Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Red Soul Crystal Mazda MX-5 RF

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Asa cum lasam de inteles in jurnalul Mazdoiului mare, ceva RWD era in pregatire Posted Image si de aproape 1 saptamana sunt foarte norocos sa fiu proprietarul unui MX-5 RF rosu, echipare Executive Line + Driver Assist Pack, motor 2.0 184cp, cutie manuala, interior de piele neagra (scaunele normale) cu cusaturi contrastante albe. Masina a fost ridicata de la dealer pe 2 Oct si contractata cu aproape 1 saptamana inainte.

Un pic de istoric..

Ne facea cu ochiul ideea unui MX-5 de ceva timp si Iulie si August am facut cateva test-drive-uri. Initial am vrut sa mergem pe varianta ST (soft top) pentru linia clasica de roadster insa diferenta de zgomot interior intre ST si RF ne-a facut sa ne reorientam.

Planul initial era sa dau comanda in toamna asta urmand ca masina sa vina in primavara anului urmator. La inceputul ultimei saptamani din Septembrie m-am apucat sa cer oferta insa mi s-a spus de catre 2 dealeri pe care i-am contactat ca va aparea un facelift la anul in Ianuarie (stiam) si ca nu se mai pot lansa comenzi pentru MX-5-uri cu motorul de 2 litri (!!!!), doar pentru cel cu 1.5 asa ca tot planul s-a dus pe copca.

Unul dintre dealeri era chiar Asko, cei de la care am luat Mazda3 si spre norocul meu aveau MX-ul asta pe stoc, ajuns de 2-3 saptamani, cu 2-3 potentiali clienti roind in jurul ei dar nefiind inca hotarati. Cum noi eram hotarati, am dat avans pentru a-l rezerva si..cateva zile mai tarziu plecam cu el dela dealer. Posted Image

Rosu, desi o culoare superba, nu a fost prima noastra alegere (voiam Platinum Quartz Metallic), ba chiar spusesem ca nu vreau sa am de-a face vreodata cu Red Soul pentru ca e o vopsea sensibila si pentru ca majoritatea Mazdelor de pe drum poarta culoarea asta. Avand in vedere circumstantele, nu prea am avut de ales Posted Image asa ca am mers inainte cu rosu, care era oricum a doua alegere (celelalte culori nu ni se par ca se potrivesc foarte bine pe un MX-5, nu ni se pare ca ii sta bine in culori intunecate).

Despre masina, ce sa zic:
- avem ~200km impreuna, masina e in rodaj iar noi evident in faza de cunoastere;
- pana acum, la un stil de condus normal (pentru ca rodaj) este absolut delicioasa in felul in care se conduce;
- am fost uimit de cat de confortabila este suspensia, in multe situatii se simte mai confortabila decat Mazda3;
- simti extrem de multe fata de o masina normala, chiar daca masinile respective se conduc fain si transmit ceva feedback catre sofer (si aici ma refer la Fiesta si Mazda3). MX-ul este la un alt nivel si inca sunt putin..coplesit de toate senzatile care sunt receptionate cand o conduc.
- 184cp pe 1100km + cutie scurta = motorul se simte al naibii de vioi; abia astept sa pot sa urc peste 3000rpm, mereu am impresia ca el vrea sa continue sa accelereze si eu ii tai macaroana;

Cam atat momentan dar daca sunt intrebari voi raspunde in masura in care stiu Posted Image .

Las si cateva poze, n-am apucat sa fac prea multe in zilele ce au trecut.

Attached File  IMG_6839.jpg   446.46K   255 downloadsAttached File  IMG_6841.jpg   608.69K   272 downloads
Attached File  IMG_6844.jpg   248.56K   255 downloadsAttached File  IMG_6835.jpg   379.28K   248 downloads

Si acum ca s-a mai dus traficul, ma duc sa fac o tura Posted Image .

#2
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Superba alegere! S-o alergi sãnãtos!

#3
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 24.07.2022
care e faza cu 3000rpm? si totusi, de ce rosu?

decapotabila cu 2 locuri=masina! Posted Image

#4
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 KiloW, on 07 octombrie 2023 - 23:23, said:

Superba alegere! S-o alergi sănătos!

Multumesc frumos!

 Punter, on 07 octombrie 2023 - 23:28, said:

care e faza cu 3000rpm? si totusi, de ce rosu?
Rodaj, primii 1000km mi s-a recomandat sa nu sar de 3000-3500 rpm.

De ce rosu? Pentru ca am avut de ales intre ce era pe stoc iar pe stoc era doar asta cu MT in toata Romania :) .

Faza cu 3000rpm e ca in primii 1000km turatia ar trebui sa

#5
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 24.07.2022
ar trebui sa scrie in manual despre asta. parca de obicei scrie sa nu depasesti 2/3 din viteza maxima. are cuplu maxim la 4000, deci cred ca i-ar prinde atat.

#6
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Și eu am o Mazda  în culoarea asta. Felicitări pentru că ai ales Mazda dar vezi că această culoare pe cât de frumoasă pe atât de pretențioasă. O să o speli cam des.

L.E: Și eu am primit mașina destul de rapid. Am dat comanda in 20 mai și în 8 iunie era în parcul auto, mă aștepta să o ridic.

O să te obișnuiești cu culoarea. Eu am vrut inițial albă dar când am văzut această culoare, nu am mai vrut altceva.

Edited by Autumn_Dream, 08 October 2023 - 04:07.


#7
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Foarte faina!!! Spor la kilometri.
Cand aveam si eu mazda3, am zis ca o sa-mi iau una ca asta pentru cand o sa fiu mare :)). Ca sa alerg dupa tinerele (asa zicea nevasta-mea). M-am urcat odata intr-una si, din pacate, nu am reusit sa imi gasesc o pozitie comoda pentru mine.

#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Ești nebun.  Visul meu. Felicitări pt alegere și achiziție

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Superba.
Ma bucur ca ai fost fortat s-o iei rosie, nu poti sa ai MX-5 argintiu, oricat de fain ar arata Platinum Quartz, e ca la Ferrari. :D

#10
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 24.07.2022
eu as fi luat albastra sau gri. defapt cam orice masina as lua asa. in cazul de fata, sotia e si mai incantata probabil.

#11
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Culoarea e superba dar personal, ma omoara. Se zgarie foarte usor. Si nu ma refer la accidente. Si de la praf se zgarie. Daca ar fi sa imi iau o alta masina tot Mazda ar fi dar alta culoare. Bine ca am Casco la ea sa o revopsesc cand fac mai multe linii pe ea.

#12
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

Punter said:

1696724428[/url]' post='30299256']
ar trebui sa scrie in manual despre asta. parca de obicei scrie sa nu depasesti 2/3 din viteza maxima. are cuplu maxim la 4000, deci cred ca i-ar prinde atat.
In manual nu e dat nimic precis, scrie ceva de genul ca sa se evite supraturarea (orice ar fi aia), recomandarea a venit din partea reprezentantei. La fel am procedat si cu Mazda3 (primii 1000-1500 km pana la max 3500 rpm si sarcina usoara si apoi crescut progresiv atat turatia cat si sarcina) si a fost ok plus ca nu e graba, pot sa am un pic de rabdare.

Autumn_Dream said:

1696730485[/url]' post='30299274']
Și eu am o Mazda  în culoarea asta. Felicitări pentru că ai ales Mazda dar vezi că această culoare pe cât de frumoasă pe atât de pretențioasă. O să o speli cam des.

O să te obișnuiești cu culoarea. Eu am vrut inițial albă dar când am văzut această culoare, nu am mai vrut altceva.

Multumesc frumos pentru urari. Dpdv spalat nu cred ca o sa necesite spalare mai des ca albastrul de pe Mazda3 care din multe puncte de vedere se comporta ca un negru. Altfel, o cunosc, am avut in familie inca o Mazda3 in aceeasi culoare de care am avut grija ceva timp, stiu la ce sa ma astept.

petman said:

1696741256[/url]' post='30299322']
Foarte faina!!! Spor la kilometri.
Cand aveam si eu mazda3, am zis ca o sa-mi iau una ca asta pentru cand o sa fiu mare Posted Image). Ca sa alerg dupa tinerele (asa zicea nevasta-mea). M-am urcat odata intr-una si, din pacate, nu am reusit sa imi gasesc o pozitie comoda pentru mine.
Multumesc frumos pentru urari.
Din fericire statura ma ajuta la capitolul asta, am 1.78 si 65 kg, incap fara compromisuri, chiar mai am un pic de loc in spatele scaunului. Cu toate asta, masina este intr-adevar micuta la interior. Scaunele sunt inca nitel rigide, mai ales spatarul (sezutul e ok) insa stiu ca au nevoie de o perioada pentru a se “lasa”.

bobalex18 said:

1696749487[/url]' post='30299555']
Ești nebun.  Visul meu. Felicitări pt alegere și achiziție
Multumesc frumos pentru urari.
Si noi consideram toata treaba o mic nebunie insa am zis s-o facem acum, cat inca ne putem bucura de ea.

TehCube said:

1696749901[/url]' post='30299577']
Superba.
Ma bucur ca ai fost fortat s-o iei rosie, nu poti sa ai MX-5 argintiu, oricat de fain ar arata Platinum Quartz, e ca la Ferrari. Posted Image
Suntem de parere ca masinii asteia ii sta bine in culori deschise si preferabil…colorate, Posted Image in culori inchise aproape ca nu se mai vede deloc. Platinum quartz era un compromis, fiind o culoare deschisa si nu foarte pretentioasa dpdv intretinere. Total de acord ca ii sta mai bine in rosu, la i-ar sta bine si intr-un albastru deschis, si intr-un galben, in multe culori care..nu exista. Nu stiu ce a fost in capul celor de la Mazda cand au creat paletarul masinii asteia Posted Image


Punter said:

1696756805[/url]' post='30299840']
eu as fi luat albastra sau gri. defapt cam orice masina as lua asa. in cazul de fata, sotia e si mai incantata probabil.
Albastra am una, in multe ipostaze e aproape neagra iar negrul, in opinia mea, nu pune in valoare masina asta. Un albastru deschis e alta treaba insa..nu exista. Gri inchis (Machine Grey) mi se pare moartea pasiunii pe masina asta si arata si foarte “obosita” masina cand e murdara.

De gustibus, discutia este oricum inutila acum.

Sotia este cea care propusese Platinum Quartz Metallic Posted Image .

Edited by closchkutza, 08 October 2023 - 13:57.


#13
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Felicitari pentru achizitie!
Sa te bucuri sanatos de ea si ieftin!
Frumoasa  jucarie!

#14
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Bravo domnule!Sincer, felicitari ca ti-ai permis-o!Sa va bucurati de ea!

#15
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Superba mașina!

#16
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 05.10.2022
Culoarea asta la Mazda e ceva mai sensibila; eu la asta actuala am mers pe PPF (pentru prima oara cand fac asta ca fosta era practic ciuruita pe bara fata si capota).

 closchkutza, on 08 octombrie 2023 - 13:57, said:

In manual nu e dat nimic precis, scrie ceva de genul ca sa se evite supraturarea (orice ar fi aia), recomandarea a venit din partea reprezentantei. La fel am procedat si cu Mazda3 (primii 1000-1500 km pana la max 3500 rpm si sarcina usoara si apoi crescut progresiv atat turatia cat si sarcina) si a fost ok plus ca nu e graba, pot sa am un pic de rabdare.
Rau n-are ce sa-i faca.

Partea cea mai buna:
Attached File  w.jpg   217.05K   72 downloads

Edited by sirronkcuhc, 08 October 2023 - 22:54.


#17
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 Punter, on 08 octombrie 2023 - 11:20, said:

eu as fi luat albastra sau gri. defapt cam orice masina as lua asa. in cazul de fata, sotia e si mai incantata probabil.
N-am o afinitate pentru rosu, dar cand zici mx-5 ti-o imaginezi rosie (ma rog, eu). Probabil din cauza ca, asa cum zice si autorul, alte variante de culori vii nu prea sunt. Si deep crystal e foarte inchis.

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Fuck it, o viata ai, ia ce-ti place, chiar daca vine cu deranj suplimentar. Sa te bucuri de jucarie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate