Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Red Soul Crystal Mazda MX-5 RF

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
nakog7

nakog7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.06.2020
E subiectiv ce spun, dar e foarte frumoasa, mai ales in culoarea aleasa.
Sa o stapanesti sanatos !

#56
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Cam tarziu vin si eu, n-am mai intrat de ceva vreme pe aici. Felicitari, s-o stapanesti sanatos si multe plimbari placute cu ea. Am incercat sa ma urc si eu in una in showroom cand am fost cu a mea pe la revizii dar din pacate nu incap. La 1,92 si 105 kg nu merge neam. In rest, intorc capul dupa ele cand le vad pe strada.

#57
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Multumesc frumos!

Daca tot am intrat pe aici:
- masina e in continuare "la culcus" (are un pic peste 1 luna de cand sta) si ma manaca al naibii sa o scot la plimbare. Mai astept niste zile sa se mai curete nitel drumurile de pietris si sare (abia de 2 zile s-au oprit astia pe aici din murat drumurile in fiecare zi) si apoi o scot, poate in weekend sau sapt viitoare;
- avem in plan ca la vara sa plecam cu ea in concediu Posted Image . Nu avem inca foarte clar definit traseul dar stim ca vrem sa ajungem si prin Dolomiti.

Edited by closchkutza, 06 February 2024 - 16:54.


#58
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018

View Postcloschkutza, on 06 februarie 2024 - 16:53, said:

Multumesc frumos!

Daca tot am intrat pe aici:
- masina e in continuare "la culcus" (are un pic peste 1 luna de cand sta) si ma manaca al naibii sa o scot la plimbare. Mai astept niste zile sa se mai curete nitel drumurile de pietris si sare (abia de 2 zile s-au oprit astia pe aici din murat drumurile in fiecare zi) si apoi o scot, poate in weekend sau sapt viitoare;
- avem in plan ca la vara sa plecam cu ea in concediu Posted Image . Nu avem inca foarte clar definit traseul dar stim ca vrem sa ajungem si prin Dolomiti.

Cum o sa va descurcați cu bagajele? 😬

#59
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
O sa luam bagaje cat incap in portbagaj. :)
Nu am facut proba insa cred ca incap un troller mic carry-on si doua genti soft, caz in care ar trebui sa fie de ajuns.

Edited by closchkutza, 06 February 2024 - 23:12.


#60
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
In spatele scaunelor in cabina are vreun raftulet de pus chestii? La Z4 e o treaba cu fileu unde cred ca poti pune un bagaj lung si ingust sau 2 rucsaci.

Desigur, cea mai misto optiune e retro valiza aia pe carrier pe capota portbagajului, afara.

#61
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Nu are nimic in spatele scaunelor, sunt doar doua compartimente de depozitare relativ micute in care nu incape o geanta (cele cu rosu).
Attached File  IMG_4323.jpg   264.41K   70 downloads

Plus "torpedoul" care la MX5 ND este intre scaune (cel cu verde).

Edited by closchkutza, 07 February 2024 - 15:53.


#62
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
De ~ o saptamana Miotul a fost scos de la culcus si-si bucura proprietarii.

Attached File  IMG_7216.jpg   429.93K   69 downloads


Odo: ~2400km, zero probleme, doar buna dispozitie :) .

#63
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Frumoasa rau de tot masinuta asta. Hrana pentru suflet, ca doar o viata avem. Felicitari si drumuri bune, mereu cu zambetul pe buze!

#64
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
M-am ocupat nitel de interior astazi si am tratat suprafetele din piele cu Colourlock Leather Shield iar cele din piele sintetica (de ex. fetele de usi, cotiera, zona infierioara a bordului in dreptul pasagerului, etc.) cu produsul omolog pentru piele vegana (Colourlock vegan leather protector).
Solutiile au rolul de a minimiza abraziunea care apare inevitabil utilizarea obisnuita, intarziind astfel aparitia urmelor de uzura.

Judecand dupa cum respingeau apa zonele de scaun care unde frecarea e minimala (zona dinspre centrul masinii), pare ca scaunele fusesera deja tratate din fabrica cu ceva similar, comportamentul fiind similar cu cel al unei zone tratate cu ce am aplicat eu, pielea respingand aproape complet apa si refuzand sa se umezeasca. Evident, comportamentul era mult redus in zonele de access.

Attached File  IMG_7234.jpeg   260.25K   50 downloadsAttached File  IMG_7233.jpeg   225.34K   53 downloads

Desi laterală scaunului soferului pare ca e lucioasa pe laterala de langa usa, e doar iluzie optica.

Attached File  IMG_7232.jpeg   270.09K   52 downloads


Imi propun sa reaplic la fiecare 2-3 luni.

#65
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
Ai mai folosit soluțiile alea? Sau e prima oară?

Și întrebare generală: cum îți dai seama care e piele naturală și care sintetică? :D

#66
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Dupa cat costa masina :) Pe masinile medii nu gasesti piele, ci orice altceva, pe cele premium poti gasi piele artificiala, piele naturala, dar cu tratamente artificiale sau piele naturala.

#67
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022
Nu prea ma pricep dar Mazda pune nappa pe aproape toate masinile in functie de echipare (inclusiv pe MX-5 pe anumite echipari sau pe Mazda3) si din cate stiu aia e naturala.

Edited by sirronkcuhc, 24 February 2024 - 21:11.


#68
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Ah, am crezut ca se refera in general la masini, nu stiu cum e la Miata :)

#69
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajalexcrist, pe 24 februarie 2024 - 19:14, a scris:

Ai mai folosit soluțiile alea? Sau e prima oară?

Și întrebare generală: cum îți dai seama care e piele naturală și care sintetică? Posted image

Am folosit varianta pentru piele sintetica / vegana pe Mazda3, are accente pe fetele portierelor, pe bord. Merge aplicata si pe plastice, le face mai usor de curatat si aduna mai putin praf. Cea pentru piele nu am folosit-o pentru ca nu am avut pe ce pana acum.

In legatura cu a doua intrebare..raspunsul meu este.. greu Posted image . In cazul meu stiu unde a pus Mazda piele naturala si unde este piele artificiala si cred ca in cazul unora dintre variante as putea sa ma imi dau seama dupa cum se cuteaza materialul insa devine din ce in ce mai greu sa le dibui daca nu iti spune producatorul. Nu am o reteta universala.

Vizualizare mesajsirronkcuhc, pe 24 februarie 2024 - 21:11, a scris:

Nu prea ma pricep dar Mazda pune nappa pe aproape toate masinile in functie de echipare (inclusiv pe MX-5 pe anumite echipari sau pe Mazda3) si din cate stiu aia e naturala.

Nu doar pielea Nappa este piele naturala ci si cea normala, diferenta intre ele fiind aspectul si faptul ca pielea standard e ceva mai..dura.
In Romania (si cred ca si in Europa) acolo unde se bifeaza optiunea de tapiserie de piele mare parte din tapiseria scaunului este piele. In plus exista optiunea de piele Nappa (o piele cu o suprafata mai fina).

In US exista pe unele modele si varianta cu Leatherette (care este mentionata in clar in dotari), de obicei oferita ca varianta standard insa la noi din cate stiu nu exista pentru ca avem in locul ei tapiseria textila.

In cazul Miotului stiu sigur ca sunt tapisate cu piele naturala:
- partea interioara a scaunelor (sezutul si spatarul);
- partea interioara a suporturilor laterale (lateralale sunt din piele sintentica);
- volanul si maciulia schimbatorului de viteze;

Evident, pielea este finisata cu un strat care acopera porii, care ii asigura protectia si care o face impermeabila, acesta fiind unul dintre motivele pentru care in masinile de volum moderne tapiseria nu mai are nevoie de hidratare.

In masinile hi-end se poate intalni piele semi-anilina (stratul superior este mai subtire, porii sunt partial acoperiti) sau anilina (stratul superior cu rol de protectie lipseste, porii sunt deschisi), faptul ca este destul de sensibila si greu de intretinut facand-o neviabila pentru o masina normala.

Edited by closchkutza, 24 February 2024 - 23:49.


#70
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,223
  • Înscris: 05.10.2022

View Postcloschkutza, on 24 februarie 2024 - 23:36, said:

In US exista pe unele modele si varianta cu Leatherette (care este mentionata in clar in dotari), de obicei oferita ca varianta standard insa la noi din cate stiu nu exista pentru ca avem in locul ei tapiseria textila.
Leatherette am eu pe una si leather p-ailalta; mie imi place mai mult leatherette. (pare si ceva mai rezistenta)

Edited by sirronkcuhc, 25 February 2024 - 01:48.


#71
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Da, am citit pe forumurile Mazda din US ca scaunele imbracate in Leatherette ar fi mai confortabile, mai moi fata de cele din piele.

Edited by closchkutza, 25 February 2024 - 08:29.


#72
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007
Eu folosesc Koch Chemie Pol Star pt curățare și Koch Chemie Leather Star pentru întreținere.
Cam cele mai bune soluții pe care le-am incercat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate