Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

sfat achizitie desktop arhitectura

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
Ar trebui doua monitoare, la acest desktop.

#38
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
@bogwol - bugetul e generos, personal l-aș împărți între un laptop și un desktop. Am o studentă în anul 2 la arhitectura care văd că e mai confortabilă cu laptopul, deși are 1,60 m și 50 Kg îmbrăcată.  Îl folosește și la facultate, și acasă, și în deplasare.  Primesc proiecte pe care trebuie să le facă în grup, le e mai comod să se adune la o cafenea si să lucreze împreună așa. Folosește un TUF cu 12700H și RTX 3070 pentru programe de proiectare , programe de randare și editare foto-video.
Sigur găsești ceva mai bun, cu i7 și de la RTX 4070 în sus.

Din experiența anturajului cu 3-4 firme de arhitectură nu recomand placi video AMD, NVidia încă sunt favorizați de producătorii de soft specializat.

Ar mai fi varianta, netestată încă, de a avea acasă un desktop performant și în deplasare un laptop decent, cu baterie buna, și cu care să operezi remote desktopul la nevoie.
Proiectarea merge decent pe o configurație medie, chiar și cu placa video integrata - procesorul e mai solicitat aici.
Randarea e mult mai solicitantă pe cu placa video, și aici desktopul nu are egal. Însă, în scene complexe dai comanda și aștepți finalizarea, oricum nu ai nevoie de timp de răspuns ca în gaming. De asta presupun că ar merge operare remote

Edited by nei-k, 04 October 2023 - 17:26.


#39
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
In urma opiniilor voastre si a analizei mele, deocamdata ma gandesc la urmatoarele modificari:
- procesor i7 13700
- placa baza MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIF
- placa video Sapphire Radeon RX 7800 XT Nitro+, 16GB GDDR6, 256-bit
- cooler: inca stau in dubii intre Noctua NH-D15 Chromax.Black (pe aer, fiabila) sau ARCTIC Liquid Freezer II - 360, compatibil AMD/Intel (pe lichid, inteleg ca mai apar probleme)
- carcasa Lian Li O11 Dynamic EVO XL
din punct de vedere financiar am mai si redus cu vreo 2000 lei fata de estimarea initiala

Edited by bogwol, 05 October 2023 - 06:19.


#40
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postnei-k, on 04 octombrie 2023 - 17:22, said:


Ar mai fi varianta, netestată încă, de a avea acasă un desktop performant și în deplasare un laptop decent, cu baterie buna, și cu care să operezi remote desktopul la nevoie.
Proiectarea merge decent pe o configurație medie, chiar și cu placa video integrata - procesorul e mai solicitat aici.



Ceva de genul acesta am si eu in minte: acasa un desktop performant care poate fi utilizat ocazional si la jocuri; un portabil decent care sa permita prezentari, executie la fata locului, etc dar baza sa fie tot pe cel de acasa....

#41
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 17.10.2019

View Postnei-k, on 04 octombrie 2023 - 17:22, said:

@bogwol - bugetul e generos, personal l-aș împărți între un laptop și un desktop. Am o studentă în anul 2 la arhitectura care văd că e mai confortabilă cu laptopul, deși are 1,60 m și 50 Kg îmbrăcată.  Îl folosește și la facultate, și acasă, și în deplasare.  Primesc proiecte pe care trebuie să le facă în grup, le e mai comod să se adune la o cafenea si să lucreze împreună așa. Folosește un TUF cu 12700H și RTX 3070 pentru programe de proiectare , programe de randare și editare foto-video.
Sigur găsești ceva mai bun, cu i7 și de la RTX 4070 în sus.

Din experiența anturajului cu 3-4 firme de arhitectură nu recomand placi video AMD, NVidia încă sunt favorizați de producătorii de soft specializat.

Ar mai fi varianta, netestată încă, de a avea acasă un desktop performant și în deplasare un laptop decent, cu baterie buna, și cu care să operezi remote desktopul la nevoie.
Proiectarea merge decent pe o configurație medie, chiar și cu placa video integrata - procesorul e mai solicitat aici.
Randarea e mult mai solicitantă pe cu placa video, și aici desktopul nu are egal. Însă, în scene complexe dai comanda și aștepți finalizarea, oricum nu ai nevoie de timp de răspuns ca în gaming. De asta presupun că ar merge operare remote
De acord cu tot ce ai scris acolo, din experienta pot scrie ca am intampinat unele probleme cu quadro (placile vechi) si cele AMD la randare (lumion, Photoshop, illustrator, solidworks, blender, + altele). problema de driveri, placile sunt bune, dar la driveri "scartaie" cand le pui la munca serioasa.
In schimb am folosit pe alocuri integrata care nu a dat gres nicioadata, doar ca dureaza timp.

@Bogwol ce sursa vei folosi?
ce zici de  carcasa asta: Carcasa be quiet! Pure Base 500DX, Mid-Tower
si sursa asta: Sursa Seasonic 850W, FOCUS GX Series, 80 PLUS Gold, Full Modulara, ATX v2.4, Eficienta 90%, Ventilator 120mm FDB Bearing, PFC activ

Edited by Tidel_wave, 05 October 2023 - 08:09.


#42
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@bogwol eu mi-as face cruce si in nici un caz nu as cumpara placa video de la amd.
Gandeste-te ca se apuca juniorul sa faca o lucrare extrem de importanta si apoi surpriza apare pe ecran blue screen si se duce la closet toata munca pt ca nu s-a salvat nimic.
Mai poate aparea si varianta in care se instaleaza un driver cu probleme si sa vezi timp pierdut cu reinstalari de w11 si instalari de n drivere pana gaseste driverul ok.
Eu as merge pe modelul mai rece, mai fiabil, mai stabil, cu drivere bine puse la punct,.. adica pe nvidia si anume nr1: model de la msi varianta gaming x.


#43
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostTidel_wave, on 05 octombrie 2023 - 08:08, said:

De acord cu tot ce ai scris acolo, din experienta pot scrie ca am intampinat unele probleme cu quadro (placile vechi) si cele AMD la randare (lumion, Photoshop, illustrator, solidworks, blender, + altele). problema de driveri, placile sunt bune, dar la driveri "scartaie" cand le pui la munca serioasa.
In schimb am folosit pe alocuri integrata care nu a dat gres nicioadata, doar ca dureaza timp.

@Bogwol ce sursa vei folosi?
ce zici de  carcasa asta: Carcasa be quiet! Pure Base 500DX, Mid-Tower
si sursa asta: Sursa Seasonic 850W, FOCUS GX Series, 80 PLUS Gold, Full Modulara, ATX v2.4, Eficienta 90%, Ventilator 120mm FDB Bearing, PFC activ


sursa dorita: Seasonic 850W, FOCUS PX Series, 80 PLUS Platinum, Full Modulara, ATX v2.4, Eficienta 92%, ar fi peste propunerea ta

View Postmariusixy, on 05 octombrie 2023 - 08:24, said:


Eu as merge pe modelul mai rece, mai fiabil, mai stabil, cu drivere bine puse la punct,.. adica pe nvidia si anume nr1: model de la msi varianta gaming x.

Analizez si varianta asta, dar .... unii spun ca Amd e mai bun ca are mai multi GB, altii ca nvidia....
Eu am un AMD Saphire Vapor acasa si nu mi-a facut niciodata probleme, si o am de niste ani buni (7-8)
Acum cu tehnologia noua, desi ar trebui sa nu mai fie probleme, vad ca dimpotriva, le arunca pe piata si apoi vad cum/daca rezolva problemele....

Edited by bogwol, 05 October 2023 - 08:39.


#44
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Nu se pune problema de lipsa a performanței la plăcile video AMD. Problema apare la incompatibilitatea sau lipsa suportului din partea producătorilor de soft specializat pentru AMD, atât CPU cât, mai ales GPU. Ăștia abia au introdus recent suport pentru multicore...
Mergi pe NVidia RTX, dacă nu vrei sa ai bătăi de cap.


#45
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postbogwol, on 05 octombrie 2023 - 08:42, said:

Analizez si varianta asta, dar .... unii spun ca Amd e mai bun ca are mai multi GB, altii ca nvidia....
Eu am un AMD Saphire Vapor acasa si nu mi-a facut niciodata probleme, si o am de niste ani buni (7-8)
Acum cu tehnologia noua, desi ar trebui sa nu mai fie probleme, vad ca dimpotriva, le arunca pe piata si apoi vad cum/daca rezolva problemele....

Stai linistit, nu sunt probleme nici cu AMD nici cu NVidia pe W11. Acum ca trebuie doar sa verific ce proiecte fac altii merge si pe APU de la AMD fara nici o problema, mai incet decat placa dedicata, insa merge. Laptopul anterior era cu dedicata NVidia, nici acolo nu au fost probleme. Deci cu programele care o sa le foloseasca copilul nu vor fi probleme de drivere sau alte baliverne.

View Postnei-k, on 05 octombrie 2023 - 09:18, said:

Nu se pune problema de lipsa a performanței la plăcile video AMD. Problema apare la incompatibilitatea sau lipsa suportului din partea producătorilor de soft specializat pentru AMD, atât CPU cât, mai ales GPU. Ăștia abia au introdus recent suport pentru multicore...

Suport pentru softurile CAD de la producatori sunt de obicei doar pentru gama Quadro si WX. Unde ai vazut la softurile de CAD pe care o sa le foloseasca sa aiba suport doar pentru NVidia sau doar pentru AMD? Simulari mai gasesti care sunt optimizate pentru CUDA dar aia nu inseamna ca nu functioneaza pe alte placi.

View Postnei-k, on 05 octombrie 2023 - 09:18, said:

Mergi pe NVidia RTX, dacă nu vrei sa ai bătăi de cap.

Adica sa stea sa se gandeasca in fiecare clipa daca e montat cum trebuie nenorocitul ala de conector de 12VHPWR ca sa nu se trezeasca ca ramane fara placa video?

#46
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
E alegerea fiecăruia, eu spun doar ce am configurat și ce probleme am întâmpinat pentru arhitecți care chiar prestează proiecte mari la PC. Toți pe care ii știu au renunțat la AMD...

Noi vorbim aici de drivere și suport, dar majoritatea arhitecților încă folosesc softuri vechi, pentru că se zgârcesc la subscripție lunara sau anuală pentru versiuni actuale. Nu mai zic de cei care lucrează cu ele cr#ck-uite... Studenții primesc cumva licențe pentru softuri noi? Tot cu vechituri cr#ck-uite lucrează.

#47
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postnei-k, on 05 octombrie 2023 - 10:51, said:

E alegerea fiecăruia, eu spun doar ce am configurat și ce probleme am întâmpinat pentru arhitecți care chiar prestează proiecte mari la PC. Toți pe care ii știu au renunțat la AMD...

Noi vorbim aici de drivere și suport, dar majoritatea arhitecților încă folosesc softuri vechi, pentru că se zgârcesc la subscripție lunara sau anuală pentru versiuni actuale. Nu mai zic de cei care lucrează cu ele cr#ck-uite... Studenții primesc cumva licențe pentru softuri noi? Tot cu vechituri cr#ck-uite lucrează.

In principiu ar trebui sa fie versiuni pentru studenti la care sa fie niste preturi mai normale, pe care sa le achizitioneze facultatile. Depinde de fiecare facultate presupun.

#48
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostStickyFingaz, on 05 octombrie 2023 - 13:03, said:

In principiu ar trebui sa fie versiuni pentru studenti la care sa fie niste preturi mai normale, pe care sa le achizitioneze facultatile. Depinde de fiecare facultate presupun.
Merge si cu sistem AMD ptr programe de arhitectura. Cheia este o placa video buna ptr 3d si mult ram.

#49
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
E gratuita licenta pentru studenti.
https://myarchicad.graphisoft.com/
Necesar system requirements
https://graphisoft.c...em-requirements
Eu recomand Apple Silicon M1 Max

Edited by Leo2006, 06 October 2023 - 16:01.


#50
GruiaLS

GruiaLS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2021
Ciao
De bracket-cooler nu ai nevoie.
Daca e modelare CAD, nu apesi atat de mult pe procesor, ci mai mult pe posibilitatea placii video de a randa in 3D. Si folosesti aceleasi chestii care se folosesc si in jocuri video. Acolo AMD > nVidia.
Rami, 32 ar trebui sa fie suficient. E overkill 64.
SSD. Ori iei cel mai bun, ori iei cel mai ieftin. 980Pro ala nu e nici cal, nici magar. Asa ca ori mergi pe NV2 la 400 de Lei, ori 990Pro la 900 de Lei.
Daca vrei neaparat carcasa aia, trebuie sa iei in considerare ca vine cu 0 ventilatoare. Trebuie sa mai adaugi 10 ventilatoare. 3 Intake podea, 3 Intake lateral, 3 Exhaust tavan, 1 exhaust spate.
Partea buna este ca le poti seta sa mearga pe 50%. Sunetul va fi aproape de 0. Daca il tine intr-un camin unde sta cu alte persoane, sau in aceeasi camera in care doarme cineva conteaza si sunetul.
Sursa. Platinum vs Gold, tine de eficienta. Nu de calitate. Ce am pus eu acolo e mai buna, mai noua, si are standardul ATX3.0. Adica vine cu mufa de 12VHPWR. Momentan nu ii trebuie, dar poate vrea sa treaca pe nVidia pe viitor, sau AMD adopta poate si ei la anul mufa respectiva.
Ca si cost, am iesit undeva la 3000 de Lei sub tine. Cu banii economositi poti sa te gandesti sa schimbi procesorul intr-un R9 7900 (Fara X), daca chiar crezi ca are nevoie de mai multe fire de executie. Desi, ma indoiesc. Mai poti adauga un HDD. Daca face proiecte, si vrea sa le salveze, un Seagate Ironwolf 4Tb este 550 de Lei. Sa nu mergi pe gama de consumator basic. Foloseste ceva de NAS, pt ca va face scrieri solide si sustinute.
Un Laptop usor care sa il ia cu el nu i-ar strica. Ar putea accesa compul de acasa si sa lucreze/sa-i dea de lucru sa faca ceva pana ajunge el acasa.

Laptop Acer 15.6'' Aspire 5 A515-45, FHD IPS, Procesor AMD Ryzen™ 7 5700U (8M Cache, up to 4.30 GHz), 8GB DDR4, 512GB SSD, Radeon, No OS, Silver
Cod PC Garage: 2529643
1.898,99 RON

CPU: AMD Ryzen 7 7700 3.6 GHz 8-Core Processor  (1771.98RON @ PC Garage)
CPU Cooler: be quiet! Dark Rock 4 CPU Cooler  (435.98RON @ PC Garage)
Motherboard: Gigabyte B650 AORUS ELITE AX ATX AM5 Motherboard  (1266.98RON @ PC Garage)
Memory: Corsair Vengeance 32 GB (2 x 16 GB) DDR5-6000 CL30 Memory  (771.27RON @ PC Garage)
Storage: Samsung 990 Pro 2 TB M.2-2280 PCIe 4.0 X4 NVME Solid State Drive  (906.98RON @ PC Garage)
Video Card: Sapphire NITRO+ Radeon RX 7800 XT 16 GB Video Card  (3316.98RON @ PC Garage)
Case: Asus TUF Gaming GT502 ATX Mid Tower Case  (940.22RON @ PC Garage)
Power Supply: Corsair RM850e (2023) 850 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply  (751.33RON @ PC Garage)
Case Fan: ARCTIC F12 PST 53 CFM 120 mm Fans 5-Pack  (166.98RON @ PC Garage)
Case Fan: ARCTIC F12 PST 53 CFM 120 mm Fans 5-Pack  (166.98RON @ PC Garage)
Total: 10495.68RON

#51
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Multumesc pentru sugestii.
Un laptop ultraportabil are deja; ceva de la Asus, nu mai stiu daca i5 sau i7. A costat in jur de 5000 lei la momentul achizitiei, acum vreo 2 ani.

#52
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
dupa analize incrucisate, tinand cont si de recomandarile voastre si de ca am mai citit review-uri pe net, configuratia la ora asta arata cam asa
Procesor AMD Ryzen 9 7900 X 4.7 ghz
Placa baza MSI PROX670-P Wifi
Placa video MSI GEFORCE RTX 4070 VENTUS 3X E 12G OC, 12GB GDDR6X, 192-bit
Hard Samsung 990 PRO 2TB PCI Express 4.0 x4 M.2 2280
Memorii Corsair Vengeance 64GB DDR5 6000MHz CL30 Dual Channel
Coller be quiet! Dark Rock PRO 4
Sursa Corsair RM850e v2, 80+ Gold, 850W
Ventilatoare 2 x Ventilator / radiator ARCTIC AC F12 Value 5-Pack
Carcasa Lian Li O11 Dynamic EVO XL
Un total de cca 12.100 lei

La aceasta concluzie m-au condus urmatoarele:
- m-am hotarat sa renunt la recire pe lichid, avand in vedere mai multe probleme care apar
- am hotarat sa merg pe MSI in loc de Gigabyte, datorita planderilor relativ numeroase privind in special driverele generate de ultimii

#53
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 bogwol, on 11 octombrie 2023 - 08:22, said:

Memorii Corsair Vengeance 64GB DDR5 6000MHz CL30 Dual Channel

Mai specific, care dintre ele? CMK64GX5M2B6000C30 sau CMK64GX5M2B6000Z30. Prima e cu XMP pentru CPU Intel a doua e cu EXPO pentru AMD.
Sau eventual daca te-ai hotarat pe AMD la proc, G-Skill Trident Z5 Neo la 6000 MHz si CL30, care sunt garantate cu chipuri Hynix.

#54
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Nu am avut idee ca sunt diferite in functie de procesor. Am mai aflat o chestie....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate