Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

recomandare telefon cu incarcare wireless

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postunpuisor, on 01 noiembrie 2023 - 13:26, said:

pana la urma ce buget ai? eu zic ca de bf s-ar putea sa gasesti ceva mai bun.
pot sa iau de orice suma, nu e vorba de bani.
Singura limitare e daca se justifica sau nu acea suma.
Telefonul il iau pt un numar de ani, eu nu vand nimic.
Sa fie lansat curand sa pot actualiza Androidul sa nu imi zica aplicatiile ca nu mai merg.
Mai repede ma uit sa sa mearga fara nici o eroare, pe vremuri, ma uitam la Ericsson, Nokia, apoi am avut HTC, acum vad ca Samsung e pe pozitie.
O luase tare Huawei-ul dar daca au probleme cu Googleul.

#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,908
  • Înscris: 30.08.2006
Cele de tip edge sunt fragile la rezistenta ecranului. Husa din plastic rigid nu acopera decat partile de sus si jos si nu au nici o protectie pe laterale. La al meu nu comuta automat pe VoWiFi. Daca semnalul operatorului mobil e foarte slab, telefonul se deconecteza de la retea. Se para ca doar al meu face asa pentru ca nu exista plangeri legate de aceasta problema. Pe partea de software, inca mai exista suport pentru telefoanele cu android 7 (Youtube) care au fost achizitionate cu android 5 din 2015. La anul nu vor mai avea suport dar asta inseamna 9 ani de viata.

Edited by Leo2006, 01 November 2023 - 14:22.


#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostLeo2006, on 01 noiembrie 2023 - 14:22, said:

Cele de tip edge sunt fragile la rezistenta ecranului. Husa din plastic rigid nu acopera decat partile de sus si jos si nu au nici o protectie pe laterale.
Al tau are ecranul ala smecher, am inteles ca nu se poate pune orice folie pe el daca vrei.
Oamenii spun acolo ca e P-OLED, adica stiai de la inceput.

Dar daca nu il ti atarnat pe jumatate in buzunarul de la spate, nu cred ca e o problema.

Edited by TheWarrior, 01 November 2023 - 14:28.


#22
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 24.12.2004
Am doua Samsung cu incarcare wireless dar in 90% din timp le incarc pe fir. Uneori e mai comod mai la indemana dar este prea lent.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTheWarrior, on 01 noiembrie 2023 - 13:08, said:


Interesant, nu stiam, dar tot trebuie sa ai ceva bagat in usb ala, care trebuie scos cand nu il folosesti, cred eu. Poti lovi tucumbarul ala la un moment dat.
....
adaptorul sta in telefon tot timpul
la al meu iese in afara husei cca 0.5mm, si cred ca are vreo 3ani

#24
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 11.07.2006
Eu cu un incarcator duo am incarcat doar wireless telefonul samsung s8 maimbine de 5 ani fara probleme,nu cred ca a vazut de 2 ori cablu,acum am un s21 si imediat fata 2 ani fara probleme.La fel in masina tot asa se incarca.Daca ar fi dupa mine as obliga constructorii de telefoane sa fie fiecare echipat cu modul pt incarcare wireless,dupa care fiecare isi alege metoda de incarcare.

#25
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
plus ca un modul din ala de incarcare wireless e vreo 4-5 $, insa obliga fabricantul sa foloseasca niste materiale care sa permita incarcarea fara fir. Adica nu poate face telefonul din metal.

#26
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostTheWarrior, on 01 noiembrie 2023 - 11:29, said:

Merita sa iau ceva cu incarcare wireless?

NU.
Incarcarea wireless e la capitolul fite inutile.
Un incarcator rapid de wireless are ca rezultat incalzirea telefonului, care e unul din cei mai mari inamici ai bateriei. Un incarcator wireless care nu incalzeste, e unul de putere mica, deci lent.

Bonus: incarcatoarele wireless nu sint tocmai ieftine.

#27
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

NU.
Incarcarea wireless e la capitolul fite inutile.
Un incarcator rapid de wireless are ca rezultat incalzirea telefonului, care e unul din cei mai mari inamici ai bateriei. Un incarcator wireless care nu incalzeste, e unul de putere mica, deci lent.
Bonus: incarcatoarele wireless nu sint tocmai ieftine.

[...]
30 si un pic de lei pt un incarcator wireless e scump? Aia care dau 200 lei pe un incarcator "original" de producator cum se cheama?
daca vrei si mai ieftin se gaseste pe ali la vreo 15 lei. Sau olx.
Pt mine incarcatul wireless e un must. Sa poti tine telefonul in masina, in suport fara sa te complici cu cabluri e o mare fericire. La fel si acasa sau la birou. Vi, pui telefonul in suportul de birou cu incarcare wireless si hai noroc. Ca incarca in 2-3 ore... care e problema. Nu plec nicaieri de la munca in 8 ore.
Daca esti ingrijorat de incazire sunt si suporti cu ventilator, sau iei un ventilator din ala mic usb si pui sa bata pe incarcator. Oricum la masina il tin intre aeratoare si se raceste automat.

Edited by Ciubex, 06 November 2023 - 19:06.
Pastrati un limbaj potrivit unor discutii colegiale!


#28
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.06.2009
De ce ai avea nevoie sa incarci bateria in atatea locuri ? Ar trebui sa fie de ajuns o incarcare completa lenta peste noapte. Incepi ziua cu bateria full, nu mai ai de ce sa incingi bateria la pranz cu fast charge sau sa o tii la 100% cu wireless charging pe parcursul zilei fiindca tot ce faci e sa ii reduci capacitatea intr-un timp mai scurt. Daca telefonul nu te tine macar o zi, in conditiile in care majoritatea telefoanelor vin cu 4000-5000mAh, probabil deja ai deteriorat-o prin incarcarile astea haotice.

#29
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

De ce ai avea nevoie sa incarci bateria in atatea locuri ? Ar trebui sa fie de ajuns o incarcare completa lenta peste noapte. Incepi ziua cu bateria full, nu mai ai de ce sa incingi bateria la pranz cu fast charge sau sa o tii la 100% cu wireless charging pe parcursul zilei fiindca tot ce faci e sa ii reduci capacitatea intr-un timp mai scurt. Daca telefonul nu te tine macar o zi, in conditiile in care majoritatea telefoanelor vin cu 4000-5000mAh, probabil deja ai deteriorat-o prin incarcarile astea haotice.
fiindca la unii care incarca telefonul de 2 ori pe zi, baga scoate cablul, primul lucru care se duce e mufa de la cablu.
si cand folosesti un fastcharger nu se incinge telefonul de-l ia gaia?
macar asa pe wireless cu tzaraita la un charger de 20 lei... te tine mai mult.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
la mine 90% din incarcare are loc in masina.

#31
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Sunt persoane care prin natura serviciului calatoresc mult si au nevoie de gps.
Stiu si eu pe cineva care foloseste telefonul cu incarcare wireless si waze.

Dupa cum vad a inceput BF si nu prea e nici o oferta. Iar la Samsung nici un leuț macar.

#32
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 29.06.2011
Vezi si Moto G84, poate prinzi o oferta. Eu am Samsung si dupa ce am luat pentru tatal meu un Moto G53 vreau sa-mi iau si eu Motorola, imi plac mai ales datorita softului curat. Cat despre Digi......sunt zone unde reteaua este foarte proasta, mai ales la interior(asa este la ai mei, se itrerupea convorbirea destul de des-dupa trecerea la alt operator au disparut problemele).

#33
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postunpuisor, on 03 noiembrie 2023 - 11:03, said:

[...]
30 si un pic de lei pt un incarcator wireless e scump? Aia care dau 200 lei pe un incarcator "original" de producator cum se cheama?
daca vrei si mai ieftin se gaseste pe ali la vreo 15 lei. Sau olx.
Pt mine incarcatul wireless e un must. Sa poti tine telefonul in masina, in suport fara sa te complici cu cabluri e o mare fericire. La fel si acasa sau la birou. Vi, pui telefonul in suportul de birou cu incarcare wireless si hai noroc. Ca incarca in 2-3 ore... care e problema. Nu plec nicaieri de la munca in 8 ore.
Daca esti ingrijorat de incazire sunt si suporti cu ventilator, sau iei un ventilator din ala mic usb si pui sa bata pe incarcator. Oricum la masina il tin intre aeratoare si se raceste automat.

Asta e use case-ul tau, care nu e specific totusi pentru majoritatea.
[...]

View PostTheWarrior, on 06 noiembrie 2023 - 10:52, said:

Stiu si eu pe cineva care foloseste telefonul cu incarcare wireless si waze.

Cum? Pe Android Auto (tot wireless si ala)?... ca asta e singurul scenariu care pot sa mi-l imaginez pentru un telefon care sta la incarcat undeva pe/in consola centrala, mult sub unde imi tin privirea de obicei.

Edited by Ciubex, 06 November 2023 - 19:07.
Pastrati un limbaj potrivit unor discutii colegiale!


#34
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 28.04.2003
[...]
am verificat azi incarcatorul wireless din masina, pt 30 lei cat a fost, cu incarcare wireless si prindere magnetica... baga 680 mah. E suficient pt mine. Cel de birou care tot vreo 25-30 lei a fost, baga un 720 mah. Ala de la ikea de 30 lei, eu l-am luat cand era 15, baga cu 1000-1100 mah. E suficient si nici nu se incalzeste rau telefonul. E mai cald. E brici.
inca nu a venit black friday, ce e pe la altex si altii e vrajeala de marketing. Si faceti si cont pe amazon. la aia promotiile sunt promotii.

Edited by Ciubex, 06 November 2023 - 19:07.
Pastrati un limbaj potrivit unor discutii colegiale!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate