Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

Sisteme / minisisteme fotovoltaice plug&play / plug-in / la priză

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 21.02.2022
Care-i faza cu astea?! Nu sunt sigur că înțeleg cum funcționează. Nu afectează funcționarea rețelei? "Panourile de tip plug-in nu folosesc baterii pentru a stoca energia produsă, ci se conectează la o priză și furnizează, atunci când este soare, electricitate direct în rețeaua locuinței, ajutând la reducerea costurilor cu energia."
https://www.dw.com/e...h-it/a-66240262

Edited by echoshoworacle, 12 September 2023 - 14:10.


#2
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Cred ca este o "inventie" tipic chinezeasca. In primul rand, ca sa injectezi tensiune in reteaua din casa, conectand un stecher in orice priza, inseamna ca pe pinii stecherului vei avea 230 Volti, deci exista risc de electrocutare. Apoi, reteaua interna trebuie decuplata de la reteaua energetica nationala, daca cele doua retele se intalnesc nu-i bine.
Probabil, sistemul este compus din panouri solare si un invertor care iti ridica si transforma tensiunea panorilor la 230 V, alternativ. Neavand baterii, pe timp intunecat randamentul este scazut, deoarece nu are cine sa suplineasca scaderea puterii panourilor solare.
Ca idee, orice persoana cu ceva cunostinte isi poate cumpara doua, trei sau mai multe panouri, un invertor si reproduce sistemul pus la vanzare la preturi mult mai mici fata de magazin.
Un alt aspect, pe timpul noptii nu poate fi folosit.
Dupa parerea mea, fara un minim de stocare in baterii, sistemul este fix zero. Functioneaza ziua, cand lumea este la serviciu.

#3
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 28.11.2017
In mare e un ansablu format dintr-un panou PV si un microinvertor ongrid.
Nu mai tragi cabluri DC pana la invertorul "al mare".
De acolo se baga doar in priza, cum ar veni.
Un ansablu de panou de 450w + microinvertor poate aduce economie de 2-3kwh/zi pe vara.
Exemplu.
https://www.spy-shop...hIaAqW4EALw_wcB

Pana la urma daca ai avea un invertor huawei de 3kw fara smartmeter si panourile aferente "se poate baga direct in priza" ca sa zic asa, doar ca se face frumos in tablou ca arata mai profesional!

#4
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 21.02.2022

View Postphoenix76, on 12 septembrie 2023 - 14:20, said:

Cred ca este o "inventie" tipic chinezeasca. In primul rand, ca sa injectezi tensiune in reteaua din casa, conectand un stecher in orice priza, inseamna ca pe pinii stecherului vei avea 230 Volti, deci exista risc de electrocutare. Apoi, reteaua interna trebuie decuplata de la reteaua energetica nationala, daca cele doua retele se intalnesc nu-i bine.
Probabil, sistemul este compus din panouri solare si un invertor
Sigur, are invertor. Chinezească, nechinezeasca...este foarte populară în țările cu dinți în gură, ba chiar încurajată în unele cazuri. Am pus și un link de pe DW că de acolo mi-a venit ideea să sap nițel.
https://youtu.be/ggF...w7lylM58Cfnne6P
https://youtu.be/RCp...73J1G2-UKm4pRIV

Edited by echoshoworacle, 12 September 2023 - 14:40.


#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postphoenix76, on 12 septembrie 2023 - 14:20, said:

...pe pinii stecherului vei avea 230 Volti, deci exista risc de electrocutare [...] Apoi, reteaua interna trebuie decuplata de la reteaua energetica nationala, daca cele doua retele se intalnesc nu-i bine.
Functioneaza ca orice invertor on-grid, ceea ce inseamna ca functioneaza ca o sursa de curent cu auto-limitare si injecteaza energie activa doar sincronizat cu reteaua. Daca pierde sincronizarea cu reteaua se opreste, deci riscul de elecrocutare pe stecher este foarte mic.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017
Daca vreau sa montez panourile astea pe balcon, am nevoie de autorizatie + proiect ?

#7
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 21.02.2022

View PostNaijax, on 12 septembrie 2023 - 14:58, said:

Daca vreau sa montez panourile astea pe balcon, am nevoie de autorizatie + proiect ?
Nu, din cate vad sunt kit; decât le instalezi și le bagi in priză,.pur și simplu

Edited by echoshoworacle, 12 September 2023 - 15:05.


#8
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,338
  • Înscris: 29.05.2004

View PostNaijax, on 12 septembrie 2023 - 14:58, said:

Daca vreau sa montez panourile astea pe balcon, am nevoie de autorizatie + proiect ?

da

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017
M-ati lamurit bustean

OK

View Postechoshoworacle, on 12 septembrie 2023 - 15:02, said:

Nu, din cate vad sunt kit; decât le instalezi și le bagi in priză,.pur și simplu

Am vazut kit'ul dar, unde scrie ca NU este nevoie de autorizatie + proiect ?

View Postpexic, on 12 septembrie 2023 - 15:11, said:

da

Ce documente / pasi trebuie si in baza carei legi / hotarari ?

#10
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 21.02.2022
Cum să te lămuresc eu dacă eu am aflat de existența lor acum două ore?! Din cate vad, e plin Youtube de așa ceva NU trebuie nici un proiect, are practic statutul  unui aparat electricasnic pe care îl bagi in priza, n-ai nici o treabă cu furnzoriul de electricitate, nu trebuie să anunți pe nimeni nimic
LE
Sună și întrebă dacă îți trebuie proiect pentru un kit fotovoltaic la priză/plug and play. Și ne spui și nouă https://www.climasof...-340-700-3-ring

View Postpexic, on 12 septembrie 2023 - 15:11, said:



da
Și da și nu...Noi am izolat blocul fiecare când a vrut și cum a vrut, fără nici un proiect sau aprobare nici măcar de la asociația de locatari. Dacă vreau mâine să vopsesc mov pe exterior nu protestează nimeni. Unii la parter și-au pus și gresie pe exterior și și-au turnat alee de beton. Depinde de localitate, din păcate.

Edited by echoshoworacle, 12 September 2023 - 15:36.


#11
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 28.11.2017
Trebuie aflat si ce tip de contor ai, trebuie sa stie si de injectie in retea altfel productia lor poate fi inregistrata ca si consum si mai rau fac posibil.

Nustiu dar se pot configura cumva cu limitare de injectie.

Luat ochimetric ca si scump vs ieftin pentru 6 panouri ar trebui 6 din astea adica 4200 ron, de banii astia iei invertor de 6kw, adica dublu.

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Dpdv legal ar fi nevoie cel putin de autorizare din partea Operatorului de Retea de Distributie, ca la orice invertor on-grid.

#13
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Mare atentie cu panourile astea plug&play.

Asa cum a mentional kolfleading, sunt echipate cu microinvertor.

In tarile unde inca au (1)contoare cu disc sau (2)contoare electromagnetice e simplu.
Energia care ar merge in retea in lipsa consumului nu face rau la factura.

Insa pe contoarele electronice unidirectionale, injectia se contorizeaza consum.
Se pot schimba contoarele cu unele bidirectionale care vor inregistra injectia aceea putina in alt registru.

S-ar putea face chiar contract pe prosumator daca ANRE ar face o procedura simpla pentru asa ceva cu puteri sub 1000...1500W.

#14
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View PostNaijax, on 12 septembrie 2023 - 14:58, said:

Daca vreau sa montez panourile astea pe balcon, am nevoie de autorizatie + proiect ?

Doar de curiozitate, cate au fost demolate...ca tu sa-ti pui problema de autorizatie
Daca nu incurca pe nimeni vizual, nu o sa faca nimeni reclamatie ca ai putea afecta rezistenta blocului

https://cespun.eu/10...se-in-exterior/

#15
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 21.02.2022
Careva mai curajos care poate sta două săptămâni cu aproximativ 1000 euro blocați în jucărie și are loc și timp, poate face teste.

Edited by echoshoworacle, 12 September 2023 - 17:23.


#16
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 28.11.2017
Draciile astea ar fi perfecte pentru autoconsum.
6 panouri cu 6 microinvertere, 2 pe SE la 45 inclinare, 2 pe S la 30 inclinare si 2 pe SV la 45 inclinare.

#17
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Mai detaliat ......centrala electrica de balcon...pentru Germania...Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dNfVZ46tzu0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 12 September 2023 - 17:42.


#18
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 14.11.2006

View Posttheionutzradu1991, on 12 septembrie 2023 - 14:25, said:

In mare e un ansablu format dintr-un panou PV si un microinvertor ongrid.
Nu mai tragi cabluri DC pana la invertorul "al mare".
De acolo se baga doar in priza, cum ar veni.
Un ansablu de panou de 450w + microinvertor poate aduce economie de 2-3kwh/zi pe vara.
Exemplu.
https://www.spy-shop...hIaAqW4EALw_wcB



cel din link nu se poate "baga" direct in priza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate