Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

sfat achizitie desktop arhitectura

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salut

Copilul meu a intrat la facultate la arhitectura si ma intereseaza sa ii fac un desktop care sa ii permita sa ruleze bine software-urile care le va folosi prin facultate. Eu am facut o identificare de componente, dar m-ar interesa si eventuale (alte) recomandari. Configuratia gandita de mine arata asa:
- procesor: Intel Raptor Lake, Core i9 13900K 3.0GHz box
- placa de bza: ASUS ROG STRIX Z790-H GAMING WIFI
- placa video: ASUS GeForce RTX 4070 PRO ART 12GB GDDR6X 192-bit DLSS 3.0
- memorii: Corsair Vengeance 64GB DDR5 6000MHz CL30 Dual Channel Kit
- SSD: SSD Samsung 980 PRO 2TB PCI Express 4.0 x4 M.2 2280
- cooler: ARCTIC Liquid Freezer II - 420, compatibil AMD/Intel
- supor cooler: Bracket montare pentru cooler Arctic Liquid Freezer II la procesor Intel LGA1700, Rev. 2
- sursa: Seasonic 850W, FOCUS PX Series, 80 PLUS Platinum, Full Modulara, ATX v2.4, Eficienta 92%, Ventilator 120mm FDB Bearing, PFC activ
- carcasa: ASUS TUF GAMING GT502 black (aici sunt multe carcase, dar ma intereseaza una care are butoanele si porturile USB pe partea din fata, nu sus cum au majoritatea)

Toate cele de mai sus se invart in jurul sumei de 14.000 lei. Pe partea de gaming ma intereseaza mai putin; probabil va fi ceva, dar nu in mod special
Daca aveti sugestii privind unele inlocuiri de componente, va multumesc. As aprecia si daca ati argumenta de ce piesa X e mai buna decat pisea Y propusa de mine. De asemenea, apreciez si alte idei care sa aduca performanta oarecum similara si la bani mai putini.
Multumesc

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
care sunt aplicatiile utilizate? te poti uita la specificatiile recomandate de fiecare aplicatie si iti faci idee. dar la ce componente ai acolo, diferente mari nu o sa prea fie.

#3
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Doua observatii care nu-mi dau seama daca le-ai omis intenrionat: monitorul si tjnand cont ca e student parca m-as orienta spre un laptop, bugetul e generos.

#4
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
CUm spunea nenea de mai sus: ce aplicatii folosesti?
Nu are sens sa cumperi 'muscle pc' pentru o aplicatie care foloseste 1/4 din acele resure. Bine, daca de teranjeaza acei 14k lei, poti sa mai pui 10k si sigur vei fi asigurat si pentru ultimele jocuri de pe piata!

#5
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
Si eu as zice un laptop mai bine desi nu are aceasi putere de calcul. Poate mai merge la facultate cu el, poate la un coleg sa lucreze la proiecte. In vacante poate sa vina cu el acasa, e mai mobil.

#6
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
https://www.diablosc...r4-quadro-m4000
la care mai adaugi ssd nou si ram. si garantie extinsa.
Ce e scris mai sus e  pc de gaming nu de munca.

#7
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@bogwol iti dai seama ca ai exagerat cu acea configuratie.
De ex rtx 4070 s-a lansat in Romania din aprilie 2023 si softurile respective nu au aparut pe piata dupa acea data.



Vezi ca iti mai trebuie si monitor.

Acum toti pustii care nu au chef sa se angajeze si aleg sa mai piarda vremea inca 4 ani la facultate, dupa ce vad configuratia asta o sa aleaga toti arhitectura 🤣🤣🤣

La configuratia de mai sus trebuie adaugat si un hdd pt stocare, unde sa isi salveze datele importante.

Edited by mariusixy, 04 October 2023 - 07:43.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 bogwol, on 04 octombrie 2023 - 06:12, said:

Pe partea de gaming ma intereseaza mai putin; probabil va fi ceva, dar nu in mod special
E un computer foarte bun pentru gaming. Dar copilul trebuie să se mai și relaxeze deci poți să lași așa.
Pentru chestiile serioase - cu configurația aia vei sta liniștit toți cei șase ani de școală. E overkill pentru orice e pe piață acum.

#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
Asta

 bogwol, on 04 octombrie 2023 - 06:12, said:

- cooler: ARCTIC Liquid Freezer II - 420, compatibil AMD/Intel

nu-l poti monta in asta

 bogwol, on 04 octombrie 2023 - 06:12, said:

- carcasa: ASUS TUF GAMING GT502 black (aici sunt multe carcase, dar ma intereseaza una care are butoanele si porturile USB pe partea din fata, nu sus cum au majoritatea)

De asemenea, daca calculatorul e luat strict pentru CAD, atunci ti-as recomanda clasa Quadro de la NVidia sau Radeon Pro WX de la AMD, care au suport de drivere speciale pentru CAD. Daca te duce bugetul, eventual sursa de 1kw pentru un upgrade viitor, acelasi Seasonic Focus.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 pownee13, on 04 octombrie 2023 - 07:28, said:

https://www.diablosc...r4-quadro-m4000
la care mai adaugi ssd nou si ram. si garantie extinsa.
Ce e scris mai sus e  pc de gaming nu de munca.
Tu ai folosit vreodata ArchiCAD, Lumion sau alte softuri pe statii "grafice" cu miraculoasele Quadro? Fiindca din nefericire eu doar pe asa ceva lucrez de prin 2007 (sefii sunt incapatanati si merg doar pe recomandarile unei firme de "IT" care ne baga pe gat rebuturi) si sunt mai mult decat oribile. Modele Quadro care in teorie ar sterge pe jos cu un RTX 2060 nu pot gestiona un model 3D care pe junghiul meu de RX6600 ruleaza perfect. Si nu e nici de la procesor, fiindca daca te uiti in semnatura mea, vei vedea ca am ceva care nici la vizionat filme nu ar mai trebui folosit.
De Lumion ce sa mai spun, se misca in maxim 2-3 cadre pe secunda daca incercam sa-l rulam pe miraculoasele Quadro. Or fi si ele bune la ceva, dar nu la arhitectura. Aici sunt PRAF cu litere mari.


 StickyFingaz, on 04 octombrie 2023 - 07:47, said:

...De asemenea, daca calculatorul e luat strict pentru CAD, atunci ti-as recomanda clasa Quadro de la NVidia sau Radeon Pro WX de la AMD, care au suport de drivere speciale pentru CAD. Daca te duce bugetul, eventual sursa de 1kw pentru un upgrade viitor, acelasi Seasonic Focus.
Cum am scris mai sus, nu recomand deloc, din proprie experienta. Si am incercat inclusiv diferite drivere, atat experimentale cat si stabile si testate, dar rezultatul era acelasi.
Poate s-o fi descurcand mai bine in programele pentru calcul structuri si simulari de forte&altele, dar in proiectare 3D sigur nu.


 bogwol, on 04 octombrie 2023 - 06:12, said:

Salut
...
Fiind la facultate de arhitectura, ii trebuie ceva mobil, cu putere mare de procesare. Asa ca mai bine orienteaza-te spre un laptop de gaming (asta fiindca are "de toate" si are si racire mai ok), cat se poate sa aiba minim un i7 musculos sau chiar i9, minim 32GB ram si RTX 3070 sau mai bun.

Edited by Hider141, 04 October 2023 - 07:56.


#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asa se intampla cand parintii se cred mai destepti decat copiii lor!
Lasa-l in pace, cand ii va trebui ceva da-i banii sa-si ia ce doreste. El va cunoaste cerintele intotdeauna mai bine decat tine.
Si o sa constati ca-si va lua un laptop si un monitor bun.

Edited by adip1962, 04 October 2023 - 08:08.


#12
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
va multumesc pentru replay-uri, dar cred ca e necesar sa clarificam niste aspecte:
- desktop-ul nou va inlocui unul deja existent; am acasa monitor + restul de periferice. Ce am solicitat e doar desktopul propriuzis.
- ref la soft-uri: nu stiu ce va folosi, dar banuiesc ca va face ceva cu simulare 3D care are nevoie de putere de calcul
- desktopul va fi pentru acasa; are un laptop bunicel (eventual peste un an sau 2 il vom schimba cu ceva mai puternic)

 StickyFingaz, on 04 octombrie 2023 - 07:47, said:

nu-l poti monta in asta



de ce? am pus in configuratie si un adaptor....l

Edited by bogwol, 04 October 2023 - 08:18.


#13
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
e overkill pt ce va face la facultate

o sugestie - ini loc de 4070 ia un 7800XT - e peste 4070 la randare si are si 16gb de ram. 4070 e mai bun doar la RT, asta pana apare FSR 3 si HYPR-RX

#14
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 Hider141, on 04 octombrie 2023 - 07:53, said:

Cum am scris mai sus, nu recomand deloc, din proprie experienta. Si am incercat inclusiv diferite drivere, atat experimentale cat si stabile si testate, dar rezultatul era acelasi.
Poate s-o fi descurcand mai bine in programele pentru calcul structuri si simulari de forte&altele, dar in proiectare 3D sigur nu.

In principiu Quadro de exemplu sunt aproape la fel arhitectural cu RTX-urile, cu cateva exceptii: ID hardware de Quadro (de la Turing incoace nu mai merge soft mod ca sa transformi o placa normala intr-un quadro, ci ai nevoie de hard mod pe placa grafica), mai multa memorie si mai mult "compute power" decat echivalentul RTX. Am vazut diferenta in Catia, 2 x la viteza conteaza pentru productivitate, zic eu.

 bogwol, on 04 octombrie 2023 - 08:18, said:

de ce? am pus in configuratie si un adaptor....l

Nu incape in carcasa. Vine el deja cu adaptor, nu mai ai nevoie de altul in plus.

#15
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Poate va fi suficient desktopul ori laptoptul existent.
In caz ca va avea nevoie de mai multa putere de procesare va da comanda atunci si in 2-3 zile vine unitatea acasa.



#16
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 StickyFingaz, on 04 octombrie 2023 - 08:24, said:

Nu incape in carcasa. Vine el deja cu adaptor, nu mai ai nevoie de altul in plus.

Pai e una din cele mai generoase carcase. Cum iti dai seama ca nu incape?

Toate lumea spune ce e foarte puternic pentru ce are nevoie. Sa incerc atunci cu un procesor Intel Core i7-13700F, 2.1GHz, 30MB? S-ar mai reduce costurile cu cca 1.000 lei...

Edited by bogwol, 04 October 2023 - 08:37.


#17
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 bogwol, on 04 octombrie 2023 - 08:35, said:

Pai e una din cele mai generoase carcase. Cum iti dai seama ca nu incape?

Dimensiuni, site-ul producatorului etc. Mi-am luat LianLi Lancool III pentru ca scria ca se poate monta radiator de 420 in el, insa Arctic Freezerul de 420 e o idee mai lung decat celelalte radiatoare de 420 si nu incape decat in locatia din fata si si acolo doar cu o gramada de modificari si nu ramane fixat cum trebuie. Asa ca in loc sa schimb carcasa am mai luat un AF II 360 si acela intra cum trebuie.
Daca vrei AF II-ul 420 e de vanzare, nu bate, nu troncane, putin folosit.

Edited by StickyFingaz, 04 October 2023 - 08:46.


#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 StickyFingaz, on 04 octombrie 2023 - 08:24, said:

In principiu Quadro de exemplu sunt aproape la fel arhitectural cu RTX-urile, cu cateva exceptii: ID hardware de Quadro (de la Turing incoace nu mai merge soft mod ca sa transformi o placa normala intr-un quadro, ci ai nevoie de hard mod pe placa grafica), mai multa memorie si mai mult "compute power" decat echivalentul RTX. Am vazut diferenta in Catia, 2 x la viteza conteaza pentru productivitate, zic eu.
In Catia da, e mai ok.
Insa in ce va folosi copilul sigur va fi limitat. Doar pe la inginerie se foloseste Catia sau ceva asemanator, in schimb la arhitectura folosesc ori ArchiCAD, ori Revit. Si din experienta, ambele merg mult, mult mai bine pe placi de jocuri chiar si la o simpla vizualizare 3D a modelului.
Iar prin anii mai mari cand deja se apuca de randari, cel mai probabil va folosi Lumion sau TwinMotion fiindca sunt mai rapide, mai intuitive si mai usor de invatat, care iarasi sunt dependente de o placa video de gaming atat la vizualizare/editare scena, cat mai ales la timpii de randare daca scoti randari 4K/8K sau chiar filmulete.

Edited by Hider141, 04 October 2023 - 08:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate