Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Motorola g54 vs motorola edge 30

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
urmeaza sa iau un tel pt cineva si care e fan motorola dar nu pot da prea mult asa ca am cautat si am gasit aceste 2 modele din titlu la preturi similare. edge 30 are snapdragon 778g+ 8 gb ram 128 gb stocare si 4020 mah baterie (si n-are microsd) iar g54 are dimensity 7020 12 gb ram 256 gb stocare si 6000 mah bateria plus slot microsd.

care ar fi mai bun strict dintre ele? intuitiv as spune ca edge 30 ar fi alegerea pt ca are proc snapdragon 778g+ si ecran oled dar nu e asa simplu pt ca are baterie mai mica si lipsa slot microsd si astea pot trage in jos telul pt acea persoana pt ca face multe poze si clipuri video pe care le salveaza pe microsd.

motorola g54 are proc mai slabut daca inteleg corect si ecran lcd in loc de oled dar are 12 gb ram slot microsd si o baterie mare (asta e important pt modul in care foloseste telul).

ce ma sfatuiti? si repet ca alegerea e doar intre modelele de mai sus fara alte optiuni din motivele expuse anterior.

#2
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 12.11.2012
Panarama da telefoane! Zici ca e "Doua loturi" cu vice-versa
https://www.gsmarena...ne2=11500#diff-

Motorola edge 30 e mai bun da n are microsd care trebuie ca "acea persoana face multe poze si clipuri video pe care le salveaza pe microsd"
Motorola g54 are microsd da in rest sta prost la proc care e slab, ecran IPS slab, ram putin

Sfatu meu personal e sa cauta alt model da telefon care are si microsd

Da vad c ai zis ca

View Postabulafius43, on 29 septembrie 2023 - 14:44, said:

alegerea e doar intre modelele de mai sus fara alte optiuni din motivele expuse anterior.
Pai atuncea daca ii tre obligatoriu microsd sa cumpara Motorola Moto G54 si sa sa bucura pa partea ailalta ca:
- E model mai nou lansat in 2023
- Primeste mai mult timp update uri la Android
- Are baterie mare da 6000mAh

La camera si restu e slab fata da alalantu da macar are 256GB stocare si microsd sa isi salveaza pozele si clipurile video

Edited by pateu_98, 29 September 2023 - 16:17.


#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am eu un Motorola G30. Telefonul merge brici, ține bateria, rulează foarte bine aplicațiile, nu se încinge, se încarcă rapid dar...are niște camere de rahat (culori șterse și artificiale) și ecranul destul de întunecat. La luminozitate maximă zici că ești la 70% din luminozitatea unui Xiaomi. Păcat de calități, în interior nu simți nevoia unui ecran mai luminos dar camerele sunt un mare minus.

#4
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007

View Postpateu_98, on 29 septembrie 2023 - 16:16, said:

Motorola g54 are microsd da in rest sta prost la proc care e slab, ecran IPS slab, ram putin

12 GB de RAM e putin ?

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,908
  • Înscris: 30.08.2006
Microsd-ul a murit de mult. Mai bun e Edge 30. Ce mai faci cu cardul cand va crapa ? Pe Google ai 15 GB stocare, pe Digi storage ai 50 GB stocare si se salveaza automat. Mai poti face un alt cont de Google cu inca 15GB stocare foto. Posibilitatile sunt nelimitate. Nu-ti salva toate amintirile si fisierele pe card pentru ca peste 3-4 ani se vor pierde. Nu sunt facute sa rezista cat un ssd.

#6
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 12.11.2012

View Postcristiany, on 29 septembrie 2023 - 16:41, said:

12 GB de RAM e putin ?
Scuze, e vice-versa Motorola Moto G54 e modelu cu mai mult ram decat celalant mentionat da @initiator

Si eu tot Motorola Moto G54 zic sa cumpara!
E mai nou, primeste mai mult timp update uri la Android, bateria mai mare
Cu pozele face ce a zis colegu mai sus, le salveaza in Cloud

Singura bila neagra e camera foto care e mai slaba decat la Motorola Edge 30
Aicea chiar n are sa mai faca ca asa vine din fabrica telefonu cu camera  :)

Daca nu e mare diferenta da bani dintre Motorola Moto G54 / Edge 30 si modelele astea din 2023 cu camera mai buna https://www.gsmarena...ne3=12251#diff- eu zic sa sa orienteaza spre alt model da Motorola
Da daca bugetu e batut in cuie atuncea sa aleaga unu din Moto G54 sau Moto Edge 30

#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Ia Edge 30 (simplu, nu neo&co).
E din alta gama fata de g54, ai update-uri pe o perioada mai lunga decat la gama G, inclusiv upgrade de android si de securitate.

Eu il am cam de cand a aparut, merge excelent, intr-un an de zile nu am avut niciun bug, crush sau agatare in functionare. Bateria tine fara vreo emotie 24 ore la utilizare mai intensa, 36 ore daca il folosesti normal. Camerele sunt bune, nimic de reprosat. Se aude tare si clar in convorbire; muzica se aude excelent (pentru un telefon).

Interesant e si ecranul, cum spuneam, il am de vreun an si ceva , inca il folosesc doar cu husa cu care a venit in pachet. Nu am zgarieturi pe ecran, cu toate ca nu-l menajez, il port in buzunar la salopeta la munca (praf...etc).

E o alegere foarte buna, eu sunt foarte multumit ca am inlocuit mi11 lite cu Edge 30.

#8
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 31.07.2015
Grijă cu Motorola pentru că umblă cu cioara vopsită. G84 de exemplu cică are 12 GB RAM, dar SD 695 cu care vine echipat e limitat din naștere la 8GB, restul de 4 sunt doar virtuali.

#9
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 18.08.2021
Eu am Edge 30 Neo pe motiv de ... prietenos cu buzunarul, e cea mai mica diagonala suportabila in buzunarul din fata al blugilor - 6.28 - la un telefon decent. SD695 nu e chiar slabutz, dar il trage inapoi stocarea, care e UFS 2.1 versus fostul OnePlus6 care, cu SD845 si UFS 3.0 - aici chinezu nu s-a zgarcit - e mai rapid in utilizarea de zi cu zi. Insa, SD695 in 7 nm e mult mai eficient la consum - utilizare moderata am doua zile full de utilizare, fara emotii - iar ecranul P-OLED nu e deloc rau fata de un AMOLED cu pretentii, nu am gasit inca situatia sa nu pot distinge ecranul in soare, cu luminozitatea pe auto. SI la 8 gb RAM cu 128 stocare nu simt nevoia nici de mai multi cai sub capota, nici de stocare mai mare.
In alta ordine de idei Mediatek Dimensity sufla tare in ceafa la Snapdragon, cel putin impart aceeasi litografie performanta pe 7 nm, doar grafica vine la ei din alta parte, nu e Adreno ca la Snapdragon.
A iesit de curand si Edge 40 Neo, da dea si la ala un ochi, parca vine direct cu 256 Gb stocare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate