Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

De ce nu se afiseaza salariul in anunturi?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010

View Postcetateanul_Vijai, on 23 septembrie 2023 - 14:56, said:

Când ți-ai dat seama că trebuie să plătești taxe la stat? Când ai fost in spital și ai fost îngrijit de oameni care nu lucrează gratuit sau când ai intrat în oraș și ți-ai dat seama că nu mai este nevoie de cizme de cauciuc că parca nu prea mai este așa noroi?

Pai mi-am dat seama ca platesc taxe, si ca le platesc degeaba, cand am ajuns la medic si mi-a cerut sa platesc pentru o radiografie la umar, iar o asistata social avea gratuitate.
Lasa ca muncesc eu sa traiasca toti trantorii din munca mea.
Eu as scoate taxele pentru sanatate si pensie, si sa se faca pensie privata si asigurare de sanatate. Cei care nu platesc, sa moara in liniste in strada.

Edited by blogeranonim, 23 September 2023 - 21:49.


#56
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016

View PostPieptoasa, on 23 septembrie 2023 - 19:14, said:


Nu e vorba despre asta ci de cat de greu iti gasesti un job ok (nu doar dpdv financiar).. si aici includ omul obisnuit fara relatii etc. Tu stii ce inseamna zona defavorizata in Ro?
Tu nu iesi deloc din lăutăria ta bă.. da deloc! Da-ti drumu la imaginatie.. sau ia bacu si p-ormă vino aci la palavre cu mine.


Eu tin cu realitatea aici.. nici cu unii, nici cu altii - caci fiecare isi vede interesul mai devreme sau mai tarziu. Dar abordarea nu se rezuma la onestitate si alte mandrii fine. Legislatia trebuie bine ancorata in realitatea actuala!

Bacul nu mai demonstreaza nimic, cineva care vrea sa invete o poate fave autodidact, bacul luat= multe informatii balast adunate.
Unul fara bac care a fost pasionat de informatica de exemplu poate sa bage in buzunar o clasa intreaga cu bacul luat.

Cand eram la informatica am inceput sa pun intrebari care nu faceau parte din program si profesoara nu avea idee despre ce vorbesc chiar daca vorbeam de chestii simple cum ar fi wordpress, ea ne preda html, care nu zic ca e rau dar daca eu am o idee sa montizez un site pana il fac in html sa arate ok abandonez in timp ce la wordpress pot sa ma focusez pe continut mai mult si sa modific aspectul si functionalitatea din mers

#57
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, jumatate de tara lucreaza pe salariu minim, care creste din pix la 6 luni, de ajuns salariul minim aproape cat salariul mediu.
Nu confundati marile orase cu toata tara.
Economia Romaniei nu duduie, e o iluzie.
Majoritatea anunturilor sunt in fapt pentru pozitii necalificate.

#58
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Din experientele mele, mare parte dintre cei care lucreaza in acte pe salariul minim primesc o diferenta la plic. Plus tichete de masa, marea majoritate. Ingrijitorul nostru primeste 2700 net + tichete de masa, ca sa nu mai spun ce mai primeste de la noi pentru diverse comisioane. Iar economia Romaniei chiar duduie, dar avem cea mai imbecila si hoata conducere din istoria tarii in acest moment, asa ca totul se evapora in gaura neagra a cheltuielilor statului. Revenind la subiect, intotdeauna cand am angajat personal, potentialului nou coleg i s-a comunicat, pe langa sarcinile concrete pe care le-ar avea si venitul fara bonusuri de performanta. De mentionat ca nu am dat niciodata anunt, am abordat personal persoanele care pareau potrivite.

Edited by mannick, 24 September 2023 - 09:44.


#59
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Bacul nu mai demonstreaza nimic, cineva care vrea sa invete o poate fave autodidact, bacul luat= multe informatii balast adunate.

In epoca actuala prin sistemul anti-frauda implementat.. filtreaza puternic cioturile. Asta trebuie implementat mai peste..tot.

Quote

Unul fara bac care a fost pasionat de informatica de exemplu poate sa bage in buzunar o clasa intreaga cu bacul luat.
Du-te bă la somn..

Quote

Nu confundati marile orase cu toata tara.
Economia Romaniei nu duduie, e o iluzie.
Majoritatea anunturilor sunt in fapt pentru pozitii necalificate.
Corect.

Quote

Iar economia Romaniei chiar duduie, dar avem cea mai imbecila si hoata conducere din istoria tarii in acest moment, asa ca totul se evapora in gaura neagra a cheltuielilor statului
Ro a functionat o perioada si fara guvern - iar unde s-a ajuns reprezinta o consecinta si o imagine a poporului. E o manipulare mizera si o antrenare spre indiferenta.. cu miza f. mare.

Quote

De mentionat ca nu am dat niciodata anunt, am abordat personal persoanele care pareau potrivite.
In IT spre exemplu se si ofera comision daca recomanzi o persoana pe un post de senior. Subliniez senior.. ca iepuri gasesti peste tot la..soare.

#60
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostPieptoasa, on 24 septembrie 2023 - 10:59, said:

In IT spre exemplu se si ofera comision daca recomanzi o persoana pe un post de senior. Subliniez senior.. ca iepuri gasesti peste tot la..soare.

depinde de firma. La noi bonusul pt recomandare este 1000 euro pt posturi de mid sau junior si 2000 euro pt seniori. Dar exista o conditie suplimentara: persoana recomandata trebuie sa stea minim un an angajat in firma.

#61
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Asta este de fapt singura condiție ca să primești bani când aduci pe cineva.

#62
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAndreY2u, on 22 septembrie 2023 - 12:20, said:

Vad multe anunturi cu salariu atractiv,nu era mai simplu sa scrie niste cifre acolo si sa decida fiecare cat de atractiv este?

hai că tu vrei doar o confirmare: DA, suntem o țară de rahat!
:(
patronii rumâni sunt niște hahalere, iar cei străini se balcanizează cu o viteză de nedescris
se aplică regula: dacă ești carne de tun  - salariul va fi unul de subzistență.

#63
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostAdm, on 24 septembrie 2023 - 08:27, said:

Si totusi, jumatate de tara lucreaza pe salariu minim, care creste din pix la 6 luni, de ajuns salariul minim aproape cat salariul mediu.
Nu confundati marile orase cu toata tara.
Economia Romaniei nu duduie, e o iluzie.
Majoritatea anunturilor sunt in fapt pentru pozitii necalificate.

Chiar și așa, nu se justifică opacitatea, respectiv tentativa de a da țeapă cu ”salariu atractiv” în loc să dai lămurir clare ...de ce este variabil, ce factori sunt inclusi etc

#64
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ba se justifica, pentru ca deja ai "tria" dupa cel mai mare salariu oferit.

Astia ofera 3000 li, ceilalti 3100 lei etc
Care da mai mult?

#65
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

View PostAndreY2u, on 22 septembrie 2023 - 12:54, said:


Salariul este un factor important in alegerea jobului, pentru ce sa pierd o zi intreaga sa ma duc la un interviu doar ca sa aflu definitia lor de salar atractiv, pierdere de timp .
Poate te imbarliga si accepti,accepti 3 zile si pa,sa nu mai zicem ca una iti soun la intervou si-n contract si alta e in in realitate

View PostGlCA_Contras, on 22 septembrie 2023 - 13:06, said:

CIne mai face interviu o ora? La ce foame de salariati e acum... :D
Da dar pretentii au

#66
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Unul din rarele cazuri in care se anunta salariul (e practica obisnuita insa la Butunoiu). Anunt clar, salariul la vedere.

Quote

Căutăm un CFO & ACTING CEO pentru Black Cab, firmă cu CA de 10 Mil. € în România și care deține licența pentru extinderea în mai multe țări din regiune. Noul CFO & Acting CEO va conduce toate activitățile și operațiunile financiare ale firmei în România și în celelalte țări în care aceasta operează, și va fi „De Facto CEO”, deoarece fondatorul companiei, care este și actualul CEO, nu conduce operațional firma, el fiind activ doar la nivelul grupului, care include mai multe firme din domenii diferite de activitate. Jobul este în București, salariul fix este 4,000€ net/ lună (CM, sau sumă recalculată pentru alte formule de plată), la care se adaugă o parte variabilă consistentă, inclusiv profit sharing sau alte forme de asociere la business. Candidații trebuie să aibă experiență managerială operațională relevantă în domeniul financiar (inclusiv contabilitate). Limba engleză trebuie cunoscută la un nivel foarte bun. Vă mulțumesc dacă trimiteți mai departe informația către cei care ar putea să fie interesați și să-i rugați să-mi trimită un CV pe adresa de la birou, [email protected].


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate