Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Este obligatoriu sa ai roata de rezerva si cric?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Nma

Nma

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.08.2021
As vrea sa cumpar o masina noua si am observat ca unele branduri nu vand masina impreuna cu  roata de rezerva !
Un amic mai in etate mi-a zis ca e obligatoriu sa am roata de rezerva si cric?
Stie cineva cum stau lucrurile in legislatie?
Multam fain!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu, de fapt la multe marci nu se mai vand din 2021 masinile noi cu roti de rezerva din cate am vazut... iti da o porcarie de kit de reparatii si un burete tare in locul rotii. Daca vrei sa n-ai riscuri iti iei de pe piata roata compatibila de rezerva si gata.

Edited by andreic, 01 November 2023 - 18:38.


#3
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Nu. Si sunt cativa ani de cand producatorii nu prea mai dau roti de rezerva

#4
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Depinde de masina si de producator. A mea MY2024 a venit cu roata de rezerva si cric.

#5
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
De fapt asta se intampla de mai bine de 10 ani.
Am avut un Citro din 2011 care avea kit si spray.

Nici vorba sa fie obligatoriu. In lumea civilizata nici n-ai voie sa-ti schimbi tu roata in caz de pana pe anumite categorii de drumuri.
Amicul tau in etate a ramas traumatizat psihic de militienii de pe vremuri.

#6
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Ideal ar fi si să aibă unde să o pună. De la vechea 1310 n- am mai avut roată de rezervă normală, doar îngustă sau kit. In 15 ani n-am făcut decât 2 pene, și alea s-au rezolvat direct la vulcanizare. O singură dată am folosit rezerva, doar ca să schimb față-spate pe o parte.

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In fapt, se intampla din 2009-2010. Dar producatorii iti vor asigur un kit rapid format din compresor si un smac. Dar am auzit si de butelii de unnic utilizare.

#8
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
E confortabil să știi că ai roată de rezervă în portbagaj, recomand una din aia mai sfrijită de zici că a intrat la apă, cu limită de viteză la 80 km/h.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
la unele masini se poate achizitiona separat roata roata de rezerva de dimensiuni reduse si cric plus spuma ca sa stea ok in portbagaj dar destul de scump sau poti gasi chituri pe internet, mai ieftine dar fara spuma aferenta care va trebui s-o bricolezi singur. ceva de genul.

iti mai poti lua abonament de asistenta rutiera, unele marci il ofera de la ele in perioada garantiei.

#10
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
A vrut să zică faptul că este obligatoriu pentru siguranța ta ca să nu rămâi în pană și să nu ai ce să faci.
Oricum, chiar nu am mai văzut pe nimeni să-și schimbe roata, mai nou toți cheamă vulcanizarea mobilă.

Mă rog cică este evoluție. Să-ți schimbe și becurile din stopuri, știu și oameni de ăștia. O să ajungem să nu știm diferența între lichid de parbriz și antigel.

Edited by Valy_User, 01 November 2023 - 19:08.


#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View PostValy_User, on 01 noiembrie 2023 - 19:02, said:

Mă rog cică este evoluție.
Poate pentru ca vedeai pe toti prostanacii cum isi schimba roti pe banda de urgenta pe autostrada, cu curu' in banda 1. Am vazut de mai multe ori.
Mor cativa d-astia si in loc sa ne bucuram ca am mai filtrat din genele rele, ii protejam. :P

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostValy_User, on 01 noiembrie 2023 - 19:02, said:

O să ajungem să nu știm diferența între lichid de parbriz și antigel.

..ăăă, păi primu' e (cum și scrie) pt geamul din față, iar al 2-lea aș zice că-i pt geamul din spate, tu n-ai zice că-i pt geamul din spate? :P

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu sunt din aia ''prostanacii'' care schimba roata de rezerva , pune lanturi pe zapada...noroi&diverse ! Cand plec prin locuri mai ciudate iau si 2 roti de rezerva !
Am la mine si chituri de pana , capacele , ventile , valve !
Am tot ajutat ''destepti'' fara nimic la ei , ba cu cricuri...ba sa-i scot din zapezi&namoluri , ba cu boostere de baterie , ba cu pene , muuuulte altele , dar promit ca nu mai fac...ii las in ''desteptaciunea'' lor !

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
PE AUTOSTRADA?
Pentru ca am scris PE AUTOSTRADA. Ar fi nasol sa nu citesti tot si apoi sa te iei de mine.
NU ai ce cauta sa schimbi roata de rezerva PE AUTOSTRADA. De fapt, nici sa stai in afara masinii pe banda de urgenta nu e indicat, ci ar trebui sa lasi masina si sa treci peste balustrada.

Data viitoare nu mai schimba roti PE AUTOSTRADA, te rog, ca te loveste careva si ii distrugi viata. Ca sa nu mai zic de a ta.

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Eu la Focus 2 am din fabrica roata de rezerva din aliaj cu anvelopa 205/55/16.

#16
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Acum vreo 2 ani s-a facut franjuri o roata de la remorcuta pe autostrada ! Cu un tip de cauciuc foarte ciudat la dimensiuni , remorca plina de scule de camping !
Cu familia in masina !
Cu semnalizare mai mult decat regulamentara , vesta reflectorizanta , triunghi si cu 2 buc. de https://www.amazon.c...d/dp/B0BD3RK7LN care se vad de la multi kilometri .
Recunosc a fost crancen , banda de urgenta e ingrozitor de ingusta si era si parapet metalic , treceau tirurile la maxim 1 metru de mine , noroc ca bat suta de kile Posted Image , ca ma lua vantul .
Ce trebuia sa fac ? Sa chem o masina foarte lunga...sa intre si remorca ? Pai atunci chiar deranjam tot traficul...sa faca trailerul ala manevre cu spatele ! Sa ma intorc 150 km la Bucuresti sau sa merg la Constanta 100 de km si sa-i platesc aluia vreo ''600 km'' !

Am schimbat rezerva rapid , cu cric pe cheie de impact , scos prezoanele/montat cu cheie de impact , operatiunea in sine a durat vreo 10 minute....mai mult a durat pana am scos roata din bagaje ! In TOATA Constanta , am gasit doar o roata asemanatoare...la o vulcanizare...sh...de iarnaPosted Image destul de praf , aia e !
De atunci am minim 2 rezerve in stare perfecta cu mine !
Eu stiam ca pentru asta e banda de urgenta !

Edited by Alltrack, 01 November 2023 - 20:36.


#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Nu, e ca să ai unde sa lași mașina, nu e zona de service. :) Ma bucur ca ai rezolvat eu nu o să-ți pun clipuri cu accidente cu mașini oprite acolo. Recent (cred) murise un șofer de tir care oprise sa își facă nevoile (deci sigur nu era tocmai în stradă).

La câți se uita mai mult în telefon decât la drum, e extrem de periculos sa faci asta.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
Attached File  20231007_095248.jpg   637.09K   108 downloads

Asa arata roata mea de rezerva slim. Cum o salvez? Noi au niste preturi urate, sh mi-e frica sa iau, ca nu cred ca's mai breze decat asta.

P. S. Masina e 2008 si a venit cu kit de pana...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate