Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

De ce nu se afiseaza salariul in anunturi?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016
Vad multe anunturi cu salariu atractiv,nu era mai simplu sa scrie niste cifre acolo si sa decida fiecare cat de atractiv este?

#2
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Pentru ca este o mare teapa ... as acum nu se scrie clar ce atributii ai.
Spera sa te agate cu formule clasice. Iti faci sperante, calcule, si cand ajungi te resemnezi si spui ... lasa ca vad eu mai tarziu, poate cresc... da, vei creste contul patronului! :)

#3
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Am fost și eu în trecut la interviuri cu "salariu atractiv "! Care de fapt era minimum pe economie! Cum oare salariu minim pe economie poate fi atractiv?

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,008
  • Înscris: 02.08.2021
Păi na, dacă scrie 2000-3000 de lei, nu se prezintă nimeni, așa mai bine mucles. Sau alea cu salariu de până la ..., dar la cei noi le dă praful de pe tobă.
Mă enerveză anunțurile alea de la TV-ul local, SC angajează .... .
Păi cât de neserios să fii să nu spui cine angajează mai exact.

Edited by Valy_User, 22 September 2023 - 12:29.


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Mai nimeni nu afiseaza salariul. Poate un interval. Te duci si negociezi. Poate si ei se gandesc ca gasesc vreun angajat care cere mai putin. Au angajatorii un salariu ce-l pot oferi, dar daca vine unu' si se ofera sa lucreze cu mai putin, cu atat mai bine. Foarte rar iti spun la interviu cat ti se ofera. Majoritatea te intreaba ei. Si-ti spun apoi daca e in regula sau nu.

La companii mari, cu departament HR, au ei niste grile de salarizare, acolo poate nu-si bat capul cei la HR sa iti dea mai putin la angajare. Dar la firme mici, orice suta de lei in minus la un salariu inseamna ceva.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Te duci la interviu si negociezi... nu iti pune nimeni pistolul la cap sa semnezi contractul pe un anumit salariu.

Oricum la 99% din interviuri te intreaba asteptarile salariale si daca esti peste bugetul lor nu te contacteaza.

#7
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAndreY2u, on 22 septembrie 2023 - 12:20, said:

Vad multe anunturi cu salariu atractiv,nu era mai simplu sa scrie niste cifre acolo si sa decida fiecare cat de atractiv este?

Depinde de job.
De exemplu, daca e vb de munca fizica, ambalator de xxx...de obicei se afiseaza

#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
poate se gaseste cineva cu sula-n coaste care accepta sa lucreze pe bani mai putini.

#9
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016

View Postmirel3003, on 22 septembrie 2023 - 12:36, said:

Te duci la interviu si negociezi... nu iti pune nimeni pistolul la cap sa semnezi contractul pe un anumit salariu.

Oricum la 99% din interviuri te intreaba asteptarile salariale si daca esti peste bugetul lor nu te contacteaza.
Salariul este un factor important in alegerea jobului, pentru ce sa pierd o zi intreaga sa ma duc la un interviu doar ca sa aflu definitia lor de salar atractiv, pierdere de timp .


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Prin afară am văzut că se poartă treaba cu afișarea salariului. La noi, foarte rar văd asta.
Eu îl mai urmăresc pe Butunoiu iar ăla de fiecare dată menționează salariul în anunț. Mă rog, anunțurile acelea sunt pentru poziții de top management.

View Postvladut01, on 22 septembrie 2023 - 12:50, said:

poate se gaseste cineva cu sula-n coaste care accepta sa lucreze pe bani mai putini.

Ăsta cred și eu că este motivul.

Altfel, am avut un interviu la care, după ce am comunicat pretențiile și m-au acceptat, au refăcut job description pentru că era pe un nivel ce nu permitea salariul cerut. Dar de cele mai multe ori e invers, cere candidatul prea puțin.

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View PostAndreY2u, on 22 septembrie 2023 - 12:54, said:

Salariul este un factor important in alegerea jobului, pentru ce sa pierd o zi intreaga sa ma duc la un interviu doar ca sa aflu definitia lor de salar atractiv, pierdere de timp .

Nu pierzi o zi.... pierzi maxim 2 ore

o jumatate de ora sa ajungi o jumatate de ora sa te intorci si o ora interviul....
Daca ai pretentii prea mari oricum nu ajungi la al 2-lea sau al 3-lea interviu in acea firma...

Edited by mirel3003, 22 September 2023 - 13:06.


#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
CIne mai face interviu o ora? La ce foame de salariati e acum... :D

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru ca este competitiv.


Spoiler


#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View PostGlCA_Contras, on 22 septembrie 2023 - 13:06, said:

CIne mai face interviu o ora? La ce foame de salariati e acum... Posted Image

Eu, acum doua saptamani. Dar n-a fost pierdere de vreme, pentru pozitia respectiva chiar era nevoie sa avem o discutie lunga.

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nici mecanici auto nu mai gasesti... azi am fost la service si plangea patronu ca i-a fugit in Germania unu de 52! de anisori. De 3 luni nu a gasit inlocuitor. Posted Image

#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Si daca e afisat salariul tot poti sa o musti cu ofertele de munca: agentiile din strainatate fac ceva similar(vezi pozele atasate).
Afiseaza un salariul pe ora brut, dar care e valabil doar pentru schimbul 3 (cel de noapte - 22:00-6:00), iar pentru celelalte 2 schimburi e un salariu cu 32% mai mic.

Attached Files



#17
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View Postgeorge_alexandru, on 22 septembrie 2023 - 13:00, said:

Prin afară am văzut că se poartă treaba cu afișarea salariului. La noi, foarte rar văd asta.
Sau iti afiseaza o banda salariala: intre 45 -55.000 euro. Macar stii marja si daca te intereseaza continui.

#18
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
In principiu nu vad rostul afisarii salariului. Dupa descrierea jobului iti cam dai seama de intervalul de salariu oferit, ma gandesc ca pentru pozitia de "cusator fete incaltaminte" nu se asteapta nimeni la mult peste minimul pe economie, nu? La fel in partea opusa, joburi high-level, aia cam toti stiu care e mediana pietei si daca vrei sa-i angajezi, pleci de acolo in sus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate