Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Cum se calculeaza puterea maxima simultan absorbita?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#55
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Ion_Bumbu, on 22 octombrie 2023 - 09:13, said:

Aveti citatul complet aici nu spicuiri ca sa iasa ce doriti.
Citatul complet este acesta:

 Ion_Bumbu, on 11 octombrie 2023 - 18:18, said:

Se se face suma puterii tuturor consumatorilor existenti in casa adica tot ce consuma, becuri, televizoare, modeme, incarcatoare de telefon, daca aveti 10 bucati, 10 se pun! inclusiv radiatoare electrice si clime desi alea n-au de ce sa functioneze simultan, asa se calculeaza...


#56
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 31.01.2010
Bineinteles, ca totdeauna aveti dreptate doar ca mai este un aspect lamuritor, absolut lamuritor si pentru cei care nu inteleg cum se face o cerere, asta:

 Ion_Bumbu, on 14 octombrie 2023 - 18:37, said:

In fapt nu este nici un hap, utilizatorul pune acolo ce putere ii trebuie, in general fiecare doreste sa aib un racord mai serios pentru viitor si atunci aduna totul din casa si trece ambele puteri egale.
Daca insa este "energofag" si are in casa 100kW pune o valoare rezonabila pentru racord dar si ca putere instalata, de preferat egale, de ce? simplu, daca tu ai putere instalata de 100kW si treci 24kW deja OD se cam gindeste cit de incarcat va fi racordul ala permanent, si deja se uita mai bine ce echipamente ai pus in cerere adica tu vei trage constant macar 10-12kW din el si atunci se gindesc de 2 ori la valorile alea desi tu consumi in mod rezonabil si doar la virf sari din cind in cind de 20kW, exact situatia de la mine doar ca eu am numai 10kW si problema a aparut de cind am contorul "inteligent".

Sper ca acuma in sfirsit ati priceput, un utilizator casnic pentru a obtine o suplimentare pentru un EV trebuie sa treaca tot ce are in casa mai ales daca e pe gaz ca sursa principala de energie si daca sta la bloc... iara e greu de priceput.
Posted Image
In rest, da, aveti dreptate, am gresit, nu stiu nimic, vorbesc doar din auzite si da, utilizatorul trebuie sa treaca un coeficient care rezulta dintr-o integrala dubla care are  in continut si numarul de la pantofi, altfel OD nu aproba suplimentarea puterii racordului!Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 26 October 2023 - 12:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate