Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Femeile cumpara multe haine

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005

View PostPlatonX, on 23 octombrie 2023 - 08:06, said:

Am observat ca sunt fete de liceu care in fiecare saptamana de biserica imbraca alta rochie. Am crezut ca se termina garderoba, dar nu: alta si alta si tot alta in fecare saptamana de biserica. Nu inteleg gandirea asta, de ce sa ai 50 de rochii? Sunt barbat dar am o dilema: de ce atata risipa de bani si resurse?

Da, e o risipa de timp si resurse, in timpul ala mai bine puneau mana sa invete ceva, sa aiba un job ok si sa nu depinda de vreun habotnic sau bombardier.

In alta ordine de idei asta e boala veche a romanilor cu capra vecinului, nu ne mai facem bine.

Edited by LensFlare, 23 October 2023 - 13:11.


#38
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPlatonX, on 23 octombrie 2023 - 08:06, said:

...Daca ar fi nevasta sau fiica presedintelui as intelege, dar asa care este motivatia?
In cele mai multe cazuri cred ca e vorba de teama. Adica teama sa nu fie barfite ca sunt niste "sarantoace" fiindca imbraca de 2 ori aceeasi rochie sau acelasi articol vestimentar.
Si nu e doar la membrele anumitor culturi religioase, ci e valabil la toate fetele/femeile. E un fel de semn ca nu iti permiti sa-ti cumperi haine daca porti de mai multe ori acelasi articol vestimentar.

Edited by Hider141, 23 October 2023 - 13:18.


#39
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostLensFlare, on 23 octombrie 2023 - 13:09, said:

In alta ordine de idei asta e boala veche a romanilor cu capra vecinului, nu ne mai facem bine.
Pentru mine nu este invidie asta, era ceva de neinteles.

De exemplu faptul ca NASA plateste milarde de dolari sa aduca mostre de roca de pe asterozi/planete nu mi se pare o risipa.
Dar sa porti in fiecare sapatamana alta rochie mi se pare o risipa de bani si resurse.

#40
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 01.09.2021

View PostPlatonX, on 23 octombrie 2023 - 08:06, said:

Eu am frecventat mai demult o biserica neoprotestanta si de cativa ani urmaresc online unele programare religioase. Am observat ca sunt fete de liceu care in fiecare saptamana de biserica imbraca alta rochie. Am crezut ca se termina garderoba, dar nu: alta si alta si tot alta in fecare saptamana de biserica. Nu inteleg gandirea asta, de ce sa ai 50 de rochii? Sunt barbat dar am o dilema: de ce atata risipa de bani si resurse?

Am mai gasit si asta:
Femeile îşi cumpără astfel, în medie, 18 tricouri, 10 rochii şi nouă perechi de pantaloni sau jeans.
Citeşte întreaga ştire: Femeile sunt dependente de cumpărături. Află câte rochii, bluze şi perechi de pantofi cumpără o femeie pe parcursul vieţii.


https://www.libertat...l-vietii-838065

Nu vad viata lunga la topicul acesta, dar poate face cineva lumina, poate o femeie: este rusine sa porti aceeasi rochie de 10 ori? De 20 de ori? De ce alta si alta si tot alta?

Daca ar fi nevasta sau fiica presedintelui as intelege, dar asa care este motivatia?

Pentru ca n au nimic în cap și nu oferă nimic în afara de o imagine, spera ele, agreabila. Și cele pocaite încearcă acum sa scurteze și sa muleze trochia din ce în ce mai mult.

#41
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View PostPlatonX, on 23 octombrie 2023 - 08:49, said:

Nu este totusi o risipa?
vine curierul vineri-sâmbătă iar luni face retur că nu-i vine.oricum exagerezi că merg prin magazine cu fica mea și efectiv NU am ce să cumpăr

#42
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Era o emisiune despre impactul modei asupra climei, si au adus 5 fete englezoaice sa le arate cum se fac hainele, ce inseamna risipa, etc.

Apoi le-au dat niste provocari, una din ele era ca timp de o saptamana sa poarte aceleasi haine alta ca timp de o luna n-au voie sa cumpere nici o haina noua.

Una din ele era toata rosie la fata, nu concepea cum naiba sa nu cumperi ceva nou timp de o luna, ea zicea ca la ea orice haina cumparata o purta pana atunci maxim o luna, dar in general nici atata, apoi la gunoi cu ea - si alta.

Aproape ca nu-i mai venea sa iasa din casa de rusine daca in luna aia nu putea sa poarte ceva nou, pentru ea era ceva de neimaginat. :)

Edited by Phobos, 23 October 2023 - 14:55.


#43
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
Ultima rochie luata pentru mers la biserica

https://euqs.shein.c...5-cat-1889.html

#44
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Femeile isi iau 100 de rochii si alte cele. De banii aia, barbatii isi cumpara masina :naughty:

#45
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View PostPlatonX, on 23 octombrie 2023 - 13:52, said:


Dar sa porti in fiecare sapatamana alta rochie mi se pare o risipa de bani si resurse.

Ce nu pricepi bre ?
Si femeile ies la agățat, nu numai bărbații.

Din 20 de femei, tu te duci sa intrebi de vorbă 5, care iti sar in ochi.
Femeile, fiind cele pasive in jocul ăsta, se asigură ca sunt printre cele 5 care vor fi bagate in seama si intrebate de vorbă.

Si, ca sa nu mai divaghezi, chiar dacă nu vor sa fie agățate, tot vor să fie bagate in seama, e un fel de confirmare că sunt inca competitive :)

Si nu mai fa pe logicul si rationalul @PlatonX, pt că tu si restul de 99,999 din bărbați ati determinat asta, pt ca va duceti la alea care sunt imbracate bine, care sunt fardate, manichiura, pedichiura etc etc.
Actiune si reacțiune. :D


#46
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008
Nimeni nu a sesizat ca autorul  practic e un stalker care saptamanal se uita dupa un numar de fete de liceu, nu doar una, le identifica unde sunt in biserica, si compara hainele din ziua respectiva cu ce au purtat saptamana trecuta dar si in toate celelalte saptamani de pana atunci. Posted Image

View PostPlatonX, on 23 octombrie 2023 - 08:06, said:

Am observat ca sunt fete de liceu care in fiecare saptamana de biserica imbraca alta rochie.
  

La varsta aia fetele isi imprumuta hainele una alteia, tu ai 5 rochii, sora ta 5, verisoarele tot asa, prietenele apropiate, pana la sfarsitul anului poti sa ai saptamanal cate o rochie fara sa te repeti...

Edited by WhimsicalPeanut, 24 October 2023 - 08:32.


#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View PostWhimsicalPeanut, on 24 octombrie 2023 - 08:25, said:

Nimeni nu a sesizat ca autorul  practic e un stalker...

Ba da, fata. Si dupa cum vezi topicul este, de fapt, despre parerile unor macho despre cat de risipitoare sunt femeile si cum stau ele la agatat :lol:
Chiar iei in serios un asemenea topic?

#48
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Am primit explicatiile: este ceva in subconstientul lor care le face sa isi maximizeze look-ul.
Isi schimba rochiile intre ele, dar ma indoesc de asta.

Pe mine m-a surprins in mod real sa vad in fiecare fiecare sapamana alta tinuta.

Eu sunt de parere ca hainele ajuta dar nu pot face diferenta, genetica bate tot: statut social, bani, haine, inteligenta, talent, este mai presus de orice. Poate fi imbracat un om in aur, daca genetica nu il ajuta este egal cu zero. Si poate fi imbracat de la second hand, frumusetea naturala ramane.

Edited by PlatonX, 24 October 2023 - 08:44.


#49
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Si cand credeam ca nu poti fi mai superficial :))

#50
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Aspectul fizic are un impact foarte puternic si foarte profund.

#51
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru adolescenti si imaturi da.

#52
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002

View PostPlatonX, on 24 octombrie 2023 - 08:40, said:

…. genetica bate tot: statut social, bani, haine, inteligenta, talent, este mai presus de orice.
la genetica nu pot umbla. si nu bate tot, doar are o pondere mai importanta in pachetul din oferta. n-ai sa faci prea multi pureci langa una care desi frumusica cand deschide gura spune doar tampenii si mai are si pretentii de mare printesa. pt o relatie da, dar pt o chestie pe termen lung…

#53
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAlexEn, on 24 octombrie 2023 - 09:39, said:

Si cand credeam ca nu poti fi mai superficial :))
Cînd să îi explic, am văzut postarea ta  😁
Din cauza asta, mulți cu idei fixe, suferă în viața personală, suferința le întărește fixațiile, astfel, nu mai ies din cercul vicios al suferinței.

#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Eu tot sper ca doar face trolling.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate