Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

De ce nu se afiseaza salariul in anunturi?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023

 george_alexandru, on 22 septembrie 2023 - 15:11, said:

Azi mi-a scris una "Stimate domnule sau doamna P...." Vroia o discutie preliminara, probabil sa afle daca sunt domn sau doamna. N-o fi fost numele suficient de clar?
George Sand era o cucoana cu nadragi, asa ca...

#38
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

Quote

De ce nu se afiseaza salariul in anunturi?
De rușine.

#39
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 george_alexandru, on 22 septembrie 2023 - 15:11, said:

Azi mi-a scris una "Stimate domnule sau doamna P...." Vroia o discutie preliminara, probabil sa afle daca sunt domn sau doamna. N-o fi fost numele suficient de clar?
Sa zicem ca treceai mai departe.
S-au obisnuit firmele sa ceara sa vii de proba o zi doua si abia dupa sa discutati de contract :)
Sau cum facea o firma, inafara de interviul cu seful mai veneai la vreo 3 interviuri cu colegii de birou cu care lucrai,dupa care se gandeau si iti dadea ei raspunsul.
A fost singura firma intalnita de genul si era firma mica dar isi cam dadea aere patroana lor, nu era in stare sa vorbeasca civilizat nici cu angajatii ei.

Edited by DannyHuwe, 22 September 2023 - 18:50.


#40
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Sunt unele de te țin o lună două să muncești pe gratis ca perioadă de probă, și după nu te angajează.

#41
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 Valy_User, on 22 septembrie 2023 - 18:49, said:

Sunt unele de te țin o lună două să muncești pe gratis ca perioadă de probă, și după nu te angajează.
da, sau mai rau te tin angajat la negru,nu vor sa faca contract (intalnit la vechiul angajator, cica se uita la om daca merge cu pacalitul sa nu ii faca contract de angajare -ii dadea banii de salariu cash)

#42
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Ar fi bine ca majoritatea de aici sa lase haiducia si stilul țanțoș deoparte.. in epoca si saracia actuala angajatorul face legea si cei mai multi sunt trecuti de prima tinerete unde stim cu totii cat de usor dar si toxic e sa schimbi job-ul des. Deci multi umbla fara nasturi la pantaloni dar fac aici senzatie cu nu pierd vremea aiurea si sa-mi dea cat vreau.
Se moare si de foame in Ro.. si competitia e acerba.. mai ales pe muncile calificate.

Mai mult m-ar durea faptul ca.. X fiind pila lui Y deja angajat.. stie cat sa ceara si cunoaste toate etapele testarii pt angajare.. caci da.. asta se intampla in realitate!

Edited by Pieptoasa, 22 September 2023 - 19:21.


#43
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016

 Pieptoasa, on 22 septembrie 2023 - 19:20, said:

Ar fi bine ca majoritatea de aici sa lase haiducia si stilul țanțoș deoparte.. in epoca si saracia actuala angajatorul face legea si cei mai multi sunt trecuti de prima tinerete unde stim cu totii cat de usor dar si toxic e sa schimbi job-ul des. Deci multi umbla fara nasturi la pantaloni dar fac aici senzatie cu nu pierd vremea aiurea si sa-mi dea cat vreau.
Se moare si de foame in Ro.. si competitia e acerba.. mai ales pe muncile calificate.

Mai mult m-ar durea faptul ca.. X fiind pila lui Y deja angajat.. stie cat sa ceara si cunoaste toate etapele testarii pt angajare.. caci da.. asta se intampla in realitate!

Nu m-am plans ca nu se ofera salariul cerut, ziceam doar ca ar putea sa afiseze si salariul.
Nu vedem peste tot in mass media ca angajatorii duc lipsa de angajati?
Ar putea fi si o problema de comunicare, daca angajatorul nu se oboseste sa tasteze 5 cifre maxim 6 cifre intr-un anunt de ce s-ar obosii oamenii care cauta de lucru sa mai sune si acolo?


#44
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
https://[ https://iili.io/JJ72RDP.md.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by blogeranonim, 22 September 2023 - 22:05.


#45
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Ca n ar mai veni candidati cel mai probabil.

#46
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 helen76, on 23 septembrie 2023 - 09:26, said:

Ca n ar mai veni candidati cel mai probabil.


Exact!

Dacă nu esti capabil să fii transparent, onest inclusiv cu angajații ...mai bine lasă-te de afaceri cu angajați si deschide-ți ceva pe cont propriu.
Sau, dacă nici asa nu merge, te angajezi chiar tu insuti!

#47
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.06.2023

 AndreY2u, on 22 septembrie 2023 - 12:20, said:

Vad multe anunturi cu salariu atractiv,nu era mai simplu sa scrie niste cifre acolo si sa decida fiecare cat de atractiv este?

Ca sa-ti poata da mai putini bani.

#48
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Și cei care afișează afișează, afișează salariul brut, vezi cazul Lidl sau alte companii.
Dar omul de rând nu percutează că din brutul ăla aproape jumătate sunt taxe și doar restul după ce ia statul peste 42% din brut, rămâi în mână cu netul.

#49
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Dacă nu esti capabil să fii transparent, onest inclusiv cu angajații ...mai bine lasă-te de afaceri cu angajați si deschide-ți ceva pe cont propriu.
Sau, dacă nici asa nu merge, te angajezi chiar tu insuti!

Eu zic intai sa vezi ce inseamna sa gestionezi o afacere si sa ai angajati si pe urma iti dai cu parerea. Asa.. de la spalat vase la MC e simplu sa dai cu bîta. Nu exista onestitate nici in wc-ul public..ala gratuit!

Quote

Vad multe anunturi cu salariu atractiv,nu era mai simplu sa scrie niste cifre acolo si sa decida fiecare cat de atractiv este?
Se nasc instant nemultumiri in randul celor existenti.. asta fara dubii! dar cine manageriaza o afacere cunoaste acest gen de abordari..
Vad numai spalatori de vase p-acia cu ambitii de.. NATO - all together!

Edited by Pieptoasa, 23 September 2023 - 10:23.


#50
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 Pieptoasa, on 22 septembrie 2023 - 19:20, said:

Ar fi bine ca majoritatea de aici sa lase haiducia si stilul țanțoș deoparte.. in epoca si saracia actuala angajatorul face legea si cei mai multi sunt trecuti de prima tinerete unde stim cu totii cat de usor dar si toxic e sa schimbi job-ul des.
Așa, așa, capul plecat și poziția ghiocelului, ce frumos ne stă nouă românilor să fim slugarnici și răzbunători atunci când se poate, deopotrivă.

Asta e mentalitate bipolară, schizofrenie curată. În vest sunt apreciați însutit cei care își schimbă jobul și au parte și de măriri de salariu substanțiale, după caz, că dau dovadă de ambiție personală, atitudine, demnitate și își impun respectul cuvenit. Firește că se poate verifica trecutul fiecăruia, atât prin recomandări de la joburile anterioare cât și prin interogări adhoc.

Nu e haiducie și nici aroganță. Păi un angajator din România n-are nicio greață în a face cum vrea mușchiul lui, când are de-a face numai cu oi blajine și crispate, angajați blegi înecați în datorii care știu doar să îndure și să rabde și primesc ceea ce merită, în consecință.

#51
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016

 wertyck, on 23 septembrie 2023 - 10:19, said:

Și cei care afișează afișează, afișează salariul brut, vezi cazul Lidl sau alte companii.
Dar omul de rând nu percutează că din brutul ăla aproape jumătate sunt taxe și doar restul după ce ia statul peste 42% din brut, rămâi în mână cu netul.
Ar fi de bun simt sa zica si daca e brut sau net, dar daca suni sa ceri detalii despre este o intrebare mai putin incomoda sa intrebi daca este vorba despre net

#52
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023

 wertyck, on 23 septembrie 2023 - 10:19, said:

Dar omul de rând nu percutează că din brutul ăla aproape jumătate sunt taxe și doar restul după ce ia statul peste 42% din brut, rămâi în mână cu netul.
Când ți-ai dat seama că trebuie să plătești taxe la stat? Când ai fost in spital și ai fost îngrijit de oameni care nu lucrează gratuit sau când ai intrat în oraș și ți-ai dat seama că nu mai este nevoie de cizme de cauciuc că parca nu prea mai este așa noroi?
Nu mă înțelege greșit, și eu susțin mișcarea asta fara taxe la stat și aș vrea să ne construim fiecare câte 1m de trotuar, 1 pat de spital, o școală și altele.

 Pieptoasa, on 23 septembrie 2023 - 10:22, said:

Se nasc instant nemultumiri in randul celor existenti.. asta fara dubii! dar cine manageriaza o afacere cunoaste acest gen de abordari..
Nu-mi dau seama dacă tii cu patronii sau nu.
Toată lumea știe că acești domni afaceriști sunt băgați în afaceri cu forța și mă abțin cu greu sa nu le plâng de milă când știu cate sacrificii fac ei doar ca să îl angajeze pe Marcel la ei la firma.smiorc.

Edited by cetateanul_Vijai, 23 September 2023 - 15:04.


#53
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Așa, așa, capul plecat și poziția ghiocelului, ce frumos ne stă nouă românilor să fim slugarnici și răzbunători atunci când se poate, deopotrivă.
Nu e vorba despre asta ci de cat de greu iti gasesti un job ok (nu doar dpdv financiar).. si aici includ omul obisnuit fara relatii etc. Tu stii ce inseamna zona defavorizata in Ro?
Tu nu iesi deloc din lăutăria ta bă.. da deloc! Da-ti drumu la imaginatie.. sau ia bacu si p-ormă vino aci la palavre cu mine.

Quote

Nu-mi dau seama dacă tii cu patronii sau nu.
Eu tin cu realitatea aici.. nici cu unii, nici cu altii - caci fiecare isi vede interesul mai devreme sau mai tarziu. Dar abordarea nu se rezuma la onestitate si alte mandrii fine. Legislatia trebuie bine ancorata in realitatea actuala!

#54
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

 AndreY2u, on 22 septembrie 2023 - 12:20, said:

Vad multe anunturi cu salariu atractiv,nu era mai simplu sa scrie niste cifre acolo si sa decida fiecare cat de atractiv este?
Nici eu, dacă aș fi patron, n-aș specifica salariul în anunț. Pentru că dacă pui un salariu mare,
o să atragi mulți incompetenți. Dacă pui salariul mic, respingi mulți competenți.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate