Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Este obligatoriu sa ai roata de rezerva si cric?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu o poti salva ! Chiar daca vrea vreunul sa te pacaleasca...nu accepta vulcanizarea !

#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Sunt unele mașini de au roată slim, dar este loc în locașul respectiv chiar și de o roată normală.
Dacă ai așa e mai ieftin să cumperi o roată normală.


PS: Nici eu nu am înțels prețul acelor anvelope. Costă mai mult decât o anvelopă normală de top.

Edited by Valy_User, 01 November 2023 - 21:04.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
In goana lor dupa eficienta si emisii de CO2 cat mai mici, producatorii au aruncat pe geam tot.

Roata de rezerva si cricul le porti dupa tine 99% din timp de pomana.
Personal am avut o singura pana care ar fi necesitat schimb de roata si... ce sa vezi, nu au fost in stare 2 masculi sa defaca suruburile si chiar su indoit porcaria de coarba.

Nu exista obligativitate pentru roata de rezerva si este un vestigiu.

Poti lua o trusa de pana si sa speri ca reusestis a faci ceva, dar si acolo e mult mai frumos pe Youtube.

#22
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 TehCube, on 01 noiembrie 2023 - 20:43, said:

Nu, e ca să ai unde sa lași mașina, nu e zona de service. Posted Image Ma bucur ca ai rezolvat eu nu o să-ți pun clipuri cu accidente cu mașini oprite acolo. Recent (cred) murise un șofer de tir care oprise sa își facă nevoile (deci sigur nu era tocmai în stradă).

La câți se uita mai mult în telefon decât la drum, e extrem de periculos sa faci asta.
In ziua de azi orice e periculos ! Inclusiv sa cada masina/remorca pe tine ! Sau sa iti cada vreun sinucigas in cap si sa mori tu cand te plimbi pe strada :
https://stirileprotv...oare-risca.html

Totul e sa faci cu cap si cu pricepere ! Nu te apuci sa schimbi roata nicaieri daca nu te pricepi sau nu ai sculele necesare...macar un spray dedicat ! Si mai bine deranjezi cu semnalizare excesiva decat fara ! De aia e bun un fes rosu cu reflectorizante in masina Posted Image !

Dar acum deja exageram ! Poate pentru astia tineri , facuti din ''plastilina'' schimbarea unei roti...NU SA FACI PANA , e complicat , pentru noi astia batrani e o chestie simpla...doar te murdaresti Posted Image !

La cum merg lucrurile , vom chema SMURD-ul ca nu reusim sa ''evacuam...o basina'' Posted Image !

Edited by Alltrack, 01 November 2023 - 21:13.


#23
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023

 slai, on 01 noiembrie 2023 - 20:57, said:

20231007_095248.jpg
Asa arata roata mea de rezerva slim. Cum o salvez? Noi au niste preturi urate, sh mi-e frica sa iau, ca nu cred ca's mai breze decat asta.

Gasesti la second hand anvelope slim impecabile luate de pe masini dezmembrate.

#24
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Eu m-am învățat minte cu cheile ieftine. Sunt făcute din fier mort. Se îndoaie, le faci praf și nu ajungi să rotești șurubul deloc.
Păcat că sunt pe piață. Mai ales cele de roți.
Că și pentru mine a fost tentant să dau 35 de lei pe o cheie de roți.

Edited by Valy_User, 01 November 2023 - 21:22.


#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
E adevarat ca exista chei de calitate scumpe ! Dar 122 de lei pentru una Yato...chiar e ieftina :

https://www.emag.ro/...5/pd/D186GXMBM/

Mai mult conteaza cum ti le strang aia la vulcanizare !

#26
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 TehCube, on 01 noiembrie 2023 - 20:43, said:

Nu, e ca să ai unde sa lași mașina, nu e zona de service. Posted Image Ma bucur ca ai rezolvat eu nu o să-ți pun clipuri cu accidente cu mașini oprite acolo. Recent (cred) murise un șofer de tir care oprise sa își facă nevoile (deci sigur nu era tocmai în stradă).

La câți se uita mai mult în telefon decât la drum, e extrem de periculos sa faci asta.

Asta vara pe A2, pur si simplu sa taiat o guma de la un gunoi, masina nu era dotata cu roata , noroc ca nu am zburat de pe A  ,pe banda de urgenta am asteptat echipa mobila cateva ore ! Acum am rezerva dupa mine. Am si triunghiuri reflectorizante doua buc.Posted Image

#27
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Am uitat sa spun ca am inlocuit cricul original cu unul hidraulic de 3 t si "coarba" cu o cheie cu parghia mai lunga capul portbit se poate intorce la 180° si doi biti yato Posted Image suruburile pt. vara sunt diferite de cele pt. iarna , jante diferite si rezerva e o roata din cele cu care nu e incaltata masina Posted Image

#28
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 Alltrack, on 01 noiembrie 2023 - 21:11, said:

pentru noi astia batrani e o chestie simpla...doar te murdaresti Posted Image !
La cum merg lucrurile , vom chema SMURD-ul ca nu reusim sa ''evacuam...o basina'' Posted Image !
Chiar nu e vorba de asta. Cat de simpla e operatiunea, o faci intr-un loc unde nu ai ce cauta. Nici sa stai, sa fii atent la trafic, d-apai chircit langa roata unde nu te obseva o groaza de cascati.
Una e sa iti cada un avion pe casa, alta e sa inchizi ochii si sa traversezi strada. Ambele sunt de noroc, dar sansele sa crapi traversand cu ochii inchisi sunt mai mari decat sa crapi in somn lovit de avion.

Quote

it is a well-documented fact that disabled vehicles parked on the side of the road have extraordinarily high rates of collisions. The mortality rate is equally high – as fixing your car or even waiting outside of it means you are without the protection it offers against other traffic.

Quote

Studies have shown that some drivers will unconsciously fixate on a stranded vehicle. The result is that they drive into it simply because hands, which are on the steering wheel, naturally follow your line of sight.

In state, politistii sunt antrenati ca atunci cand opresc masini pe autostrada, sa discute cu ei intre vehicule sau in afara carosabilului, NU aproape de banda 1, tocmai din cauza efectului de mai sus. In multe state e ilegal sa schimbi roata pe marginea autostrazii.
Eu inteleg, "trebuie" pentru ca nu am chef sa astept o ora dupa depanare. Da' ganditi-va si cat de stupid e sa mori pentru ca te-a mancat in fund sa schimbi singur roata in cel mai periculos scenariu posibil.

Si la o scurta cautare pe google gasesti destule exemple - toate pe autostrada:
1. "Şoferul unui camion a murit lovit de un autocar în timp ce ajuta un conducător auto ce făcuse pană" (2019)
2. "Conform primelor informații, șoferul microbuzului se dăduse jos din mijlocul de transport pe care-l conducea, fiind nevoit să tragă pe dreapta, după ce una dintre roți a explodat. În timp ce încerca să-și schimbe roata, din spate a venit un tir care l-a spulberat, murind pe loc." (2019)
3. Un tânăr șofer în vârstă de 23 de ani a fost acroșat de un TIR, în timp ce schimba o roată la mașina unei doamne. (2019)
4. Camionagiu turc, lovit mortal de un TIR românesc în timp ce schimba o roată (2023, in ungaria)
5. Un bărbat, lovit de TIR în timp ce încerca să schimbe roata de la maşină (2014)
6. victima a fost lovită de un autoturism în timp ce era coborât din mașina sa pentru a-și schimba o roată. (2016)

Eu va cred ca sunteti barbati bine si stiti sa schimbati o roata in 3 minute, legati la ochi. Ce ziceam e ca te supui unui risc foarte mare, pentru a economisi cateva ore. Si eu fac o gramada de prostii, nu zic, dar chiar incerc sa ma feresc de a muri in moduri d-astea foarte, foarte prostesti. :)

#29
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 Alltrack, on 01 noiembrie 2023 - 20:27, said:

Acum vreo 2 ani s-a facut franjuri o roata de la remorcuta pe autostrada ! Cu un tip de cauciuc foarte ciudat la dimensiuni , remorca plina de scule de camping !
Cu familia in masina !
Cu semnalizare mai mult decat regulamentara , vesta reflectorizanta , triunghi si cu 2 buc. de https://www.amazon.c...d/dp/B0BD3RK7LN care se vad de la multi kilometri .
Recunosc a fost crancen , banda de urgenta e ingrozitor de ingusta si era si parapet metalic , treceau tirurile la maxim 1 metru de mine , noroc ca bat suta de kile Posted Image , ca ma lua vantul .
Ce trebuia sa fac ? Sa chem o masina foarte lunga...sa intre si remorca ? Pai atunci chiar deranjam tot traficul...sa faca trailerul ala manevre cu spatele ! Sa ma intorc 150 km la Bucuresti sau sa merg la Constanta 100 de km si sa-i platesc aluia vreo ''600 km'' !

Am schimbat rezerva rapid , cu cric pe cheie de impact , scos prezoanele/montat cu cheie de impact , operatiunea in sine a durat vreo 10 minute....mai mult a durat pana am scos roata din bagaje ! In TOATA Constanta , am gasit doar o roata asemanatoare...la o vulcanizare...sh...de iarnaPosted Image destul de praf , aia e !
De atunci am minim 2 rezerve in stare perfecta cu mine !
Eu stiam ca pentru asta e banda de urgenta !


eu pe A2 m-am trezit cu un meserias cu AMG' (si numere de Anglia evident) ca m-a depasit pe dreapta pe banda de urgenta. si nu dormeam... aveam si eu vreo 140-150 pe b1, m-am trezit cu ala de nicaieri. deci nu as avea chiar asa incredere...

Edited by horhescu, 01 November 2023 - 23:27.


#30
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Nu-i obligatoriu dar necesar dupa parerea mea, ca sa poti calatori linistit fara riscul de surprize neplacute, mai ales la drumuri lungi sau prin locuri necunoscute ca nu stii pe unde vei circula.

#31
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019

 Nma, on 01 noiembrie 2023 - 18:27, said:

As vrea sa cumpar o masina noua si am observat ca unele branduri nu vand masina impreuna cu  roata de rezerva !
Un amic mai in etate mi-a zis ca e obligatoriu sa am roata de rezerva si cric?
Stie cineva cum stau lucrurile in legislatie?
Multam fain!
În mod cert nu e obligatoriu din punct de vedere legislativ. Amicul probabil e mai în vârstă și a rămas cu obișnuințele de pe vremea comunismului când drumurile erau pline de tot felul de sârme, cuie, șuruburi, bucăți de metal desprinse din mașini ce se dezintegrau în mers. În vremurila noastre, multe mașini vin construite în așa fel încât nici nu mai ai locul necesar unei roți, și întâmplarea face să fi văzut aseară portbagajul unui Clio care are un spațiu de sub 40 cm diametru în care nu ar încăpea nici măcar o jantă de la o roată slim pentru acea mașină.

OffTopic:

 TehCube, on 01 noiembrie 2023 - 20:10, said:

Data viitoare nu mai schimba roti PE AUTOSTRADA, te rog, ca te loveste careva si ii distrugi viata. Ca sa nu mai zic de a ta.

 TehCube, on 01 noiembrie 2023 - 20:43, said:

La câți se uita mai mult în telefon decât la drum, e extrem de periculos sa faci asta.
Bună logica: el merge fără să se uite pe unde și dacă se întmplă să o dea de gard e vina ta și i-ai distrus viața.

#32
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018
Relaxati-va ca in masinile plug in hybrid si electrice oricum nu mai e loc de roata de rezerva. Asta e viitorul, fara roata de rezerva, nici chiar daca o vrei cu adevarat. Poate doar legata deasupra pe plafon sau de usa de la portbagaj ca la Land Cruiser.

#33
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Prin 2015 pe langa job mai faceam si pe "mysterious client", eram trimis pe la reprezentante auto, pentru a vedea cum se comporta cei de acolo... si prin 2015 majoritatea autoturismelor (90%) veneau fara roata de rezerva.
Eu autoturismul ce l-am cumparat anul asta (dar produs in octombrie 2019) a venit cu roata de rezerva dar a fost platita, ca am vazut-o pe factura.

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
ia-ncercați și citiți instrucțiunile de utilizare la un kit de pană!
la tucsonul meu sunt numai pictograme, și alea puse-n ordine coreeană Posted Image

dar mă consolez cu faptul că din 2005 am făcut o singură pană, la care să se lase roata imediat
(că am mai avut un holzșurub „înfiletat” într-o roată de vectra, cu care am mers juma de an - la fiece 4...5 zile mai băgam o atmosferă-n ea Posted Image )

Edited by gushpi, 02 November 2023 - 09:31.


#35
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Haideti sa aruncam cele doua triunghiuri reflectorizante, vesta, trusa de prim ajutor si instinctorul ca sunt inutile, ocupa loc si nu sunt prevazute obligatoriu Posted Image ! Se vede ca multi habar nu au ce e banda de urgenta, curatenia pe A-uri, E- uri, DN-uri .. asa e in RO "sat fara caini" ! Nu va aventurati pe E85 sa opriti pe banda de urgenta !!
PS instinctorul e frectie la un picior de lemn la  plugin, EV si ful HYB cand ia foc.. nici pompierii nu au ce face .. asta e viitorul cum spunea un coleg.

Edited by crischir, 02 November 2023 - 11:50.


#36
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,377
  • Înscris: 28.10.2018

 crischir, on 02 noiembrie 2023 - 11:43, said:

PS instinctorul e frectie

Instin....ce?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate