Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Femeile cumpara multe haine

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu am frecventat mai demult o biserica neoprotestanta si de cativa ani urmaresc online unele programare religioase. Am observat ca sunt fete de liceu care in fiecare saptamana de biserica imbraca alta rochie. Am crezut ca se termina garderoba, dar nu: alta si alta si tot alta in fecare saptamana de biserica. Nu inteleg gandirea asta, de ce sa ai 50 de rochii? Sunt barbat dar am o dilema: de ce atata risipa de bani si resurse?

Am mai gasit si asta:
Femeile își cumpără astfel, în medie, 18 tricouri, 10 rochii și nouă perechi de pantaloni sau jeans.
Citește întreaga știre: Femeile sunt dependente de cumpărături. Află câte rochii, bluze și perechi de pantofi cumpără o femeie pe parcursul vieții.


https://www.libertat...l-vietii-838065

Nu vad viata lunga la topicul acesta, dar poate face cineva lumina, poate o femeie: este rusine sa porti aceeasi rochie de 10 ori? De 20 de ori? De ce alta si alta si tot alta?

Daca ar fi nevasta sau fiica presedintelui as intelege, dar asa care este motivatia?

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Interesant subiectul.

Cred ca este vorba ca femeile sunt orientate mai mult spre treburile materiale.

Si noi suntem, barbati, pana la o anumita varsta, dupa o varsta iti dai seama ca hainele se uzeaza si de la spalare.
In cazul femeilor? Ele sunt cu partea materiala.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
se numeste investitie, nu cheltuiala. la fel cum iti cumperi o undita mai performanta sa prinzi bibanu mai mare.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Care femei? Ai observat niste fete care isi treiesc viata in mijlocul unor habotnici si care sunt imbracate altfel in fiecare saptamana cand merg la biserica.

Vorbesti despre cumparaturi compulsive/nu imi mai vine nimic din tot ce am in sifonier/am vazut ultima colectie de la <retailer/casa de moda> si trebuie sa am sau din considerente de presiune sociala /mod de viata impus de anturaj si de familie? Fiindca sunt doua lucruri diferite.

In cercul meu de prietene nu e niciun pasionata de cumparat haine.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Voi inca incercati sa intelegeti femeile? LOL

#6
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021

View PostAlexEn, on 23 octombrie 2023 - 08:24, said:

In cercul meu de prietene nu e niciun pasionata de cumparat haine.
Hihi!

O da, cate mandre pasionate de haine si incaltaminte citesc.

Cred ca intr-un fel este terapie, realxare si intr-un alt fel si sunt motivate, hainele femeilor sunt mult mai ieftine.
Ca hainele femeilor sunt mai ieftine poate sa confirme orice barbat a fost cel putin o data cu o femeie la cumparaturi.

Femeile rar sunt cu investit, ele sunt mai mult cu cafeaua starbucks, haine, gentute, iphone.
Este o mentalitate diferita, ele compara, se uita la alte femei.

#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Nu este vorba despre faptul ca nu le mai vine ce au in sifonier pentru ca nu s-au schibat fizic intr-un timp atat de scurt.
Este vorba despre faptul ca in fiecare sapatamana alta rochie. Si am observat la mai multe asta, nu doar la una singura.

Asta m-a pus pe ganduri: alta rochie si alta si tot alta. Care este logica?

Dar trebuie sa reconosc ca am vazut la biserica si femei care merg cu aceeasi rochie de mai multe ori.

Edited by PlatonX, 23 October 2023 - 08:47.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
1. Cum zice colegul laffin fiecare cu piticii lui pe creier. Unele-s cu hainele, altii cu unditele, altii cu aparatele foto, altii cu masina, altele cu papucii :D
2. Nu vad ce e rau sa ai 50 de rochii.

Problema mea personala nu e ca nevasta are 500 de haine, ci ca "nu-si gaseste" Posted Image

#9
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
Doamnele, domnișoarele, sunt preocupate în mod natural ca sa atragă atenția.
Altfel ar dispărea specia noastră.

#10
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Nu este totusi o risipa? Societatea de consum invarte banii ca sa mearga economia de piata?

#11
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,068
  • Înscris: 30.07.2006

View PostPlatonX, on 23 octombrie 2023 - 08:06, said:

Daca ar fi nevasta sau fiica presedintelui as intelege, dar asa care este motivatia?

O sa intelegi cand o sa fii femeie

View PostPlatonX, on 23 octombrie 2023 - 08:36, said:

Dar trebuie sa reconosc ca am vazut la biserica si femei care merg cu aceeasi rochie de mai multe ori.

Specia asta numai acolo o vezi Posted Image

Edited by Moinesti72, 23 October 2023 - 09:04.


#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Raspunsul scurt este DA. femeile isi cumpara multe haine.
De ce fac asta? uita-te in natura: toate speciile au un moment in care infloresc, sau oricum isi schimba ceva in infatisare, semnalizand ca sunt sanatoase si pregatite sa duca specia mai departe. treaba asta cu aspectul este prezenta peste tot in natura, de la plante pana la pasari si zebre. e scris in ADN, e ceva mult mai profund decat credem noi, barbatii.

#13
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.09.2021

View Postvis_constructiv, on 23 octombrie 2023 - 08:39, said:

Doamnele, domnișoarele, sunt preocupate în mod natural ca sa atragă atenția.
Altfel ar dispărea specia noastră.
Aici intervine un paradox atunci, căci noi bărbații suntem curioși cum arată fără haine pe ele Posted Image

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
Eu as zice ca mai e ceva ce nu ati luat in calcul. Femeile sunt mult mai rautacioase si mai competitive ca barbatii, asta pt mine e un fapt, am observat de multe ori asta. De aceea, de cele mai multe ori, concursul se da intre ele, problema nu e de ce zic sau ce vad barabatii, e despe ce zic "celelalte", problema e ca nici macar sa nu semene cu alta, la nimic, atfel, e dezastru.
E o chestie in ADN, cam au dreptate antescriitorii, tendinta de a atrage atentia cat mai mult, de a da semnale (inconstient si involutar de multe ori).
Am vazut o situatie in care doi barbati aveau haine aproximativ la fel, s-au uitat unul la altul si au zambit prieteneste. Doua femei care aveau tinute asemanatoare (nu la fel), se taiau din priviri.
Concluzia ?
Noua, barbatilor, nu ne pasa nici daca ne trezim 5 imbracati fix la fel la o petrecere, pe cand daca 2 femei au haine cat de cat asemanatoare, a cazut cerul pe ele, adio petrecere...
Si mai e una clasica, se rupe sifonierul de cate haine sunt in el, dar ele tot nu au ce sa imbrace....
Aia e, sunt femei si femei, nu putem generaliza dar stim catre ce inclina balanta.

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Daca ai remarcat ca isi schimba rochiile in fiecare duminica e foarte bine, primul pas e facut, acum cauta pe cea care le repeta si invit-o in oras.
Ai verificat daca le schimba intre ele? Acolo la Biserica nu ar trebui sa va ganditi la Dumnezeu?

#16
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View PostComandorul, on 23 octombrie 2023 - 09:11, said:

Aici intervine un paradox atunci, căci noi bărbații suntem curioși cum arată fără haine pe ele Posted Image

Si mai e un paradox, totusi, ca pentru a ajunge sa fim curiosi cum arata fara haine pe ele, mai alegem si dupa cum stau hainele pe ele, cat de sexy sau atragatoare sunt intr-o anumita tinuta. Asta e realitatea. E cam un cerc vicios aici. Posted Image

#17
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Daca isi permit sa isi cumpere nu vad ce e rau in asta. Eu cumpar in medie pe an cam 5 rochii, 10 tricouri, 5-6 camasi si cateva perechi de pantofi de diverse ocazii si modele [poate 10-12 nu stiu exact], farduri, parfumuri sau decoratiuni pentru casa.
Dar si partenerul meu isi ia toata vremea scule de toate neamurile, majoritatea de hobby, la care mai adauga alte componente care sa se potriveasca sau sa ajute pe primele, 3 tipuri de biciclete si alte gageturi de care ma impiedic prin casa sau prin curte.

#18
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postvestale, on 23 octombrie 2023 - 09:14, said:

Daca ai remarcat ca isi schimba rochiile in fiecare duminica e foarte bine, primul pas e facut, acum cauta pe cea care le repeta si invit-o in oras.
Ai verificat daca le schimba intre ele? Acolo la Biserica nu ar trebui sa va ganditi la Dumnezeu?
Eu nu mai merg la biserica de 10 ani dar in ultimul timp urmaresc pe YouTube de acasa.
Tu crezi ca oamenii merg la biserica numai pentru Dumnezeu?

View Postdell99, on 23 octombrie 2023 - 09:27, said:

Daca isi permit sa isi cumpere nu vad ce e rau in asta. Eu cumpar in medie pe an cam 5 rochii, 10 tricouri, 5-6 camasi si cateva perechi de pantofi de diverse ocazii si modele [poate 10-12 nu stiu exact], farduri, parfumuri sau decoratiuni pentru casa.
Este ceva ce eu nu am observat pana acum, recent am observat. Din puctul meu de vedere nu este necesar sa fie alta tinuta in fiecare saptamana. Ca doar nu este rusine sa poarte cineva aceleasi haine de mai multe ori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate