Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sfat achizitie laptop

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 Raz0rblade, on 27 octombrie 2023 - 05:09, said:

Lenovo foloseste aluminiu doar la seriile de top de la Thinkpad, si cam greu intra in bugetul tau. Plus ca Thinkpad-urile nu au tastatura numerica aia separata in dreapta, doar seriile E, cae sunt mai slabe constructiv.
Contabila mea - ma rog, colega mea contabila ca nu sunt patron - are un Asus cu i3 5005U, si isi face treaba cu el cu brio. SSD in loc de HDD si onca foloseste doar 4 Gb de RAM sun win10. Da, calitativ e sh&t, flimsy si fragil, dar merge brici. De ce iti trebuie asa rachete de 4000 ron - un mister pentru mine... orice I5 de la gen10 incoace cu 16 Gb de RAM va duce la final treaba asta multi ani de acum incolo

Elucidez misterul tau. Deoarece am si spus ca laptop-ul NU il voi folosi exclusiv pentru contabilitate.

#20
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 03.06.2006
http://www.emag.ro/l.../pd/D7YQDMYBM/?
Un Vivobook cu tastatura iluminata, minim 17”: usor, tine bateria, ecran mare, DDR4, SSD, licenta...am si se misca super ok.

#21
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 gvincentiu, on 27 octombrie 2023 - 06:38, said:

http://www.emag.ro/l.../pd/D7YQDMYBM/?
Un Vivobook cu tastatura iluminata, minim 17”: usor, tine bateria, ecran mare, DDR4, SSD, licenta...am si se misca super ok.

Merci dar prefer maxim 16. Am deja un monitor DELL la care va fi conectat in caz de ceva.

Asta de 17 e 3800 lei? Mi se pare suspect de ieftin pentru specificatiile lui.

Edited by Autumn_Dream, 27 October 2023 - 06:42.


#22
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Mai bine il iei pe asta Toshiba dynabook 15.6'' https://www.pcgarage...ro-mystic-blue/

E suficient si un i5 generatia 11.

Daca nu ai varianta cu i7 https://www.pcgarage...ro-mystic-blue/

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Asus are memoria RAM lipita si nu stiu sa mai aiba posibilitatea de upgrade la memorie.... Vad ca multi il recomanda aiurea.

#24
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 GlCA_Contras, on 27 octombrie 2023 - 08:31, said:

Asus are memoria RAM lipita si nu stiu sa mai aiba posibilitatea de upgrade la memorie.... Vad ca multi il recomanda aiurea.

Nu toate modelele.

#25
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
Ideapad 5 Pro de la Lenovo, vezi care configuratie dupa buget. La reduceri gasesti si de 16" sub 4000 de lei. Te sfatuiesc AMD ca sunt mult mai reci decat intel la noile generatii. Spre exemplu:
https://www.emag.ro/.../pd/DD23CYYBM/?
Am dotat toata firma cu 5 Pro seria A, toata lumea e fericita acum. Atentie, sa fie Ideapad 5 Pro si un Ideapad 5 simplu. Sunt diferente de build si ecran intre cele 2.

#26
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Este o recomandare buna dar parca mai bine s-ar intinde spre varianta de 16 inch.

#27
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Cam greu sa cumpere un laptop de generație nouă cu RAM detașabil. Și Lenovo are RAM lipit: 16 GB, LPDDR5X

Cu RAM detașabil și performanțe bune ai
- HP EliteBook G9 sau G10
- HP ProBook G9 sau G10


#28
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 MindArchitect, on 27 octombrie 2023 - 09:31, said:

Este o recomandare buna dar parca mai bine s-ar intinde spre varianta de 16 inch.

Am spus ca 16" poate sa ia cand sunt reduceri. Toate pe care le-am luat in firma sunt de 16 inch, ecranele sunt foarte bune. Exemplul l-am pus de 14 ca sa fie sub 4000. Sunt generatiile din anii anteriori care se pot achizitiona si acum cu display de 16" sub pretul de 4000.

 nei-k, on 27 octombrie 2023 - 09:44, said:

Cam greu sa cumpere un laptop de generație nouă cu RAM detașabil.

Cam asa e. Nu prea ai cum sa faci laptopuri slim care sa fie cu posibilitate de upgrade de RAM. Slotul ala ocupa loc si adauga grosime, iar acum toata lumea vrea cat mai slim.

#29
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Din pacate producatori de laptopuri au inceput sa prinda drag in a suda placutele ram pe placa de baza, inca un motiv sa te faca sa faci upgrade.
Asta cred ca o sa fie cat de cat future proof:  https://altex.ro/lap.../LAP83AR0014RM/

#30
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 03.06.2006

 GlCA_Contras, on 27 octombrie 2023 - 08:31, said:

Asus are memoria RAM lipita si nu stiu sa mai aiba posibilitatea de upgrade la memorie.... Vad ca multi il recomanda aiurea.
E așa dar nu prea e așa. Te uiți pe specificații și vezi că are un slot de RAM liber iar din fabrică vine cu 8GB, sau 16 GB lipiți pe MB. Am luat eu cu 8 GB și i-am mai pus incă 8. Și da, nu au preturile exagerat mari, 3450 am dat și eu pe un Vivobook ,SSD de 512, 8GB , tastatură iluminată de 17".

Edited by gvincentiu, 27 October 2023 - 11:35.


#31
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Merge si 8Gb, este bine sa ai 16.
Cred ca o sa schimbi laptopul pana sa ai nevoie de peste 16Gb ram.

Discutia este ca laptopul ala are un ips cu 250nits...
Si placa video integrata este destul de slaba.

#32
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 MindArchitect, on 27 octombrie 2023 - 10:02, said:

Din pacate producatori de laptopuri au inceput sa prinda drag in a suda placutele ram pe placa de baza, inca un motiv sa te faca sa faci upgrade.
Asta cred ca o sa fie cat de cat future proof:  https://altex.ro/lap.../LAP83AR0014RM/

Il iau pe asta DOAR daca e upgradable.

#33
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,017
  • Înscris: 30.11.2021
Negativ, are 32 de Gb de ram dar sunt lipiti pe placa de baza.

Laptopurile cu 32Gb de ram dedicati, ecran 120hz, 350 nits, 100% RGB, sunt scumpe.

#34
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 Autumn_Dream, on 27 octombrie 2023 - 12:35, said:

Il iau pe asta DOAR daca e upgradable.

Nu mai face Lenovo decat cu memorii soldered. Ce vrei sa upgradezi totusi? Ala are 32GB de ram si 1 TB spatiu de stocare. Daca-ti trebuie mai mult, atunci ai nevoie de desktop pentru ce faci.

#35
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 StickyFingaz, on 27 octombrie 2023 - 12:43, said:


Nu mai face Lenovo decat cu memorii soldered. Ce vrei sa upgradezi totusi? Ala are 32GB de ram si 1 TB spatiu de stocare. Daca-ti trebuie mai mult, atunci ai nevoie de desktop pentru ce faci.

Nu. Dar in cazul in care pica RAM-ii, sa ii pot schimba fara sa fie nevoie sa schimb tot laptop-ul. La asta ma refer. Nu vreau laptop care sa-l schimb dupa 2 ani. Vreau unul ca lumea care sa ma tina minim 5 ani.

#36
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Dell Latitude 5530 sau 5540.
Dacă nu găsești în buget, atunci vezi HP-urile menționate mai sus

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate