Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Despre alertele RoAlert

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005

View PostValy_User, on 04 noiembrie 2023 - 17:29, said:

Eu l-am dezactivat demult. E usless.
Amin! Da' dă bine la cheltuit parale publice și la reclamă de tipul "ne pasă de cetățeni"...

View PostTsunamii, on 04 noiembrie 2023 - 21:17, said:

O firma ca Maersk care transporta conteinere si care intarzie, are in contractul de livrare ca in cazul intemperiilor poate intarzia, in felul asta nu poti s-o amendezi
Ro-Alert e dovada
Mă întreb cum făcea Maersk înainte să se înființeze RO-Alert în 2017. Oare foloseau prognozele și înregistrările meteo? Hmm...

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postradunic, on 05 noiembrie 2023 - 11:00, said:

Mă întreb cum făcea Maersk înainte să se înființeze RO-Alert în 2017. Oare foloseau prognozele și înregistrările meteo? Hmm...

Nici tu nu intelegi, e o chestie juridica
Poate crezi ca americani-s prosti ca scriu pe paharul de cafea ca poate fi fierbinte. Nu, e chestie juridica. Nu-l poti trage la raspundere.
Maersk a fost un exemplu punctual. Poate fi un cargo aerian care nu a decolat si, se foloseste si de situatia asta, nu ca le-a spus Ro-alert ci ca A FOST ANUNTATA situatia.

Chestia asta am intalnit-o in iarna 2011-2012 cand avusesem o sedinta la Renault la Versaille.
Multi dintre colegii mei au folosit avionul, eu, din Bucuresti, am condus, ca eu sunt mai tampit si imi place pe sosea
La plecare se anuntase o furtuna de zapada, asa ca avioanele la Frankfurt au ramas la sol. Eu, tocmai treceam p-acolo, pe langa aeroport si era perfect uscat.
Am ajuns in Bucuresti inaintea colegului din Rusia care a asteptat 2 zile in Frankfurt zborul de Sankt Petersburg.

Cand ii considerati p-altii prosti, ganditi-va ca pot exista si alte motive.

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Ai, ai, ai... Aici discutam de RO-Alert.
Ai spus că "Ro-Alert e dovada" așa că am întrebat ce făcea alde Maersk înainte să existe RO-Alert.
Ideea fiind evident că nu pe ăla se bazează Maersk să dovedească forța majoră. Au (și) alte surse.


P.S. - și americanii nu sînt proști că scriu pe pahar că e cafeaua fierbinte; scriu asta fiindcă mulți americani sînt proști și nu știu că e cafeaua fierbinte...

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postradunic, on 06 noiembrie 2023 - 11:49, said:

P.S. - și americanii nu sînt proști că scriu pe pahar că e cafeaua fierbinte; scriu asta fiindcă mulți americani sînt proști și nu știu că e cafeaua fierbinte...
Uni-s prosti si nu stiu ca e fiebrinte cafeaua dar trimit vehicule solare pe Marte
Alti-s destepti, stiu ca e fierbinte cafeaua dar accepta sa plateasca pensii speciale hahalerelor din banii lor de sanatate.

Care-o fi valoarea lor?

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005
Ai un stil... șezi blînd că n-am zis nimic de capacitățile intelectuale ale tuturor americanilor. Doar ale celor care își pun cafeaua în poală și ale juriilor care le dau recompense grase pentru prostia asta.
Revenind la subiect - îmi pare bine să constat că ai fost de acord cu ce am scris în rest.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Postradunic, on 06 noiembrie 2023 - 16:51, said:

Ai un stil... șezi blînd că n-am zis nimic de capacitățile intelectuale ale tuturor americanilor. Doar ale celor care își pun cafeaua în poală și ale juriilor care le dau recompense grase pentru prostia asta.
Revenind la subiect - îmi pare bine să constat că ai fost de acord cu ce am scris în rest.

Nu-s prosti nici aia, dar incearca sa fure "legal"

#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,322
  • Înscris: 27.10.2007

View PostTsunamii, on 04 noiembrie 2023 - 21:17, said:

Cand dracu doamne iarta-ma o sa te educi si tu...

O firma ca Maersk care transporta conteinere si care intarzie, are in contractul de livrare ca in cazul intemperiilor poate intarzia, in felul asta nu poti s-o amendezi
Ro-Alert e dovada

Tu crezi ca o firma ca MAERSK cu milioane de containere incarcate pe mii de vase navigand pe toate marile si oceanele lumii se bazeaza pe RoAlert? Aia daca isi incordeaza muschii schimba axa pamantului, sa nu vina furtuna peste ei, iar tu crezi ca se bazeaza pe Roalert! genial!
bursa din Ny sedeschide mai tarziu, ca nu a intrat RoAlert si nu stiu brokerii cum stau actiunile MAERSK.
de aceea te-ai intors din USA, ca nu iti intrau mesajele Roalert si era risc sa te prinda TSUNAMI-ul cu MiniMobra pe camp.. sau uraganul, ma rog, ceva cu apa si alerte...
de National Weather Service ai auzit?
dar de INMH?

si, ca sa fiu la subiect, vara asta am primit de cateva ori si alerte mai ciudate, ca cea din poza atasata. la fel de inutile ca cele cu URSUL, BAAA sau cele despre vreme. daca vreau sa stiu cum e vremea, ma uit pe cer, nu pe telefon.
roalet.jpg

Edited by strongsss, 07 November 2023 - 00:37.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Poststrongsss, on 07 noiembrie 2023 - 00:30, said:

Tu crezi ca o firma ca MAERSK cu milioane de containere incarcate pe mii de vase navigand pe toate marile si oceanele lumii se bazeaza pe RoAlert?

Nici tu n-ai inteles ce-am zis.

Si Maersk si roalert sunt informate oficial de institutul acreditat sa te sperie si fiecare actioneaza in consecinta, insa nu (mai) poate exista motivul ca "n-am stiut" ca "n-am fost infortmat" in cazul in care activitatea iti e influentata de situatia meteo

#27
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,322
  • Înscris: 27.10.2007
am inteles foarte bine unde bati dar nu ai dreptate. RoAlert nu are nici o valoare juridica intr-un contract, nici in Romania nici aiurea in lume.
Prognozele meteo ale INMH au valoare pentru ca sunt emise de o autoritate in domeniu. Ele chiar sunt invocate in contractele de constructii, unde constructorul poate invoca prelungirea termenului de finalizare din cauza vremii nefavorabile.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Poststrongsss, on 07 noiembrie 2023 - 08:36, said:

Prognozele meteo ale INMH au valoare pentru ca sunt emise de o autoritate in domeniu.

Si RoAlert are la baza atentionarile INMH, asta am vrut sa spun.

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,729
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTsunamii, on 04 noiembrie 2023 - 21:17, said:



Cand dracu doamne iarta-ma o sa te educi si tu...
Cand ai devenit asa.. esti de nerecunoscut.   Too much evil.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,980
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttfmercedez, on 07 noiembrie 2023 - 14:04, said:

Cand ai devenit asa.. esti de nerecunoscut.   Too much evil.

Mai scap si io...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate