Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Sfat achizitie laptop

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
1. Cand se va face achizitia
Luna viitoare cel mai tarziu

2. La ce va fi folosit laptop-ul
Office si programe de contabilitate

3. Bugetul maxim
4000 lei

4. Marci sau serii preferate
Lenovo, ASUS sau DELL


5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
O sa-l iau in rate

6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)

Din tara, Romania


As vrea, daca se poate in bugetul meu, un laptop care sa nu aiba memoria RAM lipita de placa de baza. Gasesc asa ceva?

Mulumesc mult!

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 30.08.2006
Intel seria 12 e foarte performant si cu consum redus. Important e ca ecranul sa fie un oled. Poate si o tastatura iluminata merita daca te incadrezi in buget.
https://www.pcgarage...e-s-quiet-blue/
21656 puncte in passmark.

Edited by Leo2006, 26 October 2023 - 18:48.


#3
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.07.2011
Laptop ASUS Vivobook 15X OLED M1503IA cu procesor AMD Ryzen™ 7 4800H pana la 4.2 GHz, 15.6", 2.8K 120Hz, 8GB DDR4, 1TB SSD, AMD Radeon™ Graphics, No OS, Quiet Blue
si ii mai poti adauga inca 8GB RAM.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 30.08.2006
Ryzen 7 4800H nu are decodare hardware pe codecul av1 folosit mai recent de youtube decat de la generatia 6000 iar Intel de la generatia 12. Asta inseamna o rulare pe youtube mai economica.

#5
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Multumesc pentru recomandari. Am uitat sa precizez ca as dori ecran OLED si procesor INTEL. Am inteles ca AMD Ryzen se incalzesc foarte tare. E adevarat? Ca daca nu, am sa le iau in considerare.

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
poate prinzi ceva de black friday, ar fi bine daca poti astepta pana atunci

#7
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.07.2011
Laptop ASUS 16'' Vivobook 16 X1605ZA, 3.2K OLED 120Hz, cu procesor Intel® Core™ i5-1235U (12M Cache, up to 4.40 GHz, with IPU), 16GB DDR4, 512GB SSD, Intel Iris Xe, Free DOS, Indie Black

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015

View PostAutumn_Dream, on 26 octombrie 2023 - 19:10, said:

Am inteles ca AMD Ryzen se incalzesc foarte tare. E adevarat?

Foarte fals.Acest lucru se intampla acum 20 de ani.Acum este exact invers.Intel se incalzste mai tare decat AMD .Amd au o arhitectura mai avansata decat Intel,procesoarele lor sunt pe mai putini nanometrii.

#9
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 17.02.2008
Eu fac contabilitate pe acesta https://www.emag.ro/...2/pd/D6G3BCMBM/,are ssd si hard .

Edited by pompilik, 26 October 2023 - 19:50.


#10
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View PostAutumn_Dream, on 26 octombrie 2023 - 18:06, said:

1. Cand se va face achizitia
Luna viitoare cel mai tarziu

2. La ce va fi folosit laptop-ul
Office si programe de contabilitate

3. Bugetul maxim
4000 lei

4. Marci sau serii preferate
Lenovo, ASUS sau DELL


5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
O sa-l iau in rate

6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)

Din tara, Romania


As vrea, daca se poate in bugetul meu, un laptop care sa nu aiba memoria RAM lipita de placa de baza. Gasesc asa ceva?

Mulumesc mult!
Am pus la filtru tot ce ai cerut tu si nu se exista laptop
https://www.pcgarage...6-pana-la-4000/

Parerea mea e sa mai reduci din pretentii sau sa mai maresti but in bugetu ca ecranu oled si existenta a doua sloturi ram nu se impaca cu bugetu da 4.000 da Ron

In schimb gasesti ceva daca accepti s ai un ram lipit pa placa da baza si un singur slot disponibil!
https://www.pcgarage...6-pana-la-4000/

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 30.08.2006
i5-12500H are 4 nuclee de performanta si 8 de eficienta energetica cu un total de 16 fire de executie. I5-12500H poate avea un tdp variabil intre 35 si 95W cu o medie de 45W ca orice procesor de laptop de la AMD. Problema cu consumul s-a rezolvat de catre intel odata cu introducerea generatiei 12 Alder Lake cu 2 tipuri de nuclele E si P. Acum vad ca are si tastatura iluminata.

Edited by Leo2006, 26 October 2023 - 20:23.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Sunt curios ce program de contabilitate cere i5 si oled, de nu exista laptop in 4000 de lei.

#13
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
OLED-ul ala iti omoara bateria rapid, consuma mai mult curent ca un LCD, risc de burn in windows si e obositor pentru lucru. E bun pentru filme nu office, contabilitate.
Daca lucrezi pe el cauta ecran LCD de calitate cu ecran mat nu lucios.

As lua mai degraba un Lenovo ThinkBook 15.
Varianta AMD https://www.pcgarage...s-mineral-gray/
Varianta Intel https://www.pcgarage...mineral-gray-1/

Pacat ca nu se mai gaseste Toshiba Tecra acesta https://www.pcgarage...ro-mystic-blue/  era excelent. Il am de 7 luni e cel mai bun laptop pe care l-am avut sau folosit vreodata.

Edited by Papillon_, 26 October 2023 - 21:36.


#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,996
  • Înscris: 30.11.2021
https://altex.ro/lap.../LAP83AR0014RM/

#15
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
https://altex.ro/lap...00G/#additional

Știu că nu e Asus, Lenovo sau Dell dar ai putea să iei în considerare și marca Acer. Gama Asphire 5 sunt laptopuri extrem de bune, carcasă aluminiu. Dețin unul cu Ryzen 5 5500u luat anul trecut de black friday de pe emag și se mișcă genial la office + autonomia foarte bună la baterie. Ecran ips, amprentă pentru deblocare, wifi ax. Cel din link-ul de sus este un model cu i7 generația 13 care se încadrează fix în bugetul tău, dar eu zic că dacă doar office și programe de contabilitate cred că face treabă și cu unul cu buget mai mic.

Edited by MrLion, 26 October 2023 - 22:50.


#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,825
  • Înscris: 30.08.2006
Banuiesc ca laptopul va fi folosit si pentru browsing,youtube, facebook, muzica si chiar Netflix sau HBOMax. In acest caz un oled va economisi mai mult curent decat un lcd iar confortul vizual e binecunoscut pentru utilizatorii de smartpfone-uri cu ecran oled. Nimeni nu-si ia un laptop pentru o singura sarcina. Legat de arderea ecranelor oled sau plasme, e un mit. Nu mi s-a intamplat niciodata cu nici un ecran oled iar plasma de 11 ani care a ajuns la bunici merge perfect si acum, fara nici un fel de zona remanenta. Trebuie sa stai cu ecranul aprins o saptamana pe aceiasi imagine si sa-l setezi sa nu se stinga niciodata, ceea ce la laptop nu e posibil.

#17
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Am sa va raspund tuturor in ordinea raspunsurilor:
1. NAlexQ - Il aveam la favorite pe acesta. Ma incanta ecranul OLED si rezolutia lui.  Primul recomandat de tine, cel cu AMD, este si el de luat in considerare mai ales ca se poate upgrada ram-ul.
2. STARTREK1 - pai da, de Black Friday as vrea sa il iau.
3. PiticVerde - M-am linistit. Deci AMD Ryzen nu se incalzesc.
4. pompilik - Se poate instala Windows 11 pe el fara probleme? Acesta est sistemul de operare pe care il voi folosi.
5. pateu_98 - E OK varianta cu un RAM lipit pe placa si un slot liber. E mai mult decat acceptabila varianta.
6. crocko.dilul - Nu imi iau OLED pentru programul de contabilitate. :))
7. Papillon_ - Lenovo imi place ca foloseste aluminiu in loc de plastic la materiale insa am inteles ca, avand RAM-ii lipiti pe placa de baza, daca se ard, trebuie sa schimbi laptop-ul cu totul. Eu acum detin un Toshiba Satellite Pro din anul 2015. E batran pentru ce am eu nevoie dar inca duce.Toshiba a fabricat laptop-uri FOARTE BUNE. Primul meu laptop tot un Toshiba a fost. M-a tinut 7 ani. Actualul are 8 ani. Foarte fiabile.
8. MindArchitect - Depaseste putin bugetul dar acei 32gb nu sunt de ocolit.
9. MrLion - ACER nu aveau probleme?
10. Leo2006 - Nu va fi folosit pt platforme de streaming deoarece am Smart-TV-ul pentru asta, Youtube da, Facebook deloc, muzica - depinde de sunet. Ma interesa un laptop cu OLED deoarece am citit ca sunt economice si blande cu ochii.

Multumesc tuturor!

#18
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Lenovo foloseste aluminiu doar la seriile de top de la Thinkpad, si cam greu intra in bugetul tau. Plus ca Thinkpad-urile nu au tastatura numerica aia separata in dreapta, doar seriile E, cae sunt mai slabe constructiv.
Contabila mea - ma rog, colega mea contabila ca nu sunt patron - are un Asus cu i3 5005U, si isi face treaba cu el cu brio. SSD in loc de HDD si onca foloseste doar 4 Gb de RAM sun win10. Da, calitativ e sh&t, flimsy si fragil, dar merge brici. De ce iti trebuie asa rachete de 4000 ron - un mister pentru mine... orice I5 de la gen10 incoace cu 16 Gb de RAM va duce la final treaba asta multi ani de acum incolo

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate