Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

1.000.000 Euro.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postro_explorer, on 31 octombrie 2023 - 12:34, said:

500K pe imobiliare e mediocru (cel putin aici la mine). Casele faine incep la 1 mil euro.
Inteles.Daca stiam,puneam alta suma la topic :-)

#20
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014
O casa la mare, un apartament mic de inchirat si restul intr-un portofoliu cu un mix intre bursa si titluri de stat. Cateva vacante lungi si mai departe planificate in anii urmatori le-as mai ridica putin ca nivel si un 10% in acte de caritate, cam atat.

#21
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postionutzitaly, on 31 octombrie 2023 - 12:37, said:

O casa la mare, un apartament mic de inchirat si restul intr-un portofoliu cu un mix intre bursa si titluri de stat. Cateva vacante lungi si mai departe planificate in anii urmatori le-as mai ridica putin ca nivel si un 10% in acte de caritate, cam atat.
Esti primul care se gandeste la caritate,ma bucur ca ai mentionat acest lucru!

#22
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,284
  • Înscris: 08.01.2021

View PostCosti_68, on 31 octombrie 2023 - 12:23, said:



Te intinzi cat ti-e plapuma, omul a dat o suma, ce faci cu ei?

Ceva investiții (imo 300k + etf-uri 300k) + depozite 300k + pensionare anticipata cu vreo 10-15 ani.

Aka as cumpăra cam o decada doua de viata confortabila de care sa poți sa te bucuri înainte sa înceapă sa te lase una alta.

Edited by KiloW, 31 October 2023 - 13:01.


#23
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostExcelsior01, on 31 octombrie 2023 - 12:31, said:


Ok,dupa ce castigi banii si vrei sa adopti,da-mi mesaj.Fac curat dupa mine,spal vasele,nu injur,nu fumez:-)

He, he. Nu stii ce inseamna copil abandonat, nu-i asa?

#24
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View PostCr1spy, on 31 octombrie 2023 - 13:49, said:

He, he. Nu stii ce inseamna copil abandonat, nu-i asa?
Nu stiu.Si-mi pare sincer rau,ca altii stiu pe pielea lor...

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,720
  • Înscris: 15.06.2007

View PostToymachine, on 31 octombrie 2023 - 09:56, said:

1 mil USD la banca cu dobanda de 5% pe an
50k pe an, impartit la 12 luni = 4166.6 USD/luna ( daca nu m-a mintit excel-ul )
Pe premiza ca ai deja o locuinta, nu vad dc ai avea nevoie de mai mult, mai ales intr-o tara ca RO. Alternativ, aceasi combinatie intr-o tara de prin Asia unde costul vietii este chiar mai ieftin

Da, pentru unii 4k eur pe luna e putin, pentru altii e mediocru...pentru un om cu venturi mediene din RO e mana cereasca, poti sa te apuci de hobby-uri, poti sa calatoresti, poti sa stai acasa sa freci menta, ideea e ca banii astia iti deschid orizonturi
mai adaugi comison de depunere, de retragere, de administrare.
Bancile nu prea am auzit sa dea cu banii asa usor: dobanda o ai cu conditia sa nu te atingi de bani, la termen. Umbli la bani pierzi dobanda.

#26
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 05.04.2023
50k curve, 100k băutură, 500k excursii, 50k butic ceva, 300k în aur.

#27
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 17.10.2018
As investi in educatia mea si clar n as trai intr-un oras mare .
Majoritatea in 1 an i-ar risipi pe toti ,pt ca nu sunt antrenati psihologi sa gestioneze accea suma ,e un soc mare.

Probabil as lua terenuri si le-as inchiria ,spatii comerciale.Poate o donatie doua la spitale si cam atat.
Dar sa nu visam asa doar de dragul de visa ...

Edited by helen76, 31 October 2023 - 14:36.


#28
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Posthelen76, on 31 octombrie 2023 - 14:35, said:

As investi in educatia mea si clar n as trai intr-un oras mare .
Majoritatea in 1 an i-ar risipi pe toti ,pt ca nu sunt antrenati psihologi sa gestioneze accea suma ,e un soc mare.

Probabil as lua terenuri si le-as inchiria ,spatii comerciale.Poate o donatie doua la spitale si cam atat.
Dar sa nu visam asa doar de dragul de visa ...
De ce nu?Visam la femei,la masini,la putere,de ce nu am visa si la bani?

#29
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 17.12.2019

View Posttfmercedez, on 31 octombrie 2023 - 14:22, said:

mai adaugi comison de depunere, de retragere, de administrare.
Bancile nu prea am auzit sa dea cu banii asa usor: dobanda o ai cu conditia sa nu te atingi de bani, la termen. Umbli la bani pierzi dobanda.

uite ca am facut o simulare pe depozit la termen la reiffeisen
Suma - 1 mil EUR
alculele tale
Depozite la termen - 12 luni
Suma depusa initial
1.000.000,00 Euro
Rata dobanzii
3,00%
Dobanda bruta
30.000,00 Euro
Impozit
3.000,00 Euro
Suma finala
1.027.000,00 Euro
Deci, la 3% ai 27k eur curati pe an

Si asta cu varianta standard, de la ei pe site, dar daca-mi dai un mil eur ( iti trimit IBAN-ul ) ma duc si iau fiecare banca la rand sa vad care-mi ofera cele mai bune conditii. ( un 5% tot scot, dar alternativ ai optiunea de titluri de stat (( nu neaparat din RO ),  actiuni la TOP500 companii listate la bursa, randamentul am inteleg ca e intre 7 si 15% , se gasesc variante "aproape" sigure pt profitul ala calculat de 5% )
Ideea e ca daca tu n-ai idee ce proportie e standard la facut betonul, dar investesti toti banii intr-o firma de constructii, ca ai auzit tu la vecinul ca ies bani frumosi acolo...estimez ca in 2 ani ai topit banii
Evident, la fel de rpd ( sau mai rpd ) dispar banii daca ( cumva ) nu poti sa-ti limitezi cheltuielile ( wow, ce ferrari fain, dar daca-l iau peste 3 luni tre sa ma duc IAR LA JOB)

#30
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View PostToymachine, on 31 octombrie 2023 - 15:03, said:


uite ca am facut o simulare pe depozit la termen la reiffeisen
Suma - 1 mil EUR
alculele tale
Depozite la termen - 12 luni
Suma depusa initial
1.000.000,00 Euro
Rata dobanzii
3,00%
Dobanda bruta
30.000,00 Euro
Impozit
3.000,00 Euro
Suma finala
1.027.000,00 Euro
Deci, la 3% ai 27k eur curati pe an

Si asta cu varianta standard, de la ei pe site, dar daca-mi dai un mil eur ( iti trimit IBAN-ul ) ma duc si iau fiecare banca la rand sa vad care-mi ofera cele mai bune conditii. ( un 5% tot scot, dar alternativ ai optiunea de titluri de stat (( nu neaparat din RO ),  actiuni la TOP500 companii listate la bursa, randamentul am inteleg ca e intre 7 si 15% , se gasesc variante "aproape" sigure pt profitul ala calculat de 5% )
Ideea e ca daca tu n-ai idee ce proportie e standard la facut betonul, dar investesti toti banii intr-o firma de constructii, ca ai auzit tu la vecinul ca ies bani frumosi acolo...estimez ca in 2 ani ai topit banii
Evident, la fel de rpd ( sau mai rpd ) dispar banii daca ( cumva ) nu poti sa-ti limitezi cheltuielile ( wow, ce ferrari fain, dar daca-l iau peste 3 luni tre sa ma duc IAR LA JOB)
Daca ai IBAN de BT,instant ajung banii :-). Sa stii ca mi-as lua Ferrari(un model clasic),doar daca as avea mai mult de 4-5.000.000.Clar,cheltuielile si stilul de viata pot face ca banutii sa dispara rapid,si atunci,e jale.

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 13.03.2005
Nu ajung instant banii pentru că BT a limitat transferurile instante la 1000 euro la persoane fizice și iar dacă ai transfera lei limita e de 50000 lei pe transfer bancar, dacă vrei să fie instant între cele 10 bănci românești

Edited by wertyck, 31 October 2023 - 15:15.


#32
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

View Postwertyck, on 31 octombrie 2023 - 15:14, said:

Nu ajung instant banii pentru că BT a limitat transferurile instante la 1000 euro la persoane fizice și iar dacă ai transfera lei limita e de 50000 lei pe transfer bancar, dacă vrei să fie instant între cele 10 bănci românești
Pffff,nasol.Atunci chiar nu mai are rost sa visam la un milion de euro :-)

#33
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Mi-as lua 3-4 apartamente si le-as inchiria in regim hotelier

Edited by MariusEXxTREME, 31 October 2023 - 21:08.


#34
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
I-as dona pe toti unui grup de investitori minoritari, care vor aduce un plan de afaceri foarte convingator sub forma unui sis la beregata.

#35
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
In final, banii aia vor ajunge in masini "de lux", pacanele si c***e. N-are rost sa va agitati cu sfaturi financiare. Romanul stie mereu el mai bine ce are de facut...

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 10.08.2005
As plătit totul cash inclusiv amenzile, sa depășească casieria statului limita de cash pe persoana juridică. Apoi ii fac tot eu plângere sa-și plătească amenda către sine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate