Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Red Soul Crystal Mazda MX-5 RF

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Uite ca nu stiam ca au venit si cu cric in unele piete. Din cate pare e identic cu cel de la Mazda3. O sa ma uit maine sa vad daca compartimentul este accesibil dar nu ma tenteaza deloc sa cumpar cricul (desi la 3 am luat si cric si cheia de roti).
In manualul de utilizare primit cu masina nu apare nici o mentiune despre cric sau loc de pus cricul iar in manualul de service disponibil online apare ce am zis mai sus:

https://www.hexorcis.../16ND/sm352458/

Edited by closchkutza, 21 October 2023 - 21:01.


#38
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 05.10.2022
E la 7-15, la schimbat de roti in manualul online.
Attached File  mazda.jpg   326.1K   40 downloads

#39
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Bine de stiut ca sunt ranforsate zonele respective Posted Image .

Duminica dimineata, in scop terapeutic, bineinteles, mi-am facut de lucru pe la masina, mai precis i-am oferit prima baie cum se cade de cand este la mine (cu sampon si tot ce trebuie) si am purces la aplicarea unui strat de Fusso Coat Dark de la Soft99. Pe langa stratul de protectie aferent, ceara i-a conferit vopselei un aspect "ud", culoarea aparand mai intensa in lumina soarelui.

Las cateva poze facute in bataia soarelui spre delectarea ochiului Posted Image .

Attached File  mx5_1 - 1.jpeg   597.09K   66 downloadsAttached File  mx5_4_v2 - 1.jpeg   506.27K   69 downloads
Attached File  mx5_2 - 1.jpeg   638.67K   81 downloads

Ultima poza imi place tare mult, "mutra" masinii aproape ca evoca faptul ca e pusa pe sotii, lucru perfect adevarat, este orice numai o masina serioasa nu! Posted Image

Attached File  mx5_5 - 1.jpeg   367.62K   77 downloads

Odo: 860km.

Edited by closchkutza, 24 October 2023 - 19:10.


#40
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
La ce anvelope de iarna te-ai orientat pentru ea?

#41
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Nu va primi anvelope de iarna Posted Image . Pentru zile mocirloase / murate de iarna (daca va mai exista asa ceva) avem Fiesta, nici Mazda3 nu are inca anvelope de iarna, desi e de 3 ani la noi.

Edited by closchkutza, 24 October 2023 - 19:22.


#42
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Si sa zicem ca e iarna, "soare cu dinti" -5 grade si vrei sa dai o tura pana la Cheia PH ...Mergi cu anvelopele de vara?

#43
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Daca stiu ca e uscat tot traseul da insa sansele sa se intample asa ceva pe traseul ala iarna sunt minime asa ca stau cuminte (e plin de sare si pietris iarna Cheia :) ).

#44
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Daca nu e masina de zi cu zi anvelopele de iarna nu au nici un sens.

#45
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Frumoasa masina, as vrea si eu u a. Dar cu 2 copii, este greu. Poate mai la batranete. E buna si Mazda 2 pana atunci

#46
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

View Postbicosu, on 25 octombrie 2023 - 23:09, said:

Frumoasa masina, as vrea si eu u a. Dar cu 2 copii, este greu. Poate mai la batranete. E buna si Mazda 2 pana atunci

E perfectă Mazda 2.

#47
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Odo: ~1800km.

Pentru ca vremea a inceput sa se mai strice masina a stat "ascunsa" si a iesit doar in perioadele cu vreme uscata si cat de cat caldut. Adica nu ceata si vreme mohorata. Asadar, km se aduna ceva mai incet in ultimele saptamani. In decembrie insa am avut noroc pana acum, se pare ca o sa am doua sesiuni de cateva zile fiecare, una a fost la inceputul lunii si una..acum Posted Image .

Asa cum am mentionat anterior, rodajul va fi unul progresiv si avand in vedere rulajul curent incerc sa urc macar o data la fiecare drum la 3500-4000 rpm (ideal cateva reprize in cateva trepte), dupa ce motorul e cald, evident. Motorul este o bijuterie, felul in care urca in ture e ceva ce nu am mai intalnit pe nici o masina pana acum.
Tot bijuterie este si cutia de viteze dar asta doar dupa ce se incalzeste (si ii ia ceva pana cand ajunge la temperatura de regim, nu se grabeste Posted Image ), cat e rece este foarte rigida, ciufuta si..ar fi bine sa ai rabdare cu ea ca ea nu are absolut deloc de gand sa coopereze Posted Image .

Pe partea ce tine de dinamica inca ma obisnuiesc cu masina, cu tractiunea spate, cu "echilibrul" masinii. Pentru ca e prima mea masina RWD si pentru ca in general a cam fost rece afara in ultimele saptamani + anvelope de vara din gama UHP (care in general nu sunt in elementul lor la sub 15-20 grade) vreau sa o iau usurel si sa invat treptat cum reactioneaza masina, sa nu ma trezesc ca raman fara talent intr-o situatie nasoala. Masina asta vorbeste cu tine ca sofer, totul este sa stii sa o asculti si sa intelegi ce-ti spune si ce sa faci. Directia este si ea complet diferita in felul in care se simte, nu am termen de comparatie in masinile conduse pana acum.

In alta ordine de idei as minti daca as spune ca n-am simtit in vreo 2 ocazii spatele masinii extrem de usor, sentiment cu care nu sunt invatat si care mi-a dat fiori Posted Image . Dar senzatiile astea is faine, iti aduc aminte ca traiesti Posted Image .

Din punct de vedere al celorlalte elemente care fac o masina...o masina:

- farurile matrix sunt foarte bune, poate ceva mai eficiente ca cele de pe Mazda3 pentru ca sunt montate mai jos si mi se pare ca bat ceva mai mult in lungime pe faza scurta. Nu sunt foarte mare fan al modului in care se activeaza ALH - se impinge maneta in fata - pentru ca maneta ramane ceva mai departe de volan (la Mazda3 am un buton in capatul manetei care face treaba asta si maneta ramane aproape de volan) insa e o chestie cu care te obisnuiesti rapid;

- franele sunt OK dar nu extra-ordinare. Nu sunt 100% hotarat inca daca imi plac mai mult decat cele de pe Mazda3 insa stiu clar ca Brembo-urile de pe Fiesta sunt peste. Sunt foarte dozabile (mai dozabile decat cele de pe Mazda3 sau Fiesta) insa parca lipseste "bite-ul". Din pacate Brembo nu fac discuri si placute din seria Xtra pentru MX-5 (dar fac pentru Fiesta cu sistemul de franare de baza..Posted Image ) dar o sa am in vedere un upgrade la un moment dat;

- apreciez maxim simplitatea sistemului de climatizare, imi plac cele 3 rotite maxim impreuna cu butoanele imense de pe ele, mana se duce singura la ele, totul e tactil, nu ai cum gresi;

- oglinzile sunt micute si pentru a face schimbarile de banda in mod 100% sigur e nevoie sa se foloseasca si luneta (pentru schimbat spre dreapta) sau miscat capul (spre stanga). Sistemul de monitorizare al unghiului mort face treaba buna insa prefer sa vad si eu cu ochii mei, pe cat posibil;

- nu inteleg absolut deloc de ce au gandit ca geamurile sa functioneze in mod automat doar la coborare dar nu si la urcare. La un moment dat posibil sa-mi iau modulul de la MX5 Things care rezolva asta;

- sistemul de sunet este suprinzator de bun, nu ma asteptam sa fie la nivelul asta, se aude chiar bine. Ideea de a avea boxe in tetiere este geniala, mai ales cand vorbesti la telefon. Anularea zgomotului de fond in timpul convorbirilor si amplificarea vocii este nitel mai buna decat in Mazda3 desi aceea este considerabil mai silentioasa (~7db la 100km/h);
- suspensia este surprinzator de elastica, foarte utilizabila pe drumuri publice..imperfecte. Asta insa se traduce in ceva ruliu (care e deja..faimos Posted Image ) si pot intelege de ce poate deranja cand masina e exploatata pe pista. E posibil ca la un moment dat sa ma joc cu barile de torsiune fata si spate, e o metoda usoara de a reduce ruliul fara a pierde avantajele oferite de suspensie in setarea ei de fabrica;

- Carplay wireless a mers 100 fara probleme pana acum;

Desi la achizitie am primit si o verificare gratuita a masinii la 1500 km din partea dealer-ului cred ca o sa renunt din motiv ca..nu vreau sa ma enervez. Si nici nu am chef pe vremea asta sa imbrac in Track Wrap jumate de masina ca sa incerc sa nu ma enervez. Cred ca e mai simplu asa :) .

Din ciclul "first world problems", ce faci cand ai 2 Mazde si ambele au cheile identice? Simplu, le schimbi carcasele si le asortezi cu vopseaua fiecareia Posted Image

Attached File  IMG_6981.jpg   276.1K   72 downloads

Wow, ce post lung! Posted Image . Gata, ma opresc aici, daca sunt intrebari o sa revin cu detalii si pana atunci va las cu cateva poze facute intre timp.

Attached File  IMG_7033.jpg   713.7K   74 downloadsAttached File  IMG_7022.jpg   366.22K   69 downloads
Attached File  IMG_7032.jpg   871.3K   76 downloads

Imi place atat de mult compartimentul motor, de fiecare data cand verific uleiul / fluide ma surprind uitandu-ma la el, admirand cat de curat si aerisit e si cat de bine arata din cauza asta.

Attached File  IMG_7031.jpg   623.7K   84 downloads

Edited by closchkutza, 27 December 2023 - 00:52.


#48
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Acum am vazut topicul! Sa o stapanesti cu multa placere (da, stiu! :) ... daca eram putin mai tanar ... si mai suplu :w00t: ).

In vara, in perioada cand am inceput sa cochetez cu CX-60-ul, m-am tot invartit pe langa una albastra in showroom-ul Asko depe Trafic Greu. Insa imi place mai mult pe rosu :) :coolspeak:

#49
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Multumesc frumos Tyby!
In ceea ce priveste varsta, am vazut si persoane de 60 ani in MX-5, masina asta nu are varsta in opinia mea. Nici eu nu mai sunt chiar la prima tinerete, unii ar spune as da tarcoale varstei aleia complicate cu “crize” si alte …probleme Posted Image.
La partea de silueta…eh, aici masina impune ceva restrictii insa vorba sotiei “acum ai (inca) un motiv sa te pastrezi in forma “ .

O stiu pe cea albastra cu tapiserie terracotta (era echipare Kazari), impreuna cu cea pe care am luat-o noi erau singurele RF-uri cu motor de 2 litri ramase Romania cand ne-am hotarat sa facem pasul. Aceea avea insa cutie automata, se pare ca a fost cumparata la 1-2 saptamani dupa ce am luat-o noi pe asta de catre persoana care avea intaietate la o cumpara pe a noastra insa nu a fost hotarat.

Desi initial voiam Platinum Quartz cu interior terracotta (echipare Kazari) - asta voiam sa comandam in Septembrie, imi pare foarte bine ca am sfarsit cu cea pe care o avem acum, imi place si mie maxim cum arata pe rosu.

Edited by closchkutza, 30 December 2023 - 19:47.


#50
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Ai multi kilometri facuti astfel incat sa nu te mai necajeasca ideea de rodaj. Cand ai asfalt mai rece o poti invata mai bine, intr-un mediu controlat.

#51
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Nu prea sunt de acord, nici motorul dar mai ales cutia nu sunt complet rodate la momentul asta. In cazul amandurora dar mai ales al cutiei se simte evolutia pe masura ce aduna km, motorul urca in ture mai liber, cutia devine din ce in ce mai cursiva, “smooth” in exploatare.

Edited by closchkutza, 31 December 2023 - 08:46.


#52
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
De acord asta cu rodajul, am simtit si eu la CX-60, dupa 2.000 km incep usor - usor sa se mai aseze, si motorul, si transmisia.

#53
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007
Aaa...noutati ceva?
O plimbare de seara, un test de consum la zgarcenie, etc.. ? :))



#54
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Masina este la “culcus” din ajunul anului nou pentru ca..iarna. Oricat mi-as dori sa o conduc, conditiile de afara nu sunt potrivite pentru asa ceva asa ca nu pot face mare lucru decat sa aștept sa se faca mai frumos afara si sa se curete drumurile (momentan totul e plin de sare si pietriș). Cam la fel ca motocicliștii :) .

Edited by closchkutza, 27 January 2024 - 10:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate