Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

De ce nu se afiseaza salariul in anunturi?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Fain ar fi sa se scrie toate detaliile. Asa cum se scrie cerintele postului, se poate scrie si ce ofera postul. Asa ar fi rational.
M-au mai contactat si pe mine unii sa-mi ofere posturi, le-am zis din prima sa-mi zica salariul, ca nu are rost sa ne pierdem vremea. Imi zici despre ce e postul, dar nu-mi spui ce-mi oferi... Ce-i asta? :))
Unii mi-au spus, altii, nu. Oricum, a fost buna trierea, ca nu m-am dus la niciun interviu :))

#20
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
N-ai ce cauta la un interviu pentru un post unde lipsesc detalii de bun simt, nivelul salariului fiind unul foarte important, ca doar nu te duci din placere. Ignori anuntul.

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017

 bai3tzash, on 22 septembrie 2023 - 14:17, said:

M-au mai contactat si pe mine unii sa-mi ofere posturi, le-am zis din prima sa-mi zica salariul, ca nu are rost sa ne pierdem vremea.

Eu sunt ok cu a le zice cat vreau eu. Pot sa dea, bine, nu pot, iarasi bine, nu mai pierdem vremea.

Pana la urma, pe mine ma intereseaza sa imi dea cat vreau eu, mai intereseaza mai putin cat vor ei sa dea.

Ce-i drept, eu nu prea aplic pentru job-uri (n-am mai trimis un CV de multi ani), ci raspund (pozitiv sau nu) la diverse companii care ma contacteaza.

Edited by george_alexandru, 22 September 2023 - 15:09.


#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Asa a fost si la mine, ei m-au contactat, nu am depus eu CV. Unii au zis din prima cat ofera. Altora le-am zis eu ca sub X suma nu are rost sa merg la interviu.

#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Azi mi-a scris una "Stimate domnule sau doamna P...." Vroia o discutie preliminara, probabil sa afle daca sunt domn sau doamna. N-o fi fost numele suficient de clar?

Edited by george_alexandru, 22 September 2023 - 15:12.


#24
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Nu e ok sa prespui genul unei persoane după nume.


#25
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 08.02.2011

 Valy_User, on 22 septembrie 2023 - 12:27, said:


Mă enerveză anunțurile alea de la TV-ul local, SC angajează .... .
Păi cât de neserios să fii să nu spui cine angajează mai exact.


Pentru că sunt postate de diverse agenții private, ce iau comision de la firma angajatoare. Nu îți spun ție nimic înainte că sa nu te duci direct acolo sa te angajezi

#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005

 bai3tzash, on 22 septembrie 2023 - 14:17, said:

Fain ar fi sa se scrie toate detaliile. Asa cum se scrie cerintele postului, se poate scrie si ce ofera postul. Asa ar fi rational.
M-au mai contactat si pe mine unii sa-mi ofere posturi, le-am zis din prima sa-mi zica salariul, ca nu are rost sa ne pierdem vremea. Imi zici despre ce e postul, dar nu-mi spui ce-mi oferi... Ce-i asta? Posted Image)
Unii mi-au spus, altii, nu. Oricum, a fost buna trierea, ca nu m-am dus la niciun interviu Posted Image)

Eu ii linisteam rapid pe cei din HR care ma sunau sa imi propuna un post: le ziceam ca asteptarile mele sunt de X lei (adica cam 150% din venitul actual , incluzand si bonusurile) si discutia se incheia rapid, in majoritatea cazurilor.

#27
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021

 modoran, on 22 septembrie 2023 - 15:20, said:

Pentru că sunt postate de diverse agenții private, ce iau comision de la firma angajatoare. Nu îți spun ție nimic înainte că sa nu te duci direct acolo sa te angajezi
Nu cred că la mine în oraș este cazul.
Sunt pur și simplu firme mici de cartier, care aleg să fie așa undercover.
Dar pentru mine este lipsă de profesionalism.
Deși, are sens ceea ce spui. Dar tot de porc mi se pare.
La firmele alea mari importante, mereu scrie exact cine angajează.

Edited by Valy_User, 22 September 2023 - 15:29.


#28
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Primesti cat negociezi. Daca angajatorul nu aduce salariul in discutie inca din faza incipienta, il aduci tu. Cel mai bine e sa dai un interval. Apoi ei iti vor oferi limita de sus, si tu stai sa te gandesti daca nu ar fi trebuit sa ceri mai mult. Si asa ne intoarcem la primesti cat negociezi.

#29
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016

 AWE, on 22 septembrie 2023 - 13:54, said:

In principiu nu vad rostul afisarii salariului. Dupa descrierea jobului iti cam dai seama de intervalul de salariu oferit, ma gandesc ca pentru pozitia de "cusator fete incaltaminte" nu se asteapta nimeni la mult peste minimul pe economie, nu? La fel in partea opusa, joburi high-level, aia cam toti stiu care e mediana pietei si daca vrei sa-i angajezi, pleci de acolo in sus.
Pentru posturi necalificate sau cele cu salarii de pana la 4000 lei salariul poate sa difere cu cu pana la 50% pentru acelasi post acelasi oras.
Oamenii cam au idee de salar o fi intre 3000-4500 lei , dar pentru unii conteaza mult diferenta aia mica

 mannick, on 22 septembrie 2023 - 15:01, said:

N-ai ce cauta la un interviu pentru un post unde lipsesc detalii de bun simt, nivelul salariului fiind unul foarte important, ca doar nu te duci din placere. Ignori anuntul.

Exact asta fac si sunt sigur ca multi procedeaza la fel, dar in felul asta patronii ajung sa se planga ca nu gasesc oameni si platesc transport, comisioane sa aduca asiatici, care cu prima ocazie fug din tara.

#30
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Ar fugi ei, dar nu prea pot pleca așa ușor in vest. Ei oricum, vin pe aici cu speranța că vor putea ajunge în vest mai mult.

#31
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Procesul de recrutare nu este adaptat la nivelul postului ce se dorește a se ocupa, mai ales posturi entry level unde salariul pe care este dispus să-l plătească angajatorul este fix. Atunci apar întrebările, ce așteptări salariale ai? De parcă daca te accepta pe post îți poate oferi mai mult decât câștigă un alt angajat pe același post și cu vechime mai mare in firma. HR-iste fara imaginatie.

#32
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016

 cetateanul_Vijai, on 22 septembrie 2023 - 16:20, said:

Procesul de recrutare nu este adaptat la nivelul postului ce se dorește a se ocupa, mai ales posturi entry level unde salariul pe care este dispus să-l plătească angajatorul este fix. Atunci apar întrebările, ce așteptări salariale ai? De parcă daca te accepta pe post îți poate oferi mai mult decât câștigă un alt angajat pe același post și cu vechime mai mare in firma. HR-iste fara imaginatie.

Cred ca au psihologie asemanatoare cu vanzatorii de cartofi din piata care nu au pretul afisat.



#33
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Măcar pe ăla il pot intreba, dar înnebunesc cand vad la Kaufland sa în târg scris pret negociabil pe o mașină pusă la vânzare.

#34
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014
Citisem că s-a adoptat ceva lege care îi obligă pe angajatori să afișeze salariul, în anunțuri.

#35
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Si la mine e destul de simplu, am aplicat la cateva posturi pe vestitele platforme, si cand ma sunau pentru interviu, venea si clasica intrebare, care imi sunt asteptarile financiare. Aici raspundeam scurt: "Spuneti-mi dvs sa vedem ce cautati, om pentru calitatile mele (prezente in CV) sau femeie de serviciu, asta ca sa nu ne pierdem amandoi timpul aiurea!", In majoritatea cazurilor raspunsul meu era, " deci cautati femeie de serviciu"! In acest fel reuseam sa triez majoritatea angajatorilor, pana imi gaseam ceva cu cel putin 20-50% in plus fata de actualul job.

#36
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Văd pe unii ce apără practica nedezvăluirii salariului ...stau și mă întreb - oare voi sunteți ăia ce țepuiți oamenii... ?! Posted Image

Cu excepție joburilor unde esti plătit la normă  (X produse / X servicii per unitate de timp), salariul ar trebui dezvălui complet:
Salariul NET în mână de ...x lei  lunar!

Și chiar si aici, dacă o firmă nu e complet transparentă cu modalitatea de calcul, mai bine presupui că e țeapă și pa !
(fiindcă cel mai adesea, chiar este!)

Oamenii onești nu au de ce să se ascundă !

La noi se practică încă țepuirea fraierilor !

Munca e un produs - așa ni se tot bagă pe gât - păi voi când vă duceți la un magazin, vă târguiți pentru paine sau ori luați așa, la prețul nominal sau plecați (dacă nu vă convine)... ?!  

E pură ipocrizie să afirmi ”munca e produs”  apoi să o negociezi ca la Vitan Bârzești, faimoasele târguri unde țeapa era la ordinea zilei!

 pustiu_22, on 22 septembrie 2023 - 17:09, said:

Si la mine e destul de simplu, am aplicat la cateva posturi pe vestitele platforme, si cand ma sunau pentru interviu, venea si clasica intrebare, care imi sunt asteptarile financiare. Aici raspundeam scurt: "Spuneti-mi dvs sa vedem ce cautati, om pentru calitatile mele (prezente in CV) sau femeie de serviciu, asta ca sa nu ne pierdem amandoi timpul aiurea!", In majoritatea cazurilor raspunsul meu era, " deci cautati femeie de serviciu"! In acest fel reuseam sa triez majoritatea angajatorilor, pana imi gaseam ceva cu cel putin 20-50% in plus fata de actualul job.


PERFECT!

Regretabil, multi de la noi au încă mentalitatea de ”venerare” față de posibilul angajator, le e teamă să supere ... Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate