130mil de oameni, nu 20 mil. ...... poate aveam si noi trenu ala pe linie, cu cladirilea alea in fundal.
Ce este asa greu de inteles. N-are legatura cu omul in sine, ca Yokohama a lucrat mai mult ca Ghita 1:1. Nu va mai demoralizati, nu asta a fost cauza.
Au fost conditii de viata si mediu prin care: Yokohama a avut libertate, apoi s-a imprumutat 1000x salariul lui, apoi a avut granitele deschise sa primeasca materiale, apoi a avut 10 oameni in spatele lui sa lucreze. Pe cand Ghita 0 total.
Deci reganditi situatia.

Edited by elless, 12 November 2023 - 03:49.


#39
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postdanigoleman, on 11 noiembrie 2023 - 23:40, said:

N-am mers in state cu trenul, am mers in Canada. Montreal-Quebec, e o distanta cam de 230 km. A facut 6 ore !!! Am zis ca CFR-ul e lux...la coborare i-am si zis unui angajat din gara "cel mai prost tren din lume, si-am umblat pe vreo 6 continente, ar trebui sa imi dati banii inapoi". La care el face: se poate si mai rau, Amtrak-ul din state...m-a bufnit rasul Posted Image))


Pentru ca in Canada spre surpinderea ta lumea foloseste avionul sau masina si trenul nu e ceva comun ca in alte tari... si nici nu o sa fie... Trenuri sunt prin Quebec si Ontario dar in rest sunt inexistente. Eu in 21 de ani de Canada nu m-am urcat in tren pana acum. Prefer masina sau avionul. USA e la fel... Masinile si benzina raportate la venit sunt  mai rentabile ca in Europa sau Asia.

Edited by KING_99, 12 November 2023 - 05:37.


#40
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 19.12.2012

View Posttytysor, on 11 noiembrie 2023 - 23:44, said:

Prostii! nici tu nici ''djl and andreyyshore like this'' care ti-au apreciat postarea nu v-ati dori sa traiti in japonia!
Stii tu sigur ? Defapt da, vad ca le stii pe toate, asa crezi.

Imi doresc sa traiesc in Romania, o romanie normala, nu cu hotie si coruptie peste tot. Din pacate optiunea asta nu exista.

Si ia zi, ai fost in japonia ? De esti asa sigur ca nu vreau sa traiesc acolo ?

#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View Postneagu_laurentiu, on 11 noiembrie 2023 - 22:19, said:

Cand o sa avem si noi PIB-ul japonezilor. Asa ca la munca Posted Image
Chinezii au PIB pe cap de locuitor ca România și au 40 de mii de km de linie de cale ferată de mare viteză. Nu PIB-ul este problema.

View PostA10, on 11 noiembrie 2023 - 22:22, said:

dar coruptia ne-a adus unde suntem

Nici măcar. Japonezii au și ei corupția lor. China e cam la fel de coruptă ca România. Aici e altceva, mult mai subtil.

Edited by benis, 12 November 2023 - 06:57.


#42
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postaaaa4567, on 12 noiembrie 2023 - 02:30, said:

Poti sa detaliezi putin? Multumesc.
chestiile care te "lovesc" primele: mizeria din jur (ex:chestii aruncate pe jos), indiferenta fata de deranjul provocat altora (ex: muzica pe speaker), lipsa de ordine (ex: ei stau la coada ca sa urce in autobuz sau metrou, la noi toti se inghesuie imediat ce se deschid usile)

#43
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttytysor, on 11 noiembrie 2023 - 23:54, said:

   Desigur ca aveam. ba chiar ca o tara ajunsa pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie, cum o numea idolul tau Ceausescu, aveam probabil nu doar tichete de piine zahar si ulei ci si pentru chibrite, nasturi, sau morcovi!

Ei, vezi de ce n-ai azi trenurile japonezilor? Ca nu esti dispus sa faci sacrificii pentru ele. Doar nu crezi ca o sa vina FMI sa ti le construiasca.

Cu ce crezi ca le mai construiesti azi? Cu produsele din atelierele din PAL si OSB care au inlocuit colosii din beton ai lui Ceausescu?

Ooo, sau probabil te gandesti cu bani din imprumuturi. Din datorii pe care cumva sa le plateasca generatiile viitoare, ca tu n-ai chef sa rabzi paine pe cartela ca sa platesti datoriile. Posted Image

View Posttytysor, on 11 noiembrie 2023 - 23:54, said:

  In rest, cine nu a mai iesit de 30 de ani din satul natal, nu are cum sa vada cit de mult s-a schimbat si cit de mult a evoluat Romania!

Da, se vede cu ochiul liber cum a evoluat, mai ales daca n-ai iesit din sat. Locuri de munca - nema, ogorul e in paragina si satul depopulat.

Industria disparuta, resursele tarii vandute, nu-ti mai permiti nici cheresteaua la casa s-o cumperi.

[ https://i.postimg.cc/C5dJdXVC/OK-emoticon.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 12 November 2023 - 08:42.


#44
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
https://www.railway-...-world/?cf-view

primele 3 sunt din China, apoi De,Fra, Jp etc...

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdanigoleman, on 11 noiembrie 2023 - 23:40, said:

Se va schimba cum?

In momentul in care elevul/studentul va fi SCOPUL sistemului educational, atunci sistemul este schimbat

View Postdanigoleman, on 11 noiembrie 2023 - 23:40, said:

scoala e suboirdonata parintilor si autoritatilor locale, care au majoritatea in consiliile de administratie. Cum sa schimbe scoala ceva in societate in felul asta?

Am spus, dupa ce se va schimba, vei vedea o modificare in societate, gandire, logica etc, in approx 20 de ani.
Daca nu se va schimba... nu se va schimba nimic.

Dar romanul a atat de prost incat nici lucrul asta simplu nu-l sesizeaza, ca scoala trebuie facuta pentru copil si nu pentru cladiri, pentru a tine o cireada de profesori prosti etc.

Performanta educatiei o vezi in comparatie cu alte tari si cu dinamica rezultatelor. Scoala romaneasca, si-asa proasta, pierde teren la fiecare evaluare.
Pana si cei care conduc tara asta si educatia, isi trimit copiii sa fie specializati in tari in care educatia are valoare. Si romanului (ca d-aia i-am zis prost), nu-i pasa. Voteaza stand in casa in ziua votului, ne-interesandu-l soarta lui sau a copiilor lui. El, romanul e okay ci situatia in care se scalda, chiar daca pute.
Mai vine cate un subiect d-asta unde ne intrebam, "bah, de ce dracu suntem noi asa prosti?"

#46
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018
Tot referitor la orezari, ca am uitat. Scria cineva pe aici ca ce cultura au de doua mii de ani. E adevarat ca poate sunt una dintre cele mai mari culturi ale lumii, dar asta nu s a vazut in razboi. Atat de dementi erau cand totul era pierdut ca a trebuit sa le dea cu bombardeaua ca sa i linisteasca. In plus, chinezii si mai ales coreenii, nu i vor ierta niciodata pentru macelurile si violurile in masa practicate in timpul ocupatiei. Sistematice si de o amploare si brutalitate pe langa care davaiceasul rusesc a fost un omagiu adus populatiei ocupate.

Asta pentru cine crede ca tren din cauza ca cultura. Forma lor distopica de capitalism in care muncesc ca sclavetii si in care asculta de stapan si daca le spune sa si ia beregatile, le a adus rezultatele din secolul XX. Acum nu mai sunt ce au fost, oricum, soarele a apus in tara de la Soare-apune.

Ma amuza ca iliescu alesese pt Romania doua modele de capitalism de la poli opusi, japonez si suedez.

Edited by audiofidell, 12 November 2023 - 10:42.


#47
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008

View Postdtd234, on 11 noiembrie 2023 - 22:10, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sN2oWELKsrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

10,20,100 de ani?niciodata?
Au trecut 40 de ani de la comunism,si eu nu vad sa fie prea mare diferenta
Ever never

#48
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 27.08.2013

View Postaudiofidell, on 12 noiembrie 2023 - 10:33, said:

Asta pentru cine crede ca tren din cauza ca cultura. Forma lor distopica de capitalism in care muncesc ca sclavetii si in care asculta de stapan si daca le spune sa si ia beregatile, le a adus rezultatele din secolul XX.
Te contrazici ca să nu dormi. „Forma lor distopica de capitalism” diferă față de la alții din cauză de cultură. Lucrează ca sclavii pentru împărat ți își fac harakiri/seppuku pe bază de cultură. Răspuns corect. Bravo. Cu plăcere.

#49
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.07.2023
nu vrea nimeni (nici un cetatean roman) sa fie asa.
Cetatenii romani vor autostrazi sa poata cocalaru sa-i dea blana  200 la beemveu. Inclusiv USR vrea asta.

#50
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postsebastian-ionescu, on 12 noiembrie 2023 - 11:29, said:

nu vrea nimeni (nici un cetatean roman) sa fie asa.
Cetatenii romani vor autostrazi sa poata cocalaru sa-i dea blana  200 la beemveu. Inclusiv USR vrea asta.

Japonezii au si autostrazi, nu doar trenuri.
Si la ei "terenul" e chiar naspa, numai relief muntos aproape.
Am mers si pe cale rutiera intre Tokyo si Osaka. Cred ca pe cel putin 200 km, e numai pod-tunel-pod-tunel-pod-tunel... si te uiti in dreapta, alte autostrazi paralele, alte poduri, in stanga mai sus spre munte, iar alte pasaje etc.
Chiar si in Tokyo, au un tunel de 18 km lungime sub oras, care face parte dintr-un fel de "inel".

#51
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View Postaudiofidell, on 12 noiembrie 2023 - 01:34, said:

Putini au habar ce inseamna Japonia, nici macar turistii, poate cei foarte interesati si cu mult spirit de observatie. O tara de roboti si turnatori, fiecare e atent la ce face seful, daca greseste ceva, il toarna, sperand sa i ia locul. Traiesc in cutii de chibrituri in comparatie cu care apartamentele ale lui Ceausescu sunt lux. Rasism societal asemanator cu India, cei din anumite regiuni sunt priviti cu dispret. Abilitati sociale zero barat, cel mai mare procent de virgini la varsta adulta din toata lumea. O crima organizata de o brutalitate asemanatoare cu cea albaneza sau ruseasca. O cultura care a emancipat doar partial femeia care a ramas foarte docila.

Si ca sa raspund la intrebare cand va fi Romania asa? Sper ca niciodata!

Foarte foarte bine punctat. Afara-i vopsit gardul si inauntru e leopardul , cam asa e Japonia . Si am fost acolo 10 zile , turist e adevarat.

Acum strict referitor la trenuri - Japonia e o tara relativ mica, populata  si muntoasa ; cam toata populatia traieste pe tarmuri si implicit densitatea e foarte mare acolo asa ca trenurile astea superrapide se justifica.
La densitatea si relieful Romaniei nu s-ar justifica vreodata .  Costa foarte mult si nu isi scot banii , primesc subventii masive , cel putin in Europa , nu stiu daca si in Japonia.
Preturile biletelor sunt la cer si nici asa nu acopera costurile

Edited by kriiss, 12 November 2023 - 12:05.


#52
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postaudiofidell, on 12 noiembrie 2023 - 10:33, said:

Tot referitor la orezari, ca am uitat. Scria cineva pe aici ca ce cultura au de doua mii de ani. E adevarat ca poate sunt una dintre cele mai mari culturi ale lumii, dar asta nu s a vazut in razboi. Atat de dementi erau cand totul era pierdut ca a trebuit sa le dea cu bombardeaua ca sa i linisteasca. In plus, chinezii si mai ales coreenii, nu i vor ierta niciodata pentru macelurile si violurile in masa practicate in timpul ocupatiei. Sistematice si de o amploare si brutalitate pe langa care davaiceasul rusesc a fost un omagiu adus populatiei ocupate.

Asta pentru cine crede ca tren din cauza ca cultura. Forma lor distopica de capitalism in care muncesc ca sclavetii si in care asculta de stapan si daca le spune sa si ia beregatile, le a adus rezultatele din secolul XX. Acum nu mai sunt ce au fost, oricum, soarele a apus in tara de la Soare-apune.

Ma amuza ca iliescu alesese pt Romania doua modele de capitalism de la poli opusi, japonez si suedez.

Bati campii si dai dovada de perceptie selectiva. Hai sa ne uitam la toate imperiile cam ce au facut prin colonii daca e asa, de-a lungul timpului, mai ales britanicii sau francezii. Sau la germani in holocaust, WW2 etc.
Da, cred si eu, nu ma refer la tine dar ptr cineva bine adaptat la marlania din Romania, la mentalitatea de a face bani fara munca si a "fi smecher", Japonia chiar e "cah". Ma intreb, macar ai fost acolo? Eu am fost,am stat o luna si jumatate si cand m-am intors in Romania, mi s-a facut greata. De marlania si prostia agresiva si galagioasa de la noi!

Tocmai ca sunt in continuare un model, nu au decazut nici pe departe, decaderea maxima este si va fi in Occident si SUA.
Cat despre bombardeaua atomica, mai bine nu aduceai aminte...ce vina au avut 200.000 de nevinovati ptr ce ar fi facut armata japoneza??
E ca si cum ai spune: hai sa bagam acum o nucleara peste Gaza, sa omoram 2 milioane doar ca sa scapam de Hamas, care Hamas oricum e de un milion de ori mai abject decat ar fi fost armata japoneza.
Oricum, pe langa Japonia, Romania  nu e nici macar lumea  a treia...poate a patra!
Asta cu sinuciderile si alte prostii sunt placile "haterilor".
Evident, depinde de mentalitatea fiecaruia, insa o persoana cicivllzata si decenta nu are cum sa nu fie impresionata de civilizatia si cultura japoneza, mai ales prin comparatie cu marlanismul romanesc...dar na, inteleg, ptr unii Romania e tara ideala iar Japonia e cah...
Da, am mai zis-o, cineva care nu a iesit niciodata din Romania poate sa creada ca asa trebuie sa arate o tara, nevazand altceva... Dar odata ce calatoresti prin tari gen Japonia, Coreea de Sud chiar etc...nu vei mai avea niciodata aceeasi parere fata de Romania si vei intelege in ce hal de "tara" ai avut (ne)norocul sa te nasti...Iar principala problema nu e lipsa trenurilor de  viteza si a autostrazilor, ci OAMENII si mentalitatea lor...mentalitatea romaneasca de a "smecheri", a incalca orice in beneficiul propriu, a pacali, a face bani fara munca reala, asta e cel mai jegos lucru. Normal ca un om bine ancorat in aceste p[rincipii "evoluate" romanesti va dispretui cultura muncii si corectitudinea din tari gen Japonia.
Si nu moare nimeni de la munca in Japonia, asta e o prostie. Nu stiu la chirii, dar culmea , la mancare preturile erau mai mici in Japonia ca in Romania(chiar si in restaurante)...probabil ptr ca acolo nu exista lacomia balcanica si tendinta de a lua si pielea de pe om ca la noi...

Edited by danigoleman, 12 November 2023 - 12:13.


#53
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostTsunamii, on 12 noiembrie 2023 - 08:53, said:

In momentul in care elevul/studentul va fi SCOPUL sistemului educational, atunci sistemul este schimbat

Ce e generalitatea asta? Trebuie sa vii cu ceva concret, daca vrei sa schimbi ceva.
Oricum  pari cam paralel cu domeniul, uite de asta a ajuns invatamantul unde a ajuns, ptr ca a tot fost "reformat" de cei ca tine.
Nu fratica, invatamantul va fi bun cand se va reveni la cultura invatarii, nu ca acum cand scoala e privita doar ca un loc unde elevul vine sa se simta bine, sa nu il deranjezi cu nimic, nu care cumva sa il pui sa faca ceva efort intelectual, ca sare parintele.
Daca tu nici macar asta nu intelegi, ca su bordonand invatamantul unei societati strambe, scoala nu va putea niciodata sa schimbe acea societate, e cam grav.
Tocmai, ca elevul este prea in centrul sistemului, nu mai ai voie nici macar sa il mustrezi.
Si s-o crezi tu ca vei avea profesori buni cand ii platesti ca pe un paz nic si cand ai niste legi si regulamente strambe care le stirbesc orice autoritate.
Asa ca, mai bine exprima-ti "expertiza" in alte domenii, lasa invatamantul...

Edited by danigoleman, 12 November 2023 - 12:20.


#54
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Japonezii sunt uneori cam fanatici. Bomba, nu trebuia în oraşe. Le puteau face praf un munte.
Nu-mi doresc să trăiesc în Japonia, deşi îmi plac unele produse de-ale lor. Îmi doresc însă ca cei din România să fie mai civilizaţi, respectouşi şi să nu se mai fure atâta între ei. Şi Japonezii fură, dar fură de la alte naţii (au făcut nişte matrapalzâcuri economice cu exporturile în trecut). Ceea ce d.p.d.v. patriotic, e oarecum acceptabil. În România unii sunt suprasolicitaţi de muncă, dar nu iese bine, pentru că la noi conducerile... Voi reveni la asta.
Sincer, unii din România nici nu cred că îşi doresc să fie mai bine, că nu pun accentul pe educaţie şi cultură. Măcar de ar sta 3 ore pe săptămână să le explice copiilor unele chestii, tot am evolua. Nu cred că toţi sunt incapabili, lipsiţi de cultură sau melteni. Dar nu o fac, cel puţin aşa pare din ce vezi.
În România există multă hămeseală şi de aia nu se fac unele chestii (bine). De la patron la politician. Şi în România se pare că fără o mână forte (Carol al II-lea, Ion Antonescu, comunism) nu se pot mişca lucrurile. Japonia era înaintea noastră şi pe vremea lui Carol al II-lea, dar în comunism, la partea de infrastructură, începusem să evoluăm. Tractoarele erau o idee bună, numai că lucrurile funcţionau aiurea...
Aş fi mulţumit dacă s-ar circula pe liniile principale electrificate cu cel puţin 120 k.m./h, acolo unde permite terenul. Cu 140 deja ar fi bine, ar putea intra trenul în competiţie cu maşina. Pe liniile principale ne-electrificate, un 100-120 la oră ar fi bine pentru început. S-a ajuns mai rău decât în anii '90, când încă mai erau acele vagoane încărcate cu şine pre-montate, pentru a se înlocui rapid porţiunile uzate. De autostrăzi avem nevoie pentru industrie, dar în rest, dacă le place aşa de mult unora ferul, să stea în el în coloană şi să se uite cum trece trenul în goană.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate