Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Sfat achizitie laptop

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Uite aici un thinkbook bunicel, si se inscrie si in buget si are si SSD si RAM upgradabil plus tastatura alfanumerica:
https://www.emag.ro/.../pd/D5CT5YYBM/?
Mai pui ceva bani pentru garantie extinsa si o subscriptie lunara la Office 365 si ai "battlestation" numa bun de office, contabilitate si multimedia.

#38
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 17.02.2016

View PostAutumn_Dream, on 27 octombrie 2023 - 12:50, said:

Dar in cazul in care pica RAM-ii, sa ii pot schimba fara sa fie nevoie sa schimb tot laptop-ul.

Si daca pica procesorul si nu ramii, ce faci? Sincer, de 20 de ani nu am auzit sau vazut laptop la care sa se duca memoriile inainte de alte componente. Tu ai pus chestia cu upgrade la RAM ca si "ar fi frumos sa aiba" si nu obligatorie. Poate ar trebui sa modifici postul initial daca chestia asta e intr-adevar atat de importanta pentru tine.

View PostdanX, on 27 octombrie 2023 - 13:06, said:

Uite aici un thinkbook bunicel, si se inscrie si in buget si are si SSD si RAM upgradabil plus tastatura alfanumerica:

Are 8 GB soldered + 1 slot.

#39
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Are 8 GB soldered + 1 slot.
Asa, si? Daca sari de cei 16GB RAM standard si vrei sa pui 40GB nu o sa planga procesorul ca nu are ramii simetrici.
Ca idee, am in familie un contabil care lucreaza pentru mai multe firme, cu Saga si Ciel si duce totul pe un HP cu Ryzen 4500, 16GB RAM si SSD de 512GB de mai bine de 3 ani si nu cracneste laptopul dpdv hardware.
Da, tastatura e ordinara si laptopul e de plastic, dar atat a fost bugetul atunci.

Edited by danX, 27 October 2023 - 13:50.


#40
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View PostStickyFingaz, on 27 octombrie 2023 - 13:18, said:

Si daca pica procesorul si nu ramii, ce faci? Sincer, de 20 de ani nu am auzit sau vazut laptop la care sa se duca memoriile inainte de alte componente. Tu ai pus chestia cu upgrade la RAM ca si "ar fi frumos sa aiba" si nu obligatorie. Poate ar trebui sa modifici postul initial daca chestia asta e intr-adevar atat de importanta pentru tine.



Are 8 GB soldered + 1 slot.

Nu este esentiala dar am citit niste review-uri legat de  memoria ram care daca pica trebuie sa schimbi laptop-ul cu totul si m-am ingrijorat. Atat. Merci.

#41
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View PostMindArchitect, on 27 octombrie 2023 - 10:02, said:

Din pacate producatori de laptopuri au inceput sa prinda drag in a suda placutele ram pe placa de baza, inca un motiv sa te faca sa faci upgrade.
Asta cred ca o sa fie cat de cat future proof:  https://altex.ro/lap.../LAP83AR0014RM/

Ramane acest Lenovo. Sper sa il mai gasesc la momentul achizitiei.

Multumesc frumos tuturor!

#42
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 21.07.2011

View PostAutumn_Dream, on 27 octombrie 2023 - 14:07, said:


Nu este esentiala dar am citit niste review-uri legat de  memoria ram care daca pica trebuie sa schimbi laptop-ul cu totul si m-am ingrijorat. Atat. Merci.

Nu este adevarat in totalitate, mai sunt si cazuri in care se poate dezactiva RAM-ul sudat si sa ramai cu slotul 2 functionabil.
Chiar eu am fost in aceasta situatie cu un laptop Lenovo care avea 8GB sudati si care au crapat. Am fost cu el la un service, mi-au dezactivat rami sudati, am pus un modul de 16GB si lucrez cu el in continuare linistit.

#43
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostAutumn_Dream, on 27 octombrie 2023 - 14:07, said:


Nu este esentiala dar am citit niste review-uri legat de  memoria ram care daca pica trebuie sa schimbi laptop-ul cu totul si m-am ingrijorat. Atat. Merci.
Rar sa pice un RAM, si atunci, daca pica si ai garantie, schimba cu totul placa de baza si gata. Ca sa stai linistit, cumpara extra garantie.

View PostAutumn_Dream, on 27 octombrie 2023 - 15:41, said:


Ramane acest Lenovo. Sper sa il mai gasesc la momentul achizitiei.

Multumesc frumos tuturor!
Fix un Ideapad Pro din asta am in casa, e un mega laptop. Fii foarte atent la display cand il cumperi, fie daca il iei din magazin sau online, unele au niste probleme de luminozitate destul de severe.
De asemenea, nu are port RJ45 si placa de retea WiFi nu e recunoscuta de installer-ul de Windows 11, deci daca il iei fara OS fie "injectezi" driverul in kitul de instalare. daca s-o mai putea sau incearca sa ai la indemana o placa de retea Ethernet sau WiFi mai veche, pe USB.

Edited by danX, 28 October 2023 - 08:53.


#44
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View PostdanX, on 28 octombrie 2023 - 08:52, said:

Rar sa pice un RAM, si atunci, daca pica si ai garantie, schimba cu totul placa de baza si gata. Ca sa stai linistit, cumpara extra garantie.

Fix un Ideapad Pro din asta am in casa, e un mega laptop. Fii foarte atent la display cand il cumperi, fie daca il iei din magazin sau online, unele au niste probleme de luminozitate destul de severe.
De asemenea, nu are port RJ45 si placa de retea WiFi nu e recunoscuta de installer-ul de Windows 11, deci daca il iei fara OS fie "injectezi" driverul in kitul de instalare. daca s-o mai putea sau incearca sa ai la indemana o placa de retea Ethernet sau WiFi mai veche, pe USB.

Nu cred ca o am asa ceva. Un laptop asa scump si cu atatea minusuri? Eu nu pricep o chestie. Acum cativa ani nu existau asemenea probleme cu driverele. ce se intampla de fapt?

Edited by Autumn_Dream, 28 October 2023 - 09:24.


#45
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Laptop-urile (si cam orice alt  aparat  lately)sunt CONSUMABILE. Moral  sunt depasite in mai putin timp decat au garantia. Fizic poate mai mult dar nu mai este relevant.
Deci cumperi DE NOU daca ai buget si ai garantie 2..3 ani timp in care nu e de interes ce se strica. Sau SH ( e plina piata de sisteme super misto de 1..2 ani ) care sa se incadreze in bugetul tau. In plus poti sa iei ceva SH dintr-o clasa superioara si cu multe dotari - fata de unul "nou' si chel.
De exemplu -un LEnovo E (zona 4xx) este pe la 1200.1400 ron, impecabil. Ba chiar si cu ceva garantie). Cu max 300 ron sari la seriat T  ( magneziu ), touch, 2 baterii. etc.
Deci loc este in piata pentru toti.
Deja ai primit mult mai multe raspunsuri decat ai avea nevoie- grija mare sa nu cazi in OCD-ul zilelor noastre pentru generatiile tinere.

Si daca nu pricepi "o chestie" - IT-ul nu e o meserie "vocationala". Deci ori te apuci de ea ori dai "next - next" si aia e.
Ca sa conduci - ai facut o scoala si ai da un examen  - pe care l-ai trecut. Altfel nu te urci "la volan". Ai facut si ceva scoala pe zona de IT- utlizare?
Si intre "sofer" si "mecanic" e iarasi o mare diferenta.

#46
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View Postfoxbat, on 28 octombrie 2023 - 09:35, said:

Laptop-urile (si cam orice alt  aparat  lately)sunt CONSUMABILE. Moral  sunt depasite in mai putin timp decat au garantia. Fizic poate mai mult dar nu mai este relevant.
Deci cumperi DE NOU daca ai buget si ai garantie 2..3 ani timp in care nu e de interes ce se strica. Sau SH ( e plina piata de sisteme super misto de 1..2 ani ) care sa se incadreze in bugetul tau. In plus poti sa iei ceva SH dintr-o clasa superioara si cu multe dotari - fata de unul "nou' si chel.
De exemplu -un LEnovo E (zona 4xx) este pe la 1200.1400 ron, impecabil. Ba chiar si cu ceva garantie). Cu max 300 ron sari la seriat T  ( magneziu ), touch, 2 baterii. etc.
Deci loc este in piata pentru toti.
Deja ai primit mult mai multe raspunsuri decat ai avea nevoie- grija mare sa nu cazi in OCD-ul zilelor noastre pentru generatiile tinere.

Si daca nu pricepi "o chestie" - IT-ul nu e o meserie "vocationala". Deci ori te apuci de ea ori dai "next - next" si aia e.
Ca sa conduci - ai facut o scoala si ai da un examen  - pe care l-ai trecut. Altfel nu te urci "la volan". Ai facut si ceva scoala pe zona de IT- utlizare?
Si intre "sofer" si "mecanic" e iarasi o mare diferenta.

nu stiu de ce postarea ta imi pare o jignire. Am sa o ignor.

PS: vezi ca nu discuti cu o persoana de 15 ani. Am ceva cunostinte de IT. Asta nu inseamna ca nu pot sa continui sa ma documentez. Le multumesc foarte mult persoanelor care mi-au oferit sfaturi in legatura cu achizitia de laptop. Am avut ce invata de la ele. Dar postarea ta mi se pare o jignire. Nu stiu ce ai vrut sa demonstrezi. Nu vad postarea ta ca pe o chestie utila. Mai degraba ca pe o postare doar de dragul de a arata altceva decat trebuie. Multumesc! Topicul se poate inchide.

Edited by Autumn_Dream, 28 October 2023 - 09:41.


#47
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostAutumn_Dream, on 28 octombrie 2023 - 09:21, said:

Nu cred ca o am asa ceva. Un laptop asa scump si cu atatea minusuri? Eu nu pricep o chestie. Acum cativa ani nu existau asemenea probleme cu driverele. ce se intampla de fapt?
nu are ATATEA minusuri ... sunt doua mari si late, si nici unul nu e deal breaker. De aia iti propusesem Thinkbook-ul de mai sus. Are Windows instalat deja, procesor arhisuficient, memorie aproape sigur asijderea si daca nu iti ajunge, mai pui o portie. Si e mai ieftin.
La Ideapad Pro e totul soldered, posibil cu exceptia SSD-ului.

#48
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View PostdanX, on 28 octombrie 2023 - 10:14, said:

nu are ATATEA minusuri ... sunt doua mari si late, si nici unul nu e deal breaker. De aia iti propusesem Thinkbook-ul de mai sus. Are Windows instalat deja, procesor arhisuficient, memorie aproape sigur asijderea si daca nu iti ajunge, mai pui o portie. Si e mai ieftin.
La Ideapad Pro e totul soldered, posibil cu exceptia SSD-ului.

Mersi mult de tot.

#49
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostAutumn_Dream, on 28 octombrie 2023 - 09:41, said:

nu stiu de ce postarea ta imi pare o jignire. Am sa o ignor.

PS: vezi ca nu discuti cu o persoana de 15 ani. Am ceva cunostinte de IT. Asta nu inseamna ca nu pot sa continui sa ma documentez. Le multumesc foarte mult persoanelor care mi-au oferit sfaturi in legatura cu achizitia de laptop. Am avut ce invata de la ele. Dar postarea ta mi se pare o jignire. Nu stiu ce ai vrut sa demonstrezi. Nu vad postarea ta ca pe o chestie utila. Mai degraba ca pe o postare doar de dragul de a arata altceva decat trebuie. Multumesc! Topicul se poate inchide.

Nu discut cu o persoana ci cu un "avatar" pe forum.
Departe de mine  este orice "jignire" pe care s-o aduc cuiva.
Citeste cu atentie si ia aminte spre folos sa ti fie.
Numai de bine si cuminte sa fii.

#50
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View Postfoxbat, on 28 octombrie 2023 - 10:57, said:

Nu discut cu o persoana ci cu un "avatar" pe forum.
Departe de mine  este orice "jignire" pe care s-o aduc cuiva.
Citeste cu atentie si ia aminte spre folos sa ti fie.
Numai de bine si cuminte sa fii.

Esti foarte arogant. Nu stiu cine te crezi dar am rugamintea sa te opresti. Postarile tale sunt pe langa subiect.

#51
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,048
  • Înscris: 30.11.2021

View PostAutumn_Dream, on 28 octombrie 2023 - 09:21, said:

Nu cred ca o am asa ceva. Un laptop asa scump si cu atatea minusuri? Eu nu pricep o chestie. Acum cativa ani nu existau asemenea probleme cu driverele. ce se intampla de fapt?
Stati asa ca nu are nici un minus.
Daca se defecteaza rami integrati se inlocuiesc.

Stai linistit ca eu am HP Envy de era mult mai scump in magazin si nu avea toate driverele.
Am desfacut astazi laptopul(ultrabook-ul vechi,  HP Envy) si i-am scos bateria si o sa-l folosesc pe post de tableta ca are ecran cu touch.
Si vreau sa zic ca nu stiam ca are placuta ram sudata pe placa de baza.


View Postfoxbat, on 28 octombrie 2023 - 09:35, said:

Sau SH ( e plina piata de sisteme super misto de 1..2 ani ) care sa se incadreze in bugetul tau. In plus poti sa iei ceva SH dintr-o clasa superioara si cu multe dotari - fata de unul "nou' si chel.
De exemplu -un LEnovo E (zona 4xx) este pe la 1200.1400 ron, impecabil. Ba chiar si cu ceva garantie). Cu max 300 ron sari la seriat T  ( magneziu ), touch, 2 baterii. etc.
Ce naiba de recomandare asta? Ii recomanzi ceva SH care nu se compara cu ce laptop doreste sa cumpere.
Placa video 780M de poti juca GTA 5, ecran bun 100% rgb, 120hz, 350niti, Eyesafe.

Asta fu asa recomandare sa-l agati cu ceva.

View PostdanX, on 28 octombrie 2023 - 08:52, said:

.
Fix un Ideapad Pro din asta am in casa, e un mega laptop. Fii foarte atent la display cand il cumperi, fie daca il iei din magazin sau online, unele au niste probleme de luminozitate destul de severe.
De asemenea, nu are port RJ45 si placa de retea WiFi nu e recunoscuta de installer-ul de Windows 11, deci daca il iei fara OS fie "injectezi" driverul in kitul de instalare. daca s-o mai putea sau incearca sa ai la indemana o placa de retea Ethernet sau WiFi mai veche, pe USB.
Eu am cumparat modelul din link-ul altex. Are varianta sa-l returneze daca nu ii place ceva.

Nici HP Envy meu din 2018 nu are port RJ45.

Nu injecteaza nimic. Descarca Windows 11 orginal de pe pagina microsoft ca este gratuit, nici nu trebuie activat.
Se apasa "shift+f10" si se scrie in CMD OOBE\BYPASSNRO.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V-Ecj1eU6Uo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca doar asa am procedat si eu cand am instalat windows.

View PostAutumn_Dream, on 27 octombrie 2023 - 15:41, said:

Ramane acest Lenovo. Sper sa il mai gasesc la momentul achizitiei.

Multumesc frumos tuturor!
Nu are nici un dezavantaj laptopul. Chiar am citit prin mesaje si ma gandeam ce naiba de sfaturi cu laptop ieftin/vechi.

Nu este Lenovo de buget, este un lenovo Aluminiu, tastatura cu iluminat, placa video AMD 780M.
Te uiti pe youtube ce jocuri.

Ca am facut si eu subiect pe forum. Laptopul vechi avea Windows instalat din fabrica. Nu mai stiam cum se gasesc driverele.
Tu ai nevoie de placa de retea si apoi intri direct pe pagina Lenovo si instalezi tot.

https://forum.softpe...d-pro-5-16aph8/

Nu compara laptopul asta cu alte laptopuri ieftine cu ecrane 250nits.

Si daca cumva nu iti place? Poti returna laptopul.

Edited by MindArchitect, 28 October 2023 - 15:46.


#52
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Salutare!Va rog o recomandare de laptop buget max 2000 ron,va fi folosit acasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate