Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

sfat achizitie desktop arhitectura

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostStickyFingaz, on 04 octombrie 2023 - 08:42, said:

Daca vrei AF II-ul 420 e de vanzare, nu bate, nu troncane, putin folosit.

Eu la piese de PC merg pe principiul ca platesc mai mult dar iau ceva nou. Sunt multi (nu zic ce e cazul tau)  care forjeaza piesele si apoi le vand de aproape noi.

#20
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 17.02.2016

View Postbogwol, on 04 octombrie 2023 - 08:58, said:

Eu la piese de PC merg pe principiul ca platesc mai mult dar iau ceva nou. Sunt multi (nu zic ce e cazul tau)  care forjeaza piesele si apoi le vand de aproape noi.

Era o gluma, nu-l dau ca-mi place sa ma uit la el, sta frumos pe raft. Poate mai asamblez unul anul viitor si o sa-l tin pentru ala.

Din nou, atentie la carcase ca 420-ul e mare de tot. Google nu te ajuta multe site-uri se iau doar dupa ce zice producatorul de carcasa, dar ala de obicei zice support for 360 and 420 radiators. Daca nu gasesti dimensiuni, pentru mounturile de radiator pe undeva, orienteaza-te spre alte carcase. Vezi si grosimea 420-ului cu ventilatoarele montate, trebuie tinut cont si de aia.
Cred ca nu prea gasesti mid-tower in care sa incapa.

#21
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
am inteles; iau in calcul varianta de 360; de asemenea iau in calcul si placa video Sapphire Radeon RX 7800 XT Nitro+, 16GB GDDR6, 256-bit (mai fac si de aici economie de vreo 1.000 lei)

#22
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 17.02.2016
Daca neaparat vrei 420-ul, poti incerca Corsair 1000D, Enthoo Lite/Primo, Fractal Design Meshify 2XL si Design 7XL. 420-ul are 458 mm lungime.
Si 420-ul si 360-ul vine cu kit AM5 si Intel inclus, asa ca la ala poti sa renunti.

Edited by StickyFingaz, 04 October 2023 - 09:19.


#23
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
precum spuneam, sunt conditionat de gasirea unei carcase care sa aiba butoanele si mufele usb pe fata, nu pe partea superioara. Stiu ca imi limiteaza mult optiunile, dar asa imi permit locatia unde il voi instala

#24
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 17.02.2016

View Postbogwol, on 04 octombrie 2023 - 09:32, said:

precum spuneam, sunt conditionat de gasirea unei carcase care sa aiba butoanele si mufele usb pe fata, nu pe partea superioara.

Hub USB? poti trage cablul unde vrei. Limitarea e data de mobilier? Trebuie sa ti cont de faptul ca, virgula, caldura de la 13900k si 7800xt trebuie sa o scoti undeva din carcasa, si de obicei pe spate ai loc doar de un ventilator de 120 sau 140.

#25
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
da, de mobilier; zona este aerisita, dar va intra intr-in loc unde are o policiora deasupra care imi limiteaza accesul la butoane; nu vreau tras de cabluri cand pot gasi o carcasa care sa obtina asa ceva
la carcase in jur de 1.100 lei am HYTE Y60 care este ffff bine vazuta/apreciata

#26
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 17.02.2016

View Postbogwol, on 04 octombrie 2023 - 09:52, said:

la carcase in jur de 1.100 lei am HYTE Y60 care este ffff bine vazuta/apreciata

Nu-ti intra AF II 360 in aia. Vezi eventual https://lian-li.com/...11-dynamic-evo/ daca e acceptabila ca dimensiuni pentru spatiul in care o pui. Faci exhaustare pe lateral, si nu-ti fierbe nimic ce e pe polita de deasupra.

#27
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
ca si curiozitate, cum iti dai seama daca intra/nu? sa stiu ce sa urmaresc

#28
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 17.02.2016

View Postbogwol, on 04 octombrie 2023 - 10:05, said:

ca si curiozitate, cum iti dai seama daca intra/nu? sa stiu ce sa urmaresc

https://hyte.com/store/y60?v=113

Ai acolo la tech specs ce radiatoare intra. Singurul loc unde accepta 360 e in partea de sus, cu conditia de grosime max 30mm.

https://www.arctic.d...360/ACFRE00068B

Aici ai AF-II-360 daca te duci jos la specificatii, vezi dimensiunile.

Problemele pentru montajul in partea superioara mai sunt legate si de pozitionarea placutelor de RAM si a radiatoarelor de VRM de pe placa de baza.

#29
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
am mai gasit una Lian Li PC-O11 Dynamic Mid-Tower, dar nu reusesc sa imi dau seama daca in asta incape recirea pe lichid sau nu

#30
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
- placa de baza: ASUS ROG,mai bine alege ceva de la MSi ,sunt mai durabile.Versiunile MSI de gaming sunt excelente.
- placa video: ASUS GeForce,daca ai ales sa mergi pe NVidia mai bine alege ceva de la MSI sau Palit,sunt mai durabile si mai bine aerisite.
Asus merg pe ieftineala in componente fortate prea tare.
In privinta carcasei Asus Tuf ,parerea mea ca dai banii degeaba pe ceva ce nu vei primi.Gasesti carcase la fel de bine aerisite la un pret mai bun,o carcasa buna o gasesti intr-o dimensiune suficienta sa incapa placa video(vezi dimensiuni la ea) dar si intr-un flux de aer suficienent de bun cauzat de coolere,asta o vezi in review-uri de de la cumparatori,adica curentul de aer creat de colere carcasa.Sai ai unele in bot care trag aer bine si unele in partea din spate care scot bine aerul cald si cam atat.
In privinta racirii pe lichid a proc-ului eu sunt rezervat deoarece am vazut destule produse defecte din cauza scurgerii de lichid si pe aici pe forum s-au plans cativa ca le-a curs lichid si a ars placa de baza sau pur simplu s-a defectat pompa.Sunt Coolere procesor de performata buna,cauta unul cu 4 sau 5 heatpipe ca sa asigure racirea tdp-ul necesar acelui procesor ce-l vei cumpara.Si in privinta pretului i9 consider ca nu merita banii dati.Un i7 isi va face datoria ireprosabil in orice l-ai "pune" sa faca.
Daca tu doresti sa cheltui niste bani aiurea este decizia ta.

Edited by PiticVerde, 04 October 2023 - 11:28.


#31
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Pitic. Multumesc pentru comentariile tale.
Ref la placa de baza, o sa analizez si MSI (de fapt aveam o varianta de rezerva de la ei - MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI, Socket 1700)
Placa video: deja am luat in calcul: Sapphire Radeon RX 7800 XT Nitro+, 16GB GDDR6, 256-bit. Eu am si acum un Saphire Vapor de care sunt ultra multumit
carcasa Asus Tuf mi s-a parut mai incapatoare si aerisita. Aici deja am discutat mai sus mai multe variante. StickiFingaz mi-a spus ca unele nu mergeau.
Posibil sa iau in calcul I7-le; mai studiez probleme

View PostPiticVerde, on 04 octombrie 2023 - 11:26, said:


Daca tu doresti sa cheltui niste bani aiurea este decizia ta.

Tocmai ca nu vreau sa cheltui aiurea si de aceea am si intrebat

#32
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 17.02.2016

View Postbogwol, on 04 octombrie 2023 - 10:28, said:

am mai gasit una Lian Li PC-O11 Dynamic Mid-Tower, dar nu reusesc sa imi dau seama daca in asta incape recirea pe lichid sau nu

E varianta anterioara la ce ti-am dat eu link. In principiu da, AF-II-360. 420 nu intra. Cu carcasa aia ai insa alte limitari la sursa din cauza modului de montare si a placii video. Vezi mai jos pagina producatorului:

https://lian-li.com/...pc-o11-dynamic/  max 210 mm lungime la sursa daca trebuie sa pui placa video pe verticala.

#33
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019
@bogwol
-nu recomand placile de baza si video de la ASUS
-nu recomand racirea pe apa (pompa duce cam 2 ani, am vazut ca multi se plang ca de asa ceva+alte probleme)
-recomand MSI sau Gugabyte (personal am Gigabyte si placa de baza si video aproape 4 ani si si nu am avut nicioproblema pana acum)
-recomand i7 ssau i9

Edited by Tidel_wave, 04 October 2023 - 13:16.


#34
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 17.02.2016

View PostPiticVerde, on 04 octombrie 2023 - 11:26, said:

Sunt Coolere procesor de performata buna,cauta unul cu 4 sau 5 heatpipe ca sa asigure racirea tdp-ul necesar acelui procesor ce-l vei cumpara.

Pentru 13900k pe care-l vrea nu exista racire cu aer care sa nu puna procul in thermal throttle cand ajunge la 99-100C. Asta e generatia curenta de procesoare. Fara cel putin un AIO de 240 sau 260 procul ala va sta tot timpul la 99-100C si thermal throttle. Max turbo power pentru 13900k este 253W. Spor in a gasi ceva pe aer ca sa duca asa ceva.

#35
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019

View PostStickyFingaz, on 04 octombrie 2023 - 13:32, said:


Pentru 13900k pe care-l vrea nu exista racire cu aer care sa nu puna procul in thermal throttle cand ajunge la 99-100C. Asta e generatia curenta de procesoare. Fara cel putin un AIO de 240 sau 260 procul ala va sta tot timpul la 99-100C si thermal throttle. Max turbo power pentru 13900k este 253W. Spor in a gasi ceva pe aer ca sa duca asa ceva.
personal detin un procesor care in majoritatea timpului sta in 90 de grade dar nu depaseste si este racire pe aer.
da, 13900k daca doresti sa-i faci overclock.. baga ceva pe apa sa faca si fata

#36
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 17.02.2016

View PostTidel_wave, on 04 octombrie 2023 - 13:36, said:

personal detin un procesor care in majoritatea timpului sta in 90 de grade dar nu depaseste si este racire pe aer.
da, 13900k daca doresti sa-i faci overclock.. baga ceva pe apa sa faca si fata

Sta daca nu e folosit la 100%. Da un CineBench sau ceva pe el si vezi cum ajunge la 100 si incepe thermall throttle. Omul vrea calculator pentru CAD.

Designul la 13900 ii permite sa mearga pana la cei 253W sau pana ajunge la 99-100C, care dintre ele se intampla mai intai. Asta e, nu ai ce face. Daca ai impresia ca merge racire cu aer atunci nu ai nevoie de 13900, era bun si un 13700.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate