Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Este obligatoriu sa ai roata de rezerva si cric?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

 Prophecy, on 03 noiembrie 2023 - 11:38, said:

Prezinți o posibilitate, de a se intampla un accident, ca pe o certitudine.
Deloc, am prezentat un risc pe care nu e necesar sa ti-l asumi. Nu am zis ca toti care schimba roti mor. :)
Ca sa merg pe exemplul tau, a schimba o roata intr-o parcare e ca si cum ai face o depasire pe drum drept, cu vizibilitate, si linie intrerupta. E acelasi risc cu a depasi intr-o curba fara vizibilitate? Ca tot depasire e. Eh, uite ca pe ala fara vizibilitate nu mi-l asum.

Nu zic ca sunt echivalente cele doua scenarii, dar vorbeam despre gradul de risc, similar cu exemplul de mai devreme cu "oricum poate cadea un avion pe tine". Da, sure, da' in ultimii ani cati romani au murit loviti de avion, si cati au murit schimband roti pe autostrada? :)

Repet, faceti ce vreti. Mi se pare doar ridicol ca vorbiti ca si cum riscul ar fi inexistent, sau ca nu merita luat in considerare.

 crischir, on 03 noiembrie 2023 - 11:40, said:

Am asistenta tehnica internationala chiar si la pene
Si eu mi-am luat in ultimii ani cand am plecat din tara, in tara nu am (culmea). Si mi-am cumparat si roata de rezerva la masina noua, tot pentru trip-ul mai lung unde cumparasem deja asistenta. Eu nu zic ca nu e bine sa fii pregatit. Zic doar ca personal consider ca nu merita riscul sa faci asta pe autostrada. Si n-o sa ma convinga nimeni ca merita, asa cum nici eu nu o sa-i conving pe altii sa nu faca asta pentru a economisi cateva ore/sute de lei. Aia e.

#56
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Eu am masini japoneze cu niste cote diferite la roti fata de majoritatea, daca caut loc pt. service pe A sigur distrug si janta deci: timp pt. asteptat platforma+ cautare roata , bani platforma+ roata, mai pun nervii.. parca asi da toate astea pe putina adrenalina Posted Image Vezi ca orele se transforma in zeci de ore si sutele in mii de lei si cu nervi/ stresul ce faci ?!
PS asta vara nu am avut parte asa ca am ramas cu timp pierdut, nervi, stres si banii dati cand in 10 min. aveam si adrenalina gratis Posted Image Prima mea greseala in 30+ ani : nu am avut roata de rezerva !!

Edited by crischir, 03 November 2023 - 12:27.


#57
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Păi vezi ca ai ajuns la concluzia corectă?

Eu nu fac parașutism, dar sunt o grămadă de oameni care fac, platind pt asta, nu puțin....

Vara, vinerea, pe autostrada soarelui, nu prea m as simți ok sa fac o pana pe banda de urgență, aș căuta o parcare, o bretea, chit ca stric un cauciuc, duca se dracu...

Iarna sau chiar si vara, pe săptămână, pt mine, ar fi un risc rezonabil. :)
Aia e....

#58
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 TehCube, on 03 noiembrie 2023 - 11:19, said:

Prima roata am schimbat-o cand eram in liceu, adica acu vreo 20+ ani. Tu cati ani aveai atunci? De curiozitate. Posted Image
Eu in 1985 ! Cati ani aveai Posted Image ? La Dacie se schimbau rotile intr-o veselie...ca se mergea mai mult pe ''slick-uri''...cu sarmele sau atele la vedere Posted Image !

#59
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Traiam si atunci (din pacate) da' nu schimbam roti. :))

#60
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 Alltrack, on 03 noiembrie 2023 - 20:22, said:

Eu in 1985 ! Cati ani aveai Posted Image ? La Dacie se schimbau rotile intr-o veselie...ca se mergea mai mult pe ''slick-uri''...cu sarmele sau atele la vedere Posted Image !

Atunci se vindeau daciile SH de 10 ani cu rotile originale Posted Image Aveam un vecin sofer el isi vulcaniza camerele si in fata blocului,  2 leviere , ciocan , petice calde.. exact ca la service, cele mai interesante erau exploziile Posted Image atunci se vedea cine era sofer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate