Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Red Soul Crystal Mazda MX-5 RF

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsebulbus, on 09 octombrie 2023 - 09:07, said:

Fuck it, o viata ai, ia ce-ti place, chiar daca vine cu deranj suplimentar. Sa te bucuri de jucarie.

Complet adevarat! Multumesc pentru urari!

View Postsirronkcuhc, on 08 octombrie 2023 - 22:52, said:

Culoarea asta la Mazda e ceva mai sensibila; eu la asta actuala am mers pe PPF (pentru prima oara cand fac asta ca fosta era practic ciuruita pe bara fata si capota).
Initial luam si eu in calcul PPF (full, cu regenerare) am cerut oferte la doua firme (una despre care nu prea exista feedback si una privita bine pe piata) si rezultatele au fost 2700 Eur la primii si 4600 Eur la ceilalti. Cum parca nu am incredere sa-mi las masina pe mana unor necunoscuti despre care nu prea stiu mare lucru si nici 5000 eur nu mi se pare ca ar merita sa dau...cred ca abandonez.

View Postsirronkcuhc, on 08 octombrie 2023 - 22:52, said:

)

Partea cea mai buna:
Attachment w.jpg
Sincer mi-as dori sa ploua, nu a mai plouat aici de peste 2 luni cred si este un praf groaznic peste tot Posted Image . Masina arata de parca am mers pe camp cu ea la o saptamana de la achizitie.

View PostFriend310, on 08 octombrie 2023 - 20:38, said:

Superba mașina!
Multumim frumos pentru urari!

View Postraducut123, on 08 octombrie 2023 - 20:18, said:

Bravo domnule!Sincer, felicitari ca ti-ai permis-o!Sa va bucurati de ea!
Multumim frumos pentru urari!

View PostMKdens24kw, on 08 octombrie 2023 - 16:48, said:

Felicitari pentru achizitie!
Sa te bucuri sanatos de ea si ieftin!
Frumoasa  jucarie!
Multumim frumos pentru urari!

Revin si cu cateva poze..interioare Posted Image

Attached File  IMG_6864.jpg   298.64K   97 downloadsAttached File  IMG_6866.jpg   210.2K   92 downloads
Attached File  IMG_6870.jpg   308.27K   88 downloadsAttached File  IMG_6872.jpg   425.17K   100 downloads

Imi place ca are compartimentul motor foarte simplu si curat, "old school"
Attached File  IMG_6874.jpg   467.14K   113 downloads

Iar motorul e pus chiar departe de inceputul botului masinii
Attached File  IMG_6876.jpg   241.55K   105 downloads

Tot la capitolul detalii constructive, capota motor, a portbagajului, aripile fata si plafonul par sa fie din aluminiu. Nu stiu aripile spate si fetele de usa, p-astea nu le-am verificat.

Edited by closchkutza, 09 October 2023 - 17:18.


#20
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 05.10.2022
“Front midship engine” e in engleza termenul folosit de Mazda pentru pozitia motorului.

#21
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,230
  • Înscris: 24.07.2022
da, e aranjat mai altfel motorul. filtrul de aer marisor si in fata, botul oricum e lung si gol in fata. un fel de radiator(?) in lateral. iar pe la fise(?) se vad niste abtibilduri albe ce dispar?

View PostMKdens24kw, on 08 octombrie 2023 - 16:48, said:


Frumoasa  jucarie!

jucarie? cred ca majoritatea drumurilor vor fi cu ea daca nu e nevoie de bagaje. deci care masina e jucaria, a mare cumva? :)

Edited by Punter, 09 October 2023 - 17:47.


#22
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
"Jucarie" pentru "copilul" din el.
2.0 aspirat.....6,5 sec 0-100km/h....sin palabras

Sunt de acord cu tine. Si eu as conduce-o daily.

Edited by MKdens24kw, 09 October 2023 - 19:05.


#23
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsirronkcuhc, on 09 octombrie 2023 - 17:24, said:

“Front midship engine” e in engleza termenul folosit de Mazda pentru pozitia motorului.
Destul de corect as zice :) .

View PostPunter, on 09 octombrie 2023 - 17:49, said:

da, e aranjat mai altfel motorul. filtrul de aer marisor si in fata, botul oricum e lung si gol in fata. un fel de radiator(?) in lateral. iar pe la fise(?) se vad niste abtibilduri albe ce dispar?

Ce se vede in lateral similar cu un radiator pe partea pasagerului este transformatorul sistemului i-eloop (25V la 12V);
"abtibildurile albe" din capatul bobinelor de inductie sunt de fapt reflexii ale luminii, acestea sunt negru lucios in partea superioara.

#24
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,230
  • Înscris: 24.07.2022
ce recomandari sunt/ai primit pt intretinerea acoperisului?

#25
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
In manual nu e trecut nimic despre hard-top si nici cei de la reprezentanta nu au mentionat nimic.

Avand in vedere ca plafonul este din aluminiu, nu vad in ce fel ar necesita ingrijire speciala.

Nu mi-e clar daca chederele necesita gresare din cand in cand sau sunt din cele moderne care nu mai sunt de cauciuc si nu mai trebuie "tratate". Evident trebuie curatate periodic sa nu se adune praf / mizerie pe ele. Toate astea or sa fie facute cu aceeasi periodicitate ca pentru chederele de la usi.

In afara de chedere, ar mai fi filtrele de la scurgeri care trebuie curatate din cand in cand (manualul detaliaza locatia lor) si de aspirat in zona unde se "parcheaza" plafonul impachetat (mai poate ajunge cate o frunza pe acolo, praf nu are pe unde sa intre, cred ca si acum am o frunza acolo Posted Image ). Ambele se fac cu plafonul semi-retras.

De gresat mecanismul de pliere nu e scris nimic si sincer nu cred ca are nevoie atat de des de asa ceva, toate sunt la interior, protejate de praf si intemperii. Poate o data la cativa ani.

Edited by closchkutza, 13 October 2023 - 12:53.


#26
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Am o curiozitate: ce vascozitate si ce marca de ulei recomanda producatorul pentru masina ta?
Pentru baba mea folosesc 5w-30 . In trecut Triax Euro Ultra de care am fost multumit, acum Liqui Moly moligen 5w-30 de care sunt foarte multumit si am deja cumparat Yacco VX 1000 LE 5w-30 pentru urmatorul schimb.

Edited by MKdens24kw, 13 October 2023 - 13:02.


#27
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Bijuterie !
Ai cam prins ultimul tren din Europa cu masinile facute pentru soferi.

Nu-ti urez sa te bucuri de ea - stiu ca o vei face !

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Nu prea ai cum scapa de tratat chedere, pentru ca sunt afara, macar partial, si se vor usca. Nu stiu ce vinde Mazda, dar BMW are un ceva dedicat pentru treaba asta care si miroase frumos. Mai mult ca sigur reimpachetare a unui OEM, dar nu mai stai sa vanezi dupa el.
Pentru articulatiile actionarii hard topului vaselina alba pe baza de litiu e solutia. La fel, recomandare aproximativ universala la hardtopuri si trape. Cam o data pe sezon ajunge, poate de doua ori.

Pare destul de stufos mecanismul ala de pliere. Se imparte in mai multe elemente decat la una mare. Macar sunt usurele, dar tot rezulta multe balamale. Acolo va trebui sa gresezi cand va fi vremea.
Ca la orice decapotabila, principala masura preventiva e sa n-o decapotezi prafuita sau pe drumuri denivelate, daca te lasa in mers.

#29
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMKdens24kw, on 13 octombrie 2023 - 12:59, said:

Am o curiozitate: ce vascozitate si ce marca de ulei recomanda producatorul pentru masina ta?
Pentru baba mea folosesc 5w-30 . In trecut Triax Euro Ultra de care am fost multumit, acum Liqui Moly moligen 5w-30 de care sunt foarte multumit si am deja cumparat Yacco VX 1000 LE 5w-30 pentru urmatorul schimb.

Sunt 3 variante recomandate in manual: 0w20 si 5w30. 0w20 pentru economie si emisii.
Mi s-a spus ca ar veni cu 0W20 din fabrica insa nu e 100% sigur.

Cel mai probabil o sa merg inainte cu 5w30 la urmatoarele schimburi, mi se pare mai potrivit pentru un motor care va lucra intr-un regim de turatie mai ridicat (gen 2500-5000rpm in medie, cu escapade spre 7500 Posted Image ).

View Postmarr, on 13 octombrie 2023 - 13:58, said:

Bijuterie !
Ai cam prins ultimul tren din Europa cu masinile facute pentru soferi.

Nu-ti urez sa te bucuri de ea - stiu ca o vei face !
Multumesc frumos pentru urari & aprecieri! Intr-adevar, deja se discuta ca urmatoarea varianta de MX-5 fie va fi hibrida fie electrica. Asta este ultima iteratie care este 100% mecanica, analoga.

View Postsebulbus, on 13 octombrie 2023 - 14:03, said:

Nu prea ai cum scapa de tratat chedere, pentru ca sunt afara, macar partial, si se vor usca. Nu stiu ce vinde Mazda, dar BMW are un ceva dedicat pentru treaba asta care si miroase frumos. Mai mult ca sigur reimpachetare a unui OEM, dar nu mai stai sa vanezi dupa el.
Pentru articulatiile actionarii hard topului vaselina alba pe baza de litiu e solutia. La fel, recomandare aproximativ universala la hardtopuri si trape. Cam o data pe sezon ajunge, poate de doua ori.

Pare destul de stufos mecanismul ala de pliere. Se imparte in mai multe elemente decat la una mare. Macar sunt usurele, dar tot rezulta multe balamale. Acolo va trebui sa gresezi cand va fi vremea.
Ca la orice decapotabila, principala masura preventiva e sa n-o decapotezi prafuita sau pe drumuri denivelate, daca te lasa in mers.
Mazda n-am vazut sa vanda ceva de genul insa am vasilina siliconica pe care Honda o recomanda pentru intretinerea garniturilor de la decapotabilele lor (Shin-Etsu), trebuie sa ma interez daca e potrivita pentru asa ceva.
Total de acord cu balamalele / sistemul de pliere, rezulta 3 segmente (2 la plafon + cel cu luneta). Pana acum pare destul de robust, nu am vazut multa lume sa se planga de probleme cu el. Dpdv viteza la care te lasa sa pliezi, masina trebuie sa mearga cu max de 10km/h. Cel mai probabil insa o sa trag pe dreapta sa o decapotez.

Edited by closchkutza, 13 October 2023 - 14:35.


#30
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,230
  • Înscris: 24.07.2022
si nu zice nimic gen sa o decapotezi macar 1 data pe luna?

0w-30 nu gasesti pt ea? cred ca ar proteja si mai mult.

#31
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Cat a fost mașina? Nu se mai pot da comenzi pentru ca apare facelift-ul sau nu se mai produce modelul cu motorul de 2.0?

#32
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

View PostPunter, on 13 octombrie 2023 - 18:43, said:

si nu zice nimic gen sa o decapotezi macar 1 data pe luna?
Nu am vazut nici o recomandare in acest sens.

View PostPunter, on 13 octombrie 2023 - 18:43, said:

0w-30 nu gasesti pt ea? cred ca ar proteja si mai mult.

0w-30 nu este printre uleiurile recomandate iar masina are garantie 6 ani / 150.000km. 5w30-ul de la Mazda este de vascozitate redusa, similar cu cele pentru Forduri asa ca nu-mi fac probleme ca ar fi prea gros pentru motor, cu atat mai mult cu cat este recomandat de producatorul acestuia.

View PostFriend310, on 14 octombrie 2023 - 08:17, said:

Cat a fost mașina? Nu se mai pot da comenzi pentru ca apare facelift-ul sau nu se mai produce modelul cu motorul de 2.0?

Pretul final a fost 34.800 eur (de la 37.360 pret de lista, am avut si un discount de 7-8%).
Mi s-a spus ca nu se mai pot da comenzi pentru motorul de 2.0 pentru ca ar urma sa nu mai fie disponibil pentru piata din RO si/sau EU. Puteam plasa comanda pentru exemplar dotat cu motorul de 1.5, evident facelift.
Ramane de vazut daca vor merge inainte cu aceasta decizie de a nu mai vinde motorizarea de 2 litru la noi, momentan nu exista nici un fel de informatii.

Se vor produce in continuare unitati cu motorul respectiv, cel putin pana cand acest model (ND) va fi scos de pe piata.

Odo: ~650km, ma rog sa tina vremea ok cat mai mult timp sa pot sa o conduc cat mai mult.
In weekend-ul trecut a condus-o si sotia la drum intins si a remarcat foarte rapid ca se simte si se conduce complet diferit. Ma uimeste in continuare cat de elastica si supla este suspensia masinii, nu ma asteptam.


Attached File  IMG_1358.jpg   351.03K   76 downloads

Edited by closchkutza, 18 October 2023 - 01:36.


#33
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Astazi am avut de treaba :D

Attached File  55D86720-0F8B-4984-B5B6-677C1B247849.jpeg   349.21K   59 downloads

Am cumparat cateva accesorii, ornamente praguri din inox, “covorase” roti a.k.a mud guards, tavita de portbagaj, toate OE si astazi am instalat “covorasele” (tavita e deja pusa insa am uitat sa ii fac poza iar ornamentele de praguri probabil la primavara).
Pe fata a trebuit sa dau gauri in ornamentele de plastic ale pragurilor, motiv pentru care masina a trebuit ridicata pe cric. Dupa ceva documentare am aflat ca Mazda recomanda sa se foloseasca cric hidraulic si sa se ridice puntea fata / spate pozitionand talpa cricului intr-un anumit loc pe cadru motor, respectiv cadrul puntii spate (sub diferential).

Rezultatul?

Attached File  4CA3679C-08CA-43B0-9CA2-7AA0C35A7F9E.jpeg   220.28K   56 downloadsAttached File  7116A1C3-E72D-4DDD-BA09-04FB5E2015AC.jpeg   266.96K   45 downloads
Attached File  889F8888-A11C-47C5-8C6B-4413E2BF0AE0.jpeg   324.36K   49 downloads

A fost nitel mai migalos decat ma asteptam din cauza ca a trebuit sa dau cate o gaura atat pe stanga cat si pe dreapta in care sa bag piulita captiva (jake nut). Pe partea stanga treaba e delicata, trebuie dat gaura fix unde este super-capacitorul folosit de sistemul i-eloop.

Altfel, looking good, dpdv rulaj ne apropiem de 800 de km superbi!

Attached File  9041AD5C-7D25-470F-97C9-A02FC8156E47.jpeg   441K   51 downloads

Edited by closchkutza, 21 October 2023 - 19:06.


#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcloschkutza, on 21 octombrie 2023 - 19:03, said:

Dupa ceva documentare am aflat ca Mazda recomanda sa se foloseasca cric hidraulic si sa se ridice puntea fata / spate pozitionand talpa cricului intr-un anumit loc pe cadru motor, respectiv cadrul puntii spate (sub diferential).

Adica e prea joasa si nu incape cricul sub praguri. Si eu patesc la fel cu multe din masini. Ia-ti niste fasii din alea de pavele de cauciuc si conduci pe ele inainte sa pui cricul.

#35
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Incape si sub praguri insa am impresia ca nu e foarte bine ranforsata muchia pragului (masina nu vine cu cric nicaieri). Ei recomanda sa pui doar “capre” (jack stands) la praguri (in pereche, fata si apoi spate). Nu recomanda insa sa ridici masina pe cric de la prag.
Dpdv cric incape doar cel low profile, mai aveam cam 1 deget de spatiu deasupra cricului.

#36
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 05.10.2022
În anumite parti ale lumii vine cu cric si l-ai putea cred gasi OEM daca il vrei.
Attached File  IMG_0147.jpeg   156.21K   36 downloads
L.E. N077-37-790C

Edited by sirronkcuhc, 21 October 2023 - 20:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate