Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Este obligatoriu sa ai roata de rezerva si cric?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 17.12.2019

View Postcrischir, on 02 noiembrie 2023 - 11:43, said:

Haideti sa aruncam cele doua triunghiuri reflectorizante, vesta, trusa de prim ajutor si instinctorul ca sunt inutile, ocupa loc si nu sunt prevazute obligatoriu Posted Image ! Se vede ca multi habar nu au ce e banda de urgenta, curatenia pe A-uri, E- uri, DN-uri .. asa e in RO "sat fara caini" ! Nu va aventurati pe E85 sa opriti pe banda de urgenta !!
PS instinctorul e frectie la un picior de lemn la  plugin, EV si ful HYB cand ia foc.. nici pompierii nu au ce face .. asta e viitorul cum spunea un coleg.
Pentru tine poate fi inutil instinctorul. Am auzit că unii sunt acuzați chiar de port ilegal al lui.
Vesta, trusa și extinctorul sunt obligatorii prin lege pentru unele vehicule.

Edited by exqusit_drunk, 02 November 2023 - 11:55.


#38
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Chiar nu ai vazut ca am scris pe dos totul ? Unele tari iti cer si lanturi iarna sa le ai pe langa gumele pt. iarna . Ai uita de Doua triunghiri reflectorizante ! Nu pt. "unele" ci pt. toate masinile.

View Postabac, on 02 noiembrie 2023 - 11:46, said:

Instin....ce?

Erata stingator de incendii Posted Image
PS doar in RO gasesti mizerii pe astfalt! in lumea civilizata eu nu am facut niciodata pana ! D'aia nu mai sunt echipate cu roti de rezerva, la noi e cam obligatoriu.

Edited by crischir, 02 November 2023 - 12:13.


#39
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 17.12.2019

View Postcrischir, on 02 noiembrie 2023 - 12:05, said:

Chiar nu ai vazut ca am scris pe dos totul ?
Poate ai fi scris tu pe dos dar dexul dă definiția clară: https://dexonline.ro...itie/instinctor

Edited by exqusit_drunk, 02 November 2023 - 12:21.


#40
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Aia e si pt. un incendiu auto al viitorului, la fel ca si chitul de reparatii cand iti taie mizeria guma.. la noi in RO !

#41
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postexqusit_drunk, on 02 noiembrie 2023 - 08:22, said:

În mod cert nu e obligatoriu din punct de vedere legislativ. Amicul probabil e mai în vârstă și a rămas cu obișnuințele de pe vremea comunismului când drumurile erau pline de tot felul de sârme, cuie, șuruburi, .........
Ce vremuri frumoase!
Stiai atunci ca trebuie sa pastrezi distanta suficienta fata de bordura! O piulita de 6 o gaseai din 2 in 2 m, un surub la 5-10 m, saibe cam la 3-4 m, sarma de 1, cam la 7 m... s.a.m.d. Aia a fost o vreme cu supraoferta! Cauta acum ceva pe marginea drumului! In afara de rahati, nu gasesti nimic.
Asta a facut din Romania o tara de mecanici, nu Dacia!

View Postgushpi, on 02 noiembrie 2023 - 09:31, said:

ia-ncercați și citiți instrucțiunile de utilizare la un kit de pană!
la tucsonul meu sunt numai pictograme, și alea puse-n ordine coreeană Posted Image
Trebuia sa-ti iei Ford. La mine, la fel numai pictograme, dar compresorul fiind de la Continental, nu am simtit nevoia sa ma uit la ele... Mai am si-o butelca din plastic cu un smac expirat din 2015...
Mi-am luat si roata de rezerva. Slim! Inca nu a fost vreodata probata! Am aruncat un fel de burete tare si sub el am gasit altul special pentru roata. De asta mi-am luat ceva sa intre in el... Numai ca cric nu am avut niciodata. Dar car roata dupa mine, ca daca e nevoie... Si... normal ca am coarba-n masina! Am avut in ultimii 8 ani o pana sau doua. Poate de asta nu-mi plac autostrazile... gasesti vulcanizari in toate comunele! Tarabe cu sucuri reci, frigidere in strada, fructe, covrigi... Nu stau la peco pe autostrada jumatate de ora la coada!

Edited by adip1962, 02 November 2023 - 17:34.


#42
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Acum ceva timp, iarna, am taiat o guma in o teava ingropata in zapada, vulcanizarea la 25m (in oras!) , am tarait masina pana acolo, concluzia nu se poate vulcaniza, guma cu niste cote deosebite! dar sau oferit sa imi puna roata de rezerva aia slim din masina , am asteptat cam 1 saptamana pana au sosit doua gume .. noi.

#43
Nma

Nma

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.08.2021
Va multumesc tuturor pentru lamuri, am citit cu mare atentie toate postarile. Mi s-a parut ciudat ( ca sa nu spun aberant) ca o masina noua sa nu aiba roata de rezerva. O sa caut sa achizitionez separat una, nu as putea pleca la drum fara, mai ales ca mai merg pe coclauri!
Multumesc inca odata !

#44
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Vad ca multa lume nu intelege pentru ce exista banda de urgenta ! EXACT...PENTRU URGENTE ! Art. 6 punctul 8 !
https://lege5.ro/Gra...umurile-publice
Iar una dintre URGENTE e sa iti faci ''pana'' !
Ca e periculos ? DA din cauza altor cretini care nu respecta regulile de circulatie ! Vezi triunghi...vezi vesta reflectorizanta...vezi alte semnalizari...devii atent , nu devii victima in nici un caz...devii un cretin care nu respecta semnalizarile rutiere ! Se si specifica daca defectiunea poate fi rezolvata ''local'' sau nu .
Aaaa ca mi s-a dezumflat putin o roata , defectiunea permite sa ma tarai usor pe banda 1 pana la o parcare...e altceva , nu sunt tampit sa vreau sa rezolv problema in mijlocul autostrazii . Dar pentru o pana sa chem trailerul care sa ma duca din nou acasa...desi eu merg in alta parte...devine DILEALA TOTALA...la fel ca multe chestii din prezent ! Sa nu ai roata de rezerva si sa te mai si mandresti cu asta = Posted Image ! OK nu ai...esti mega bogat , platesti trailer , iti vine alta masina si te duce unde vrei DAR nu te mandri ca nu stii sa schimbi o roata...ca sa REPARI O PANA...e mai complicat...cu leviere...chit de pana...etc.  !
Eu semnalizez mai mult decat prevede legea , tu respecti legea ! PUNCT !
Aaaaa...ca mai nou trebuie sa devii plat pe creier...sa nu mai gandesti nimic...sa nu mai stii sa faci nimic decat sa freci ''un plastic'' si sa folosesti serviciile scumpe si de rahat ale statului sau altora...ii las pe trotinetisti !
De aia ne ducem naibii , ca trebuie sa chemam un electrician avizat de ANRE sa schimbe un bec si dupa aia apar topicurile de ''instalatorul mi-a luat 1000 de lei pentru 2 ore de munca'' . Sau sa incerci sa repari un frigider ''modern'' care te tine 3 ani si totul e incastrat...''e pe placa...pe automatizarePosted Image '' , trebuie altul desi sunt frigidere de prin '80 care merg fara probleme .
La inceput am crezut ca e simpla prostie dar se pare ca e un mix intre prostie si rea vointa !

Edited by Alltrack, 02 November 2023 - 19:47.


#45
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Inteleg ca esti suparat da' si aia care au murit schimband roti pe marginea drumului aveau dreptatea de partea lor.
Cu ce ma ajuta ca ALA a fost imbecil daca eu am murit chircit langa masina ca n-aveam rabdare sa vina platforma? Nu inteleg de ce atata suparare, ca nu ti-am zis in nume de rau. Ba chiar incercam sa fac glume ca sa tinem atmosfera relaxata.

Din partea mea schimba roata pe banda 2, cum au mai facut romani prin Austria, daca nu ma insel. Da' cand ma gandesc la d-astea imi vine in minte doar melodia asta - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IJNR2EpS0jw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTehCube, on 02 noiembrie 2023 - 21:04, said:

ca n-aveam rabdare sa vina platforma?
Probabiil n-avea si banii pentru platforma.

#47
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostTehCube, on 02 noiembrie 2023 - 21:04, said:

Inteleg ca esti suparat da' si aia care au murit schimband roti pe marginea drumului aveau dreptatea de partea lor.
Cu ce ma ajuta ca ALA a fost imbecil daca eu am murit chircit langa masina ca n-aveam rabdare sa vina platforma? Nu inteleg de ce atata suparare, ca nu ti-am zis in nume de rau. Ba chiar incercam sa fac glume ca sa tinem atmosfera relaxata.
Din poza si postari pari o colega . Nu vreau sa ma cert cu nimeni . Raspunsuri clare la titlul topicului :
Nu e obligatoriu legal , unii nu vad nici macar necesitatea , pentru mine e obligatoriu !
Unii ii vad ''prostanaci'' pe cei care isi schimba rotile , eu cred ca sunt aia care nu sunt in stare , privim din unghiuri diferite .
Ca esti atent si te protejezi sau esti tampit si nu , e responsabilitatea fiecaruia , trebuie sa ne purtam singuri de grija . Ca sunt tampiti care trag masina la jumatatea benzii de delimitare e una si se bazeaza pe faptul ca ii vad altii e una , ca eu am tras masina inafara benzii 1 de nu se putea iesi din masina pe partea dreapta si in NICI UN MOMENT nu am depasit linia alba...plus eram atent si la masinile care vin e alta .

#48
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Chiar si cei mai experimentati soferi fac cateodata greseli copilaresti. Ca-s cu mintea in alta parte, ca pilotul automat era in CO... nici nu conteaza motivul. Important este ca o fac.
Asa ca nu trebuie sa ne prezentam ca fara pata si sa-i judecam pe ceilalti dupa rigorile noastre. Cum era la carte, cine nu a gresit sa arunce cu piatra... :)
Desi cumva am pe undeva un mic regret ca pe marginea drumului nu mai gasesti tot ce-ti trebuia odata sa repari Dacia... prefer vremurile actuale si recunosc ca acum este un pic mai greu sa faci pana. Asta daca esti prudent. Cine a trait vremurile anterioare poate isi aminteste ca mergeai cu o anvelopa (cu camera, bineinteles) pana ieseau sarmele din ea. Nu se gaseau noi si cateodata nu se gaseau nici din cele resapate. Acum avem anvelope pe toate drumurile dar... am vazut posesori de BMW, Audi etc. ca-si cumpara sh-uri. Chiar destui. Desi nu mai pot fi trecuti in categoria exceptii, fiind prea multi, majoritatea soferilor romani nu mai uzeaza excesiv anvelopele si cred ca majoritatea parcului auto din tara are anvelope corespunzatoare. Ori cu anvelope bune faci pana mai rar. Cu toate acestea, mai exista si ghinion.

#49
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAlltrack, on 02 noiembrie 2023 - 23:23, said:

Unii ii vad ''prostanaci'' pe cei care isi schimba rotile
Te prefaci ca nu intelegi. Mi se pare o prostie sa iti risti viata ca sa schimbi o roata. Nu sa schimbi o roata. Daca nu intelegi diferenta, nu poate decat sa-mi para rau. Nu ai ce sa protejezi daca trebuie sa lucrezi pe partea cu carosabilul, si nici pe partea cu balustrada nu esti lipsit de riscuri. Triunghiurile sunt frectie la picior de lemn. De ce crezi ca atunci cand se lucreaza pe autostrazi se pun jaloane sa separe complet zona, oare cu doua trunghiuri nu mergea? :)

Ti-am zis, ma bucur ca s-a rezolvat cu bine, sper sa nu ti se mai intample, ce vrei mai mult de-atat? Sa ma convingi ca e ok sa faci asta? Nu e ok. Dovada ca au murit multi facand asta. Asa ca ramai tu cu impresiile tale ca e super masculin sa iti pui viata in pericol pentru a castiga cateva ore, si eu raman cu impresiile mele ca mai bine pierd timp decat sa-mi risc viata, si toata lumea e multumita.

#50
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Macar stii ce roti ai pe masina ? Stii ce e o guma taiata ? Stii cat te costa o platforma ? Stii cat o astepti? Probabilitatea de a te busi unul in 15 min. e mult mai mica decat daca astepti  150 min. !
Riscul de a muri pe A-urile noastre e mai mare in mers decat stationat pe banda de urgenta... se vede ca nu stii sa circuli pe drumuri in RO. Te invit sa facem "o tura" pe E85 si sa simulam o pana daca chiar nu ai una pe bune..

Edited by crischir, 03 November 2023 - 10:52.


#51
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Oare de ce camionagii pun acele triunghiuri ? nu sa se protejeze, ci pe altii! pe el il doare la bascheti daca intri in bara lui . Si da el asteapta serviceul mobil ca nu are ce face.
PS cei de pe service mobil ce spor de periculozitate au ?! @ tehcube noteaza toate datele unei roti marca masini etc. ca sa stie omul cu ce sa vina acolo unde il astepti !Posted Image

Edited by crischir, 03 November 2023 - 11:28.


#52
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postcrischir, on 03 noiembrie 2023 - 10:50, said:

Macar stii ce roti ai pe masina ?
Rotunde. Am incercat si cu d-alea patrate si tragea mai greu.

Sa stii ca doar tu ai condus in Romania. Restu' habar n-avem. Am avut pana la multe masini pana acum, inclusiv la SUV. In ultimii ani (sa zicem vreo ~10) s-a intamplat de 3 ori, culmea, pe autostrada de fiecare data (A1 si A3). De 2 ori la masini mici si o data la SUV. Toate aveau kit de pana, n-a functionat. Am chemat platforma. A venit in sub o ora in toate cazurile, in 2 ore (hai 3 intr-un caz) aveam roata reparata la vulcanizare si eram inapoi pe drum. Da, a trebuit sa dau bani, mare rahat.
Si am schimbat si roti destule, de ex cand am avut fiesta cu roata de rezerva, am schimbat de vreo 3 ori, la a maica-mii iar de cateva ori, am ajutat prieteni in mai multe ocazii, dar niciodata pe marginea autostrazii, daca chiar ma grabeam (am patit-o intr-o noapte pe A2), m-am tarat pe banda de urgenta pana la o semi-iesire (nu stiu ce era, o panta care ducea spre nimic), si am scos masina de pe drum, apoi am schimbat roata. Da, am distrus anvelopa respectiva. Csf nai csf.
Prima roata am schimbat-o cand eram in liceu, adica acu vreo 20+ ani. Tu cati ani aveai atunci? De curiozitate. Posted Image

Edited by TehCube, 03 November 2023 - 11:21.


#53
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Si tu exagerezi.
Prezinți o posibilitate, de a se intampla un accident, ca pe o certitudine.

Da, există un risc, dar si cand efectuezi o depășire există un risc.
Pe ăla de ce ti l asumi ?

Nu, nu e obligatoriu să ai roată de rezervă, dar in funcție de cat de precaut esti din fire, poți opta sa ai una in portbagaj.
E mai simplu si mai rapid sa schimbi o roata decat sa folosesti kitul ala de pană, am testat.
Si sa ti pui atâta baza in asistența rutieră.....

#54
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Prima roata am schimbat-o acum 30+ ani Posted Image si prima care nu am schimbat- o eu e anul asta ca tot asa am zis ca masinile moderne nu au nevoie ! M-am inselat amarnic ! Dupa ce am mers 100 k km prin Europa fara pana am gasit un GUNOI in RO si unde.. pe A1 !! Am asistenta tehnica internationala chiar si la pene Posted Image

Edited by crischir, 03 November 2023 - 11:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate